Polskie biopiekarnie – wszystko, co musisz wiedzieć o dobrym chlebie

14 lutego, 2024 Wyłączono przez Dawid
Polskie biopiekarnie – wszystko, co musisz wiedzieć o dobrym chlebie

Nie ulega wątpliwości, że Polska kuchnia to bogactwo wielu smaków i potraw. Możemy pochwalić się pysznymi wypiekami, ciastami i tradycyjnymi produktami. Za tym, co znajdziemy na polskich stołach, kryje się jednak ciekawa historia. Poznaj polskie biopiekarnie.

Polskie biopiekarnie – historia polskiej kuchni 

Co jedzono w polskich domach? Z upływem czasu nie tylko zmienia się sposób odżywiania ludzi, ale również pory posiłków. Na przykład, w szlacheckich domach XVI-XVII wieku, obiad jedzono między 10:00 a 11:00. Dzisiaj raczej nikt o takiej porze obiadu nie je. Podobnie było z kolacją, którą wtedy spożywano około 17:00. Jeśli chodzi o chłopów, to śniadanie spożywali dość wcześnie rano, między 5:00 a 8:00 rano, kiedy robiło się jasno. Potem obiad był w czasie południa. Dużym posiłkiem była kolacja w okolicach godziny 20:00. 

Wyżywienie oczywiście zależało od bogactwa rodziny. Jeśli chodzi o tych najuboższych chłopów, to powszechne było zbieranie chwastów, a następnie ich suszenie. Potem robiono z tego mąkę, a następnie chleb. 

Podstawową potrawą kiedyś był barszcz, jednak nie przypominał on tego barszczu czerwonego z uszkami, który znamy obecnie. Barszcz przypominał raczej chwasty lub otręby,  które zalewano wrzątkiem. Spożywano również szczaw, pokrzywy, a nawet żołędzie. 

Mięso i ryby były dużą rzadkością i jedzono je raczej od święta. Nieco bardziej zamożni chłopi spożywali to, co można było wyhodować w gospodarstwie, czyli owoce, warzywa, kapustę, rzepę. Pojawiał się również nabiał oraz masło.

W jadalni szlachty bardzo popularne natomiast były ryby. Szlachta spożywała bardzo dużo różnego rodzaju mięs. Ukochanym daniem szlachcica był bigos. Wyglądał on inaczej niż ten, który znamy obecnie. Nie posiadał kapusty. Dopiero mało zamożna  warstwa społeczeństwa zaczęła dodawać kapustę do tego dania, bo chcieli poczuć się jak ktoś z wyższych sfer.  Wcześniej to był mix mięs doprawiony cykorią i octem winnym. Bogata szlachta spożywała również dania mączne, takie jak pierogi, naleśniki.

Na dworach z kolei jedzono jeszcze bardziej urozmaicone dania. Nie sięgano raczej po karpia, a po łososia. Sprowadzano warzywa i owoce z wielu stron świata, jak na przykład ananasy, daktyle czy figi.

Co z ziemniakami w polskiej kuchni? Ziemniaki w swego czasu były daniem, którego raczej nie zostawiano na talerzu, tak jak dzisiaj to robimy. Prawdopodobnie zostały przedstawione samej królowej Marysieńce, z kolei inni twierdzą, że ziemniak został zaprezentowany Polakom przez niemieckich osadników.

Skąd wziął się chleb? 

Znaleziska wskazują, że 14 000 lat temu ludzie jedli chleb. Oczywiście nie wyglądał on jak ten, który znamy obecnie.  Płaskie chlebki na zakwasie znano już w starożytności, jak na przykład w cywilizacji starożytnego Egiptu czy w cywilizacji greckiej. 

