Polskie kosmetyki, które podbijają świat

18 maja, 2020 Wyłączono przez Dawid
Polskie kosmetyki, które podbijają świat

Już w czasach PRL-u słynęliśmy z produkcji kosmetyków. Stanowiło to jedną z naszych specjalności. Zasięg działania rodzimych firm ograniczała w tamtych czasach Żelazna Kurtyna, jednak już wtedy niektóre z rodzimych marek trafiały do krajów arabskich czy Azji. Obecnie ich eksport rośnie niemal z każdym rokiem. Najwięcej wysyłamy do Rosji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Co ciekawe polskie kosmetyki można znaleźć w ponad 130 krajach Świata, w tym takich odległych miejscach jak Nowa Zelandia czy Trynidad i Tobago.

Rynek kosmetyczny w Polsce

Na naszej stronie znajdziecie mnóstwo polskich marek. Warto się jednak wpierw z nimi w skrócie zapoznać. Możemy naprawdę pochwalić się wieloma polskimi produktami w branży kosmetycznej, zatem zanim zdecydujecie się kupić jakąś szminkę czy dezodorant, sprawdźcie czy pochodzi z Polski.

Przedstawiamy polskie firmy kosmetyczne, warto dowiedzieć się o nich coś więcej:

Eveline Cosmetics –  wśród produktów Eveline znajdują się zarówno białe, jak i kolorowe kosmetyki. Przeznaczone głównie do szerokiej dystrybucji. W 2011 roku firma zanotowała wzrost sprzedaży do krajów Europy Środkowej, m.in. do Czech, Węgier, na Słowację. Firma ugruntowała swoją pozycję również w Bułgarii, Serbii, Bośni i Chorwacji. Prowadzi również regularną sprzedaż w Tajwanie, Birmie, Indiach, Malezji, Singapurze, Korei i Hong Kongu. Jest zatem dobrze znana na świecie.

Hean Fabryka kosmetyków – to polska firma zajmująca się sprzedażą kosmetyków kolorowych i białych w szerokiej dystrybucji, jak i tych profesjonalnych. Jest obecna na rynku od 1980 roku. Kosmetyki Hean eksportowane są do kilkunastu krajów Europy i Bliskiego Wschodu.

Joanna – To producent polskich białych kosmetyków, jak i kolorowych do włosów. Produkowane są produkty zarówno profesjonalne, jak i do szerokiej dystrybucji. Laboratorium Kosmetyczne Joanna istnieje na polskim rynku od 30 lat.

Oceanic – firma znana z produkcji takich marek jak: AA Cosmetics i AA Men, kosmetyków ekskluzywnych AA Prestige, kosmetykó naturalnych AA Eco, AA Sensitive nature spa, dermokosmetyków AA Therapy, AA Pharmaceutic. Oceanic obecny jest w 25 krajach świata. Szczególnie silną pozycję firma ma na Słowacji, Białorusi, Litwie, Ukrainie i Węgrzech. Produkty AA dostępne są także w USA, Korei Południowej i Europie Zachodniej. Głównymi kierunkami rozwoju na najbliższe lata będzie Europa, Afryka Północna, Bliski i Daleki Wschód. Sprzedawane są przede wszystkim białe kosmetyki pielęgnujące. Firma istnieje na rynku polskim od 1982 roku.

Bielenda – marka Bielenda Kosmetyki Naturalne powstała w 1990 roku. Obecna jest w Rosji, na Ukrainie, w Czechach, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych, w Singapurze, na Łotwie, w Kanadzie, na Węgrzech. Firma produkuje przede wszystkim białe kosmetyki luksusowe, profesjonalne, ekologiczne i do szerokiej dystrybucji.

Chantal – firma Chantal powstała w 1989 roku. Jest wiodącym polskim producentem wysokiej jakości kosmetyków do włosów. Produkty sprzedawane są z powodzeniem do wielu krajów Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej. Firma zajmuje się produkcją kosmetyków zarówno białych, jak i kolorowych do włosów – profesjonalnych, a także tych przeznaczonych do szerokiej dystrybucji.

