Lista kategorii

Które banki wciąż możemy nazywać polskimi?

"Ludzie nie wiedzą, co się dzieje. Dostają propagandę i pozwalają się oszukiwać. Nie znają podstawowych faktów. Np. takich, że zagraniczne banki zarabiają w Polsce 15 mld zł rocznie. A myśmy sprzedali wszystkie nasze banki za 25 mld, choć były warte 200 mld zł! I dziś nie mamy bankowości. To jak nie mieć broni, idąc na front" - prof. Witold Kieżun.

polskie banki

Rynek bankowy w Polsce

W dobie ciągłego zadłużenia Polski i wciąż zbyt wolno malejącego dystansu do państw wysokorozwiniętych, zaczynamy się zastanawiać, co się stało z Polską gospodarką, gdzie popełniliśmy błąd? Każdy wie, a przynajmniej powinien wiedzieć, jak wiele przedsiębiorstw w Polsce jest w posiadaniu zewnętrznego kapitału. Warto jednak dodatkowo przybliżyć historię tej sytuacji, skupiając się w tym wypadku na mocarstwach majątkowych, dysponujących i obracających ogromnymi środkami finansowymi – na bankach.
 

Rola banków w gospodarce

Banki są w pewnym stopniu ikoną, dźwignią handlu. Jeżeli Państwo jest bogate – posiada liczne banki inwestujące zarówno na swoim rynku, jak i na obcych. Jeszcze w 1989 r. posiadaliśmy dziewięć banków wydzielonych z Narodowego Banku Polskiego: Bank Przemysłowo-Handlowy, Powszechny Bank Kredytowy, Bank Zachodni, Wielkopolski Bank Kredytowy, Bank Gdański, Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi (PBG), Bank Depozytowo-Kredytowy w Lublinie (BDK), Pomorski Bank Kredytowy w Szczecinie (PBKS) i Bank Śląski. Priorytetem dla NBP było wtedy stopniowe obniżanie inflacji.

Prywatyzacje banków polskich

O tym co się stało z powyżej wymienionymi sektorami, można przeczytać między innymi w cytowanej na wstępnie książce Patologia Transformacji. Ponad połowę udziałów akcji BRE Banku sprzedano niemieckiemu bankowi Commerzbank. Akcje Banku Śląskiego już na początku lat 90-tych wykupił wówczas holenderski ING. Do tej pory kluczowe stanowiska we władzach banku zajmują Holendrzy. W Wielkopolskim Banku Kredytowym inwestorem został irlandzki Allied Irish Bank w 95 r., mając 16,9% udziałów, gdzie już w 99r. posiadał aż 80% akcji. Na tę chwilę kluczowe stanowiska banku – teraz już pod nazwą Banku Millenium, zajmują Portugalczycy.

W 2001r. nastąpiło połączenie banków BPH i PBK, gdyż ich inwestorzy, tj. niemiecki Bayerische Hypo- und Vereinsbank (HVB), a w PBK austriacki Bank Austria Creditanstalt, również się połączyły. Później już pod innymi władzami nastąpiła fuzja banków BPH z GE Money Bank, gdzie oczywiście główne stanowiska we władzach banku zajeli Amerykanie.

Bank Pekao S.A. od 99r. był kontrolowany przez Włochów, ale niedawno ponownie "powrócił" w polskie ręce. PZU wraz z Państwowym Funduszem Rozwoju wykupiły od Unicredit prawie 33% akcji banku i stały się jego głównymi akcjonariuszami. Amerykański Citibank, działający w Polsce i Bank Handlowy połączyły się w 2001r., gdyż akcje BH należały w 75% do Amerykanów. Do tej pory kluczowe stanowiska we władzach banku zajmują Amerykanie. W przypadku BGŻ akcje w 37% należały do Skarbu Państwa, jednak większość akcji znajdowało się w rękach Holendrów za pośrednictwem inwestora Rabobank. W 2015 roku bank BGŻ połączył się z francuskim bankiem BNP Paribas. W powstałym BGŻ BNP Paribas, zdecydowaną większość, bo aż 88,33 proc. akcji mają Francuzi. Ostatnim prywatyzowanym bankiem był PKO BP, jednak jego największym udziałowcem pozostał Skarb Państwa, przy czym 10% akcji należy również do polskiego banku BGK, a blisko 60 proc. akcji jest rozdrobnione na wielu różnych akcjonariuszy.