Chleb stanowił niegdyś podstawowy składnik wyżywienia dla osób zamieszkujących Europę oraz Bliski Wschód, natomiast jego wygląd i skład zmieniał się wraz z czasem. Z początku używano mąki i śruty, które powodowały, że chleb przypominał bardziej placki niż wyrośnięte bochenki, które znamy dzisiaj. Pieczono je w popiele i na rozgrzanych kamieniach, dopiero potem stosowano blaszki. W późniejszym czasie zaczęto wykorzystywać fermentację, dzięki czemu chleb można było łatwiej strawić.

Potrawy z chlebem w polskiej kuchni

Wszyscy wiemy, że chleb w polskiej kuchni jest bardzo popularny. Często jemy go na śniadania. Większość z nas w okresie szkolnym brała go na zajęcia, by mieć co zjeść na drugie śniadanie. Nam, Polakom, chleb towarzyszy niemal od zawsze, co pokazuje historia. Mimo że obecny świat sprawia, że znacznie mniej go jemy niż wcześniej, to cały czas gości na naszych stołach.

Tosty, chleb w jajku, chleb jako dodatek do zup i sałatek, zapiekanki i wiele różnych opcji jego podania jako posiłek to tylko nieliczne sposoby na jego przygotowanie.

Jaki chleb je się w różnych częściach świata?

Pierwsze wypieki wyrabiano kilkadziesiąt lat temu. Kiedy nauczono się mielić ziarna i mieszać je z wodą, powstał chleb. Pieczono go wtedy na rozgrzanym kamieniu lub w popiele. Później zaczęto wykorzystywać gliniane piece. Źródła podają, że pierwszy zakwas pojawił się w Egipcie 4000 lat temu. 

W Chinach spożywa się Bing. Jego podstawą jest mąka, woda i sól, a sam chleb ma okrągły kształt. Smaży się go na patelni. Kolejny to Bammy, pochodzący z Jamajki. Jestem ciepłym plackiem, który kroi się w trójkąty. Wyrabia się go z mąki maniokowej. W Australii z kolei je się Damper, który robiono z dwóch składników: mąki i wody. Chapati z kolei  pochodzi z Indii. Produkuje się go z mąki durum, a jego nazwa znaczy płaski.

We Francji je się francuskie bagietki. Co ciekawe, według legendy o jej długości zdecydował sam Napoleon.  W Kolumbii podaje się tradycyjny wypiek o nazwie Arepa. Przypomina on nieco swoim wyglądem grecką pitę, ale smakuje znacznie inaczej i je się głównie z serem i awokado.

Ile państw, tyle tak naprawdę rodzajów chleba i sposobów ich przyrządzania. To pokazuje, jak jest on ważny dla społeczeństw i jaką rangę zbudował sobie na przestrzeni tysięcy lat.

Polskie biopiekarnie – jaki powinien być dobry chleb?

Dobry chleb to przede wszystkim ten, który jest przygotowany na zakwasie. Oprócz tego w swoim składzie powinien mieć mąkę, wodę, sól i jakieś dodatki, takie jak na przykład kminek, bakalie, jeżeli chcemy. Wiemy, że chleby, które spotykamy w supermarkecie, co prawda wyglądają bardzo dobrze, ale ich świeżość pozostawia wiele do życzenia. Nie jedna osoba spotkała się z tym, że kupiła bochenek i następnego dnia już prawie był on nie do zjedzenia. Tego typu produkty są bogate w polepszacze i konserwanty, które nie są dobre dla naszego zdrowia.

Dobry chleb można przede wszystkim poznać po dobrze wypieczonej skórce, która jest chrupiąca i złocista. Sam chleb powinien być ciężki oraz sprężysty, a dodatkowo nie powinien się kruszyć przy krojeniu.

Jak rozpoznać dobry chleb bez etykiety?

Przede wszystkim przy wyborze chleba powinniśmy się kierować tym, czy jest on twardy. Prawdziwy chleb się nie kruszy, a skórka powinna być złocista i popękana. Jeśli chodzi o razowe pieczywo, to powinno ono być ciężkie, a sam bochenek sprężysty. Warto dokładnie obserwować, jak wygląda produkt, który wybieramy, bo wielu producentów dąży do tego, by zmylić konsumenta poprzez zabarwienie ciemnego pieczywa karmelem.

