Przejęcia polskich firm. Zagraniczne marki w rękach Polaków

7 lutego, 2017 Wyłączono przez Edytor2
Przejęcia polskich firm. Zagraniczne marki w rękach Polaków
Z reguły czytamy o firmach, które były polskie, ale zostały przejęte przez zagranicznych inwestorów. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z odwrotną sytuacją – to polskie firmy podkupują zagraniczną konkurencję.

Po 1989 roku wiele polskich przedsiębiorstw zostało sprywatyzowanych i sprzedanych za cenę nie odzwierciedlającą ich rzeczywistej wartości. W kolejnych latach wciąż dochodziło do wielu takich sytuacji i wcale nie dotyczyły one jedynie firm państwowych. Jeśli Polakom coś się udało – np. serwis Allegro, komunikator Gadu-Gadu, sieć sklepów Żabka i Biedronka – wkrótce było to sprzedawane zagranicznym inwestorom.

Ekspansja zagraniczna Maspexu

Coś jednak zaczęło się zmieniać. Najbardziej znanym przykładem polskiej firmy, która zaczęła kupować zagranicznych konkurentów, jest Maspex Wadowice. W roku 2004 Maspex pozyskał część aktywów sokowej grupy Walmark, która była liderem na czeskim i słowackim rynku napojów, a także przejęła firmę Olympos, drugiego największego producenta napojów owocowych i soków na Węgrzech.

Wspomniane wyżej wydarzenia z roku 2004 były dopiero początkiem przejęć Maspexu. W kolejnych latach Maspex pozyskał: spółkę Queens (ważny producent soków w Bułgarii), węgierką firmę Plusssz Vitaminmarkę Apenta (węgierski producent wody mineralnej), firmę Arnos (rumuński producent makaronów), markę Mark IV (rosyjski producent napojów), marki Salatini i Capollini (rumuńscy producenci precli i krakersów), a w 2016 roku rumuńską spółkę Rio Bucovina z jej 3 zakładami produkcyjnymi (wicelidera na rynku wody w Rumunii).

Widać zatem, że nazywanie Maspex Wadowice „polskim Nestle” lub „polskim Unilever”, wcale nie jest bezpodstawne. Co więcej, firma ta ma wielkie zasługi dla Polski, o czym możecie przeczytać w artykule Maspex Wadowice – polskie Nestle. Na pytanie, czy strategia obrana przez Maspex jest skuteczna, dobitnie odpowiada poniższy wykres.

Przejęcia Asseco

Firma Asseco powstała w 1991 roku jako Comp Rzeszów, a jej prezesem został Adam Góral. Zmiana nazwy na Asseco nastąpiła w 2005 roku, a dziś jest to jeden z największych producentów oprogramowania w Europie. Ważnym czynnikiem tak mocnej pozycji tej firmy są przejęcia zagranicznej konkurencji.

Zaczęło się w 2004 roku – czyli co ciekawe tym samym, co wspomniany wyżej Maspex Wadowice. To właśnie wtedy Comp Rzeszów przejął Asset Soft, spółkę informatyczną ze Słowacji. Od tego momentu zaczął się cały szereg przejęć, zarówno krajowych podmiotów (tu przede wszystkim chodzi o Prokom), jak i zagranicznych.

Obecnie do Asseco Poland należy kilkadziesiąt spółek, z czego wiele z nich ma siedziby za granicą – w Izraelu, w Turcji, w wielu krajach Europy (m.in. w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji). Duża część z nich powstała na bazie przejęć lokalnie działających firm. Łącznie Asseco zatrudnia ponad 20 tys. osób. A poniżej możecie zobaczyć, jakie przychody i zyski generuje „polski Microsoft”.

Colian kupił producenta czekoladek z Wielkiej Brytanii

Wiele znanych w naszym kraju marek słodyczy, jak Wedel, Wawel czy Mieszko, nie należy już do Polaków. Mamy jednak obecnie silną polską grupę Colian, która kontroluje wiele uznanych marek (m.in. Grześki, Solidarność, Goplana).

Grupa Colian w kwietniu 2016 roku zasłynęła przejęciem za 2,25 mln funtów marki słodyczy z Wielkiej Brytanii – Elizabeth Shaw. Co więcej, przy okazji nabycia brytyjskiej firmy, firma Colian zaznaczyła, że zamierza dalej się rozwijać na zagranicznych rynkach m.in. poprzez akwizycje. Można się zatem spodziewać, że Polacy będą nabywać kolejne firmy.

