Najważniejsze fuzje i przejęcia na polskim rynku w 2016 roku

18 stycznia, 2017 Wyłączono przez Dawid
Najważniejsze fuzje i przejęcia na polskim rynku w 2016 roku

Zobacz 14 najważniejszych przejęć i fuzji na polskim rynku w 2016 roku. Z punktu widzenia patriotyzmu gospodarczego, część wywołuje smutek, zaś inne powodują, że powstaje nowa nadzieja.

 

Polski dostawca usług multimedialnych – Multimedia Polska – trafił w ręce amerykańskiego UPC Polska, nie doszło też do prawdopodobnej repolonizacji Kompanii Piwowarskiej – padła ona łupem Japończyków.

Nie można jednak pominąć także korzystnych dla Polaków przejęć, związanych z repolonizacją sektora bankowego. Chodzi o pozyskanie Banku BPH przez Aliora i przede wszystkim banku Pekao SA przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju.

Poniżej prezentacja 14 najważniejszych przejęć i fuzji na polskim rynku w 2016 roku:

Styczeń – Smyk nie należy już do grupy Empik

Smyk właściciel

 

1. Sprzedana została spółka Smyk International – czyli sieć sklepów z zabawkami, należąca do grupy Empik Media & Fashion. Nabywcą została firma Coortland Investments (należąca do funduszu Bridgepoint). Kwota transakcji – 1,06 mld zł.

Marzec – Konkurent PGNiG w rękach Finów

 

konkurent PGNiG

2. Grupa Duon, zagraniczny konkurent państwowego PGNiG na rynku dostawców gazu w Polsce, został przejęty przez Fortum Holdings – czyli co ciekawe spółkę, którą kontroluje państwo fińskie. Za 93% akcji Grupy Duon Finowie zapłacili 431 mln złotych.

 

getBack sprzedaż

3. Firma windykacyjna GetBack, należąca do Idea Banku (polski bank Leszka Czarneckiego),  została pozyskana przez Emest Investments, czyli firmę założoną przez grupę funduszy inwestycyjnych. Kwota transakcji – 825 mln zł.

 

EKO Holding właściciel

4. Sprzedaż EKO Holding, właściciela ok. 250 małych supermarketów w Polsce, spółce Eurocash. Nie jest wiadomym, ile pieniędzy za tę transakcję otrzymał dotychczasowy właściciel sieci sklepów – Pelican Ventures.

Warto przypomnieć, że do Eurocash należą sklepy: Lewiatan, abc, Delikatesy Centrum, Groszek. Sam zaś Eurocash co prawda nie jest stricte polską własnością – należy do Portugalczyka Luisa Amarala – jednak jego samego można traktować jako Polaka, ponieważ od ponad 20 lat mieszka on w Polsce i tutaj lokuje zyski ze swojej firmy.

 

Kwiecień – Alior Bank przejmuje Bank BPH

 

5. Miesiąc ten rozpoczął się od kolejnego kroku w stronę repolonizacji banków. Alior bank bph aliorBank, należący już od 2015 roku do państwowej firmy PZU, zakupił należący dotychczas do amerykańskiego GE Capital Bank BPH (bez portfela kredytów i funduszu inwestycyjnego BPH). Cena zakupu 87,2% udziałów banku wyniosła 1,225 mld zł.

 

Maj – Synthos pozyskuje największego producenta styropianu

 

Synthos ineos

6. Synthos, kontrolowana przez Michała Sołowowa jedna z największych firm branży chemicznej w Polsce, przejęła największego producenta styropianu w Europie – INEOS Styrenics. Za tę spółkę brytyjski koncern INEOS Enterprises otrzymał 350 mln zł.

 

Lipiec – Huty Szkła z Krosna w rękach spółki z RPA

 

7. Bardzo smutna sprawa, sprzedaż upadłych w 2009 roku Krośnieńskich Hut Szkła „Krosno”. Zakłady z ponad 90-letnią tradycją w przeszłości były jednym z liderów w produkcji szkła gospodarczego na świecie. Niestety, w ubiegłym roku zostały sprzedane firmie Krosno Glass, należącej do funduszu inwestycyjnego Coast2Coast z RPA. Wartość transakcji – 185 mln zł.

 

Sierpień – Chińczycy przetworzą odpady komunalne w Polsce

 

Novago sprzedane

8. Fundusz inwestycyjny Abris Capital Partners sprzedał swoje udziały w firmie Novago chińskiemu inwestorowi China Everbright International Limited. Novago to wywodząca się z Mławy firma zajmująca się przetwarzaniem odpadów komunalnych – jedna z największych w Polsce. Kwota transakcji – 535 mln zł.

 

Can-Pack przejęcie

9. Producent opakowań aluminiowych (m.in. puszek), firma Can-Pack, pozyskała swojego brazylijskiego odpowiednika – Cia Metalic de Nordeste. Can-Pack to krakowska firma powstała w 1992 roku, kontrolowana przez amerykańską firmę F&P Holdings. Za brazylijską spółkę Can-Pack musiał zapłacić 373 mln zł.