Jakie mamy rodzaje chleba?

Pośród dostępnych rodzajów chleba możemy wyróżnić chleb na zakwasie. Wiele osób twierdzi, że powinien to być jedyny chleb, bo taki jest najzdrowszy. Nie sposób się nie zgodzić. Chleb na zakwasie przede wszystkim jest dużo bardziej zbity i treściwy. Przede wszystkim dłużej zachowuje swoją świeżość.

Na rynku istnieją również te, do których dodawane są drożdże. Jest to bez wątpienia szybsza metoda wypieku, która sprawia, że wypiek jest bardziej puszysty i miękki. 

Mamy również pieczywo razowe, które zawiera otręby, jest ciemniejsze, a w jego składzie znajdziemy cenne składniki odżywcze. W sklepach dostaniemy także pieczywo, które ma udawać razowe i jest barwione, na przykład karmelem. Warto dokładnie zwracać uwagę na etykiety i wybierać chleb bez barwników i sztucznych ulepszaczy.

Chleb żytni to kolejny rodzaj chleba dostępny na rynku. Jest najczęściej wypiekany z nieoczyszczonej mąki. Ponadto zawiera dużą ilość błonnika. Z kolei chleb pszenny najczęściej jest wypiekany z oczyszczonej mąki i znacznie szybciej podnosi poziom glukozy.

Polskie biopiekarnie – czy pieczywo pszenne jest zdrowe?

Pieczywo pszenne to tak zwane pieczywo jasne. Kiedy wybieramy się do sklepu, najczęściej na sklepowych półkach zobaczymy jasne bochenki o żółtawej barwie, kajzerki, lub pieczywo francuskie, na przykład bagietki. W tej kategorii możemy wyróżnić także wypieki bardziej słodkie, takie jak bułki maślane, drożdżówki, a także chałki. Mówi się o tym, że najzdrowszy chleb to ten robiony na zakwasie.

O chlebie pszennym mówi się również, że nie jest on zbyt wartościowym pieczywem. Z pewnością jest przystępny cenowo i ma dość delikatny smak. Z drugiej strony ciężko szukać większych wartości odżywczych w samym chlebie tego typu, tym bardziej, jeśli jest on pełen ulepszaczy. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet lub zapytanie na miejscu obsługi o skład pieczywa.

Warto na sam koniec wiedzieć, że oczywiście nie powinniśmy jeść pieczywa w nadmiernej ilości, jak w zasadzie wszystkiego, bo wszystko w nadmiarze szkodzi. W kwestii zdrowotności wiemy, że im bardziej naturalny produkt i mniej przetworzony, tym lepszy dla naszego zdrowia. Dużo osób się zastanawia nad tym, czy przytyją od pszennego pieczywa, i tu odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy od tego, ile się go zje, bo tyje się od nadwyżki kalorycznej.

Ciemne pieczywo: dlaczego warto je spożywać?

Choć coraz rzadziej Polacy sięgają po pieczywo, to w dalszym ciągu dużo osób nie wyobraża sobie śniadania bez kromki chleba. Najczęściej sięga się po bułki i chleb biały. Bez wątpienia można stwierdzić, że są one smaczne. Jednak mimo tego nie dostarczają zbyt wiele składników odżywczych. Dlatego dużo lepiej jest postawić na ciemne pieczywo.

Przede wszystkim ciemne pieczywo ma o połowę niższy indeks glikemiczny niż jasne. Właśnie z tego powodu jest ono zalecane osobom, które mają cukrzycę. Ponadto ciemne pieczywo stabilizuje poziom glukozy we krwi, jednocześnie chroni przed skokami glukozowymi.

