Polskie firmy działające w branży przestrzeni coworkingowej: Współczesne miejsca pracy w Polsce

24 kwietnia, 2024 Wyłączono przez Dawid
Polskie firmy działające w branży przestrzeni coworkingowej: Współczesne miejsca pracy w Polsce

Coworking to inaczej rozwiązanie, które jest pośrednią opcją między pracą w biurze a pracą w domu. Według międzynarodowych badań, liczba biur coworkingowych miała wzrosnąć ponad sześciokrotnie do 2018 roku.

Coworking – co to takiego?

Coworking to nic innego, jak przestrzeń biurowa, w której można wykonywać obowiązki zawodowe w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach.  Za jego twórcę uznaje się Brada Neuberga, który w 2006 roku utworzył pierwszą przestrzeń coworkingową.

Głównie są one przeznaczone dla freelancerów, a także firm jednoosobowych. W odróżnieniu od tradycyjnego modelu, daje możliwość wynajmu pojedynczych miejsc pracy wraz z wyposażeniem biurowym. W jego skład wchodzą podstawowe przybory biurowe, kartki i długopisy, drukarka, skaner.

Jest to świetny model dla osób, którym brakuje przestrzeni do pracy, gdyż nie zawsze jest do tego możliwość w domu. Natomiast praca w kawiarniach również może się  po pewnym czasie znudzić. 

Jak wyglądał rozwój biur coworkingowych?

Biura coworkingowe zaczęły działać tak naprawdę w 2006 roku, a ich powstanie zapoczątkował Brad Neuberg w San Francisco. Ich spory rozwój spowodował, że w 2014 roku już istniało ponad 5700 biur coworkingowych, z największą liczbą w Ameryce Północnej oraz w Europie. 

To pokazuje, jaką odniosły one popularność i kilkukrotny wzrost.  2010 roku wykazał jedynie 600. Potem ta tendencja nieco się odwróciła, ponieważ w 2014 roku ich ilość zmalała do 2430 w Europie i 1800 w Ameryce Północnej. 

Jak ta kwestia wygląda obecnie? Nie ulega wątpliwości, że wraz z pandemią i dużym zapotrzebowaniem na pracę zdalną popularność korzystania z przestrzeni biurowej, cały czas rośnie. Czemu tak się dzieje? Praca w domu nie zawsze oferuje dobre do tego warunki, podobnie jak kawiarnie.

Jakie znaczenie mają elastyczne przestrzenie biurowe?

Według badań przeprowadzonych przez Cushman & Wakefield wynika, że elastyczne biura to ważny ekosystem miejsca pracy. Co za tym idzie, wiele przedsiębiorstw odchodzi od wymogu, by ich pracownicy gromadzili się w jednym miejscu przez 5 dni w tygodniu.

Aby zbadać ten temat, firma Cushman & Wakefield przygotowała badanie, w którym wzięło udział 800 osób. Jak wynika z odpowiedzi, badani chcą zwiększyć swój czas spędzony w elastycznej powierzchni biurowej, nawet o połowę dnia pracy.

Kto korzysta z coworkingu?

Z coworkingu korzysta coraz więcej osób. Do tej grupy można zaliczyć freelancerów. Pokazują to polskie statystyki – stanowią oni aż 15% wszystkich przestrzeni coworkingowych. Kolejną grupą są pracownicy zdalni, osoby podróżujące zawodowo, studenci, właściciele firm. Co ciekawe, według badań, właścicieli jest o 2% mniej niż freelancerów, jeśli chodzi o użytkowanie przestrzeni coworkingowych w Polsce.

Kiedy warto zdecydować się na coworking?

Zdecydować się na coworking warto w momencie, kiedy koszty związane z wynajmem powierzchni biurowej są zbyt wysokie i przekraczają budżet. Oprócz tego, taka forma pracy świetnie sprawdzi się dla osób, które na co dzień działają zdalnie i czują, że ciężko im się skupić w domu bądź w kawiarni. Taka odmiana może genialnie wpłynąć na kreatywność. To również świetne miejsce do poznania specjalistów z różnych branż, zdobycia wiedzy i zbudowania relacji.

Jakie branże najczęściej korzystają z przestrzeni coworkingowych? 

Najczęściej z przestrzeni coworkingowej korzystają branże IT, gdzie pracownicy stanowią 22%. Kolejną grupą są księgowi, również stanowiący 22%. Inne grupy to specjaliści do marketingu i PR, którzy stanowią 14%. Według raportów ,,Member Demographics – 2019 Members of Coworking Spa”, w przestrzeni coworkingowej korzystają osoby w niemal każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Ile kosztuje coworking?

