Które soki i napoje są polskie?

9 października, 2023 Wyłączono przez Dawid
Które soki i napoje są polskie?

Polskie soki i napoje na ogół przygotowywane są wyłącznie z wysokiej jakości produktów, nie zawierają konserwantów ani cukru. Często mają oryginalne nazwy. Które z nich wyprodukowane są przez firmy z polskim kapitałem?

Rynek soków w Polsce

Soki warzywne i owocowe oraz napoje wyprodukowane na ich bazie cieszą się bardzo dużą popularnością w naszym kraju. Wg dostępnych danych niemal co 3 konsument sięga po te produkty 3 razy w tygodniu, a wzrost sprzedaży soków wrósł w 2022 o 4% w stosunku do 2021 roku. Dla respondentów biorących udział w badaniu kluczowe znaczenie podczas zakupu ma smak soków, natomiast cena plasuje się 2 miejscu.

Które marki produkujące soki i napoje mają polski kapitał?

Na polskim rynku soków i napojów (również tych przygotowanych na ich bazie) prym wiodą dwie znaczące Tymbark i Caprio. Które marki produkujące soki i napoje mają polski kapitał?

BOMBILLA DRINK

Marka powstała w 2011 roku od początku istnienia produkuje naturalne napoje przygotowane na bazie Yerba Matche.

Caprio

Polska marka należąca do grupy Maspex. Uznawana jest za lidera napojów ekonomicznych w Polsce, Czechach i Słowacji. Napoje dostępne są w różnych wersjach smakowych.

Dan

Polski producent napojów i soków. Wszystkie produkty brandu nie zawierają konserwantów.

Dawtona sp. z o.o.

Marka obecna na polskim rynku od ponad 30 lat. Produkty wyróżniają się wysoką jakością. Nie zawierają konserwantów. W ofercie brandu są soki warzywne oraz przetwory warzywne. Od kilku lat marka ma również linię frozen.

DRINKTECH

Polski producent specjalizujący się w napojach energetycznych. W ofercie brandu są trzy rodzaje napojów: Honey, Pitbull i Controll.

Dr Witt

Marka soków, napojów, izotoników oraz wody mineralnej wchodzi w skład grupy Maspex.

ETERNO s.c.

Marka powstała w 2005 roku, wszystkie produkty brandu pochodzą z naturalnych ekologicznych produktów. W ofercie brandu są soki naturalne, syropy oraz przetwory warzywne i owocowe.

Folwark Wąsowo

W ofercie gospodarstwa ekologicznego są różnorodne przetwory owocowe i warzywne takie jak m.in. napój akacjowy, czy napój z mięty.

Fortuna

Polska marka soków, napojów oraz nektarów obecna na rynku spożywczym od 1991 roku. Od 2015 należy do grupy Polmlek.

Frugo

Kultowa marka napojów należąca do polskiej grupy kapitałowej FoodCare. W ofercie brandu Frugo można znaleźć kilka różnych rodzajów napojów dostępnych w szklanych, jak i plastikowych opakowaniach.

Gomar Pińczów Sp. z o.o. S.K.A.

Polska rodzinna firma założona w 1992 roku przez Michała Górniaka. W ofercie brandu oprócz soków są inne przetwory warzywne i owocowe oraz mrożonki. Produkty marki znane są w kraju i za granicą.  

Hellena

Marka produkująca kultową oranżadę w różnych smakach. Od 2007 roku wchodzi w skład grupy kapitałowej Colian Holding S.A..

Krakowski Kredens Tradycja Galicyjska S.A. 

Marka rozpoczęła swoją działalność w 2007 roku. Tworzy produkty spożywcze premium. W ofercie brandu są soki ekologiczne z warzyw, owoców oraz naturalne syropy owocowe.

Kubuś

Marka produkująca soki przecierowe owocowe i warzywno-owocowe, musy, napoje i wody. Należy do polskiej grupy Maspex.

Mr.HIPSTER

Mała manufaktura zajmująca się produkcją napojów na bazie naturalnych składników. W ofercie brandu można znaleźć m.in. lemoniadę i cydr.

On Lemon

Marka produkująca naturalne lemoniady niezawierające konserwantów ani sztucznych barwników. Produktów tej marki możesz szukać w dobrych lokalach gastronomicznych.

Pasieki Pachniczówka

W ofercie pasieki jest miodolada, czyli napój przygotowany na bazie miodu i różnorodnych dodatków. Obecnie w sprzedaży są 3 rodzaje tego napoju o smaku miętowym, imbirowym i malinowym.

Ronisz

Marka powstała w 1948 roku. Od tamtej pory specjalizuje się w wytwarzaniu wód i napojów. Flagowym produktem jest oranżada.

Sady Wincenta

Właściciele sadownictwem zajmują się od kilku pokoleń, ale dopiero w 2010 roku uruchomiono pierwszą tłocznie owocową. Do 2015 roku produkty marki były dostępne pod nazwą Słoneczna Tłocznia, a od 2016 roku są to Sady Wincent. W ofercie brandu są soki owocowe i warzywne dostępne w małych (0,33 l) i dużych (750ml, 3l i 5l) opakowaniach.

Sądecka Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki” Sp. z o.o.

Działa od 2003 roku i zrzesza 17 sadowników z Kotliny Łąckiej. W ofercie marki są owoce oraz tłoczone soki owocowe dostępne w butelkach o poj. 330 ml oraz kartonach.

Stoczek sp. z o.o.

Polska marka specjalizująca się w produkcji różnych przetworów owocowo-warzywnych. W ofercie brandu są takie produkty takie jak: soki owocowe, warzywne oraz przetwory warzywne. Przedsiębiorstwo jest właścicielem takich marek jak: Stoczek Natura, SoFood, Męska Rzecz i Tenczynek.

Tarczyn

Marka powstawała w 1967 roku. Od początku istnienia oferowała soki, nektary oraz produkty owocowo-warzywne.  W 1998 roku nastąpiła restrukturyzacja oraz ujednolicenie oferty, która jest do dziś dnia.

Tłocznia Maurer

Mała rodzinna polska marka powstała w 2002 roku. W ofercie brandu są soki owocowe i warzywne, soki kiszone, syropy i alkohole.

Tymbark

Właścicielem marki jest grupa Maspex. Historia brandu sięga 1936 roku. W latach 1990 marka została przekształcona w samodzielne przedsiębiorstwo. W 1999 roku marka weszła do grupy Maspex. Oferta brandu to: soki, napoje, musy owocowe oraz napoje roślinne.

Wild Grass 

Marka powstała w 2010 roku. W ofercie brandu są dwa herbaciane napoje ChaiKola i ChaiMate.

Wirenka

W ofercie brandu dostępne są napoje gazowane i niegazowane wyłącznie w szklanych opakowaniach. Napoje przygotowywane są na bazie wody z niską zawartością sodu.

Zbyszko Company S.A.

Polska rodzinna firma założona przez Zbigniewa Bojanowicza. W ofercie brandu są różne napoje gazowane w małych i dużych opakowaniach. Marka produkuje również wodę Veroni Mineral.

 

Polacy bardzo chętnie sięgają po soki warzywne, owocowe i owocowo-warzywne dlatego, jeśli to możliwe wybieraj marki z polskim kapitałem. 

 

Autor: Brygida Konopka- König