Co jest rosyjskie w Polsce?

25 listopada, 2022 Wyłączono przez admin
Co jest rosyjskie w Polsce?
Rosyjski kapitał nad Wisłą – brzmi groźnie. Nie ma jednak zbyt wielu powodów do obaw. O ile ruskich agentów i można u nas znaleźć co nie miara o tyle przedsiębiorstw i ich marek już nie tak wiele. Są oczywiście obszary, w których Rosja ma znaczącą pozycję, ale próżno jej szukać na górnych półkach w osiedlowych sklepach.

Polityka Putina, a wybieranie rosyjskich produktów

W dobie wydarzeń na Ukrainie i w Gruzji, niemal każdy potępia rosyjską politykę względem byłych republik radzieckich. Większość z nas popiera wprowadzenie europejskich sankcji na Rosję i inne próby nacisku na agresywne mocarstwo.

Z drugiej strony, te same osoby na co dzień sięgaja po rosyjskie produkty, nie będąc nawet tego świadomymi i przez to wspierają rosyjskie firmy. Poniżej postramy się przybliżyć najważniejsze marki i firmy będące obecnie w posiadaniu rosyjskiego kapitału.

Do niedawna bardzo mocnym punktem na tej liście były marki wódek, w tym najbardziej znana na Świecie Żubrówka i popularna Soplica. Jednak w ostatnim czasie wszystkie one zostały przejęte przez polski Maspex Wadowice.

Ile surowców energetycznych sprowadzamy z Rosji?

Rosyjski węgiel

W 2021 roku sprowadziliśmy do Polski 10 MILIONÓW ton rosyjskiego węgla. Z innych źródeł krajów pozyskaliśmy jedynie około 2 milionów ton.

Jeśli chodzi o ropę naftową to w 2021 aż 63,6 proc. importu pochodziło z Rosji. Ilościowo to ponad 13,5 MILIONA ton. Udział ten przed laty przekraczał 90%, także widać tu znaczne spadki.

W przypadku gazu ziemnego to rosyjskie źródła w 2021 roku zaspokajały prawie połowę naszego zapotrzebowania.

W planach rządowych jest poważne ograniczenie tych wartości. Już niedługo, w momencie zakończenia budowy Baltic Pipe będziemy w stanie kompletnie zrezygnować z rosyjskiego gazu. W przypadku ropy i węgla będzie nieco trudniej, ale na pewno wartości te będą spadać.

Poniżej lista rosyjskich marek

1.

Amic energy – formalnie austriackie stacje benzynowe, które przejęły rosyjska sieć Lukoil w Polsce. Ma u nas około 120 placówek. W praktyce wiele serwisów wskazuje na mocne powiązania z rosyjskim kapitałem. Dlatego też można je uznać za rosyjskie.

 

 

 

2.

Rosyjskie produktyKari i Centro – mamy też coś dla Pań. Dwie marki obuwnicze, które od 2012 roku dostępne są w Polsce. Obie są rdzennie rosyjskie.

 

 

3.

Kaspersky rosyjska firmaKaspersky Lab – jeden z największych na świecie producentów oprogramowania antywirusowego. Marka zdecydowanie doceniana, nie tylko w Polsce. Czy jednak nie można znaleźć czegoś równie dobrego pochodzącego z bardziej przyjaznego dla nas kraju? Naszym zdaniem na pewno!

 

4.

Rosyjski antywirusOutpost – marka oprogramowania antywirusowego należąca do petersburskiej firmy Agnitum Ltd. Oprogramowanie mniej znane od Kasperskiego, ale podobnego jak on pochodzenia.

 

 

 

 

5.

Ruski antyvirusDr. WEB – kolejna marka antywirusa stworzonego przez moskiewską firmę Doctor Web.

 

 

6.

Rosyjski butikOodji – kolejna marka odzieżowa. W Polsce ma jedynie nieco ponad 10 punktów, ale wspierając ją zakupowo na pewno stworzyłaby kolejne.

 

 

7.