sklep Wspieram Rozwój PL

Warto tu wspomnieć o tym, iż największej prywatyzacji majątku w ciągu ostatnich lat dokonały rządy Jerzego Buzka oraz Donalda Tuska.

Udziały zagranicznego kapitału w bankach w Polsce

Poza polskimi bankami na naszym rynku znajduje się wiele banków mocarstw z krajów Zachodnich, przybliżmy zatem dokąd odpływają nasze finanse.

Nazwa banku Główni udziałowcy i przybliżone udziały Kraj pochodzenia głównego akcjonariusza Zysk netto w roku 2017

Największe banki z zagranicznym kapitałem - zestawienie

Bank Zachodni WBK

Banco Santander S.A. - 69,34%

Hiszpania

2,23 mld złotych

mBank

Commerzbank AG - 69,37%

Niemcy

1,09 mld złotych

ING Bank Śląski

ING Bank NV - 75%

Holandia

1,40 mld złotych

Citi Bank Handlowy

Citibank Overseas Investment Corporation - 75%

USA

536 mln złotych

Bank Millenium

Banco Comercial Portugues S.A. - 50,1%

Portugalia

681,23 mln zł

Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Zentralbank Österreich AG

Austria

93,6 mln złotych

Eurobank Societe Generale - 99%

Francja

102,8 mln złotych
Deutsche Bank Deutsche Bank AG 

Niemcy

5,64 mln złotych
Crédit Agricole Crédit Agricole SA

Francja

brak danych

BGŻ BNP Paribas

BNP Paribas SA - 88,98%; Rabobank International Holding BV - 5,76%

Francja

279,7 mln złotych

FM Bank PBP S.A. AnaCap Financial Partners LPP

Wielka Brytania

41,1 mln złotych

 

W takim razie które banki są polskie?

Tak jak zostało to ujęte powyżej, wciąż Bank Gospodarstwa Krajowego i pod jego akcjonariatem również PKO BP są polskimi bankami, co oznacza, że obracane finanse tych banków znajdują się na polskim rynku. Warto podkreślić, że obecnie PKO BP prowadzi politykę przejmowania i przyłączania do siebie innych instytucji finansowych. Przykładem tego jest skandynawski Bank Nordea, który w 2014 roku został przejęty przez PKO BP, a następnie marka ta zniknęła z rynku - działa obecnie jako PKO BP. Podobne działania prowadzi także Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA i w marcu 2016 roku nabył 25,19 proc. akcji Alior Banku, stając się największym jednostkowym akcjonariuszem tego banku. Z czasem nabył także 4% akcji poprzez PZU Życie SA oraz TFI PZU SA. W 2016 PZU za pomocą Alior Banku przejął także większość banku BPH, który został podzielony. Transakcja nie obejmowała zakupu portfela kredytów hipotecznych oraz funduszy inwestycyjnych. Oprócz tego, polskimi bankami są: Getin Noble Bank, Idea Bank (właściciel Getin), Bank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy. Również wszystkie banki spółdzielcze są polskie, co jest związane ze specyfiką samej spółdzielczości (klienci banku = właściciele banku).

