Polskie marki perfum, czyli jak pachnieć z klasą

8 stycznia, 2024 Wyłączono przez Dawid
Polskie marki perfum, czyli jak pachnieć z klasą

Perfumy to substancje zapachowe znane ludziom od tysięcy lat. W samej starożytnej Mezopotamii były one związane z bóstwami, ponieważ w czasie obrządków religijnych palono kadzidła. Wtedy woń, która wydawała się z żywicy, drzewa czy wspomnianych kadzideł, miała określony cel. Wierzono, że w ten sposób modlitwy dotrą do Boga. Co ciekawe, sama nazwa ,,perfumy” jest z tym niejako związana, ponieważ z łacińskiego oznacza ,,przez dym”. Dzisiaj obserwujemy, że te substancje zapachowe są czymś bardzo powszechnym, na co może pozwolić sobie każdy. Oczywiście, marki perfum różnią się jakością, a im większa jakość, tym oczywiście cena jest wyższa. Jednak dzisiaj wszyscy mają dostęp do tych produktów i mogą pozwolić sobie na to, by pięknie pachnieć. Poznaj polskie marki perfum.

Historia perfum 

Perfumy były znane również w starożytnym Egipcie. Tam grupą, która mogła sobie na nie pozwolić, byli ci najbogatsi, czyli głównie faraonowie. Kilkadziesiąt lat temu proces produkcji zapachu był znacznie bardziej kosztowny niż obecnie. Dopiero z czasem inni mogli sobie na ten produkt pozwolić. Jak wiadomo, w czasach starożytnego Egiptu dbanie o higienę nie było na porządku dziennym. Przykre zapachy, które bez wątpienia występowały, mogli przykryć nieliczni.

Zwolenniczką stosowania perfum była Kleopatra, która używała olejków eterycznych po to, by nie tylko ładnie pachnieć, ale również zwracać uwagę, szczególnie płci przeciwnej. 

Perfumy stosowano nie tylko na ciele, ale także w łaźniach. Zdarzało się nawet, że wylewano je na posadzki po to, żeby przestrzeń lepiej pachniała.

XIV i XV wiek to okres, w którym tłuste balsamy zaczęto zastępować pachnącymi nalewkami. Tamtejsze perfumy składały się z olejków eterycznych, wody oraz alkoholu. Była to mieszanka, która zawierała takie olejki, jak między innymi pomarańczowy, cytrynowy, różany czy miętowy. Stosowanie takich perfum było symbolem finezji, na którą mogli pozwolić sobie nieliczni, dlatego właśnie stanowiło to wizytówkę wysoko urodzonych dam.

W tamtych czasach również wody perfumowane stanowiły niejako zamiennik zwykłej kąpieli, ponieważ kąpiel w XV wieku uznawano za coś, co szkodzi zdrowiu. Dzisiaj możemy sobie jedynie wyobrazić, jak musiał pachnieć człowiek, który pryska się tylko perfumami. Kiedy spotykamy kogoś po treningu i czujemy jak pot miesza się z zapachem, to wiemy, że nie jest to nic przyjemnego i raczej nie mamy szczególnej ochoty stać przy takiej osobie. A co jeśli mielibyśmy sobie wyobrazić kogoś kto do tego się nie myje i to co najmniej przez miesiąc albo rok? Brzmi mało optymistycznie, prawda? 

Pierwsza produkcja perfum na światową skalę

Koniec XIX wieku to czas, kiedy produkcja perfum zaczyna być bardzo przemysłowa. Pierwsza destylarnia, która zajęła się tworzeniem perfum na szeroką skalę, powstała w roku 1828 w Grasse. Robione tam perfumy powstawały w tradycyjny sposób z plantacji róż, a także jaśminu. Co ciekawe, destylarnia istnieje do dzisiejszego dnia.

Początki XX wieku w świecie perfum

Z początkiem XX wieku zaczęła się moda na nowe nuty zapachowe. To także czas, kiedy powstały kultowe na całym świecie Chanel No. 5, których recepturę opracował Ernest Beaux. Tajemnicą sukcesu nie tylko był świetny zapach, ale także genialny marketing, który sprawił, że o tym perfumie marzyły niemal wszystkie paryżanki, zanim w ogóle zapach trafił do sprzedaży.

Czym obecnie są perfumy?

