Niebezpieczna odzież. Jak szkodzą toksyny w ubraniach? Część 2

2 listopada, 2023 Wyłączono przez Brygida
Niebezpieczna odzież. Jak szkodzą toksyny w ubraniach? Część 2

Czy Twoje ubrania mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia? Niestety tak. W drugiej części artykułu wracamy do tego istotnego tematu.

Toksyczna odzież, czy tak naprawdę są powody do paniki?

Nie ma to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W grupie ryzyka są m.in. pracownicy zajmujący się rozładunkiem, czy układaniem odzieży na sklepowych półkach. Odzież przed transportem poddawana jest działaniu różnorodnych środków chemicznych zabezpieczających ubrania przed szkodliwymi czynnikami np. wilgocią. Rozpakowywanie takich transportów, a zwłaszcza zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu z nowymi tekstyliami. Konsekwencjami mogą być różnorodne schorzenia.

Toksyny w odzieży, jakie są konsekwencje zdrowotne?

W zależności od miejsca, w którym produkowane jest ubranie może zawierać nawet kilka tys. różnych substancji. Wśród nich są barwniki azo-anilinowe powodujące różnorodne reakcje skórne – od łagodnych po intensywne. Natomiast formaldehyd powoduje najczęściej egzemę skórną. Kontakt z toksynami zawartymi w ubraniach może powodować również takie dolegliwości jak:

  • ból głowy
  • nudności
  • zaburzenia w oddychaniu
  • bóle zatok
  • nieuzasadnione zmęczenie

Toksyny w odzieży doprowadzają bardzo często do różnorodnych zaburzeń hormonalnych, które mogą prowadzić m.in. do niepłodności.

Toksyny branża fast fashon

Wędrujące toksyny z ubrań?

Wydaje się, że problem toksycznych ubrań dotyczy wyłącznie Azji. Nic bardziej mylnego. Przeprowadzone liczne analizy naukowe udowodniły, że toksyny z odzieży bez problemu przemieszczają się po całym świecie np. w organizmach wielu morskich stworzeń. Toksyny z odzieży z Azji trafiają do sklepów w naszym kraju, a następnie do naszych pralek, kanalizacji, a tym samym wód gruntowych.

Niestety do tej pory nie zostało zbadane jaka część szkodliwych substancji z odzieży ulega rozkładowi oraz czy jest to proces w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia i środowiska. „W efekcie toksyny mogą przedostawać się do wody pitnej, a także do żywności, ponieważ błoto będące produktem ubocznym oczyszczania ścieków jest sprzedawane rolnikom i służy do nawożenia upraw, m.in. pszenicy, jęczmienia i rzepaku” następstwa takiego zjawiska są trudne do zmierzenia. Skutki działania toksyn na organizm są zależne od skali zanieczyszczenia produktu, czasu trwania kontaktu z toksyną oraz jej rodzaju. Trzeba brać jeszcze pod uwagę możliwość kumulacji różnorodnych substancji chemicznych.

Jak można uchronić się przed toksynami w odzieży?

Jeśli chcesz uniknąć problemów zdrowotnych spowodowanych obecnością toksycznych związków w odzieży, to masz tylko trzy wyjścia:

Kupuj wyłącznie organiczną i ekologiczną odzież. Potwierdzoną certyfikatami. Nie jest wolna od toksyn, ale zawiera ich znacznie mniej. Jednym z takich certyfikatów jest Oeko-Tex Standard 100.

  1. Pierz ubrania po zakupie. Wybierz proszki i płyny ekologiczne. Możesz również samodzielnie przygotować proszek do prania z boraksu i szarego mydła.
  2. Kupuj ubrania z tzw. drugiej ręki np. na Vinted czy OLX.

 

Niestety wszystko wskazuje na to, że zarówno od chemii z jedzenia, jak i od chemii w odzieży nie jesteśmy się w stanie „uwolnić”. Połowicznym rozwiązaniem jest kupowanie odzieży wyłącznie wykonanej z naturalnych tkanin. Choć zanieczyszczone są szkodliwymi substancjami, to są o wiele mniej szkodliwe dla zdrowia niż materiały syntetyczne.

 

Źródła:

https://www.theguardian.com/environment/gallery/2012/dec/06/toxic-threads-greenpeace-fashion-pollution-in-pictures

https://www.afirm-group.com/wp-content/uploads/2018/01/afirm_chlorophenols.pdf

https://www.scientificamerican.com/article/the-environments-new-clothes-biodegradable-textiles-grown-from-live-organisms/#

https://www.nytimes.com/2013/07/15/world/asia/bangladesh-pollution-told-in-colors-and-smells.html

https://info.hktdc.com/productsafety/200808/psl_garments_080804.htm

https://prosafe.org/images/Documents/JA2013/JA2013_D11.2CL_Technical_Report-chemicals_in_clothing.pdf

https://www.bfr.bund.de/en/press_information/2007/10/chromium__vi__in_leather_clothing_and_shoes_problematic_for_allergy_sufferers_-9575.html

https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2020/01/14/toksyczne-ubrania.aspx

 

 

Autor: Brygida Konopka- König