Nazwa banku Główni udziałowcy i przybliżone udziały Zysk netto w roku 2017 Strona banku

Banki z przewagą polskiego kapitału

PKO BP Skarb Państwa - 29,43% 3,104 mld złotych Strona PKO BP
Pekao SA PZU S.A. 20%, PFR S.A. 12,8% 2,48 mld zł Strona Banku Pekao SA
Getin Noble Bank Leszek Czarnecki osobiście lub przez LC Corp BV i Getin Holding - 55,73% -574,17 mln złotych Strona Getin Banku
Idea Bank Leszek Czarnecki (bezpośrednio i pośrednio) - 79,46% 230,8 mln złotych Strona Idea Banku
Bank Pocztowy Poczta Polska - 75%; PKO BP - 25% 5,1 mln złotych Strona Banku Pocztowego
BOŚ Bank Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - 52,41% 46,06 mln złotych Strona BOŚ Banku
Alior Bank Grupa PZU - 29,22% 515,24 mln złotych Strona Alior Banku
Bank BPH Alior Bank S.A. - 60,68%; GE Investments Poland (USA) - 35,53%

4,43 mld złotych

Strona Banku BPH

Od razu rzuca się w oczy dysproporcja w zyskach notowanych przez banki zagraniczne i te z polskim kapitałem. Choć proces repolonizacji trwa, wciąż przewaga niepolskich banków jest całkiem spora.

Jako ciekawostkę warto dodać jeszcze co się dzieje z wypracowanymi przez bank zyskami. Nie będzie tu dużym zaskoczenie fakt, że te z przewagą zagranicznego kapitału w dużo większym stopniu wypłacają sobie zyski, zamiast je reinwestować. Przykładowo włoscy właściciele banku Pekao wypłacili sobie 99% zysku z 2015 roku, amerykańscy właściciele Citibanku 100%. Dla porównania procent dywidendy wypłaconej przez rodzime kapitałowo banki wyniósł dla 2015 roku nieco ponad 21%.

Dlatego też bardzo mocno zachęcamy wszystkich mających konta w niepolskich bankach o przenoszenie swoich kont. Bez wątpienia ma to bardzo mocne uzasadnienie ekonomiczne.

Autor: Tomasz Dziewulski
(Artykuł zawiera linki partnerski, których kliknięcie może spowodować przynanie naszemu serwisowi prowizji.)
 