Perfumy to nic innego jak substancje zapachowe, które służą do nadawania przyjemnego aromatu naszemu ciału, przedmiotom, a także przestrzeniom. Składają się one przeważnie z różnych mieszanek olejków eterycznych, substancji zapachowych, rozpuszczalników, a niekiedy utrwalaczy. Obecnie stosuje się je jako trwały element rytuału pielęgnacyjnego.

Możemy wyróżnić kilka ich form, między innymi perfumy, wody toaletowe czy wody kolońskie. Różnią się one przede wszystkim trwałością i składem.

Czym różni się perfum, woda perfumowana i woda toaletowa?

Zarówno perfum, woda perfumowana, jak i woda toaletowa to produkty, które mają na celu sprawić, że będziemy ładniej pachnieć; jednak pomiędzy tymi trzema artykułami są różnice.

Najtrwalsze z tych trzech produktów są oczywiście perfumy. Nie oznacza to jednak, że woda perfumowana czy wody toaletowe są gorsze. Woda toaletowa czy woda perfumowana z pewnością wiele osób bardziej zachęci z uwagi na korzystniejszą cenę. Perfumy natomiast to produkty, które świetnie się sprawdzą szczególnie dla tych kobiet, które chcą zwrócić uwagę na swoją pewność siebie czy zostać zauważoną na jakimś ważnym evencie. Jednak tutaj trzeba bardzo uważać, ponieważ nietrafiony zapach może być wręcz irytujący dla otoczenia, więc trzeba pamiętać nie tylko o tym, żeby ten zapach był trafiony, ale żeby mieć na sobie odpowiednią jego ilość.

Wody perfumowane i toaletowe na rynku również można znaleźć bardzo trwałe. Oczywiście, prawdopodobnie nie będą one tak trwałe, jak perfumy, które potrafią się utrzymywać nawet kilka dni pomimo kąpieli, natomiast są w stanie spokojnie wytrzymać kilka, a niekiedy kilkanaście godzin.

Polskie marki perfum – jakie perfumy najczęściej wybieramy? 

Naukowcy twierdzą, że odpowiedź na pytanie, jakie perfumy najczęściej wybieramy, leży w naszych genach. Dlatego właśnie dla jednych jakiś konkretny zapach może być odpychający, a dla innych wręcz przeciwnie. August Hammerli (Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Zurychu) podkreśla, że w dobie dzisiejszego rozwoju technologicznego i dostępu do tak wielu produktów, w wielu przypadkach dokonujemy wyboru na podstawie marketingu niż tego, że zapach naprawdę nam się podoba. 

Naukowcy w swoich badaniach doszli do tego, że najczęściej pociąga nas zapach o innym MHC niż nasze. MHC to zestaw genów kodujących białka, które pełnią bardzo ważną rolę w rozpoznaniu, a także prezentacji antygenów w układzie odpornościowym człowieka. Jak twierdzą biolodzy te wybory są uwarunkowanie genetyczne. W ten sposób natura niejako zabezpieczyła się przed tym, aby osobniki łączyły się w pary z innymi, z którymi są spokrewnione. 

Polskie marki perfum – jak dobierać perfumy oraz wodę perfumowaną i toaletową?

Podstawową rzeczą, o której warto pamiętać, to dobór perfum do okazji, pory dnia oraz pory roku. Świetną opcją na co dzień czy na wyjście gdzieś na kawę będzie dobranie delikatnych nut zapachowych.

Na wieczór warto postawić na konkretniejszy zapach i bardziej intensywny. Pozwoli on zwrócić na siebie uwagę. Warto, aby perfum współgrał z kreacją, a także z makijażem.

Wiosną i latem, świetnie sprawdzą się np. nuty cytrusowe czy kwiatowe, z kolei jesienią będą bardziej królowały cięższe zapachy. Najważniejszą jednak rzeczą, o której warto pamiętać, to to, żeby wybrany perfum przede wszystkim trafiał w gusta osoby, która będzie go używać. 

Polskie marki perfum – w jaki sposób wybrać zapach dla mężczyzn?

Wchodząc do drogerii często stajemy przed dość trudnym wyborem: jaki zapach wybrać? Kiedy sprawdzamy kilka propozycji, które potencjalnie mogą nam się spodobać, zauważamy, że po kilku sekundach niemal wszystkie pachną identycznie.