Ziaja – jest obecnie jednym z największych producentów kosmetycznych w Polsce. W ofercie możemy znaleźć przede wszystkim kosmetyki białe. Firma produkuje dla takich sieci handlowych, jak m.in.: Ahold, Auchan, Bipa, Billa, DM, Interspar, Kaufland, Mercator, Rossmann, Tesco. Rocznie sprzedawanych jest ponad 42 miliony sztuk produktów.

Laboratorium Kosmetyczne Dr. Irena Iris – to najbardziej rozpoznawalny polski producent kosmetyków pielęgnacyjnych. Jest również jedyną polską firmą, która zdobyła rynek światowy w sprzedaży profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych. W ofercie firmy możemy znaleźć głównie kosmetyki białe, ale także kolorowe. Szeroka gama wyrobów pielęgnacyjnych, oferowana jest w ramach 4 różnych marek: Dr Irena Eris – kosmetyki premium i profesjonalne, Pharmaceris – dermokosmetyki apteczne, Lirene – kosmetyki rynku masowego oraz Under Twenty – pielęgnacja cery nastolatków.

Inglot – marka założona w 1983 roku przez Wojciecha Inglota. Wytwarza kosmetyki kolorowe, przede wszystkim służące do makijażu. Obecnie Inglot posiada ponad 600 salonów w niemal 80 państwach, w tym bardzo odległych od Polski, np. Meksyku czy Malezji.

Organic Life – polska firma rodzinna, która dawniej nazywała się ATW BeautyLab S.A. Produkuje ona kosmetyki z wyciągami ze świeżych roślin. Dostępne są tutaj nie tylko kosmetyki do twarzy, ciała i włosów, ale także perfumy.

Posiadamy także bardzo wielu producentów polskich kosmetyków naturalnych. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat.

Zagraniczne kosmetyki w Polsce

Warto również poznać największe i najbardziej powszechne firmy kosmetyczne na świecie, które również obecne są w Polsce. Dzięki temu będziemy wiedzieć dokładnie jaki rynek i gospodarkę wspieramy finansowo. Zatem do największych, zagranicznych firm kosmetycznych możemy zaliczyć:

L’Oréal – firma L’Oréal jest to światowy koncern kosmetyczny z siedzibą w Clichy we Francji, obecny w ponad 130 krajach. Akcjonariat firmy jest jednak rozbity. Wśród właścicieli znajdują się m.in. Bettencourt i Nestlé. Kosmetyki firmy dzielą się na profesjonalne, popularne, selektywne i aktywne. Do najpopularniejszych marek firmy możemy zaliczyć: Laboratoires Vichy, L’Oréal Professionnel, Maybelline New York, Garnier, L’Oréal Paris, Inneov, The Body Shop.

Nivea – część międzynarodowego koncernu Beiersdorf AG. Firma posiada zakład produkcyjny w Poznaniu. Co ciekawe, podobny zakład istniał w Polsce już w dwudziestoleciu międzywojennym. Sprzedawane są głównie kosmetyki białe, pielęgnacyjne, zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.

Dove – marka kosmetyczna Dove należy do jednego z największych koncernów na świecie – Unilever. W ofercie firmy możemy znaleźć przede wszystkim kosmetyki białe i pielęgnacyjne. Inną światową marką kosmetyczną, należącą do koncernu Unilever, jest Timotei – producent głównie szamponów i kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Autorzy: Jowita Ryczkowska, Adam Stankiewicz

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
Fakro – historia sukcesu polskiej firmy – Fakro stało się światową potęgą na rynku okien dachowych. Jak?
Polskie firmy produkujące kosmetyki naturalne – poznaj polskich producentów kosmetyków naturalnych.