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
Co jest izraelskie w Polsce? - o tym, które firmy działające w Polsce należą do izraelskiego kapitału. Jest wśród nich kilka dużych, powszechnie znanych podmiotów.
Patriotyzm ekonomiczny na Facebooku - przedstawienie ważnych profili FB, które propagują patriotyzm ekonomiczny. 
Użytkownik ArturP 2014-04-16 09:16:39 IP: 82.143.191.*
Nie wiedziałem, że Getin jest polski. Czyli wspieram rodzimy przemysł, jeśli można tak to nazwać :D
Użytkownik Sachmet 2014-04-25 12:26:59 IP: 82.143.11.*
Kwestia "polskiej" bankowości, a w zasadzie jej braku, często podnoszona jest przez prawicę. Słusznie jest trzymać pieniądze u "naszych" niż u "obcych", chociaż tak naprawdę znakomita większość z nas posiada konta w bankach zagranicznych. Często o tym nie wiedząc.
Użytkownik Polako 2014-06-23 19:43:45 IP: 62.87.255.*
Skoro mam już trzymać pieniądze w banku, to wolę w krajowym, takim, który nie jest zależny od decyzji prezesów siedzących zagranicą. No i oczywiście wolę jakieś duże, zaufane banki, niż te, co nieustannie zalewają mnie spamem papierowym i elektronicznym, byle coś sprzedać.
Użytkownik Piter 2014-07-21 23:21:34 IP: 77.115.255.*
Im większe bank ma kłopoty z powodu sytuacji za granicą, tym bardziej przekłada się to na nas, nawet jeśli tamta sytuacja nie ma bezpośredniego przełożenia na polską rzeczywistość. Tak jak podczas kryzysu właśnie: zapewniano nas, że banki mają się świetnie, ale nie przeszkodziło to zagranicznym instytucjom hamować sprzedaży kredytów mieszkaniowych. PKO BP ratował wtedy sytuację, bo nie reagował tak nerwowo, jak inni.
Użytkownik Oszukany 2014-10-05 17:43:31 IP: 78.154.95.*
smieszne jest to , że polskobrzmiące nazwy mogą tak mylic
Użytkownik Oszczędny 2014-12-23 01:32:23 IP: 80.48.120.*
W PKO BP ponad 1/3 akcjonariatu ma wciąż Skarb Państwa. dla mnie nie ma roznicy czy jest to polski bank, czy portugalski. Podobnie jak robie zakupy w Biedronce, bo jest taniej.
Użytkownik Connie 2015-01-12 11:42:21 IP: 81.210.13.*
Niestety u nas jest bardzo dużo obcego kapitału. WIększość banków jest z obcych. I jeśli ktoś bedzie brał kredyt to będzie patrzył się na oprocentowanie. Nie na to czy bank jest polski.
Użytkownik Abyss 2015-01-23 17:52:41 IP: 81.210.122.*
Gdybym był w tym kraju premierem zabroniłbym firmom z kapitałem zagranicznym przekraczającym 50% majątku używania w nazwach słów "Polska, polskie", a także w ogóle zabroniłbym używania polskich słów w nazwach firm i produktów wyprodukowanych i reklamujących się w Polsce. 
Użytkownik Ananan 2015-02-13 23:32:43 IP: 83.20.255.*
Wybrałam bank PKO w gruncie rzeczy patrząc na warunki , a nie na kapitał . Wychodzi więc na to , że polskie też może być dobre.
Użytkownik Bery 2015-03-17 13:42:32 IP: 83.35.255.*
Myślę , że fakt że PKO , GEIN.. itd. są bankami polskimi , powinny wykorzystywać to w ramach zachęty do korzystania z ich usług
Użytkownik Moni 2015-03-27 19:22:21 IP: 195.13.39.*
Ja korzystam z usług Getin Banku i nie mam na co narzekać , nie zastanawiałam się nawet nad wyborem banku nie-polskiego i jestem z tego dumna.
Użytkownik linmot 2015-06-15 21:59:55 IP: 85.202.146.*
Ja też niedawno dowiedziałem , że Getin Bank , w którym trzymam oszczędności jest polskim. Z żoną postanowiliśmy że i jej oszczędności przeniesiemy z BZWBK do Getin.
Użytkownik refux 2015-06-21 20:51:21 IP: 89.174.165.*
Tacy jesteście dumni, że korzystacie z polskiego banku... A on prawie nie płaci w Polsce podatków! Więc jaki to powód do dumy, skoro ten bank omija polskie podatki jak może?
Zobaczcie sobie gdzie jest siedziba holdingu Getin i prześledźcie jak wypływa z Polski struga podatków, które powinny być płacone w naszym kraju a nie są.
Użytkownik polisolokaty 2015-12-22 03:37:52 IP: 79.184.56.*
A co z polisolokatami w GETIN Banku. Nabrali mnie, okłamali i wyłudzili plieniądze ci z GETIN Banku.
Użytkownik ryszard 2016-03-25 17:36:48 IP: 46.215.235.*
przeoczono BANK POCZTOWY 100% polski
Użytkownik margo0307 2016-05-05 16:53:57 IP: 5.172.232.*
Ja z kolei korzystam z usług Banku Kaszubskiego... bsg :)
Użytkownik toto 2016-05-06 05:30:19 IP: 165.225.80.*
Dobry jest ten bank, ktory daje klientom najlepsze warunki.
A dobre warunki dostajemy, gdy na rynku bankowym jest konkurencja.

Mysle, ze najlepiej patrzec przez pryzmat swojego portfela i tego ile pieniedzy zostaje na koncie po potraceniu wszystkich oplat bankowych.

Udanego dnia Wszystkim!