Kolejną zaletą jest to, że posiada dwa i pół razy więcej błonnika niż tradycyjne pszenne pieczywo. Warto wspomnieć o tym, że sytość również jest znacznie większa. W przeciwieństwie do jasnego pieczywa, nie zakwasza organizmu. Posiada również wartości odżywcze, bo dostarcza witamin z grupy B, żelaza, magnezu, potasu, których działanie w pozytywny sposób wpływa na układ nerwowy.

Czym jest chleb bio? 

Jak wiemy, żywność ekologiczna z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Konsumenci zaczynają mieć wobec jakości produktów coraz większe oczekiwania. Ponadto świadomość jest również na coraz wyższym poziomie. To, o czym warto pamiętać, to to, że żywność bio, eco czy organic to produkty, które mogą nazywać się tym mianem, ponieważ posiadają specjalne certyfikaty. Dokument ten to potwierdzenie, że żywność jest najwyższej jakości i została wyprodukowana w określony sposób. Musi pochodzić z pola, na którym nie stosowano sztucznych nawozów przez co najmniej ostatnie 3 lata. Ponadto sam produkt nie może w swoim składzie zawierać konserwantów, sztucznych dodatków smakowych czy barwników.

Polskie biopiekarnie – jak produkuje się żywność ekologiczną?

Proces produkcji żywności ekologicznej musi spełniać określone standardy. Przede wszystkim nie dopuszcza się stosowania sztucznych nawozów i pestycydów. Przy uprawie powinno się wykorzystywać naturalne nawozy. Miejscem upraw powinny być nieskażone tereny, czyli z dala od dróg, przy których ziemia nasiąka ołowiem.

Jakiego typu ekologicznych mąk używa się do produkcji ciemnego pieczywa?

Kiedy decydujemy się na wybór pieczywa, warto zakupić to, które ma naturalny skład, jest na zakwasie i powstało z ekologicznych mąk. Dobrze jest się kierować tym, czy produkt posiada specjalne oznaczenia, ponieważ certyfikat ekologiczny potwierdza, że wypiek został stworzony bez dodatku ulepszaczy, a według rygorystycznych procedur procesu produkcji.

Jednak kiedy decydujemy się na samodzielny wypiek, to warto sięgnąć po mąkę razową pszenną bio typ 2000. Jest ona bogata w witaminy B, D, E i K. Ponadto dostarcza naszemu organizmowi potasu oraz magnezu. Kolejny typ to mąka razowa orkiszowa typ 2000. Jest ona bogata w antyoksydanty, a składniki, które znajdziemy w mące, hamują utlenianie cholesterolu, dzięki czemu redukują przyczynę wystąpienia miażdżycy. Mąka razowa żytnia typ 2000 z kolei pochodzi ze źródła sporych ilości błonnika, który odpowiada za regulację pracy układu pokarmowego, redukując tym samym przyczynę wystąpienia miażdżycy.

Zdrowa żywność to ekologiczna żywność?

To, co określamy mianem żywności ekologicznej, musi posiadać certyfikat. Niekiedy producenci świadomie wprowadzają konsumenta w błąd, zamieszczając ekologiczne hasła na etykietach swoich produktów. To, że żywność jest określana mianem zdrowej, wcale nie oznacza, że została wyprodukowana w ekologicznych warunkach. Produkt posiadający certyfikat tę pewność już daje, ponieważ potwierdza, że proces produkcji opiera się na tym, co dała natura, a nie na chemicznych środkach.

Eko żywność – dlaczego świadomy klient to zdrowy klient?