Śwadomy konsument powinien wiedzieć, jaka jest różnica między perfumami a wodą kolońską. Odnosi się ona do tego, że różne produkty w swoim składzie mają różne stosunki alkoholu do olejków eterycznych: perfumy mają od 22 do 40%, z kolei woda perfumowana posiada od 10 do 18%. Jedne z popularniejszych na rynku, czyli wody toaletowe, to zaledwie od 4 do 12%. Z kolei woda kolońska, która kojarzy się głównie z goleniem, w swoim składzie ma od 3 do 5% olejków.

Te wszystkie informacje warto mieć na uwadze, kiedy chcemy dobrać zapach do odpowiedniej okazji. Bardzo ważne jest to, żeby wiedzieć, że im większa zawartość olejków eterycznych, tym zapach jest silniejszy. Silniejszy zapach pomaga się wyróżnić i z pewnością zostanie zauważony przez otoczenie, dlatego będzie on świetnym wyborem na ważnym dla nas spotkaniu. 

Polskie marki perfum – jakie nuty zapachowe wybrać dla mężczyzny?

Najważniejszym aspektem jest przede wszystkim gust osoby, dla której chcemy wybrać jakiś perfum czy wodę perfumowaną. Jednak, aby dokonać tego wyboru, to też warto wiedzieć, jakie nuty zapachowe są ogólnie polecane dla mężczyzn i do jakich okazji są najczęściej stosowane.

Możemy wyróżnić nuty cytrusowe, które najczęściej znajdziemy w zapachach sportowych. Są one uważane za energetyzujące. Z kolei nuty owocowe to te, które pochodzą ze słodkich owoców i najczęściej warto je stosować w połączeniu z nieformalnym stylem. Inny rodzaj to nuty wodne, które z pewnością są dobrze znane każdemu; to te nuty, które kojarzą się z morską bryzą oraz z górami. Bez wątpienia kojarzą się też ze świeżością, dlatego świetnie się sprawdzą na co dzień.

Kwiatowe nuty zapachowe również znajdziemy w męskiej kolekcji zapachów, mimo że są one częściej stosowane przez kobiety. Aromat drzewny to z kolei dość charakterystyczny wybór mężczyzn; ma on ciepły i głęboki charakter. Na rynku można wyróżnić jeszcze nuty orientalne, do których zaliczymy np. piżmo, drzewo sandałowe czy kadzidło. Jest to bardzo zmysłowy, a zarazem intensywny zapach, który świetnie sprawdzi się na wieczorne wyjście.

Kolejne nuty zapachowe to paprociowe, ziołowe i zielone. Pierwsze z nich kojarzą się z lasem i łąką; kolejne składają się z kompozycji opartej na szałwii, tymianku czy mięcie, a zielone pochodzą od egzotycznych traw czy herbat. Znajdziemy również takie nuty zapachowe jak tytoniowo-skórzane, z tym że najczęściej występują one w zapachach dla koneserów.

Polskie marki perfum – jak wybrać odpowiedni perfum? 

Kiedy już wiemy, jaki jest nasz gust, jakie perfumy nam się podobają, lub osobie, której chcemy sprawić prezent, to jest to już wielki krok w kierunku dokonania słusznego wyboru. 

Kolejnym krokiem jest wybór okazji, na którą chcemy, aby osoba, której podarujemy perfum, miała konkretny zapach. Tutaj możemy kierować się potrzebami tej osoby lub naszym zdaniem do czego mógłby się taki zapach przydać. 

Aby trafnie zdecydować, która nuta zapachowa jest najlepsza, warto zakupić próbki, które są dostępne w wielu drogeriach. Jest to ważne z uwagi na to, że kiedy wchodzimy do sklepu i chcemy wybrać ten jeden najlepszy zapach, to po kilku sekundach wąchania różnych propozycji wszystko zaczyna się mieszać, i w rezultacie nie wiemy na co się zdecydować. Mając próbki, możemy na spokojnie każdy zapach powąchać, sprawdzić jego trwałość, i dopiero wtedy wybrać odpowiedni.

Damskie perfumy – w jaki sposób dobrać nuty zapachowe do siebie?

Najważniejszym aspektem, tak jak przy wyborze męskich perfum, jest to, aby zapach dobrać do własnych preferencji. Przede wszystkim to my powinniśmy się dobrze czuć, mając na sobie jakiś zapach. Jednym bardziej będą pasowały odważne kompozycje, z kolei innym kobietom te klasyczne, a jeszcze innym słodkie zapachy.