Użytkownik Ali Baba 2016-11-03 02:53:14 IP: 95.160.153.*
BANK POCZTOWY...JESTEŚ GDZIEŚ NA POLSKIEJ PROWINCJI /BRAK BANKOMATU/...ALE JEST CHOĆ NAJMNIEJSZA AJENCJA POCZTOWA...I WYPŁACĄ I GOTÓWKĘ.!! PS TAK BYŁO W BP NIE WIEM CZY AKTUALNE...JESTEŚ CHORY..TO LISTONOSZ PRZYNOSIŁ DO DOMU GOTÓWKĘ !! PODOBNIE BYŁO Z OPŁATĄ ZA LEKI W APTEKACH...DAWALI JAKIŚ ZWROT /%? / .
Użytkownik wr 2016-11-04 05:54:54 IP: 217.8.182.*
Popieram. Też jestem w Banku Pocztowym, chociaż dostrzegam małe wady, szczególnie podczas zakupów internetowych, bo nie wszędzie są szybkie przelewy z tego banku dostępne. Pozostaje płatność kartą, co czasami bywa utrudnieniem. Może z czasem to zmienią.
Jest jeszcze bank PKO PB, w którym miałem kiedyś konto i było w sumie ok.
Banki spółdzielcze są spoko jednak z bankomatami poza swoim miastem, gminą może być problem. Ale polskie banki spółdzielcze są naprawdę dobrze rozwinięte. Płatności internetowe bez problemów z tego co mi wiadomo.
Getin banku bym nie polecał bo właścicielem jest pan Czarnecki, który lubi robić ludzi w konia - i za niektóra sprawy powinien siedzieć.
No i jest jeszcze Bank Ochrony Środowiska, o którym nie mam zdania, nie miałem tam konta.
Użytkownik narodowy 2016-11-29 03:37:53 IP: 31.183.93.*
a co myślicie o BGK /
?
Użytkownik Jogi 2016-12-12 16:18:19 IP: 90.156.49.*
Polsko brzmiące..."My Polacy...","piwny" góral z reklamy który (jak zapewne jej twórca) widział z gór tylko zawalone pseudo turystami Krupówki, z jej "międzyzdrojskimi" klimatami i wkurzonymi góralami-dorożkarzami...na ich miejscu pogoniłbym batem całe to towarzystwo, włącznie z "włodarzami" którzy niszczą bezlitośnie ostatnią enklawę Polskości, naturalnego folkloru "bez peruk"...Cała Polska od 30 lat jest tak "walcowana" przez piewców "wolności" którym rosną brzuchy i majątki - oczywiście "uczciwie zdobyte"...oraz debilne unijne przepisy. WOLNOŚĆ? Państwo "sprzedane", ludzie pracujący za grosze i wszechobecne kłamstwa , propaganda głupoty i dezinformacja...dzieciaki z komórkami ,surfujące w "syfie" internetowym, mieszające wodę z amfetaminą i "holenderski" luz z jointem "dla każdego" (jak widać mają skąd brać i jedno i drugie) i wszechobecne chlanie piwa - od małolata po emerytki (emeryci dziwnie szybko "schodzą")- codziennie w sklepie jest ten sam obrazek - 4 osoby w kolejce i 3 z nich wychodzą z co najmniej 4 piwami (starsze nobliwe panie biorą czasem mocniejsze trunki). Niech żyje wychowanie w trzeźwości ! Państwo preferuje wolność ...a "Palenie zabija" ," Picie alkoholu..." - akcyza potwierdza tylko podejście "naszego" obłudnego Sejmu i Senatu do obywateli i troski o losy Państwa. Wyciąga się różne historie aby zająć tych jeszcze myślących (w ogóle), ale nikt nie zastanawia się co się stało w czasie ostatnich 25 lat z setkami tysięcy rolników na posesjach których rosną teraz wille "bezmesmenów" i "centra konferencyjne" w których odbywają się szkolenia nowych adeptów "sztuki" robienia ludzi na szaro, i kilkoma milionami pracowników rozgrabionych/sprzedanych i zlikwidowanych zakładów pracy - Polskich zakładów pracy...nie ma praktycznie gospodarki (nie mówiąc o tych którzy wyemigrowali i rozbitych w wyniku tego rodzinach i innych tragediach). Z czego i na czym ma rosnąć gospodarka ? Czy Ci którzy do tego doprowadzili nie mieli świadomości dokąd to prowadzi ? Kiedyś byliśmy samowystarczalni ale nie do końca dobrze zorganizowani - komputeryzacja i odrobina rozsądku i spokoju wszystkich (tych rządzących i pracujących) , zmieniłyby to całkowicie i żylibyśmy w wolnym i samodzielnym kraju...Ale ludzie z tatuażami "na rozumie" za takie słowa od razu "chrzczą" - KOMUCH itd. Polacy, przestaliście myśleć rozsądnie i