Czy w kosmetykach można znaleźć szkodliwe substancje? -część 1

29 listopada, 2023 Wyłączono przez Brygida
Czy w kosmetykach można znaleźć szkodliwe substancje? -część 1

Kosmetyki zawierają szkodliwe substancje? Niestety tak. Choć skład każdego produktu stosowanego do higieny, pielęgnacji czy makijażu musi być szczegółowo wypisany na opakowaniu, to nie wszystkie składniki są bezpieczne dla zdrowia, mimo że spełniają normy dopuszczania do obrotu (zawartości szkodliwych substancji). Które substancje są toksyczne dla zdrowia?

Kosmetyki szkodliwe substancje

Kosmetyki – jak czytać składy tych produktów?

Zanim zakupisz kosmetyki warto zapoznać się z podstawowymi zasadami czytania składu:

  • im wyżej w składzie substancja tym jest jej w produkcie więcej. Im dalej znajduje się w składzie tym jest w składzie, w tym jest jej mniej. Jeśli zależy Ci ma obecności składników aktywnych to zwróć uwagę na to, aby były jak najwyżej w składzie.
  • wyciągi roślinne oznaczono nazwą ,,extract”
  • im krótszy skład tym lepiej
  • im dłuższy okres ważności kosmetyku po otwarciu, tym jest więcej konserwantu w składzie. Tak kosmetyk nie tylko traci swoje właściwości, lecz również może mieć „toksyczne działanie” np. uczulać.

Na opakowaniu kosmetyku znajduje się mały symbol słoiczka z cyframi. Dzięki temu wiesz, ile miesięcy po otwarciu można używać kosmetyku.

Czym jest INCI w kosmetykach?

INCI to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingrediens, czyli międzynarodowego systemu nomenklatury stworzonego w celu ujednolicenia nazewnictwa substancji kosmetycznych. Nazwy substancji chemicznych obecne w składzie kosmetyką są  w języku angielskim, a nazwy wyciągów roślinnych po łacinie.

Na terenie UE obowiązuje prawo nakazujące, aby skład kosmetyku był wypisany na opakowaniu. Jeśli jest za małe, to powinna być dołączona do niego ulotka z listą INCI. Jest ona bardzo ważna z punktu widzenia świadomego konsumenta – pozwala nam ustalić, czy ilość danego składnika jest odpowiednia.

Kosmetyki – jakie szkodliwe substancje w nich mogą być?

Kosmetyki zanim zostaną wprowadzone do sprzedaży, to muszą zostać poddane wielu testom. Unia Europejska w ścisły sposób kontroluje składy produktów i ich potencjalny negatywny wpływ na zdrowie. Które składniki są niebezpieczne dla zdrowia? Których z nich należy unikać? Poniżej przedstawiam listę szkodliwych dla zdrowia substancji, które może znaleźć w kosmetykach.

Formaldehyd i jego pochodne

Formaldehyd jest gazem o charakterystycznym drażniącym zapachu. Naturalnie występuje w przyrodzie. Ma silne działanie toksyczne i bakteriobójcze. W Polsce jest zabroniony. Można go znaleźć w kosmetykach pod symbolem np. Formalin, Methanal Methyl aldehyde, Methylene oxide, Morbicidacid, Oxymethylene.

Akrylamid

Należy do grupy organicznych związków chemicznych. Uznawany jest za substancję rakotwórczą. Do kosmetyków dodawany jest najczęściej poliakrylamid.

Aliminium (glin)

W kosmetykach najczęściej można znaleźć sole glinu i tzw. związki kompleksowe.m.in. chlorek glinu. Poza zmniejszeniem wydzielania potu glin może powodować różnorodne reakcje alergiczne, przesuszenie skóry oraz  występowanie na niej różnych reakcji.

Ftalany

Sole lub estry kwasy ftalowego. Związki te mają wysoką odporność na zmienne czynniki zewnętrzne. Flalany można znaleźć pod takimi nazwami jak: DEP, DMP, BBP, DEHP. Związki te kumulują się w organiźmie i mogą uszkodzić nerki, wątrobę i układ rozrodczy. Mogą przyczynić się do występowania astmy i alergii.

Triclosan

Silny związek o działaniu bakteriobójczym. Wydłuża trwałość kosmetyków Może kumulować się w organizmie. Negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną.

Toluen

Substancja pochodzenia petrochemicznego np. z destylacji smoły węgłowej. Najczyściej wykorzystywany et jako rozpuszczalnik. Powoduje ból głowy, nudności wymioty. W kosmetykach można go znaleźć m.in. pod nazwami: Toluol, Toluene, Phenylmethane, Methylbenzene.

SLES – sól sodowa

Nazywana również Sodium Laureth Sulfate subtrakcja powierzchniowo czynna, stosowana do łączenia wody z tłuszczem i brudem. Mają właściwości myjące. SLS, czyli sole siarczanie alkoholi tłuszczowego. Związek ten w czystej postaci powoduje podrażnienie skóry i oczu. W kosmetykach występuje w niewielkich ilościach. Związki te mogą wywołać podrażnienia u osób ze skórą wrażliwą lub alergiczną.

Konserwanty

Utrzymują stabilność chemiczną i fizyczną konsystencję preparatu. Chronią produkt przed psuciem i namnażaniem bakterii. W kosmetykach można je znaleźć pod takimi jak phenoxethol, benzylhemiformal, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol = Bronopol, 5-bromo-5-nitro-1,3-dioxane, Bronidax, Diazolidinyl Urea, Imidazolidynyl Urea, Quanternium-15, DMDM Hydantoin, MDM Hydantoin, Sodium Hydroxymenthyl Glycinate, Methenamine, Glutaral, Glyoxal, Hexetidine, Iodopropynyl Butylcarbamate. FDA dopuściło obecność konserwantów w produktach, w  stężeniu 1 % w artykułach dla dorosłych i 0,4% w produktach dla dzieci.

 

Autor: Brygida Konopka- König