Jak paczkomaty zmieniły Polskę i zmieniają świat?

7 kwietnia, 2023 Wyłączono przez Edytor2
Jak paczkomaty zmieniły Polskę i zmieniają świat?

Paczkomaty to inaczej system automatycznych skrytek pocztowych. Służy on do nadawania i odbierania przesyłek. Ich ogromnym sukcesem jest to, że zapewniają wielu ludziom bardzo dużą wygodę. Rozlokowane są między innymi w miejscach publicznych, na stacjach benzynowych lub w okolicach kampusów uniwersyteckich. Większość z nich jest także dostępna 24 godziny na dobę.

Skąd wziął się fenomen paczkomatów?

Różnego rodzaju udogodnienia, pogoń za klientem oraz chęć  przewagi rynkowej sprawiła, że wiele firm zauważyło ogromny potencjał internetu, w ty, w  branży ecommerce.  Pandemia  spowodowała bardzo duże zapotrzebowanie  na zakupy online.  Wiele firm odeszło od sklepów stacjonarnych, a mnóstwo z nich nie mogło pozwolić sobie na niepewność w biznesie,  jaka została zafundowana przedsiębiorcom przez dwa lata pandemii.

Wielu ludziom doskonale znane są historie upadających restauracji i hoteli. Sporo z nich jednak wyszło obronną ręką z całej tej sytuacji. Znaleźli swoje rozwiązanie, a w kryzysie niewątpliwie pomógł im internet i możliwości, które się za nim kryją.

Wraz z zapotrzebowaniem na produkty online, wzrosły też oczekiwania.

Klienci potrzebują dostawać przesyłki szybko i bardzo sobie cenią, gdy firma jest w stanie ją dostarczyć w przeciągu jednego dnia. Dużym sukcesem na tym polu cieszy się firma  InPost, która bardzo mocno wpłynęła na rozwój infrastruktury logistycznej.  W działaniu przedsiębiorstwa duża waga została przykuta do ostatniego elementu dostarczenia produktu, czyli do drzwi. Dopracowanie go zagwarantowała sukces i sprawiła, że firma jest pionierem  w swojej branży.

Jak działają paczkomaty?

 Sposób działania paczkomatów jest bardzo prosty.  Można za ich pośrednictwem zarówno odbierać przesyłki, jak i je nadawać.  Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę Inpostu i przeczytać dostępną instrukcję.

Kto stoi za nazwą paczkomat?

Nazwa paczkomat to znak towarowy, który został zarejestrowany  na rzecz spółki Integer.pl SA. Jej założycielem jest Rafał Brzoska.

Z czego wynika zainteresowanie paczkomatami?

Zainteresowania w paczkomatami wynika z wielu czynników. Przede wszystkim jest to wygoda i łatwość odbioru paczek w dogodnym terminie.  Wielu klientów w tym obszarze zauważyło dla siebie świetne rozwiązanie.

Na podstawie badań Kantar przeprowadzonych na polskich internautach paczkomat Inpost jest najchętniej wybieraną oraz polecaną formą dostawy. Jak pokazują dane, aż 94% internautów wybiera paczkomat jako formę dostawy.

W 2022 Firma Inpost została nawet nagrodzona w konkursie I otrzymała cztery statuetki Mobile Trends Award za między innymi rozwój aplikacji Inpost.  Stąd na faktach widać, że firma się rozwija i dokłada wszelkich starań, aby dostarczyć klientom, jak najwyższą jakość?

Jaki zasięg ma paczkomat?

 w 2013 paczkomaty InPost oferowały możliwość dostawy dla około 3000 sklepów internetowych w Polsce. Z możliwości, jakie daje firma skorzystało 10 000 aktywnych e-sprzedawców, a także 500 tysięcy zarejestrowanych klientów indywidualnych. 2019 rok odnotował znacznie większe zyski i według danych własnych operatora wynosiły one 6 000 urządzeń w ponad 900 miejscowościach. W 2020 roku ta liczba wzrosła aż do 8 000.  Z kolei w  grudniu w 2021 roku, wynosiła 16 000.

Ile realnie osób korzysta z paczkomatów?

Na podstawie badania zrealizowanego przez SW research na zlecenie Self Maker 80% respondentów odpowiedziało że korzysta z lokersów jako formę dostawy zamówień internetowych. Daje to jasną informację zwrotną, że rynek przesyłek paczkomatowych rozwija się coraz bardziej z roku na rok.

Jakie korzyści dały światu i Polsce paczkomaty.

Paczkomaty przede wszystkim dają możliwość szybkiego odbioru paczki w dowolnym i najbardziej dogodnym dla nas terminie. Nie musimy umawiać z kurierem ani czekać kiedy będzie w stanie nam ją dostarczyć, tylko możemy odebrać ją w dowolnym terminie w ciągu 48h.

Kolejnym atutem jest ich dostępność, ponieważ paczkomaty są dostępne przez siedem dni w tygodniu. Dzięki temu jesteśmy w stanie odebrać przesyłkę każdego dnia, niezależnie od tego czy są to święta, czy jakiś inny dzień.

