|

Sprawdzaj co jest polskie z aplikacją Polskie Marki! bit.ly/pobierzpolskiemarki

Które banki wciąż możemy nazywać polskimi?

"Ludzie nie wiedzą, co się dzieje. Dostają propagandę i pozwalają się oszukiwać. Nie znają podstawowych faktów. Np. takich, że zagraniczne banki zarabiają w Polsce 15 mld zł rocznie. A myśmy sprzedali wszystkie nasze banki za 25 mld, choć były warte 200 mld zł! I dziś nie mamy bankowości. To jak nie mieć broni, idąc na front" - prof. Witold Kieżun.

polskie banki

Rynek bankowy w Polsce

W dobie ciągłego zadłużenia Polski i wciąż zbyt wolno malejącego dystansu do państw wysokorozwiniętych, zaczynamy się zastanawiać, co się stało z Polską gospodarką, gdzie popełniliśmy błąd? Każdy wie, a przynajmniej powinien wiedzieć, jak wiele przedsiębiorstw w Polsce jest w posiadaniu zewnętrznego kapitału. Warto jednak dodatkowo przybliżyć historię tej sytuacji, skupiając się w tym wypadku na mocarstwach majątkowych, dysponujących i obracających ogromnymi środkami finansowymi – na bankach.
 

Rola banków w gospodarce

Banki są w pewnym stopniu ikoną, dźwignią handlu. Jeżeli Państwo jest bogate – posiada liczne banki inwestujące zarówno na swoim rynku, jak i na obcych. Jeszcze w 1989 r. posiadaliśmy dziewięć banków wydzielonych z Narodowego Banku Polskiego: Bank Przemysłowo-Handlowy, Powszechny Bank Kredytowy, Bank Zachodni, Wielkopolski Bank Kredytowy, Bank Gdański, Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi (PBG), Bank Depozytowo-Kredytowy w Lublinie (BDK), Pomorski Bank Kredytowy w Szczecinie (PBKS) i Bank Śląski. Priorytetem dla NBP było wtedy stopniowe obniżanie inflacji.

Prywatyzacje banków polskich

O tym co się stało z powyżej wymienionymi sektorami, można przeczytać między innymi w cytowanej na wstępnie książce Patologia Transformacji. Ponad połowę udziałów akcji BRE Banku sprzedano niemieckiemu bankowi Commerzbank. Akcje Banku Śląskiego już na początku lat 90-tych wykupił wówczas holenderski ING. Do tej pory kluczowe stanowiska we władzach banku zajmują Holendrzy. W Wielkopolskim Banku Kredytowym inwestorem został irlandzki Allied Irish Bank w 95 r., mając 16,9% udziałów, gdzie już w 99r. posiadał aż 80% akcji. Na tę chwilę kluczowe stanowiska banku – teraz już pod nazwą Banku Millenium, zajmują Portugalczycy.

W 2001r. nastąpiło połączenie banków BPH i PBK, gdyż ich inwestorzy, tj. niemiecki Bayerische Hypo- und Vereinsbank (HVB), a w PBK austriacki Bank Austria Creditanstalt, również się połączyły. Później już pod innymi władzami nastąpiła fuzja banków BPH z GE Money Bank, gdzie oczywiście główne stanowiska we władzach banku zajeli Amerykanie.

Bank Pekao S.A. od 99r. był kontrolowany przez Włochów, ale niedawno ponownie "powrócił" w polskie ręce. PZU wraz z Państwowym Funduszem Rozwoju wykupiły od Unicredit prawie 33% akcji banku i stały się jego głównymi akcjonariuszami. Amerykański Citibank, działający w Polsce i Bank Handlowy połączyły się w 2001r., gdyż akcje BH należały w 75% do Amerykanów. Do tej pory kluczowe stanowiska we władzach banku zajmują Amerykanie. W przypadku BGŻ akcje w 37% należały do Skarbu Państwa, jednak większość akcji znajdowało się w rękach Holendrów za pośrednictwem inwestora Rabobank. W 2015 roku bank BGŻ połączył się z francuskim bankiem BNP Paribas. W powstałym BGŻ BNP Paribas, zdecydowaną większość, bo aż 88,33 proc. akcji mają Francuzi. Ostatnim prywatyzowanym bankiem był PKO BP, jednak jego największym udziałowcem pozostał Skarb Państwa, przy czym 10% akcji należy również do polskiego banku BGK, a blisko 60 proc. akcji jest rozdrobnione na wielu różnych akcjonariuszy.

sklep Wspieram Rozwój PL

Warto tu wspomnieć o tym, iż największej prywatyzacji majątku w ciągu ostatnich lat dokonały rządy Jerzego Buzka oraz Donalda Tuska.

Udziały zagranicznego kapitału w bankach w Polsce

Poza polskimi bankami na naszym rynku znajduje się wiele banków mocarstw z krajów Zachodnich, przybliżmy zatem dokąd odpływają nasze finanse.