Ceny coworkingu różnią się w zależności od lokalizacji i miasta; w centrach będą prawdopodobnie one nieco wyższe niż na obrzeżach. Różnią się również koszty wynajmu biurka na godziny – może to wynosić około 4 zł za godzinę lub więcej. Średni koszt wynajmu biurka w współdzielonym biurze to około 300-400 zł miesięcznie, a w niektórych miejscach może wynosić nawet 1000 zł. Jednak wynajem biura coworkingowego daje spore możliwości: można zarezerwować sobie czas na określone godziny w konkretnych dniach lub ustalić konkretne dni w tygodniu.

Jakie istnieją rodzaje biur?

Rodzajów  biur jest naprawdę mnóstwo. Wybór tak naprawdę zależy od preferencji i potrzeb. Można wynająć biura na godzinę, jeżeli potrzebne jest krótkoterminowe rozwiązanie. Można także skorzystać z wynajmu biurka w otwartej przestrzeni. W wielu miejscach jest możliwość wynajęcia ich nawet na jedną godzinę. Jednak kiedy potrzebny jest wynajem na dłuższy okres czasu, to dużo lepszą opcją mogą być prywatne biura, hybrydowe czydla zespołu.

Coworking a tradycyjne biuro 

Decydując się na tradycyjne biuro, należy się liczyć z kosztami związanymi chociażby z zakupem sprzętu, takimi jak krzesła, biurka, drukarki, skanery, WiFi, asortyment kuchenny czy środki czystości. To wszystko w cenie usługi zapewnia coworking.

Prowadząc biuro, również trzeba zadbać o koszty działań administracyjnych, co często wiąże się z koniecznością zatrudnienia kolejnej osoby. Korzystając z coworkingu natomiast, w wielu miejscach biura mają tego typu usługę w pakietach.

Warto wspomnieć również o innym ważnym aspekcie, czyli utrzymywaniu porządku. Biura coworkingowe są regularnie sprzątane, a w przypadku standardowego wynajmu trzeba o to zadbać samemu lub kogoś wynająć do sprzątania.

Co najczęściej oferuje coworking? 

Najczęściej firmy oferują wynajem biurka na godziny w przestrzeni współdzielonej, wynajem prywatnego biurka w zamkniętej przestrzeni, do pracy w przestrzeni otwartej, czy wynajem sali konferencyjnej.

Biura coworkingowe umożliwiają dostęp do przestrzeni przez 24 godziny na dobę. Jest to świetne dla osób, które pracują w przeróżnych przedziałach czasowych. Niektórzy wolą wstać rano i zacząć działanie od pierwszych godzin, a są tacy, którzy lepiej się czują pracując późnymi wieczorami. 

Ponadto w biurze coworkingowym istnieje możliwość dzielenia pracy z innymi osobami, co również daje szansę na nawiązanie nowych kontaktów. 

W tego typu przestrzeni biurowej można również wynająć salę konferencyjną. 

Na miejscu nie trzeba się martwić o dostęp do internetu, bo jest on zapewniony. W wielu miejscach mamy także możliwość skorzystania z drukarki, ksero, a także kuchni, toalety czy miejsca do relaksu. 

Office on Demand – czym  jest i jakie niesie ze sobą korzyści? 

Office on Demand to dość nowy trend, polegający na wynajmowaniu przez firmę przestrzeni biurowej na przykład dwa dni zamiast na cały miesiąc. Robi się to po to, aby móc spotkać się z pracownikami, ale bez konieczności długoterminowego zobowiązywania się, jeśli chodzi o przestrzeń do pracy.

W takim trybie raz na jakiś czas pracownicy pojawiają się w wyznaczonym dniu. Pozostałą część miesiąca pracują całkowicie zdalnie.

Tego typu rozwiązania mają na celu przede wszystkim integrację zespołu oraz budowanie i utrzymanie relacji w firmie, co jest niezwykle ważne do tego, aby się nieustannie rozwijała. 

To także świetna opcja oszczędności na kosztach wynajmu dla przedsiębiorców. Sami pracownicy również mogą cieszyć się dużą elastycznością, gdyż pojedynczy dzień czy dwa w miesiącu w większości przypadków nie będzie stanowiły przeszkody do tego, aby móc pojawić się na miejscu.

Czym jest Hot Desk i jakie ma korzyści?

