Podstawy inwestowania na rynku kryptowalut – krótki przewodnik

27 listopada, 2023 Wyłączono przez Dawid
Podstawy inwestowania na rynku kryptowalut – krótki przewodnik

Kryptowaluty to ciekawa alternatywa inwestycyjna. Jak zacząć swoją przygodę na tym zmiennym i obfitującym w różne zdarzenia rynku? Podpowiadamy, co jest najważniejsze i na co warto zwrócić uwagę. Chcesz poznać tajniki inwestowania na rynku kryptowalut? Oto nasz miniprzewodnik!

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to rodzaj zdecentralizowanych cyfrowych pieniędzy, które podlegają obrotowi i wymianie w transakcjach wirtualnych. Co ważne, wszystkie kryptowaluty – w tym także najbardziej znane, jak Bitcoin czy Ethereum – nie są uzależnione (w teorii) od ingerencji poszczególnych rządów czy zewnętrznych wpływów.

Warto też wiedzieć, że e-pieniędzy nie można wypłacić w formie fizycznej. Wynika to z faktu, że kryptowaluty opierają się na „umowach” zawartych pomiędzy użytkownikami sieci. Nie oznacza to, że kryptowaluty nie mają pokrycia. Owszem, mają. Jest nim blok danych wytworzony (wykopany) przez tzw. minera, czyli kopacza. Od tego słowa powstała nawet nazwa całej technologii związanej z kryptowalutami – blockchain, czyli łańcuch bloków.

Jak inwestuje się w kryptowaluty?

Omawiana cyfrowa waluta podlega prawom handlu. Można więc skupować i kumulować kryptowaluty, aby osiągnąć w przyszłości zysk z ich sprzedaży. Co ważne, ten rodzaj transakcji zawierany jest najczęściej na giełdach kryptowalut. Kupno Bitcoina czy innej e-waluty można wykonać także za pomocą kantorów kryptowalut lub poprzez bankomaty, jak np. bitomat (bankomat Bitcoin).

Handel kryptowalutami jest możliwy również na platformach, które dają dostęp do rynku Forex i kontraktów na różnice kursowe (CFD). Do dyspozycji inwestora są tu różne narzędzia, jak długie i krótkie pozycje czy dźwignia finansowa. Warto jednak mieć na uwadze, że ten rodzaj transakcji odznacza się sporym ryzykiem. Wynika ono zarówno ze specyfiki działania dźwigni (inwestujesz więcej kapitału, niż posiadasz), jak i dużej zmienności na takich rynkach. Warto pamiętać również, że inwestując w CFD, nie kupujesz faktycznych aktywów bazowych – nie stajesz się właścicielem kryptowalut.

Od czego zacząć?

Jest kilka kroków, które należy podjąć, jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z rynkiem kryptowalut. Po pierwsze, najważniejsze jest poznanie specyfiki tego typu instrumentów. Rozważ, czy chcesz kupić konkretną kryptowalutę, czy może zainwestować w firmę technologiczną, która rozwija blockchain. Możliwości jest naprawdę wiele! Jeśli zdecydujesz się na zakup kryptowalut – poznaj najważniejsze z nich. Bitcoin, Ethereum, Litecoin czy Ripple? Wybór należy do Ciebie.

Wchodząc w inwestycje, określ też ich cel. Wolisz długi czy krótki termin? Masz większą czy mniejszą tolerancję na ryzyko? To pytania, na które musisz znaleźć odpowiedzi. Koniecznie wybierz też swojego brokera, czyli pośrednika w transakcjach z kryptowalutami. Powinien to być podmiot, który zdobył odpowiednią renomę, zapewnia niskie koszty transakcji i daje dostęp do darmowej wiedzy na temat rynków. Przykładem może być Ava Trade – broker z szeroką gamą platform dla traderów na każdym poziomie zaawansowania!

Kryptowaluty wymagają dobrego przygotowania merytorycznego. Przed rozpoczęciem inwestycji w te instrumenty warto pogłębić swoją wiedzę w zakresie inwestowania, a także poznać najważniejsze aspekty związane z kryptowalutami. Dobrym rozwiązaniem jest np. utworzenie konta demonstracyjnego, które dostępne jest w Ava Trade. Poćwiczysz tam różne ruchy rynkowe, poznasz specyfikę inwestowania i świat tradingu!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

 

Artykuł sponsorowany