|

Sprawdzaj co jest polskie z aplikacją Polskie Marki! bit.ly/pobierzpolskiemarki

Co jest izraelskie w Polsce?

Czasem można usłyszeć opinie, ze w posiadaniu "Żydów" jest połowa Polski, zarówno mediów, jak i wielkich firm. Pochodzenia niektórych polskich polityków również wywodzi się od naszych "starszych braci w wierze". Nie będę jednak bawił się w genealogię, tylko zaprezentuję Wam, co w Polsce oficjalnie jest w rękach izraelskiego kapitału.
 
Jeśli chodzi o izraelskie media w Polsce, to należy powiedzieć, że ten temat w zasadzie realnie nie istnieje. Nie ma w naszym kraju istotnej stacji telewizyjnej, radiowej, czy tytułu prasowego pod kontrolą izraelskiego kapitału. Inna sprawa, że niektórzy ważni dziennikarze w Polsce są żydowskiego pochodzenia – i pewnie stąd pojawia się od czasu do czasu zwrot, że „mediami w Polsce rządzą Żydzi”, używany zwłaszcza w kontekście Gazety Wyborczej.

Można za to dość sporo powiedzieć o izraelskim sprzęcie wojskowym obecnym w Polsce. W roku 2004 Polska podpisała z izraelską firmą Rafael kontrakt warty 1,7 mld złotych, na dostawę pocisków przeciwpancernych Spike. Głośno było o innym ważnym kontrakcie, gdzie sprzęt dostarczyła nam izraelska firma. Informowały o nim media w październiku 2015 roku. Zakończony przez MON przetarg na 50 bezzałogowych robotów wygrał nie warszawski Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, który produkuje takie roboty już od 20 lat i z powodzeniem wyposaża w nie wiele armii na świecie, m.in. Korei Południowej i Hiszpanii, a izraelska firma Reago Group, która nie jest specjalnie znana w branży. Co ciekawe jej wygraną poprzedziła zmiana warunków przetargu, która dopuszczała sprzęt robiony w systemie calowych (u nas obowiązuje metryczny, także nawet wymiana śrubki może być kłopotliwa).

Izraelskie produkty i usługi dla „zwykłych ludzi”

Z pewnością bardziej ciekawa dla Polaka od izraelskiej oferty dla naszego wojska, jest kwestia tego, jakie produkty i usługi, które widzimy na co dzień, należą do kapitału izraelskiego. Na wstępie warto wiedzieć, że znajdujący się na opakowaniu produktu kod kreskowy 729 oznacza Izrael. Lista tych produktów i usług nie jest długa, ale jest tam kilka istotnych na polskim rynku firm.

Najbardziej rozbudowaną pozycją jest żywność – i tutaj należy wspomnieć na pewno o firmie Strauss Ltd – znajduje się ona w pierwszej dziesiątce największych na świecie firm handlujących kawą. W Polsce możemy kupić produkty następujących marek tej firmy: MK Cafe, Pedros, Fort, Sahara, Syropy Fabbri, a także herbaty Teartis.

Kolejna bardzo ważna firma izraelska, działająca w Polsce, to Eden Springs – dostawca wody i kawy. Oferuje ona ekspresy do kawy włoskiej marki Saeco dla firm, ale główną częścią jej oferty są dystrybutory wody, które najpewniej możecie spotkać w różnych instytucjach, w których zdarza Wam się pojawić.

W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć także oczywiście pomarańczy Jaffa – chociaż tutaj trzeba powiedzieć, że od maja do listopada z nalepką tej firmy sprzedawane są cytrusy pochodzące z Afryki lub Ameryki Południowej, a Izraelczycy tłumaczą to tym, że chcą sprzedawać pomarańcze także w okresie, gdy nie ma ich zbiorów w Jaffie.

Izraelskie kinoMoże niektórych z Was zaskoczy, że Cinema City to izraelska firma. Poza siecią kin, Cinema City posiada także park rozrywki w Mszczonowie oraz 39.8% udziałów w spółce budowlanej Ronson Europe – w Polsce do firmy tej należy kilka nieruchomości kinowych Cinema City.

Do izraelskiego kapitału należą także niektóre działające w Polsce firmy budowlane np. Plaza Centres, która wybudowała kilkanaście centrów handlowych w Polsce – poznać je można m.in. po tym, że znajdują się w nich właśnie kina Cinema City, ale nie każde centrum handlowe z CC jest wybudowane przez Plaza Centres.

Izraelską firmą o ponad 50-letniej tradycji jest też sieć, będąca w założeniu połączeniem apteki, drogerii i perfumerii  - Super-Pharm. Firma ta ma obecnie 57 placówek w całej Polsce i jak sama informuje, działa we wszystkich większych miastach naszego kraju.
 