Ilość perfum dostępnych na rynku jest naprawdę ogromna, dlatego wybierając się do drogerii, warto zaopatrzyć się w próbki. Dzięki temu będzie można dobrać zapach, który rzeczywiście będzie nam odpowiadał, a jednocześnie będzie trwały.

Przy wyborze perfum warto zwrócić również uwagę na nuty zapachowe. Wyróżniamy trzy. Pierwszą z nich są nuty głowy, które stanowią wizytówkę zapachu i przeważnie utrzymują się na skórze przez około 15 minut. Mamy również nuty serca, które są znacznie bardziej trwałe i potrafią pozostać na skórze do kilku godzin, a ostatnie nuty bazy to te, które utrzymują się najdłużej i skrywają bardziej wyraziste zapachy, takie jak na przykład piżmo.

Spośród zapachów, które są popularne wśród kobiet, możemy wyróżnić nuty kwiatowe do których zaliczymy na przykład lilie, róże czy kwiat pomarańczy. Powszechne są również zapachy owocowe, takie jak malina, truskawka czy czarna porzeczka, korzenne, do których możemy zaliczyć cynamon, a także goździki. Oprócz tego znajdziemy nuty piżmowe, drzewne oraz ziołowe.

Polskie marki perfum – czy perfumy zawsze pachną tak samo?

Czy perfumy zawsze pachną tak samo? Warto pamiętać, że przy wyborze perfum nie tylko dobrze jest się kierować gustem, ale także typem naszej skóry. Jak się okazuje, nie każda zapachowa kompozycja będzie dla nas odpowiednia. Działają one inaczej w zależności od karnacji naszego koloru włosów. Co ciekawe, wpływ ma także dieta. Na przykład, jasna karnacja jest z natury dosyć sucha; z tego względu ma mniejszy stopień nawilżenia i natłuszczenia. Osoby o tym fototypie mają również przeważnie niższe ciśnienie krwi, a jak się okazuje, na takich skórach niedobrze pachnie kadzidło czy na przykład żywica. Wynika to z tego, że ciężkie składniki orientalne wydają się w takim wypadku jeszcze cięższe. Dla jasnej cery więc świetnie sprawdzają się kompozycje zapachowe z białymi kwiatami.

W jaki sposób przedłużyć trwałość ulubionych perfum?

Nasz ulubiony perfum to przeważnie ten, który najczęściej stosujemy i który w pewnym momencie staje się swego rodzaju wizytówką. Chcemy, aby był z nami jak najdłużej i żeby nie trzeba było zaraz dokonywać ponownego zakupu, tym bardziej, jeżeli należy on do gatunku tych droższych.

Najważniejszym aspektem w dbaniu o trwałość zapachu jest odpowiednia aplikacja perfumu. To, o czym sporo osób nie wie, to to, że dużym marnotrawstwem jest perfumowanie ubrań. Owszem, zapach będzie wyczuwalny i to w sporym natężeniu, jednak na chwilę. 

Perfumy powinno się aplikować przede wszystkim na skórę i to w odpowiednich miejscach, czyli takich, które się rozgrzewają. Są to nadgarstki, okolice szyi, zgięcia łokci, kolan, a także przestrzenie między piersiami, pachwiny oraz kostki. Ponadto, świetnym nośnikiem są nasze włosy. Z pewnością niejedna osoba, która wyszła kiedyś z pomieszczenia, w którym palono papierosy, wie doskonale, jak bardzo dym papierosowy jest wyczuwalny na włosach.. Dlatego warto spryskać je delikatnie perfumami, a najlepiej, gdy są jeszcze mokre u nasady i blisko szyi.

Kolejnym sposobem, który może okazać się pomocny, jest nałożenie wazeliny w miejscu, w którym chcemy spryskać się perfumem. Dzięki temu zapach wniknie w wazelinową warstwę, a jego trwałość będzie znacznie większa. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie, ponieważ tłusta i dobrze nawilżona skóra to świetny nośnik zapachu.

Czy istnieją perfumy, które poprawiają humor? 

Jak się okazuje, tak. Oczywiście, nie zawierają one w swoim składzie substancji psychoaktywnych, ale istnieją takie składniki perfum, które poprawiają nastrój. Neurobiolożka Rachel Herz mówi, że zapachy potrafią zmieniać nasze emocje i nastroje, a wynika to z połączenia w mózgu, w którym przetwarzane są zapachy, emocje, wspomnienia i skojarzenia.