Hot desking to termin, który bazuje na elastycznym podejściu do przydzielania miejsca pracy w biurze. Co ciekawe, nie jest to wymysł współczesnego świata, a jego koncepcja pochodzi z lat 80. ubiegłego wieku. Już wtedy właściciele firm zauważyli, że pracownicy korzystają ze wszystkich dostępnych miejsc pracy, a przedsiębiorcy ponoszą koszta niewykorzystywanych przestrzeni. Hot desk to zatem podejście do organizacji pracy biurowej, polegające na tym, że pracownicy nie mają przydzielonych stałych miejsc pracy. Mogą pracować przy dowolnym biurku w zależności od potrzeb oraz dostępności.

Tego typu podejście niesie za sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest przede wszystkim oszczędność miejsca oraz pieniędzy. W ten sposób właściciele firm nie ponoszą kosztów pracownika, który np. jest na zwolnieniu lub urlopie.

Dzięki temu łatwiejsze też staje się nawiązywanie relacji między pracownikami z różnych działów. Zmienne miejsce pracy umożliwia wymianę doświadczeń i wiedzy. Jest to elastyczniejsze podejście niż standardowa forma pracy przy stałym biurku i może wpływać na kreatywność.

Jakie istnieją popularne przestrzenie coworkingowe w Polsce? 

Mind Space

Jedną z popularniejszych przestrzeni coworkingowych jest Mind Space zlokalizowany w Warszawie. W przestrzeni można korzystać z wynajmu prywatnego. Dostępne są także przestrzenie dla zespołu. Ponadto można wynająć dedykowane biurko do współdzielonej przestrzeni. Mind Space oferuje dodatkowo możliwość wynajmu sali konferencyjnej.

The Brain Ambassy 

Kolejną przestrzenią coworkingową jest The Brain Embassy, w której można wynająć pojedyncze pomieszczenie, biurko, a także prywatną przestrzeń. Co ciekawe, miejsce to jest przyjazne zwierzętom. Ponadto oferuje regularne spotkania networkingowe, umożliwia wynajem sal konferencyjnych. Wszystkie media są dostępne w cenie. A na miejscu można również skorzystać z pysznej kawy bez limitu.

WeWork 

Nie sposób również wspomnieć o przestrzeni WeWork, która także jest zlokalizowana w Warszawie. Firma oferuje dostęp do prywatnego biura, a także sal spotkań. Można również korzystać ze współdzielonego biurka. Plusem tego miejsca jest to, że można zarezerwować sobie czas na konkretne godziny bez żadnych zobowiązań.

O4Coworking 

Następną propozycją jest Of4Coworking, który oferuje do pracy prywatne biurko i dedykowaną przestrzeń ze strefą relaksu. Biuro coworkingowe jest dostępne przez 24 godziny. Co ciekawe, jest przyjazne zwierzętom.

Business Link

Kolejna propozycja pochodzi z Krakowa i jest to Business Link. Daje on możliwość wyboru optymalnej przestrzeni biurowej w zależności od potrzeb. Mają rozwiązania nawet dla najbardziej wymagających klientów, którzy chcą wynająć całe przestrzenie biurowe. Oczywiście także można wynająć biuro prywatne. Możliwa jest skorzystanie z biurka prywatnego, które gwarantuje bardzo dogodne warunki pracy. Firma daje także możliwość wynajęcia biura w sposób hybrydowy, dzięki czemu zespół może pracować tak, jak lubi, oraz tego potrzebuje.

Office For You 

Warto również wspomnieć o Office for You z Wrocławia. Firma daje możliwość pracy w pojedynkę lub ze współpracownikami. Oferują między innymi szybki internet, dostęp do urządzeń biurowych takich jak drukarka, ksero i skaner, pomoc sekretariatu w razie potrzeby, kawę, herbatę, wodę, dostęp do w pełni wyposażonej kuchni, dostęp do sal konferencyjnych, a także dostęp do przestrzeni relaksu i zamykaną szufladę na klucz.

Brainembassy to kolejna lokalizacja z Warszawy. Ich biura są wykonane z drewnianych elementów. Do dyspozycji osób jest sala chilloutu czy medytacji.

Regus Space 

Regus Spaces to biuro coworkingowe z Warszawy. Znajdziemy je również w Łodzi. To jeden z największych operatorów biur serwisowych w Polsce. Posiadają eleganckie i wygodne krzesła biurowe.

CoSpot

CoSpot to biuro coworkingowe, które działa w centrum Łodzi. Są zaprojektowane z myślą o wygodzie i efektywności w pracy. Większość z biur ma dostęp do światła dziennego. Biura są wykonane z materiałów, które tłumią dźwięki, jednocześnie pozwalając na pracę w ciszy i w spokoju.