Eko żywność jest nie tylko trendem, ale coraz częściej świadomym wyborem. Szeroki dostęp do informacji sprawił, że dużo ludzi wie, że nie tylko liczy się skład na opakowaniu danego produktu, ale też proces produkcji i to, w jaki sposób powstał artykuł, który możemy zdjąć ze sklepowej półki i włożyć do koszyka. Trend wokół ekologii i działania na rzecz środowiska, choć przez niektórych znacznie nadużywany, to przyniósł wiele dobrego. Wybór między tym, co posiada pestycydy, sztuczne barwniki i ulepszacze, a tym, co tego nie posiada, jest prosty. Naturalny skład jest lepszy. Cena wśród konsumentów wcale nie ma aż takiego znaczenia, bo coraz częściej szukamy jakości. Pokazują to artykuły bio. Półki uginają się od taniego mleka krowiego, a te roślinne, sprzedawane kilka razy drożej, wcale nie są omijane, a wręcz przeciwnie.

Pieczywo ekologiczne – jakie ma zalety?

Choć obecnie coraz mniej ludzi spożywa pieczywo, to w dalszym ciągu gości ono na naszych stołach. Kiedy wybieramy się do supermarketu, chociaż chleb na sklepowej półce wygląda dość ładnie, to kiedy go zjemy, wiemy doskonale, że nie przypomina on smakiem tego, co jadło się kiedyś.

Na czym jednak polega różnica? Prawdziwy ekologiczny chleb powinien być na zakwasie. To, co spotykamy w sklepie, rzadko nim jest, ale zawsze można zapytać się obsługi, jaki jest skład produktu.

Wprowadzenie ekologicznego chleba do produkcji dla przedsiębiorcy to nie lada wyzwanie, ponieważ ekologiczny chleb musi spełniać szereg regulacji, i tylko wtedy może nazywać się ekologicznym, kiedy posiada certyfikat. A ten naprawdę bardzo trudno dostać, i żeby go utrzymać, trzeba regularnie dowozić jakość.

Jakie mamy rodzaje chleba ekologicznego?

Rodzajów chleba można wyróżnić mnóstwo, i tak naprawdę ich wybór zależy od tego, co zażyczy sobie klient. Wiele manufaktur czy piekarników jest w stanie nawet zrobić chleb na specjalne zamówienie. Możemy wyróżnić chleby razowe z miodem, chleby żytnie gruboziarniste i wiele innych.

Jak przechowywać chleb na zakwasie? 

Przede wszystkim podstawą jest kupowanie jak najbardziej naturalnego pieczywa, a naturalne to te na zakwasie, które nie posiada sztucznych ulepszaczy. Wszelkie chemiczne dodatki sprawiają, że chleb może na początku wyglądać ładnie na sklepowej półce, natomiast bardzo szybko pleśnieje. Naturalny zakwas powoduje, że chleb jest dużo bardziej odporny na pleśń, a jego dobry smak jest w stanie utrzymać się nawet 10 dni.

Chleb warto przechowywać w chlebaku.  Najlepiej, aby był to chlebak drewniany. Warto pamiętać, aby miejsce przechowywania było suche, a w pomieszczeniu utrzymywana była temperatura pokojowa. Zdecydowanie lepszym wyborem niż używanie folii jest zawijanie chleba w ściereczkę. Naturalny materiał jest w stanie bardzo dobrze zabezpieczyć pieczywo przed wysychaniem.

Jak wygląda proces pieczenia chleba?

Jeśli chodzi o pieczenie chleba, to możemy go podzielić na trzy etapy: wczesne, środkowe oraz końcowe pieczenie. Pierwszy z nich trwa około 6 do 8 minut. Podczas umieszczenia chleba w piekarniku ciasto zaczyna się nagrzewać. Wtedy dochodzi do napowietrzania, ponieważ woda w cieście zamienia się w parę, co powoduje wzrost ciasta oraz błyskawiczne ogrzanie chleba. Początkowa faza to czas, kiedy ciasto zaczyna intensywnie wyrastać i zwiększa swoją objętość o około połowę. Kiedy tak naprawdę pojawi się skorupka, to znaczy, że temperatura bochenka osiągnęła co najmniej 68 °C. W takiej sytuacji białka glutenu zaczynają tworzyć ze sobą silne wiązania. Ostatni etap to ten, kiedy chleb nabiera koloru i przede wszystkim pojawia się smak.