Spośród wymienionych składników można wyróżnić wanilię. Garcia-Janin twierdzi, że zapach ten jest kojący, ciepły i słodki, a przy tym pozwala się zrelaksować. Z kolei bergamotka to zapach, który jest świeży, a zarazem pikantny, oraz idealnie nadaje się w momentach, kiedy potrzebujemy zastrzyku pozytywnej energii. Co ciekawe, w aromaterapii bergamotki stosuje się w wspomaganiu leczenia depresji.

Kolejnym składnikiem jest drzewo sandałowe, które w Azji jest znane z tego, że przywraca równowagę umysłowi i pomaga w skupieniu. Z kolei jaśmin, który jest uważany za jeden z najważniejszych składników z palety perfumiarza, dodaje pewności siebie. Zalecane jest używanie go na przykład przed ważnymi spotkaniami. Różowy pieprz natomiast przywołuje zapach morza. Jak się powącha zapach z tym składnikiem, to można poczuć chłód przypominający powietrze nad oceanem.

Polskie marki perfum – jak wybrać perfumy przyjazne środowisku?

Obecny trend na ekologiczne produkty staje się coraz większy, głównie za sprawą konsumentów, którzy mają coraz większą świadomość na temat tego, że warto świadomie dokonywać zakupów. Warto zatem sięgać po te produkty, które nie są testowane na zwierzętach, a ich opakowania są przyjazne środowisku.

Ekologicznym podejściem jest również umiar w korzystaniu z perfum, czyli stosowanie ich w odpowiedni sposób. To nie tylko podejście sprzyjające naszej planecie, ale też naszemu portfelowi, ponieważ używając zapachu świadomie, czyli aplikując go na skórę, a nie np. na ubrania, jesteśmy w stanie dłużej z niego korzystać.

Polskie marki perfum

Z produkcji perfum słyną głównie Francuzi. Co nie zmienia faktu, że w Polsce istnieje również wiele marek produkujących zapachy, które warto wyróżnić.

BOHOBOCO 

Pierwszą polską marką jest BOHOBOCO, którą tworzą polscy projektanci (Michał Gilbert Lach i Kamila Owczarka). Ich seria perfum o nazwie BOHOBOCO PERFUME powstała w 2016 roku i składa się z siedmiu różnorodnych zapachów zamkniętych w minimalistycznych flakonach. Flakony, jak można przeczytać na stronie, stanowią historię wolności, w której nie ma znaczenia płeć, orientacja, kolor skóry, wiara czy zainteresowania.

JMP Artisan Perfumes

To marka, która została stworzona przez niezależnego perfumiarza Jakuba Pietrynka. W asortymencie można znaleźć wiele ciekawych propozycji, między innymi te, które są inspirowane miastami, takimi jak np. Kraków.

CARLO BOSSI

Historia samej marki sięga lat 80, kiedy rozpoczęła się produkcja chemii gospodarczej i kosmetycznej. W 1996 roku marka zaczęła tworzyć wyroby perfumeryjne. Aktualnie oferta zapachów jest bardzo szeroka, i z pewnością zarówno mężczyźni, jak i kobiety, znajdą coś dla siebie. Można znaleźć nuty zapachowe takie jak kwiatowe, orientalne, leśne czy waniliowe, które świetnie sprawdzą się dla pań. Dla panów z kolei dobrym wyborem będą nuty jak na przykład leśne, ziołowe, orientalne czy cytrusowe.

Recman 

Jest to nie tylko bardzo popularna w Polsce marka odzieżowa, ale także w swoim asortymencie posiada perfumy dla mężczyzn. Firma wprowadziła trzy zapachy: Black, Grey i Challenger do oferty i sprzedaje je w flakonikach 50 ml. Propozycje te sprawdzą się świetnie nie tylko na randkę, ale także na spotkanie biznesowe.

DRAMERS

Jest to znany w Polsce producent środków czystości i kosmetyków pod marką JEAN MARC i MAN PERFECT. Posiadają również wody perfumowane o różnego rodzaju zapachach. Produkty dostępne na stronie są kreowane zgodnie z obecnymi trendami.