Wielton przejmuje największego producenta naczep we Francji

Polska firma z Wielunia, Wielton, jest obecnie jednym z największych producentów naczep w Europie. W roku 2015 za 9,5 mln euro kupiła większość akcji firmy Fruehauf Expansion SAS, lidera rynku naczepowego we Francji. Dzięki temu, firma dysponuje obecnie dwiema fabrykami – jedną ma w Wieluniu, a drugą we francuskim Auxerre. Do tego dochodzą jeszcze dwie montownie – we włoskiej Pescarze i w Moskwie.

Alior i Raiffeisen w rękach Polaków

Ostatnio sporo mówi się o repolonizacji sektora bankowego. Pisaliśmy o tym chociażby w naszym artykule o rynku bankowym w Polsce. Za ten proces odpowiadają dwie spółki Skarbu Państwa – PZU i PKO BP. Nie skupiają się one jednak tylko na kupowaniu banków, które niegdyś należały do Polaków.

W roku 2015 PZU przejęło Alior Bank, który nigdy wcześniej nie należał do Polaków – powstał w 2008 roku za sprawą włoskiej grupy Carlo Tassara. W listopadzie 2016 roku PKO BP pozyskał austriacką spółkę Raiffeisen Leasing, a zarówno PZU, jak i PKO BP wciąż liczą na przejęcie całego Raiffeisen Polbanku.

Zakup rafinerii w Możejkach i kopalni miedzi w Chile

W poważne inwestycje weszło też kilka należących do państwa spółek energetycznych. Jedną z najbardziej znanych jest przejęcie rafinerii w Możejkach na Litwie przez Polski Koncern Naftowy Orlen w roku 2006. Drugą, o której podobnie było bardzo głośno, jest kupno kanadyjskiej spółki Quadra FNX przez KGHM w 2011 roku, co oznaczało przejęcie 55% udziałów w kopalni miedzi w Chile. Obie te inwestycje łączy fakt, że są z nimi poważne problemy i generalnie przynoszą straty, chociaż trzeba powiedzieć, że od 2015 roku rafineria w Możejkach zaczęła przynosić zysk. Nie wiadomo jednak, czy będzie to trwały trend.

Polskie firmy globalne = więcej pieniędzy dla Polski

Polskich firm, które swój rozwój opierają m.in. na przejmowaniu zagranicznej konkurencji, jest w Polsce coraz więcej. Jeśli są to mądre inwestycje, przynoszące zysk, to jest to bardzo korzystne dla naszego kraju, ponieważ te pieniądze trafiają następnie do naszego kraju.

Autor: Adam Stankiewicz

 

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

 

Wiele polskich, świetnie prosperujących firm zostało sprzedanych za granicę, czy to oznacza, że Polska tylko traci swoje marki?

Polska sprzedała takie udane przedsięwzięcia jak Gadu Gadu, Biedronka, Żabka i Allegro. Na szczęście ostatnio w Polsce coraz częściej dochodzi do repolonizacji sprzedanych niegdyś marek i firm, a nawet przejmowania marek zagranicznych.

Które polskie firmy wykupiły i zrepolonizowały najwięcej marek?

Spore sukcesy ma na koncie Maxpex SA, Asseco, Colian. Maspex SA w szczególności przysłużyło się polskiej branży spożywczej, pozyskując między innymi bułgarską spółkę Queens produkującą soki, czy producenta makaronów Arnos. Asseco z kolei przejął informatyczną spółkę Asset Soft ze Słowacji. Do Asseco należy sporo zagranicznych spółek, czyniąc tę firmę jednym z największych producentów oprogramowania w europie.

 

Które dobrze znane nam marki zostały zrepolonizowane lub wykupione przez Polskę?

Najbardziej znane zrepolonizowane marki należą do sektora bankowego. W roku 2015 Alior Bank został zrepolonizowany za sprawą PZU. Z kolei PKO BP przejęło austriacką spółkę Raiffeisen-Leasing, nadal jednak licząć na wykupienie całego banku. Grupa Colian przywróciło polskiego kapitałowi Goplanę.

 

Dlaczego warto, żeby Polska kupowała i repolonizowała jak najwięcej marek i firm?

Przejmowanie marek i firm oznacza pewne koszty, niemniej warto, żeby Polska inwestowała w swój kapitał. Maspex SA w ciągu 15 lat zwiększyła swoje przychody o 3,73 mld złotych. Najbogatsze kraje świata posiadają liczne, dobrze rozwijające się firmy we wszystkich sektorach gospodarki. Repolonizacja i przejmowanie zagranicznych firm jest dla Polski korzystna.