społecznie/empatycznie- własna "d...pa" jedynym punktem odniesienia- do momentu utraty pracy... Szkoda słów, bo jak widać życie w zakłamanym państwie-pasożycie "na kredyt", w którym wszystko "działa"...choć nie ma praktycznie co działać, już nikomu nie przeszkadza -"NORMA głupoty", którą udało się wprowadzić w tysiącach innych dziedzin życia. Wyszydzano odmalowane ulice na 1 maja.... teraz wszystko jest "odmalowanie i piękne" i nic nie jest nasze i wolne....ale "farba" odpada coraz wyraźniej i coraz więcej ludzi to dostrzega- w tym nadzieja dla naszych dzieci i wnuków...może ich już się nie da nabrać na "kolorowe szkiełka".
Użytkownik basia 2016-12-24 06:15:19 IP: 188.146.161.*
Szeregowi pracownicy Eurobanku dostali marne 212 zł netto premii świątecznej. Jakie święta można zrobić za 212 zł? A prezes tego banku wozi tłusty tyłek limuzyną za 900 tys. zł. Żenada!!
Użytkownik Wac 2017-01-31 13:54:49 IP: 185.2.64.*
Kurcze, mam kontak w roznych bankach, ale zdecydowanie najgorzej oceniam z nich PKO BP. Lubie wspierac polskie marki, ale nie za wszelka cene. Zalatwienie czegos w PKO jest tak proste jak w Urzedzie Skarbowym niestety :(
Użytkownik PiotrLenarczykAnonim 2017-02-06 18:04:04 IP: 95.160.155.*
Witajcie w życiu! https://www.youtube.com/watch?v=tcZDgbK_o38
Należy brać pod uwagę specyfikę myślenia, ale nie można lekceważyć faktów grabieży prze sojuszników zachodnich. Dobrze, że chociaż żołnierzy na wakacje przysłali i zgodzili się, że nie było misji a była: WOJNA W IRAKU, WOJNA W AFGANISTANIE. Dobrze, że mogliśmy zapłacić za te pare Hummerów i okazyjnie zakupić sterylne myśliwce.
Użytkownik PiotrLenarczykAnonim 2017-02-06 18:17:37 IP: 95.160.155.*
Dobrze, że zostały chociaż zmieszane z błotem zawodówki, a technika przypominają skanseny. Odradzam również inwestowanie w studia zagraniczne na "czołowych" uczelniach zachodnich - punktoza rankingowa, nie jest zbytnio miarodajna. Kwadratowe łby z Francji często mają wąskie specjalizacje, bez ogólnego wykształcenia - kolo po inżynierce z Polski odpowiada niejednemu cienutkiemu doktorowi. Wypowiadam się o studiach technicznych, bo o takich posiadam częściowo informacje. Lepszym pomysłem od wiosłowania jest pójście na semestr studiów do Bratysławy. Niestety przełożenie banków na MEN jest dość bezpośrednie. Kolejne minister ślepo kopiujące wzorce z krajów o lepszych hotelach na delegacjach niestety to pogłębiają. Proponuję pracę od podstaw - powodzenia na budowach bez przemyślanego fundamentu:D
Użytkownik beznick 2017-04-27 14:37:57 IP: 178.43.253.*
Tak samo jak sprzedali koksownię Zdzieszowice za 500mln.
Nowy właściciel podniósł ceny o 100% i kolejny rok był zyskiem 2mld.
Użytkownik Bolo 2017-05-05 16:06:21 IP: 94.254.179.*
Chciałbym z rodziną zainwestować w Polski bank, czy PKO BP jest dobry i naprawdę Polski? stwierdziliśmy że czas okazać patriotyzm nawet w takim wydaniu a 5 ciu nowych klientów to na początek dość sporo...na przyjęciu poruszylismy ten temat i chętnych zmienić bank naliczyłem 23 osoby.jestem jeszcze w śląskim ale w Holendrów nie będę inwestować.
Użytkownik Ert 2017-05-10 12:38:13 IP: 82.139.26.*
Ani Getin ani Idea bank nie powinny być wpisane jako polskie banki. Pan Czarnecki kontroluje oba banki przez spółkę LC Corp BV zarejestrowaną w Holandii i tam opłaca podatki.
Użytkownik Ena 2017-05-21 17:07:08 IP: 95.108.125.*
Zgadzam się ze zdaniem ~Ert Dodam jeszcze, że wystarczy przeczytać notki biograficzne pana Leszka.
Użytkownik Claudine 2017-06-12 14:05:34 IP: 94.242.255.*
Masz długi? projekt, który chcesz w sercu? odkupu kredyt? kupić dom? Otwierając własną firmę? Bez względu na potrzeby finansowe kłopoty więcej zrobić.
Nasze obszary interwencji:

* Gotowy domowego
* Home Loan
* Kredyt Inwestycyjny
* Auto Loan
* Konsolidacja zadłużenia
* Uzyskanie kredytu
* Osobiste Loan
Zostały zakazane banku i nie mogli korzystać z banków lub lepiej mieć projektu i potrzebuje finansowania. Jeśli jesteś uczciwy nasz bank jest odpowiedzialny poznać po dokumenty są na bieżąco w ciągu 72 godzin.

Kontakt:
controlservice336@hotmail.com
michel.responsable@financier.com
Tel: (+33) 0789719263
Fax: 0890201553
Użytkownik kasia 2017-08-30 20:40:09 IP: 77.254.186.*
Jak mówimy o polskim banku to mówić możemy tylko o getinie.
Użytkownik karol 2017-09-11 15:25:22 IP: 78.88.114.*
Miło,że jestem klientem polskiego GNB i nakręcam narodową koniunkturę. Oczywiście każdy potencjalny klient napełnia też kieszeń właściciela, ale przynajmniej swoiskiego, sarmackiego.
Użytkownik Patriota 2018-01-24 13:34:46 IP: 37.47.140.*
Jest różnica czy robisz zakupy w Polskim sklepie czy w biedronce i jeszcze Polskie produkty. A z czego są utrzymane szpitale,policja,straż,szkoły i różne inwestycje z podatków! I to tak trudno zrozumieć czemu lepiej robić zakupy w polskich sklepach!
Użytkownik bobo 2018-02-11 17:49:40 IP: 94.254.129.*
Banki zachodnie mogą zrobić taki sam numer jak na Cyprze.
Wystarczy jeden telefon.
Użytkownik olek 2018-03-08 15:41:47 IP: 79.163.254.*
Co z tego , że Polski bank jak opłaty i koszty są większe do obcego banku!
ŻADNA KORZYŚĆ
Polskie banki stwarzają dobre pole dla konkurencji!
Polski idiotyzm.
Użytkownik outsider 2018-05-05 10:57:37 IP: 213.89.186.*
Polactwo,jestescie wlasnoscia zydostwa i wszystko co wasze takze do zydostwa juz nalezy.Bo Polska jest juz sprzedana i teraz nowi wlasciciele nazywaja ja POLIN.Göwno wart ten wasz cebulowy patriotyzm.A kiedy wybuchnie wojna to wy bedziecie ginac za innych a przy okazji bedziecie mordowani bo zydki potrzebuja tylko 15 milionöw szabesgojow.
Użytkownik Ricc 2018-05-14 12:43:59 IP: 198.240.212.*
Warto zaktualizować te dane, bo w międzyczasie kolejny bank - PeKaO S.A. dołączył do grona banków z większościowym udziałem rodzimego kapitału.
Użytkownik flakonik113@onet.poczta.pl 2018-08-22 10:14:15 IP: 37.47.31.*
Polacy obudżcie się !!!
Nawet jak przepłacisz w polskim
sklepie-banku parę groszy lub parę złoty
to te pieniądze zostaną
w większości w kraju czyli
dla nas dla Polski (Pozdrawiam)
Użytkownik pola 2018-09-25 21:24:04 IP: 212.106.31.*
dla mnie polski to jest getin. Reszta to zagraniczne córki.
Użytkownik Ja 2018-10-11 09:34:07 IP: 195.93.163.*
Co sądzicie o Envelobank dla zwykłych ludzi?
Użytkownik lilka 2018-11-22 00:31:16 IP: 80.238.68.*
Chwalący Getin to, chyba tylko pan Czarnecki i jego rodzina.
Najbardziej POLSKI jest chyba PKO BP i PEKAO S.A.
Użytkownik NIKT 2019-01-08 20:01:50 IP: 93.175.91.*
Zyski zachodnich banków są bardzo mocno zaniżone, pieniądze wypływają poprzez usług konsultingowe, zakup różnych systemów, rozwiązań itp.
Użytkownik trteyg 2019-02-23 11:33:49 IP: 84.38.104.*
A Skok-i? Nie ma ich w zestawieniu.
Użytkownik Sylwek 2019-02-28 10:39:33 IP: 77.65.100.*
Zdecydowałem się na konto w PEKAO S.A , przez tą waszą stronę i żałuję.
Najpierw na infolinii wprowadzili mnie w błąd ( plus, przysłali list z przeprosinami) ale reklamacji nie uznali.