Skąd wiedzieć, że chleb jest upieczony?

To pytanie z pewnością zadaje sobie niejedna osoba, która kiedykolwiek próbowała sama w domu upiec chleb. Odpowiedź jest dość prosta, ponieważ to kolor skórki mówi o tym, czy chleb jest upieczony, czy nie. Aby to sprawdzić, można postukać w dno bochenka. Kiedy ciasto będzie nieupieczone, dźwięk będzie ciężki. Natomiast, kiedy wypiek będzie gotowy, postukanie w dno wyda głuchy pogłos. Inną częstą praktyką sprawdzania, czy chleb jest upieczony, jest sprawdzenie poprzez wbicie patyczka.

Pieczenie chleba – jaki naczynie wybrać?

Aby móc upiec pyszny chleb, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego piekarnika. Oczywiście najlepszym wyborem byłyby piece chlebowe, ceglane czy gliniane, ale w domowych kuchniach obecność tego typu pieców jest raczej rzadkością. To, w jaki sposób wypiekamy chleb, zależy od jego rodzaju. Chleby na zakwasie np. żytnie, wypieka się często w keksówkach, z kolei do pszennego chleba bardzo dobrze sprawdza się garnek.

Do pieczenia chleba można znaleźć w ofercie wielu sklepów zarówno podłużne brytfanki, ale także żeliwne gęsiarki, które mają okrągły kształt. Żeliwo charakteryzuje się tym, że trzyma ciepło. Przy wypiekaniu chleba świetne może być również naczynie takie jak garnek rzymski. Jest on w całości wykonany z gliny, dlatego tak ważne jest, aby przed włożeniem go do piekarnika dokładnie namoczyć naczynie. Dużym plusem jest to, że gliniane naczynie magazynuje wodę, a także absorbuje wilgoć. Dzięki temu otrzymujemy wypiek, który ma złocistą i chrupiącą skórkę, a samo wnętrze wypieku pozostaje wilgotne i elastyczne.

W jaki sposób przechowywać chleb?

Odpowiednie przechowywanie chleba jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu dłużej będzie zachowywał świeżość. Z pewnością, kiedy mamy sporo chleba, warto go zamrozić. W ten sposób zachowuje wszystkie właściwości, a my zatrzymujemy czas jego psucia. 

Kiedy kupimy lub upieczemy chleb i jednocześnie wiemy, że nie zjemy go w przeciągu kilku dni, to warto podzielić sobie pieczywo na porcje, a następnie zamrozić i wyciągać pojedyncze, poporcjowane kawałki.

Oprócz tego warto wyposażyć się w odpowiedni chlebak. Dzięki temu pieczywo będzie przechowywane w cieniu, w stałej temperaturze z dobrą cyrkulacją powietrza. 

Kolejnym sposobem przechowywania chleba jest używanie bawełnianych lub lnianych woreczków. Sprawdzą się one o wiele lepiej niż te foliowe czy papierowe.

Polskie biopiekarnie

Wiemy już, że ekologiczny chleb istnieje. Pytanie: gdzie go szukać? W internecie jest mnóstwo miejsc, w których otrzymamy jakościowe produkty. Miłośnicy zdrowego jedzenia i dbania o środowisko z pewnością znajdą coś dla siebie!

Gzik

Pośród polskich piekarni ekologicznych możemy wyróżnić Gziik. Jest to firma rodzinna, która działa od 75 lat. Specjalizują się w produkcji chlebów żytnich. Ponadto, w asortymencie mają chleby pszenne oraz wieloziarniste. Znajdziemy również wypieki, takie jak na przykład pączki czy ciasto francuskie.