Nazwa banku Główni udziałowcy i przybliżone udziały Kraj pochodzenia głównego akcjonariusza Zysk netto w roku 2017

Największe banki z zagranicznym kapitałem - zestawienie

Bank Zachodni WBK

Banco Santander S.A. - 69,34%

Hiszpania

2,23 mld złotych

mBank

Commerzbank AG - 69,37%

Niemcy

1,09 mld złotych

ING Bank Śląski

ING Bank NV - 75%

Holandia

1,40 mld złotych

Citi Bank Handlowy

Citibank Overseas Investment Corporation - 75%

USA

536 mln złotych

Bank Millenium

Banco Comercial Portugues S.A. - 50,1%

Portugalia

681,23 mln zł

Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Zentralbank Österreich AG

Austria

93,6 mln złotych

Eurobank Societe Generale - 99%

Francja

102,8 mln złotych
Deutsche Bank Deutsche Bank AG 

Niemcy

5,64 mln złotych
Crédit Agricole Crédit Agricole SA

Francja

brak danych

BGŻ BNP Paribas

BNP Paribas SA - 88,98%; Rabobank International Holding BV - 5,76%

Francja

279,7 mln złotych

FM Bank PBP S.A. AnaCap Financial Partners LPP

Wielka Brytania

41,1 mln złotych

 

W takim razie które banki są polskie?

Tak jak zostało to ujęte powyżej, wciąż Bank Gospodarstwa Krajowego i pod jego akcjonariatem również PKO BP są polskimi bankami, co oznacza, że obracane finanse tych banków znajdują się na polskim rynku. Warto podkreślić, że obecnie PKO BP prowadzi politykę przejmowania i przyłączania do siebie innych instytucji finansowych. Przykładem tego jest skandynawski Bank Nordea, który w 2014 roku został przejęty przez PKO BP, a następnie marka ta zniknęła z rynku - działa obecnie jako PKO BP. Podobne działania prowadzi także Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA i w marcu 2016 roku nabył 25,19 proc. akcji Alior Banku, stając się największym jednostkowym akcjonariuszem tego banku. Z czasem nabył także 4% akcji poprzez PZU Życie SA oraz TFI PZU SA. W 2016 PZU za pomocą Alior Banku przejął także większość banku BPH, który został podzielony. Transakcja nie obejmowała zakupu portfela kredytów hipotecznych oraz funduszy inwestycyjnych. Oprócz tego, polskimi bankami są: Getin Noble Bank, Idea Bank (właściciel Getin), Bank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy. Również wszystkie banki spółdzielcze są polskie, co jest związane ze specyfiką samej spółdzielczości (klienci banku = właściciele banku).

Nazwa banku Główni udziałowcy i przybliżone udziały Zysk netto w roku 2017 Strona banku

Banki z przewagą polskiego kapitału

PKO BP Skarb Państwa - 29,43% 3,104 mld złotych Strona PKO BP
Pekao SA PZU S.A. 20%, PFR S.A. 12,8% 2,48 mld zł Strona Banku Pekao SA
Getin Noble Bank Leszek Czarnecki osobiście lub przez LC Corp BV i Getin Holding - 55,73% -574,17 mln złotych Strona Getin Banku
Idea Bank Leszek Czarnecki (bezpośrednio i pośrednio) - 79,46% 230,8 mln złotych Strona Idea Banku
Bank Pocztowy Poczta Polska - 75%; PKO BP - 25% 5,1 mln złotych Strona Banku Pocztowego
BOŚ Bank Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - 52,41% 46,06 mln złotych Strona BOŚ Banku
Alior Bank Grupa PZU - 29,22% 515,24 mln złotych Strona Alior Banku
Bank BPH Alior Bank S.A. - 60,68%; GE Investments Poland (USA) - 35,53%

4,43 mld złotych

Strona Banku BPH

Od razu rzuca się w oczy dysproporcja w zyskach notowanych przez banki zagraniczne i te z polskim kapitałem. Choć proces repolonizacji trwa, wciąż przewaga niepolskich banków jest całkiem spora.

Jako ciekawostkę warto dodać jeszcze co się dzieje z wypracowanymi przez bank zyskami. Nie będzie tu dużym zaskoczenie fakt, że te z przewagą zagranicznego kapitału w dużo większym stopniu wypłacają sobie zyski, zamiast je reinwestować. Przykładowo włoscy właściciele banku Pekao wypłacili sobie 99% zysku z 2015 roku, amerykańscy właściciele Citibanku 100%. Dla porównania procent dywidendy wypłaconej przez rodzime kapitałowo banki wyniósł dla 2015 roku nieco ponad 21%.

Dlatego też bardzo mocno zachęcamy wszystkich mających konta w niepolskich bankach o przenoszenie swoich kont. Bez wątpienia ma to bardzo mocne uzasadnienie ekonomiczne.

Autor: Tomasz Dziewulski
(Artykuł zawiera linki partnerski, których kliknięcie może spowodować przynanie naszemu serwisowi prowizji.)
 

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
Co jest izraelskie w Polsce? - o tym, które firmy działające w Polsce należą do izraelskiego kapitału. Jest wśród nich kilka dużych, powszechnie znanych podmiotów.
Patriotyzm ekonomiczny na Facebooku - przedstawienie ważnych profili FB, które propagują patriotyzm ekonomiczny.