Niezwykle istotną firmą produkcyjną, która należy do izraelskiego kapitału, jest firma farmaceutyczna Teva. Ta powstała już w 1901 roku w Jerozolimie firma, ma bardzo ugruntowaną pozycję w naszym kraju – swoje początki w Polsce datuje już na 1931 rok. Obecnie posiada fabrykę leków w Krakowie (PLIVA Kraków SA). Wcześniej prowadziła produkcję także w Kutnie, ale już we wrześniu 2015 roku cała działalność w tamtejszej fabryce została zatrzymana, a 200 pracujących tam ludzi straciło pracę, chociaż trzeba powiedzieć, że związki zawodowe doszły do porozumienia w kwestii sporego wsparcia finansowego po zakończeniu współpracy.
 
Teva chwali się, że oferuje w Polsce ponad 500 swoich produktów, wytwarza u nas blisko 4 miliardy tabletek i kapsułek rocznie, a jej leki w każdej minucie zażywa 145 pacjentów w Polsce. Do każdemu znanych produktów Teva należy m.in. Aviomarin, Flegamina, czy Vibovit.
 
Izraelski kapitał posiada u nas również silnego przedstawiciela branży transportowej – to firma Mobilis Spółka z o.o., należąca do największego przewoźnika autobusowego w Izraelu, firmy Egged Mobilis. Co ten przewoźnik kontroluje w Polsce?  Przede wszystkim firma ta obsługuje linie komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie oraz Bartoszycach. Ponadto, do firmy należy 10 spółek PKS na terenie Mazowsza i Mazur – są to: PKS Ostrołęka, PKS Mrągowo, PKS Bartoszyce, PKS Ostróda, PKS Przasnysz, PKS Mława, PKS Ciechanów, PKS Mińsk Mazowiecki, PKS Płock i PKS Piotrków Trybunalski. Firma Mobilis wykonuje też przewozy okazjonalne i turystyczne.

Z najważniejszych izraelskich firm w Polsce to chyba wszystko. Jak widać, wcale nie jest ich tak dużo, chociaż trzeba przyznać, że generalnie są to duże podmioty, które posiadają znaczną część rynku w swojej branży. W porównaniu jednak z kapitałem niemieckim, wyraźne jest, że Izrael generalnie na pewno nie należy do największych zagranicznych inwestorów w Polsce.

Autor: Adam Stankiewicz

 

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

 

Jak realnie prezentuje się izraelski kapitał w Polsce?

Kapitał Izraela nie dominuje na polskim rynku, nie posiada nawet żadnej gazety, ani stacji telewizyjnej bądź radiowej. Za to część znanych i lubianych marek, z których korzystamy na co dzień należy do firm izraelskich. Izrael jest oczywiście potężnym i znaczącym na świecie producentem sprzętu wojskowego, ale to nie Polska, która podpisała z firmą Rafael kontrakt na pociski przeciwpancerne za 1,7 mld złotych, ma powody do obaw.


Jakie marki codziennego użytku są pochodzenia izraelskiego?

Izrael posiada dużo marek, które są użyteczne również dla zwykłych ludzi. Izraelska firma Strauss Ltd dysponuje licznymi markami kawy (MK Cafe, Pedros). Kolejna mocna firma, Elder Springs, zaopatruje Polskę w kawę i wodę. Bardzo użyteczne dystrybutory wody w miejscach publicznych należą do kapitału izraelskiego. Warto również wspomnieć o kinach Cinema City, oraz dwóch firmach farmaceutycznych: SuperPharm i Teva.

 

Po czym poznać, że produkt danej marki jest z Izraela?

Najszybszym i najprostszym sposobem jest po prostu sprawdzić kod kreskowy. Jeśli pierwsze trzy cyfry kodu to 729, najpewniej oznacza to, że dany produkt został wyprodukowany przez izraelską firmę. To właśnie trzy pierwsze cyfry w kodzie kreskowym pozwalają oszacować, który kraj wyprodukował daną rzecz.


Czy są kraje, które mają w Polsce większy kapitał niż Izrael?

Izrael posiada znane i rozpoznawalne w naszym kraju marki i bez wątpienia ma spore wpływy na polskim rynku. Są jednak kraje, które inwestują znacznie więcej swojego kapitału w Polsce. Dla przykładu, dużo potężniejszymi inwestorami na terenie Polski są między innymi USA i Niemcy, czyli kraje zachodnie.

 

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
twarz putina Co jest rosyjskie w Polsce? - przegląd rosyjskich marek, oferowanych na naszym rynku.
polskie firmy sprzedane Polskie firmy sprzedane zagranicznym inwestorom. Lista z podziałem na branże - przegląd ważnych firm, które były nasze, ale już nie są.