Chlebio 

Piekarnia Chlebio działa od 2016 roku. Królują w niej mąki z płaskurki, samopszy, krzycy, gryki, prosa. Nie wypiekają niczego z pszenicy. A w ich ofercie znajdziemy takie produkty jak na przykład ciabatta orkiszowa, orzechowo-sezamowy, orkiszowa i wiele innych wypieków.

Aga Bagietka 

Przygodę rozpoczęli wiele lat temu od wypieków chleba dla rodziny i znajomych. Pomysł na biznes pojawił się nieco później. Obecnie w ich asortymencie znajdziemy nie tylko chleby, ale również granolę czy słodkości na mąkach bio, takie jak na przykład to bananowe czy ciasto marchewkowe.

Juchowo

Ta piekarnia oferuje chleb z zasianych przez nich zbóż, które są pozbawione pestycydów, sztucznych nawozów, a także barwników. Wśród oferowanego pieczywa można wyróżnić między innymi chleby orkiszowo-żytnie, orkiszowo-razowe czy żytnio-razowe.

Gluten Free Bakery 

To piekarnia, która wierzy, że dobry chleb to rzemiosło, nie fabryka. Co ciekawe, na stronie można przeczytać wyniki z badań konsumenckich na zawartość glutenu. Marka również może pochwalić się wieloma certyfikatami, które świadczą o wysokiej jakości oferowanego pieczywa.

Chleb Hruby 

Historia marki to połączenie dwóch przetwórni: serowarni, w której produkuje się dojrzewający ser żółty, a także piekarni. Jak można przeczytać na stronie, tygodniowo jest wypiekanych około 1000 bochenków. Teren gospodarstwa jest zaopatrzony w młyn, a w nim mielone są ziarna na mąkę, którą potem wykorzystuje się do wypieku chleba w piecu opalanym drewnem. Marka swoje produkty sprzedaje w kilkudziesięciu sklepach z żywnością ekologiczną, zarówno w Warszawie, jak i w Płocku.

Putka

Firma Putka produkuje niemal 70 rodzajów chleba, bułek oraz bułeczek. Ponadto, w ich ofercie znajdziemy ponad 80 wyrobów ciastkarsko-cukierniczych. Dostaniemy pieczywo, drożdżówki, ciastka, ciasteczka, bułki słodkie i wypieki bezglutenowe, które posiadają specjalny certyfikat. Co ciekawe, marka wzbogaciła jeszcze bardziej ilość sprzedawanych produktów. Znajdziemy również m.in. kanapki, sałatki i propozycje śniadań w określonych lokalizacjach.

Polskie manufaktury chleba 

W Polsce istnieje wiele ciekawych manufaktur, które warto poznać.

Manufaktura Chleba

Ta manufaktura powstała z miłości do zdrowego jedzenia, a na stronie można przeczytać, że wypieki przygotowują z najwyższej jakości składników, które nie zawierają glutenu. W asortymencie znajdziemy chleb czystoziarnisty, chleb gryczany, chleb keto wegański, lniany, ryżowy, a także wypieki, takie jak między innymi babeczki, muffiny z jagodą.

Schlebiać 

Schlebiać to polska manufaktura, która specjalizuje się w wypiekaniu chleba tradycyjnymi metodami. Sami przygotowują zakwas, a w swojej ofercie posiadają między innymi chleby, bagietki, ale także słodkie wypieki, takie jak croissant.

Manufaktura Pieczywa 

Manufaktura Pieczywa to rodzinna marka, która może się pochwalić ręcznym procesem produkcji, tradycyjną polską recepturą. Posiadają piece ceramiczne, są laureatami konkursu „Filmowe Ewolucje” prowadzonego przez Macieja Orłosia.

Nowy Chleb 

To punkt na mapie Gdańska. Zajmują się produkcją i sprzedażą chleba rzemieślniczego na zakwasie oraz małymi słodkimi wypiekami.