Rozmieszczenie w wielu lokalizacjach sprawia też, że paczkomaty są ogólnodostępne Jest ich bardzo dużo na terenie Polski. Znajdują się w centrach handlowych, na stacjach benzynowych czy w okolicach sklepów.  Dzięki takiemu rozmieszczeniu można nadać lub odebrać przesyłkę np. przy okazji robienia zakupów. Paczkomaty dają też bezpieczeństwo z uwagi na to, że paczki są zabezpieczone przed kradzieżą i przechowywane w bezpiecznym pomieszczeniu.

Zapewniają również sporą oszczędność czasu, dlatego że nie jesteśmy zmuszeni do umawiania się z kurierem i czekania na moment, kiedy zostanie nam dostarczona przesyłka tylko możemy dopasować odbiór do swojego planu dnia.

Paczkomaty oprócz tego są ekologiczne. Co na to wskazuje? Po pierwsze większość punktów znajduje się wokół osiedli, centrów handlowych czy  stacji paliw. Dzięki temu nie trzeba nigdzie dojeżdżać, a przesyłkę można odebrać przy okazji wykonywania codziennych czynności, takich jak np. zakupów.  61% osób korzystających z usług kurierskich przyznaje, że odbiera swoje produkty, właśnie przy okazji załatwiania różnych spraw. Po drugie – dobre zaprojektowanie samych paczkomatów. Zostały zbudowane w taki sposób, aby można było możliwie dużo przesyłek zmieścić w jednej przestrzeni. Po trzecie coraz więcej samochodów kurierskich, które przyjeżdżają pod paczkomaty jest ekologiczna. Dzieje się tak za sprawą zamontowanej baterii, która sprawia, że z układu wydechowego nie wydostają się zanieczyszczenia, a to wpływa na emisję CO2 w powietrzu.

Ważnym elementem funkcjonowania paczkomatów jest też bardzo prosta obsługa. Dzięki czemu w łatwy sposób można odebrać i nadać przesyłkę. Większość operatorów takich, jak na przykład InPost oferują aplikacje mobilne. Dzięki temu można jeszcze lepiej zarządzać swoimi przesyłkami, między innymi też je śledzić.

Kolejnym atutem firmy InPost jako pioniera w branży przesyłek jest profesjonalne podejście do klienta. Właściciel Rafał Brzoska wielokrotnie sam odpowiada klientom na różne pytania, nawet te niewygodne –  na swoich social mediach.  Kiedy pojawiają się różne, trudne sytuacje, które są charakterystyczne dla każdego biznesu, od razu przechodzi do działania. Informuje swój zespół o zaistniałym problemie i stara się go rozwiązać.

Paczkomaty – czy to na pewno ekologiczne?

To pytanie może zadawać sobie wiele osób, ale odpowiedź brzmi na nie tak.  Dlaczego? Poniżej kilka argumentów, które to potwierdzają.

Większość punktów znajduje się wokół osiedli i centrów handlowych. Nie trzeba zatem do tych miejsc dojeżdżać, a można przesyłkę odebrać przy okazji załatwiania różnych spraw na mieście. Często nawet nie trzeba do paczkomatu dojeżdżać, bo jest ich tak dużo. Zatem w tym przypadku, to my mamy realny wpływ. Możemy zadbać o swoje zdrowie urządzając sobie spacer i przy okazji dołożyć swoją cegiełkę do tego, aby zadbać o środowisko.

Zaprojektowanie samych paczkomatów. Są one zrobione w taki sposób, by mieściło się w nich sporo przesyłek.

Samochody kurierskie z zamontowaną baterią, która sprawia, że z układu wydechowego nie wydostają się zanieczyszczenia, co wpływa na emisję CO2 w powietrzu.

Gdzie jeszcze poza Polską sa paczkomaty?

Spółka Inpost powstała w 2006 roku. Jej twórca jest Rafał Brzoska. Innowacyjność sprawiła, że firma bardzo szybko zaczęła się rozrastać. Na ten moment urządzenia jakimi są paczkomaty,  podbijają nie tylko Polskę, ale też cały świat! Znaleźć je możemy między innymi we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Czechach, Słowacji oraz na Węgrzech. Maszyny stworzone przez Inpost są wykorzystywane również w innych firmach kurierskich za granicami Polski. Należą do nich : Litwa, Łotwa, Estonia, Chile, Kolumbia, Islandia, Irlandia i Australia.

W kilku słowach o sukcesie paczkomatów

Wiedza, doświadczenie i innowacja to trzy słowa, które towarzyszą firmie inpost. Ponad 20 lat działania na rynku i dokładania wszelkich starań, by dostarczyć jakość na najwyższym poziomie. Paczkomaty swój wielki rozrost budowały przez lata, a okres pandemii sprawił, że tysiące ludzi na całym świecie mogło swobodnie robić zakupy i otrzymywać paczki szybko i wygodnie. Idealne wpisanie się w potrzeby dzisiejszych czasów zapewniło spółce przewagę rynkową.

 

Autor: Beata Perzanowska