Wypowiedziałem konto i mam ich gdzieś, od dziś nie interesuje mnie czy bank taki czy siaki.
Użytkownik Zulka 2019-03-04 02:16:11 IP: 37.47.36.*
Do trteyg- SKOKI nie są bankiem. Ale zeszły na psy. Odsetki 1.3 % . To twór obecnie rządzacych.
Użytkownik Bubka 2019-03-10 17:08:13 IP: 193.238.200.*
Będziesz wspierać rodzinny polski a ci z Getin tę kasę ci zwiną a tobie zostanie g...o, a jak nie ci to inni z innych polskich banków cię okradną /100 zł na nowe konto itp./mamią i mamią a i tak coś w końcu zwiną jak nie tak to tak, taka prawda.
Użytkownik Patryk Wiciel 2019-06-12 07:33:54 IP: 185.189.112.*
Moje świadectwo Witam wszystkich. Jestem po to, aby dać ci oświadczenie, że otrzymałem pożyczkę od pana Mateusza Horsta po tym, jak złożyłem kilka wniosków od różnych kredytodawców, którzy obiecali pomoc, ale nigdy nie udzielili mi pożyczki. Dopóki mój przyjaciel nie przedstawił mnie panu Mateuszowi Horstowi, obiecał mi pomóc, a on zrobił to, co obiecał bez zwłoki. pożyczkę i zmieniłem moje przekonanie. Nie wiem, czy w jakikolwiek sposób potrzebujesz prawdziwej i pilnej pożyczki. Skontaktuj się z Panem Mateuszem Horstem przez e-mail: horstmateusz4@gmail.com Dziękuję.
Użytkownik Nie znam się 2019-07-17 23:48:22 IP: 158.233.246.*
PKOBP jest polski bo Skarb Państwa ma prawie 30% akcji? :D :D autor ma jakiś problem z matematyką. Proponuję zajrzeć w akcjonariat, ale oczywiście nie na stronie banku, bo tam nie pokazują, że ponad 60% akcjonariatu to spółki o kapitale zagranicznym :)

Przepisz kod z obrazka

30a29e11e5fed4b444b89cc5e0b08a10