Dofinansowanie posiłków jako jedna z metod zwiększenia motywacji

3 października, 2019 Wyłączono przez Edytor2
Dofinansowanie posiłków jako jedna z metod zwiększenia motywacji
Motywowanie pracowników to jedna z gałęzi zarządzania zasobami ludzkimi, która w ostatnich latach wzbudza powszechne zainteresowanie szczególnie w kręgu pracodawców. Bo przecież nietrudno sobie wyobrazić, że dobrze zmotywowany i usatysfakcjonowany i pracownik to w dzisiejszych czasach prawdziwy skarb! Dofinansowanie posiłków to jedna z najczęstszych metod wykorzystywanych przez pracodawców w celu zwiększenia motywacji kadry pracowniczej. Ciepłe, pełnowartościowe posiłki dostarczane każdego dnia, to znak iż szef ma na uwadze potrzeby kadry i je respektuje. Czy dofinansowanie posiłków w firmie się opłaca i jakie dokładnie płyną z tego korzyści?

Jak podnieść motywację w pracy?

Perfekcyjny system motywacyjny powinien być dla wszystkich jasny i przejrzysty, logicznie sformułowany, zgodny z obowiązującymi regulacjami prawnymi, a także akceptowany przez pracowników. Wobec tego, aby motywowanie miało jakiś sens i dawało zamierzone efekty musi być zaplanowane pod kątem indywidualności.

Obecnie kluczowym elementem wpływającym na motywację do wykonywanych obowiązków zawodowych i lojalność wobec firmy jest dbałość o dobre samopoczucie i zdrowie zatrudnionych. Z przeprowadzonych badań wynika, że znaczącą rolę w odczuwaniu komfortu na tych płaszczyznach, jest zdrowe odżywianie, dostarczające organizmowi sporej dawki energii, co zwiększa produktywność nawet o 25%.

Ogromne znaczenie ma tutaj również kondycja zdrowotna osób zatrudnionych. Choroba jednego z pracowników wpływa na dezorganizację pracy i spadek produktywności całego działu. Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim to strata dla firmy zarówno w postaci spadku sił jak również konieczności poniesienia dodatkowych kosztów. Ciepłe i zdrowe posiłki, szczególnie w okresie jesienno-zimowym to duża szansa na zmniejszenie skłonności do zachorowań, co w efekcie przekłada się na finanse Twojej firmy.

Możliwość dofinansowania pożywienia jest często niedoceniana przez pracodawców. Z przeprowadzonych badań wynika jednak, że aż 82% osób zatrudnionych uważa, że takie świadczenia znacząco poprawiają sytuację w firmie. Deklarują również, że obiady pracownicze spełniają ich potrzeby, czują się docenieni przez pracodawcę, co wpływa na jakość wykonywanych zadań.

lunch w pracy

 

Częściowe dofinansowanie posiłków

 

Akty prawne regulujące kwotę dofinansowania posiłków mówią wyraźnie, że jeżeli kwota dofinansowania przekroczy próg 190 zł, kwota nadwyżki nie będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania. Zatem oznacza to, że jeśli pracodawca nie przekroczy miesięcznie tej kwoty na jednego pracownika, nie jest zobowiązany do odprowadzenia składki ZUS od kwoty przeznaczonej na ten benefit pracowniczy.

Bywa i tak, że pracodawca woli zastąpić kupowanie obiadu, bonami żywieniowymi lub towarowymi. Sytuacja w tym momencie trochę się komplikuje, ponieważ regulacje prawne mówią, że aby takich bonów nie została naliczona składka zus od przychodów, muszą być zrealizowane w zakładzie gastronomicznym lub firmowej stołówce. Bywa i tak, że jedyną opcją, by nie odprowadzać od nich składek jest finansowanie z Funduszy Zakładowego Świadczeń Socjalnych. Jak to uregulować? Wszystko o dofinansowaniu na posiłki dla pracowników znajdziesz na stronie https://smartlunch.pl/blog/2019/06/27/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-uldze-zus-na-posilki-dla-pracownikow/.

Skąd i jak zamawiać smaczne posiłki?

Jak już wspomnieliśmy czas jest dla każdego z nas ogromnie ważny, szczególnie w dobie intensywnego tempa życia, dlatego nikt z nas nie chciałby go tracić niepotrzebnie. Z myślą o zaoszczędzeniu tego cennego czasu, szczególnie w pracy powstało sporo aplikacji ułatwiających zamówienie obiadu prosto do miejsca, gdzie wykonujemy swoje obowiązki służbowe. Przykładem bardzo pomocnej aplikacji jest SmartLunch (smartlunch.pl), której obsługa wyróżnia się łatwością i przyjemnością, nie sprawia żadnych problemów technicznych.

Jak zamówić posiłek w SmartLunch?

Aplikacja jest prosta i przyjemna w obsłudze. Po podpisaniu umowy, pracownikom danej firmy zakładane są indywidualne konta, dzięki którym będą mogli zamawiać dla siebie posiłki. Wybrana restauracja przedstawia menu, z którego można wybrać obiad dla siebie. Pracodawca wybiera czas i miejsce dostawy a zamówiony posiłek dostarczany jest do danego miejsca punktualnie i bez żadnych opóźnień.

Proces zamawiania posiłków przez platformę SmartLunch to niezwykle wygodna i komfortowa opcja. Za całe zamówienie odpowiada aplikacja, dzięki czemu nie tracisz czasu na samodzielne zamawianie posiłku dla Twojej firmy. Dodatkowym plusem jest fakt, że restaurator ma wgląd do wszystkich zamówień i dokładnie wie ile porcji ma przygotować, co ogranicza straty.

Obiady przywożone są przez lokalnego restauratora, który współpracują z SmartLunch i trafiają prosto w ręce pracownika. Takie rozwiązanie gwarantuje również, że dostarczony obiad będzie ciepły i świeży. Zobacz ofertę na catering Smartlunch w Warszawie i okolicach.

Wspólny lunch pracowników

 

Jak rozliczać obiady z Smartlunch?

 

Zatem jak wygląda rachunkowość i koszty rozliczenia obiadów? Otóż bardzo prosto i klarownie. Jeśli nastąpi przekroczenie kwoty dofinansowania przyznanego przez pracodawce, należność taka może zostać przekierowana przez aplikację i odliczona z wynagrodzenia pracowniczego, lub z karty płatniczej, jaką klient zsynchronizował z tą aplikacją. Oprócz tego generuje ona dokładny raport za wybrany okres czasu, dzięki temu można wpiąć ją pod rachunkowością firm, bez potrzeby zbędnego rozpisywania i drukowania. Każdy klient i użytkownik SmartLunch może na bieżąco kontrolować kwoty, jakie wydaje na jedzenie w danym miesiącu. A więc czy można tak motywować pracowników? Można!

Motywowanie pracownika to bardzo rozbudowane i różnorodne działanie, jak już wiemy nie istnieje idealny schemat pod który można zebrać wszystkich pracowników i przedstawić możliwe narzędzia, rozwiązania i techniki. Motywować należy według indywidualnych potrzeb każdego pracownika, jego predyspozycji i wewnętrznej pasji i chęci rozwoju. Motywowanie pracowników to niełatwy proces, jednak aby go rozpocząć niezbędne jest poznanie swojego zespołu, jasne wytyczenie celów i wspieranie kadry w ich osiąganiu. Szczęśliwa i spełniona kadra jest gwarancją sukcesów.

Artykuł sponsorowany