Październik – Fuzja UPC i Multimedia Polska

 

fuzja upc i multimedia

10. UPC Polska, lider cyfrowych usług kablowych w Polsce, przejął konkurencyjnego operatora – Multimedia Polska. Warto wspomnieć, że pozyskana przez UPC Polska firma była na 21 miejscu wśród największych polskich firm prywatnych 2016. Przygotowana przez Forbes lista zawiera tylko te firmy, które są kontrolowane przez polski kapitał. Amerykanie za Multimedia Polska zapłacili 3 mld zł. Na rynku mają jeszcze dwóch kontrolowanych przez Polaków groźnych konkurentów – Vectrę oraz Netię.

 

allegro sprzedane

11. Zdecydowanie najważniejszą na polskim rynku transakcją tego miesiąca była sprzedaż  platformy transakcji online Allegro przez firmę Naspers RPA. Firmę nabyły fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa za 12,7 mld zł.

 

Listopad – Znana firma leasingowa w rękach PKO BP

 

Raiffeisen Leasing przejęcie przez PKO BP

12. Kontrolowany przez polski Skarb Państwa PKO BP przejął całość akcji Raiffeisen-Leasing Polska. Polska firma musiała zapłaciła w ramach tej transakcji austriackiemu Raiffeisen Bank International 850 mln zł.

 

Grudzień – Przejęcie Pekao przez PZU i PFR

 

Pekao sprzedaż

13. PZU i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wspólnie nabyły 32,8% akcji Pekao SA, faktycznie przejmując nad nim kontrolę. To zdecydowanie najważniejsza dla Polski transakcja 2016 roku i praktycznie ostateczny sukces na drodze repolonizacji sektora bankowego. Zarządzany do tej pory przez włoski UniCredit bank jest drugim największym pod względem aktywów bankiem w Polsce – po PKO BP. UniCredit otrzymał za sprzedane akcje 10,6 mld zł.

 

Kompania Piwowarska właściciel

14. Wystawiona na sprzedaż Kompania Piwowarska, która odpowiada m.in. za marki piwa Żubr, Lech i Tyskie, po miesiącach spekulacji, niestety nie została repolonizowana, a trafiła w ręce japońskiej grupy Asahi Group Holdings Ltd. Japończycy nabyli od koncernu Anheuser-Busch InBev od razu browary z 5 krajów – poza Kompanią Piwowarską z Polski, także Pilsnera z Czech, słowackiego Topvara, węgierskiego Drehera i rumuńskiego Ursusa. Za wszystkie te aktywa musieli zapłacić aż 32,6 mld zł.

Autor: Adam Stankiewicz

 

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

 

Jakie przykładowe marki i firmy zostały przejęte przez zagraniczne firmy w roku 2016?

Polski dostawca usług multimedialnych Multimedia Polska został przejęty przez UPC Polska, który należy do Ameryki. Polska również nie zdołała zrepolonizować Kompanii Piwowarskiej, która została wykupiona przez japońską grupę Asahi Groups Holdings Ltd. Polskie Allegro.pl z kolei zostało wykupione przez fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa.

Jakie marki i firmy udało się wykupić i przejąć Polsce w roku 2016?

Polska odniosła pewne sukcesy w repolonizacji sektora bankowego. Bank BPH został ponownie przejęty przez Aliora. PZU i Polski Fundusz rozwoju odzyskały natomiast Bank Pekao SA. Pekao SA z kolei przejęło całość akcji Raiffeisen-Leasing Polska.

 

Czy repolonizowanie polskich marek i firm ma szansę na powodzenie?

Repolonizacja polskich marek już postępuje z powodzeniem od lat. Spore sukcesy odniosła branża spożywcza, ale bardzo istotne jest wzmocnienie sektora bankowego, który jest wyznacznikiem potęgi gospodarcze kraju. Na podstawie tych sukcesów można rokować, że repolonizacja i przejmowanie marek zza granicy będzie postępować.

 

Czy polska firma musi należeć do Polaka?

Firma, która generuje zyski, a następnie lokuje je w Polsce może już być uznana za Polską, a wspieranie jej działalności za patriotyczne. Dla przykładu, firma Eurocash, posiadająca liczne polskie sieci handlowe (Groszek, Delikatesy Centrum, abc) należy do Luisa Amarala, który jest Portugalczykiem. Niemniej właściciel mieszka na terenie Polski, w Polsce ulokował kapitał i do Polski odprowadza zyski.

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
polskie firmy sprzedane Polskie firmy sprzedane inwestorom zagranicznym. Lista z podziałem na branże – prezentacja blisko 40 istotnych marek z różnych branż, które należały kiedyś do Polaków.
repolonizacja firm Repolonizacja trwa, czyli kultowe polskie marki wracają w ręce polskiego kapitału – coraz więcej należących do Polaków firm zaczyna przejmować dawne polskie marki z rąk zagranicznych inwestorów.