Dlaczego coworking może być przydatnym miejscem do pracy?

W dobie rozwoju pandemii podejście do pracy bardzo się zmieniło i nie jest już kojarzone głównie z przychodzeniem do biura czy korporacji. Coraz więcej osób pracuje jako freelancerzy lub całkowicie zdalnie, dlatego też rozwiązanie w postaci coworkingu zyskuje popularność. Pytanie: dlaczego warto go wybrać?

Po pierwsze, coworking można dopasować do własnych potrzeb. Oznacza to, że osoby chcące skorzystać z usług przestrzeni biurowej mają wiele możliwości do wyboru: skorzystanie z pojedynczych biurek na godzinę, przestrzeni przeznaczonej do pracy zespołowej, czy z prywatnego biura.

Kolejnym aspektem jest możliwość efektywnej pracy, z uwagi na to, że miejsca te są stricte do tego przeznaczone. Panuje w nich cisza, można się skupić i nie być rozproszonym przez wiele różnych bodźców, które często oddziałują w domu czy w kawiarni.

Plusem takich miejsc jest również duża dostępność czasowa, ponieważ biura coworkingowe często działają 24 godziny na dobę. Dzięki temu są świetne zarówno dla osób, które lubią pracować wcześnie rano, jak i tych, którzy preferują pracę wieczorami.

Biura coworkingowe mają także wiele udogodnień. Sporo z nich posiada strefy relaksu, sale konferencyjne i idealne warunki do przeprowadzenia spotkań biznesowych lub webinarów.

Dobre wyposażenie to kolejny atut wielu przestrzeni coworkingowych. Znajdziemy dostęp do kuchni, gdzie można przygotować sobie kawę, herbatę lub wodę. Oczywiście, dostępny jest również internet oraz w wielu przypadkach sprzęt, taki jak drukarki, skanery czy kopiarki.

Biura coworkingowe a networking

Biura coworkingowe to świetne miejsce do budowania relacji biznesowych. Wielu specjalistów w tym modelu spotyka się pod jednym dachem. Są to często przedsiębiorcy, specjaliści od marketingu, programiści, księgowi i inni eksperci. Naturalnie, w takim środowisku pojawiają się sytuacje sprzyjające do wymiany doświadczeń, wiedzy czy budowania relacji. Sama możliwość pracowania wśród specjalistów jest świetną opcją otworzenia się na nowe pomysły, inspiracje czy perspektywy. 

Jakie korzyści daje wirtualne biuro dla przedsiębiorców małych i średnich firm?

Wirtualne Biuro to nic innego jak adres wirtualny dla firmy. Oprócz tego, wiele przestrzeni coworkingowych daje możliwość wynajmu biura, sal szkoleniowych, a także pomocy wirtualnej asystentki. Dzięki temu przedsiębiorca może zyskać naprawdę profesjonalną obsługę administracyjną, a dzięki prestiżowej lokalizacji może budować również swój autorytet.

To także duża oszczędność kosztów stałych, a sama forma działania  sprawdzi się świetnie dla osób, które często podróżują lub są na wyjazdach służbowych. Oficjalny adres siedziby może pozostać niezmieniony, podczas gdy sam właściciel firmy może wykonywać swoje zadania z dowolnego miejsca.

Czy w przestrzeni coworkingowej można rozwinąć biznes?

Oczywiście, że w przestrzeni coworkingowej można rozwinąć biznes. 🙂 To nie tylko miejsce służące do pracy, ale także świetna okazja do poznania wielu ciekawych specjalistów z różnych branż. Coworkingowe przestrzenie biurowe to wręcz idealne miejsce do skutecznego networkingu.

Jednocześnie warto pamiętać o korzyściach, jakie dają, czyli spora oszczędność. Dzięki temu można skupić się bardziej na firmie i inwestowaniu pieniędzy w biznes, które normalnie zostałyby przeznaczone na wynajem biur i zakup sprzętu.

Jaki jest koszt wynajmu biura coworkingowego?

Wynajem biura coworkingowego różni się w zależności od lokalizacji oraz potrzeb. Wynajem pojedynczego biurka będzie znacznie tańszy niż wynajem prywatnego pokoju lub przestrzeni dla całego zespołu.

Na co koniecznie zwrócić uwagę, wybierając biuro coworkingowe?

Pierwszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest lokalizacja. Co prawda w dużych miastach może pojawić się problem z parkowaniem, natomiast ogromnym plusem jest to, że biura coworkingowe przeważnie usytuowane są w centrum. Ponadto mają obok siebie w wielu przypadkach bardzo dużo gastronomii, szczególnie jeżeli są zlokalizowane w galeriach lub tuż przy nich. 

Dostępność internetu 

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest dostępność internetu. Choć wiele miejsc posiada internet, warto zawsze się upewnić.

Jakość krzeseł 

Dobrze jest także zwrócić uwagę na jakość krzeseł. Choć może wydawać się to odrobinę zabawne, to jest to naprawdę bardzo ważny aspekt wpływający na efektywność pracy. Ma to duże znaczenie, szczególnie dla osób, które wiele godzin spędzają siedząc przy biurku, jak np. programiści. Źle dopasowane krzesła mogą być powodem bólu pleców.

Dostępność miejsca 

Wybierając biuro coworkingowe, dobrze jest zwrócić także uwagę na dostępność miejsca. Wiele przestrzeni biurowych oferuje możliwość korzystania przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Z tego względu jest to świetne zarówno dla osób, które wolą pracować wcześnie rano, jak i tych, które przychodzą do biura późnymi wieczorami.

Współdzielona przestrzeń 

Dobrze jest zwrócić uwagę również na takie aspekty jak współdzielona przestrzeń. Wiele biur oferuje dostęp do kuchni czy strefy relaksu, co jest świetnym miejscem do tego, aby się odstresować, ale też nawiązać nowe znajomości.

Umowa najmu biura – na co dobrze zwrócić uwagę?

 

Kiedy chcemy wynająć biuro, dobrze jest zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwość swobodnego rozszerzenia w terminie, ograniczenia oraz możliwe modyfikacje, które mogą się pojawić w trakcie trwania umowy.

Przedmiot umowy

W przypadku podpisywania umowy bardzo ważne jest to, aby precyzyjnie został określony w niej przedmiot najmu. Powinien on zawierać dokładny opis lokalu, liczbę pomieszczeń, czy np. metraż. W dokumencie również powinny być uwzględnione informacje o współdzielonych przestrzeniach jak kuchnia i toaleta. 

Czas trwania umowy

Następnym bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest okres trwania umowy. Może ona być zawarta na czas określony bądź nieokreślony. W tym przypadku zależy to od określonych preferencji, czy ważniejszy jest wynajem na dłuższy czas, czy raczej swobodniejsze podejście i potrzeba skorzystania z przestrzeni np. raz na miesiąc.

Ceny i opłaty

Nie ulega wątpliwości, że w każdej podpisywanej umowie bardzo ważne jest zapis określający cenę i opłaty, jakie będą wymagane od wynajmującego. Powinny się znajdować informacje o wysokości czynszu, a także terminie jego uregulowania.

Czego należy unikać podczas podpisywania umowy najmu?

Przy podpisywaniu umowy najmu warto dokładnie przeczytać dokument i zwrócić szczególną uwagę na to, czy są w niej zawarte ukryte koszty. Jeśli coś jest niejasne lub nieoczywiste, zawsze dobrze zapytać, żeby nie być zaskoczonym.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy umowa w żaden sposób nie ma ograniczeń w dostępie do lokalu. Tego typu informacje w dokumencie mogą skutecznie utrudnić prowadzenie działalności.

Warto także dokładnie przeanalizować sposób rozwiązania umowy i świadomie podjąć decyzję, czy jest to akceptowalne, i czy oferta zapewnia elastyczność.

Jak wynajem biura może poprawić wydajność zespołu?

Choć fizyczna obecność w biurze wcale nie musi się wiązać z większą wydajnością, to również praca zdalna wymaga dużych wyzwań. Może się ona nie dla każdego sprawdzić, z uwagi na to, że w domu często jest bardzo dużo rozpraszaczy, i niekiedy lepiej jest udać się do biura i tam w spokoju popracować.

W tym celu mogą również pomóc cykliczne spotkania zespołu w przestrzeni coworkingowej. Wynajem jednego pokoju jest świetnym rozwiązaniem w momencie, kiedy zespół na co dzień nie korzysta z biura, a pracuje zdalnie.

Poprzez takie spotkania można razem wpaść na bardzo ciekawe pomysły. To także miejsce, w którym jest możliwość wykorzystania dostępnych narzędzi, takie jak drukarki, kopiarki czy skanery. Przestrzenie biurowe ponadto często dają możliwość korzystania z sal konferencyjnych lub przestrzeni webinarowej, co świetnie się sprawdzi chociażby dla zespołów zajmujących się marketingiem.

 

 

Beata Perzanowska