Vabun

To marka Radosława Majdana. Sama nazwa Vabun oznacza jastrzębia. Jest znakiem zodiaku Radosława Majdana, który ma dużą słabość do kultury indiańskiej. Według opisu umieszczonego na stronie, Vabun to zapach zmysłowy, a zarazem intrygujący. Odzwierciedla on osobę, która uwielbia żyć chwilą, sięga po rzeczy, których pragnie i wierzy w swój instynkt. W asortymencie marki znajdziemy produkty zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

FM GROUP

Marka funkcjonuje od 2004 roku, jest znana z produkcji perfum, wód perfumowanych i kosmetyków do ciała. W swojej ofercie mają ponad sto zapachów perfum i wód perfumowanych. W kolekcji dla kobiet znajdziemy zapachy kwiatowe, orientalne, drzewne, szyprowe oraz cytrusowe. Z kolei w kolekcji dla panów zapachy owocowe, cytrusowe, drzewne, fougere oraz wodne. Ceny są przystępne i z pewnością każdy w ofercie FM znajdzie coś dla siebie.

Bytom 

To kolejna marka odzieżowa, która również posiada w swoim asortymencie perfumy. Możemy znaleźć między innymi zapach drzewno-orientalny, w którym nuty imbiru przeplatają się z cytrusami. Kolejną propozycją jest również perfum drzewno-orientalny, którego zapach otwiera nuta bergamotki i czarnego pieprzu. Ponadto jest bogaty w zapach kadzidła i drewna, między innymi sandałowego.

FRIDGE BY YDE

To marka, która zajmuje się produkcją naturalnych kosmetyków. Nie zawierają one substancji syntetycznych, dlatego też czas ich stosowania ma swoją określoną datę ważności, do 2,5 miesiąca. W swojej ofercie marka posiada również perfumy i wody perfumowane, które powstają z esencji kwiatowych. Znajdziemy zapachy, w których w składzie znajduje się między innymi drzewo sandałowe, kwiat lotosu czy wanilia.

INDIA COSMETICS

India Cosmetics to kolejna polska marka naturalnych kosmetyków. Ich receptura jest oparta na oleju konopnym. W ofercie marki można znaleźć również perfumy dla kobiet oraz wodę toaletową dla mężczyzn, które mają nutę konopi.

W nutach zapachowych dla kobiet przeważają esencje z piżma, ale można też wyczuć brzoskwinie, piwonie czy kadzidło. Z kolei jeśli chodzi o zapachy dla mężczyzn, wyróżniają się one nutami drzewnymi oraz zapachami leśnymi, w którym przeważa nuta konopi. Oprócz tego można wyczuć m.in. imbir, kadzidło czy zioła.

INGLOT

Firma Inglot to jedna z popularniejszych polskich marek, która w większości kojarzy się z produktami do makijażu. W ich asortymencie, o czym dużo osób nie wie, można znaleźć również perfumy.

Oferta marki prezentuje kwiatowo – owocowe perfumy w kremie. Co ciekawe, produkty te nie zawierają alkoholu i nie posiadają składników pochodzenia zwierzęcego. Ponadto, jak informuje producent, zapachy nie powodują przebarwień ani też nie pozostawiają tłustych plam na skórze.

Oprócz tego znajdziemy również autorską wodę perfumowaną światowej klasy modelki Anji Rubik. Zapach posiada akcenty żywiczne oraz drzewne, a także aromat białych lilii i nutę zielonej herbaty.

LA RIVE

To marka, która jest jednym z czołowych producentów perfum w Polsce oraz w Europie. Kolekcja samych zapachów damskich oraz męskich jest bardzo bogata i obejmuje dziesiątki produktów.

MĘSKA WYSPA

W Asortymencie tej marki znajdziemy twarde perfumy, czyli takie, które mają postać balsamu. Bazą w produkcji jest wosk pszczeli oraz oleje ze słodkich migdałów, które bardzo szybko się wchłaniają.

MIODOWA MYDLARNIA

Miodowa Mydlarnia to polska manufaktura, która specjalizuje się w produkcji naturalnych kosmetyków na bazie wosku, miodu oraz pyłku pszczelego. Oprócz tego, znajdziemy również perfumy, które są stworzone na bazie wosku pszczelego.

