Ubezpieczenie grupowe – czy nadal jest to istotny benefit dla pracowników?

14 marca, 2023 Wyłączono przez Edytor2
Ubezpieczenie grupowe – czy nadal jest to istotny benefit dla pracowników?

Wielu pracodawców decyduje się na zawarcie umowy z ubezpieczycielami. To pozwala na zaproponowanie kadrze korzystnych grupówek. Warto jednak zastanowić się, czy nadal taka propozycja jest popularna wśród pracowników. Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie grupowe i czy warto je mieć w firmie.

Ubezpieczenie grupowe i indywidualne – czym się różnią?

Na rynku można znaleźć wiele produktów w zakresie polis na życie. Najpopularniejszym rozróżnieniem jest to na ubezpieczenia zawierane indywidualnie i grupowo. Warto dowiedzieć się, czym te produkty się różnią.

Ubezpieczenie indywidualne na życie – plusy i minusy

Indywidualne ubezpieczenie na życie jest zawierane bezpośrednio przez klienta .To korzystny wariant dla osób chcących mieć wpływ na wysokość sumy gwarantowanej i zakres ryzyk. Decydując się na taką polisę, można dodać rozszerzenia pozwalające np. na uzyskanie refundacji prywatnych wizyt medycznych czy zabiegów przeprowadzonych w klinice. Takie ubezpieczenie na życie ma zwykle wyższą składkę niż grupowe.

Ubezpieczenie grupowe na życie – zalety i wady

Grupówki są dostępne w zakładach pracy lub np. w ofercie operatorów telefonii komórkowej. To ustalone na sztywno propozycje, których nie można indywidualnie dopasować. Zazwyczaj są dostępne w 2-3 wariantach, które różnią się wysokością sumy minimalnej i zakresem ochrony. Wśród ich zalet można wymienić wygodę, gdyż wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i zanieść go do działu kadr, aby przystąpić do ubezpieczenia. Ponadto składki są potrącane z wynagrodzenia (czy doliczane do rachunku za telefon), zatem nie ma konieczności samodzielnego wykonywania przelewu.

Te polisy charakteryzują się także niższym kosztem niż te zawierane indywidualnie. Jednak niemożliwe jest dopasowanie zakresu ochrony i wysokości sumy gwarantowanej. Wraz z zakończeniem zatrudnienia, korzystne warunki ubezpieczenia ulegają zmianie – dlatego większość osób wtedy rezygnuje wówczas z polisy i poszukuje innego rozwiązania.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia na życie jest niezwykle istotny. To właśnie ono zapewni wsparcie finansowe przy trudnych sytuacjach, takich jak śmierć, niepełnosprawność czy poważna choroba.

Coraz więcej osób decyduje się także na podwójny zakup polisy – grupowej w zakładzie pracy i indywidualnej, dopasowanej do własnych potrzeb. Dlatego zapewnienie grupówki to nadal korzystny wybór dla pracodawcy – dzięki temu może zaoferować dodatkowy benefit kadrze i poprawić wizerunek firmy w oczach potencjalnych kandydatów.

Gdzie szukać ofert na ubezpieczenie grupowe?

W przeszłości propozycji polis poszukiwano bezpośrednio w TU. Obecnie można to zrobić szybciej i wygodniej. Oferty na grupowe ubezpieczenie na życie znajdziesz przez internetowe porównywarki. To doskonały sposób, aby uzyskać porównanie ofert od kilkunastu TU. Dzięki temu zarówno zakład pracy, jak i osoba prywatna znajdą najlepsze propozycje ubezpieczenia na życie. Ponadto zestawienie otrzymasz na wskazany adres e-mail. Dlatego możesz wrócić potem do niego i podjąć decyzję w dogodnym dla siebie momencie.