Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej często wiąże się z licznymi wydatkami. Inwestycja w sprzęt czy lokal to znaczny koszt. Dotacje na rozwój firmy i inne rodzaje dofinansowań mogą nam pomóc. Pytanie tylko, co trzeba zrobić, aby je uzyskać?
Założenie działalności gospodarczej najczęściej oznacza porzucenie pracy na etacie i przejście na swoje. To krok ku niezależności i budowaniu własnej marki. Nie zawsze jednak własny biznes od razu na siebie zarabia. Rachunki i inwestycje mogą wiele kosztować. Na szczęście z pomocą przychodzą nam najróżniejsze rodzaje dotacji i dofinansowań.
Są one oferowane przez rozmaite firmy i instytucje w ramach wspierania nowoczesnej gospodarki. Pieniądze otrzymać możemy m.in.:
- z Unii Europejskiej,
- z urzędu pracy,
- w ramach pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego,
- od Lokalnych Grup Działania,
-z Polskiego Funduszu Rozwoju.
Każda z wymienionych wyżej instytucji ma własne warunki przyznawania dotacji. Najczęściej różnią je takie aspekty jak np.:
- wysokość dofinansowania,
- czas, jaki minął od założenia firmy,
- oprocentowanie pożyczki lub kredytu,
- posiadany (lub nie) status osoby bezrobotnej,
- wykształcenie,
- przygotowanie biznesplanu
- forma prawna firmy.
Fundusze unijne w formie dofinansowania na założenie firmy dotyczą osób:
- przed 30. rokiem życia (niepracujących i nieuczących się),
- po 30. roku życia (niepracujących).
Obie te grupy mogą starać się o wsparcie finansowe w zróżnicowanej wysokości. Ponadto często dostępne są także programy skierowane do konkretnych grup społecznych, np. osób niepełnosprawnych.
W przypadku dotacji z Urzędu Pracy jej kwota zmienia się każdego roku. Nie może ona przekroczyć sześciokrotnego, przeciętnego wynagrodzenia. W tej sytuacji wniosek składamy w UP odpowiednim dla miejsca, w którym chcemy prowadzić firmę. Dotyczy to jednak wyłącznie osób posiadających status osoby bezrobotnej.
Część dotacji jest przyznawana bezzwrotnie jak te z UP i UE. Oznacza to, że po spełnieniu warunków dostajemy pieniądze i przeznaczamy je na to, co określone zostało w umowie. Środki przyznane z innych rozwiązań natomiast musimy zwrócić. Odbywa się to jednak na rozmaitych zasadach, np.:
- spłata realizowana jest w miesięcznych ratach i zawiera określone w umowie oprocentowanie,
- spłata realizowana jest w miesięcznych ratach i nie jest oprocentowana,
- mamy obowiązek spłacić całość zobowiązania w konkretnym terminie,
- system ratalny zaprojektowany jest w inny sposób i zakłada określoną liczbę rat i terminy ich regulowania.
Nasz kraj otrzymał łącznie 76 miliardów euro w ramach tzw. Funduszy Europejskich 2021-2027. Pochodzi to z polityki spójności (72,2 mld euro) i Funduszu na rzecz Sprawiedliwości Transformacji (3,8 mld euro). Środki te muszą zostać przeznaczone na inwestycje w:
- edukację,
- sprawy społeczne,
- energetykę,
- ochronę środowiska,
- infrastrukturę,
- cyfryzację,
- przedsiębiorczość,
- wdrażanie innowacji.
Uzyskanie dofinansowania z tych środków możliwe będzie w ramach programów krajowych i regionalnych. Wśród tych pierwszych wyróżnić można Fundusze Europejskie:
- na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko,
- dla Nowoczesnej Gospodarki,
- dla Rozwoju Społecznego,
- na Rozwój Cyfrowy,
- dla Polski Wschodniej,
- dla Funduszy Europejskich,
- program dotyczący sprawiedliwej transformacji,
- Program Pomoc Żywnościowa,
- Program Ryby,
- Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
- Programy regionalne zakładają dotacje unijne w ramach Funduszy Europejskich skupionych wokół każdego województwa w Polsce.
Przedsiębiorcom, którzy prowadzą firmę, również zależy na jej rozwoju. Czasem do zwiększenia przychodów konieczne jest zdecydowanie się na poważną inwestycję. Nie zawsze jednak mamy pieniądze, aby opłacić ją z własnej kieszeni. W takiej sytuacji może przydać się nam finansowanie z zewnątrz.
W małych i średnich przedsiębiorstwach popularne jest sięganie po niskooprocentowane pożyczki realizowane ze środków unijnych we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Udzielają ich instytucje finansowe współpracujące z BGK. Zwykle są to banki spółdzielcze i komercyjne, fundusze poręczeniowe, pożyczkowe czy rozmaite fundacje.
Rozwiązaniem wartym uwagi są też dotacje z Funduszy Europejskich. Najczęściej przyznawane są one na określony cel, np.:
- rozwój działalności firmy,
- informatyzację,
- projekty proekologiczne,
- zagraniczną ekspansję.
Sposobem na finansowanie prowadzonej już działalności gospodarczej są też zewnętrzne kredyty i pożyczki bankowe czy pozabankowe. Rynek oferuje ich wiele. Często udostępniane są na bardzo przystępnych warunkach i mają mniej rygorystyczne wymagania wobec przedsiębiorcy niż rozwiązania unijne.
Alternatywnym, ale również bardzo interesującym rozwiązaniem, jest zdecydowanie się na kredyt firmowy. Prowadząc działalność gospodarczą, możemy skorzystać z wielu atrakcyjnych ofert proponowanych przez banki i instytucje pozabankowe. Bardzo często są one dostępne niezależnie od formy prawnej naszego przedsiębiorstwa. I przyznawane są zarówno biznesom funkcjonującym na rynku od pewnego czasu, jak i inicjatywom zupełnie nowym.
Zestawienie najciekawszych propozycji kredytów na rozwój firmy znajdziemy na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-dla-firm/. Uwzględnione tam zostały wszystkie najważniejsze aspekty zaciąganego zobowiązania, np.:
- okres spłaty,
- forma prawna firmy,
- wiek firmy,
- dostępna kwota,
- opinie użytkowników.
W ten sposób możemy szybko zapoznać się z rozwiązaniami dostępnymi na rynku i wybrać te, które są dla nas najkorzystniejsze. W wielu przypadkach wszystkie formalności załatwimy online, a jedyne co nam pozostanie, to oczekiwanie na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Zarówno rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i jej dalszy rozwój, może wymagać od przedsiębiorców znacznego zapasu gotówki. Na szczęście sposobów na sfinansowanie biznesowego pomysłu nie brakuje. Do naszej dyspozycji są rozmaite fundusze europejskie. Ponadto możemy poprosić o pomoc jednostki samorządu terytorialnego. Czasem jednak ubieganie się o tego typu rozwiązania bywa czasochłonne. Niezbędne jest też zazwyczaj spełnienie stosunkowo rygorystycznych warunków.
W takiej sytuacji najbardziej opłacalne może być finansowanie własnej działalności gospodarczej za pomocą kredytów dla firm. Na rynku można znaleźć bardzo wiele banków i instytucji pozabankowych, które oferują tego typu rozwiązania. Warto porównać ich propozycje i rozważyć, czy skorzystanie z nich jest optymalnym sposobem na sprawne wdrożenie innowacji w naszej firmie.
---
Zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami na WspieramRozwój.pl