URODA POLSKA

To marka, która powstała w 1996 roku. Na dzień dzisiejszy jest to jeden z największych producentów kosmetyków zapachowych. W swoim asortymencie posiadają takie produkty jak wody perfumowane, toaletowe, a także perfumy. Posiadają również między innymi dezodoranty w sprayu. Na samej stronie posiadają kilkaset produktów zarówno dla kobiet, mężczyzn, ale także dzieci.

WITTCHEN

Wittchen specjalizuje się w tworzeniu produktów skórzanych. Jednak oprócz odzieży skórzanej, galanterii, obuwia, w ofercie można znaleźć wody perfumowane przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zapachów jest naprawdę sporo, i są one różnorodne. W propozycjach marki Wittchen znajdziemy nuty piżma, cytryny, limonki, bergamotki, konwalii i wiele innych.

JFENZI

To marka, w której asortymencie znajdziemy różnorodne wody perfumowane, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Następne nuty zapachowe to propozycje między innymi kwiatowe lub owocowe. Znajdziemy zarówno zapachy świeże, lekkie i delikatne, a także te bardziej zdecydowane, jak na przykład nuty wanilii czy kokos.

Polskie marki perfum – dlaczego warto je wybierać ?

Jak widać, w polskich markach perfum jest naprawdę bardzo dużo, i nie sposób wymienić wszystkich. Pytanie jednak, dlaczego warto właśnie na nie postawić? Przede wszystkim, wybierając polskie produkty, wspierasz polską gospodarkę oraz przedsiębiorców z Polski. Jednak odróżnienie tego, co jest rzeczywiście wyprodukowane w naszym kraju od tego, co nie, nie jest tak proste. Wiemy, że napisy na  opakowaniach niektórych produktów skutecznie potrafią wprowadzić w błąd. 

Warto zatem sugerować się kodem kreskowym. Międzynarodowy system kodów kreskowych mówi o tym, że jeżeli pierwsze trzy cyfry to 5-9-0, to mamy do czynienia z produktem polskim albo takim, który jest dystrybuowany przez firmę zarejestrowaną w Polsce. To może się bardzo przydać podczas wyboru perfum w drogeriach. Warto również zwrócić uwagę na kraj produkcji.

Wybieranie polskich produktów to również patriotyzm gospodarczy. Jednak w tym przypadku najważniejsze jest to, aby stawiać i kupować produkty od tych firm, które naprawdę stawiają na jakość.

Polskie marki perfum- sukces marki Bohoboco

Ogromnym wyróżnieniem była nominacja do prestiżowej nagrody Fragrance Foundation Award dla Michała Gilberta Lacha, założyciela marki perfum Bohoboco. Twórca zapachów oraz cały zespół bez wątpienia na nią zasłużyli, ponieważ produkty, które tworzą, cechuje bardzo wysoka jakość, co znajduje uznanie nawet wśród krytyków. Ten sukces skłonił przedsiębiorcę do ekspansji na rynki zagraniczne, a po pewnym czasie okazało się, że popularne zapachy marki możemy znaleźć w tak renomowanych miejscach jak Mediolan, Paryż, Dubaj czy nawet Madagaskar. To dowód na globalne uznanie marki Bohoboco Perfume i potwierdzenie, że ich wyjątkowe kompozycje aromatyczne podbijają serca miłośników perfum na całym świecie.

Polskie marki perfum – jakie są perfumy przyszłości?

Nie od dziś wiemy, że zapachy są bardzo ważną częścią dbania o elegancję. Tak naprawdę, w dzisiejszych czasach stanowią one stały element rutyny u wielu ludzi. Na przestrzeni wielu lat trendy w tym, jakie stosowano zapachy do ciała, się zmieniały. Tak naprawdę zawsze byli ludzie, którzy lubili ładnie pachnieć, a zapach niekiedy świadczył o statusie społecznym, dlatego że jeszcze niedawno stać było na niego osoby z wyższych sfer.

Badania zespołu dr. Christiny Strauch z Uniwersytetu Ruhry w Bochum pokazują, że zapach aktywuje te struktury mózgu, które są związane z układem nagrody. Okazuje się, że przyjemny zapach może poprawić samopoczucie nawet o 40%. 

Badania nad zapachami cały czas trwają. Opracowano kilka ciekawych formuł, a wśród nich jest zapach z nutami szałwii muszkatołowej, jałowca oraz goździków, który ma działanie poprawiające koncentrację.

 

Beata Perzanowska