Jak zapewnić bezpieczną pracę przy wycinarkach CNC? Wszystko, co musisz wiedzieć!

6 grudnia, 2023 Wyłączono przez Dawid
Jak zapewnić bezpieczną pracę przy wycinarkach CNC? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Wycinarki CNC to powszechnie wykorzystywane urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie dziś realizację procesów w wielu gałęziach przemysłu. Oczywiście obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy i sprostanie coraz bardziej wyśrubowanym normom.

Maszyny CNC – stworzone z myślą o bezpieczeństwie

Historia wycinarek CNC jest naprawdę długa. Pierwsze nowożytne programowalne maszyny wykorzystywane przemysłowo tworzono już w XIX wieku. Początkowo nośnikiem danych były karty perforowane, jednak wraz z rozwojem technologii zmieniały się również dostępne urządzenia.

Wycinarki CNC zaczęły upowszechniać się już w połowie XX wieku i od początku odpowiadały na istotną potrzebę każdego zakładu produkcyjnego marzącego o zwiększeniu efektywności: pozwalały w znacznym stopniu ograniczyć bezpośrednią pracę człowieka.

To z jednej strony warunek optymalizacji i automatyzacji procesów, co pozwala uzyskać po prostu większą wydajność. Z drugiej strony to jednak olbrzymi krok w stronę bezpiecznej produkcji. W końcu im mniejszy udział pracownika i im mniejszy kontakt z czynnikami, które mogą przyczynić się do nieszczęśliwego wypadku, tym większe również bezpieczeństwo.

Oczywiście kwestia ograniczenia czynników ryzyka ma również przełożenie na wymiar biznesowy. Wyższe bezpieczeństwo to mniejsze ryzyko przestojów czy wystąpienia nieplanowanych obecności operatorów.

Nowoczesny sprzęt Eckert to większe bezpieczeństwo

Rzecz jasna wycinarka wycinarce nierówna. Wciąż w wielu zakładach można znaleźć urządzenia, które pamiętają dosyć zamierzchłe (zwłaszcza pod kątem rozwoju technologii) czasy. Nie tylko są nieefektywne i mało precyzyjne, ale oferują również zdecydowanie niższy poziom bezpieczeństwa: wymagają wyższego zaangażowania pracowników i ręcznej obsługi wielu elementów.

Właśnie dlatego warto inwestować w najnowocześniejszy sprzęt. Wybierając wycinarki CNC Eckert, będziesz w stanie zautomatyzować większość procesów i precyzyjnie programować zadania, które ma realizować urządzenie, więcej informacji znajdziesz tutaj: https://eckert.com.pl/.

Maszyna, niezależnie od technologii cięcia, na której bazuje, może wymieniać dane z oprogramowaniem służącym do zarządzania produkcją. Sterowanie urządzeniem, wprowadzanie parametrów obróbki czy wiele czynności diagnostycznych może odbywać się zdalnie, bez bezpośredniego udziału człowieka. W związku z tym praca wycinarki CNC będzie zdecydowanie bardziej efektywna i po prostu bezpieczniejsza.

Nie tylko wycinarka CNC – sięgnij po dodatkowy osprzęt

Oczywiście sama maszyna do cięcia to nie wszystko. Aby zapewnić bezpieczne warunki pracy, musisz również zadbać o szerszą infrastrukturę oraz odpowiednie procedury. W ramach wdrożenia zwróć uwagę na dodatkowy osprzęt i możliwości.

Im bardziej będziesz w stanie dostosować urządzenie i infrastrukturę do potrzeb i możliwości zakładu, tym lepszy rezultat końcowy uda Ci się uzyskać. Rzecz jasna w tym procesie ważną rolę odgrywa również dostawca. Zwróć uwagę na efektywne systemy wentylacji, które będą w stanie sprawnie oczyszczać powietrze, tym samym zapewniając warunki pracy nie tylko zgodne z normami, ale również po prostu przyjazne pracownikom, co przełoży się na ich bezpieczeństwo oraz efektywność.

Postaw na szkolenia personelu

Innym segmentem, w który warto inwestować, są szkolenia załogi. Mowa jednak nie tylko o obowiązkowym szkoleniu BHP. Im więcej wiedzy i praktycznych umiejętności uda się nabrać Twojemu zespołowi i im większą świadomością będzie się wyróżniać, tym wyższe standardy bezpieczeństwa uda się osiągnąć. A to najlepszy sposób na uniknięcie poważnych problemów i przestojów, które niejednokrotnie są w stanie sparaliżować pracę zakładu.

 

Artykuł sponsorowany