Rosyjski komunikatorKomunikator Telegram, okrzyknięty w polskim internecie hitem, który prześcignie kupionego przez Facebooka WhatsApp’a. Na pewno bracia Durov byliby z tego faktu zadowolenii.

 

 

 

 

8.

 

 

Oczywiście nie można pominąć rosyjskich linii lotniczych Aeroflot, którymi można polecieć chociażby z Okęcia.

 

 

9.

                                                               

Apteczka Babuszki Agafii to również rosyjska marka.

 

 

10.

Musztarda Rustica – mało popularna w Polsce.

 

 

 

 

Są jeszcze firmy nierosyjskie, ale produkujące w tym kraju. Poniżej przykłady.

 

11.

Nokian – marka opon. Co prawda fińska, jednak jedna z jej największych fabryk znajduje się właśnie w Rosji.

 

12.

Unilever w Rosji

 

Niektóre produktu koncernu Unilever. Na pewno dezodoranty Rexona i Dove.

 

 

 

PS. W komentarzach pisaliście o marce Prestigio. Pragniemy poinformować, że marka ta należy do białoruskiego biznesmena, stąd też nie mogła się ona znaleźć w powyższym zestawieniu.

PPS. Przez jakiś czas na liście znajdował się dystrybutor gier CENEGA. Trafił on na listę przez pomyłkę i nie należy tej firmy kojarzyć z rosyjskim kapitałem.

Jak wiemy, lista ta jest na pewno niekompletna, jednak postaramy się ją systematycznie uzupełniać. Jeśli znacie jakieś inne rosyjskie marki to piszcie w komentarzach. Na pewno je dodamy.

Autor: Tomasz Dziewulski

 

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

 

Czy kapitał rosyjski zajmuje istotne miejsce w Polsce?

 

Rosja ulokowała sporą część kapitału na polskim rynku, ale bynajmniej tu nie dominuje. Wśród nich nie ma zbyt wielu produktów poza alkoholami, które na co dzień można znaleźć w sklepach. Polski przemysł energetyczny jednak korzysta przede wszystkim z rosyjskiego węgla.

Patriotyzm ekonomiczny z zasady zaleca wybieranie rodzimych usług i produktów, lecz nie nakłania do bojkotu. Czy są jakieś dodatkowe powody, dla których lepiej nie wspierać marek rosyjskich?

 

Agresja Rosji wobec Ukrainy i Gruzji wzbudza sprzeciw większości osób. Bojkot lub unikanie marek rosyjskich jest – tuż obok nałożenia europejskich sankcji – formą nacisku, jaki można wywierać na Rosję poprzez swoje codzienne wybory. Z perspektywy samej Polski, warto wybierać produkty pochodzące z przyjaźniejszych dla niej krajów.

 

Jakie były przykłady popularnych u nas rosyjskich marek, które przestały być rosyjskie lub wyszły z polskiego rynku?

 

Za przykład można podać sieć stacji benzynowych Lukoil i liczne marki alkoholi wytwarzane przez CEDC: Żubrówka, Soplica. Te pierwsze przejęła austriacka grupa Amic energy, która posiada jednak silne powiązania z rosyjskim kapitałem. Z kolei alkohole przejął na rodzimy kapitał, a konkretnie firma Maspex Wadowice.

Jakie są zalety i wady rosyjskiego węgla, czy warto go sprowadzać z Rosji?

 

Jedną z zalet rosyjskiego węgla jest jego niska cena i prawdopodobnie na tym się kończą jego atuty. Do tego jest jeszcze druga strona medalu, ponieważ za niska ceną stoi słabsza jakość. Węgiel ten jest mało wydajny i daje mniejszą ilość ciepła z tej samej ilości zużytego materiału. Z tego powodu warto wybierać węgiel oznaczony jako polski.

 

 

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
Które banki wciąż możemy nazywać polskimi? – zdecydowana większość działających w Polsce banków jest w rękach kapitału zagranicznego. Na całe szczęście, nie wszystkie.
 Kod 590 – co faktycznie oznacza? Czy można się nim kierować jeśli zależy nam na zakupach produktów od polskich firm albo wspieraniu produkcji w Po