Bochenek

Bochenek zajmuje się produkcją pieczywa na zakwasie, bez spulchniaczy, utrwalaczy i sztucznych dodatków. Ich dużym atutem jest to, że używają lokalnych produktów i mąki z młynów z ekologicznych, czystych rejonów Warmii i Podlasia. W ich ofercie znajdziemy m.in. chleb pszenny, pszenno-żytni, żytni-razowy, bagietki czy chleb żytni ze słonecznikiem.

Polskie śniadaniownie

Jeśli mówimy o chlebie, to warto wiedzieć, gdzie można zjeść pyszne śniadanie.

Śniadaniownia Baken (Warszawa)

Ta śniadaniownia przyciąga wielu klientów niesamowitym klimatem w stylu kopenhaskiego bistro. Zajmują się wypiekiem chleba na zakwasie, a mąkę sprowadzają z polskiego młyna.

Śniadaniownia Bajgle na Okrągło (Warszawa)

Kolejnym punktem na mapie Warszawy są „Bajgle na Okrągło”. To miejsce, w którym można zjeść przepyszne bajgle, np. z ekologicznym twarożkiem i konfiturą. W menu znajdują się również pozycje sezonowe, jak np. bajgiel z dynią.

Śniadaniownia Wszystkie Wcielenia Tosta (Warszawa)

Jak sama nazwa wskazuje, we Wszystkich Wcieleniach Tosta znajdziemy takie tosty, które można tylko sobie wymarzyć. Od tych typowych z pastą jajeczną po tosty francuskie na słodko. W lokalu śniadania można zamawiać cały dzień.

Śniadaniownia Bar Rascal (Warszawa) 

W barze Rascal możemy wypić serwowaną kawę z lokalnej, rzemieślniczej palarni. Staniemy również grillowanego chleba na zakwasie, podawanego między innymi z pomidorami i oliwą.

Śniadaniownia Charlotte Buillon (Warszawa)

W Charlotte możemy się poczuć jak we Francji, ponieważ lokal jest inspirowany tradycyjnymi francuskimi bistro. Dostaniemy m.in. croissanty, croque madame i oczywiście pyszny chleb.

Wybór dobrego chleba to krok w kierunku zdrowia

Polska kuchnia to bogactwo wielu smaków, a chleb towarzyszy nam przez setki lat. Same znaleziska wskazują, że pierwsze chleby ogólnie powstały 14 000 lat temu. Pieczywo dla wielu narodowości stanowiło podstawę wyżywienia. 

W naszej kulturze spożywa się go na śniadanie, na kolację, a niekiedy nawet jako dodatek do zup. Chleb, mimo że wygląda nieco inaczej, spożywa się również w Chinach, na Jamajce, w Australii, Indiach, Kolumbii czy Francji w postaci słynnych bagietek. 

Dobry chleb to ten, który jest zrobiony na zakwasie i ma prosty skład, wolny od ulepszaczy. I choć niekiedy ciężko go rozpoznać na sklepowych półkach, zawsze można zapytać obsługę o składniki użyte do wypieku tego, co chcemy zakupić. 

Świadomość jest tu bardzo ważna, ponieważ to nie tylko kwestia dbania o własne zdrowie, ale również o środowisko. Ekologiczne chleby wykonane z naturalnych składników, które posiadają specjalne certyfikaty są potwierdzeniem jakości, dlatego warto się na nie decydować. 

Rodzajów chleba jest naprawdę mnóstwo. Mamy chleby pszenne, żytnie, pszenno-żytnie, z dodatkami, jak na przykład chleb żytni z bakaliami, i wiele innych. 

Dużo osób się zastanawia, czy jest on zdrowy? Odpowiedź brzmi: to zależy ile się go zje. W nadmiarze nic nie jest dla nas zdrowe, nawet sałatka. Natomiast mówi się o tym, że najzdrowszy to ten żytni. Ciemne pieczywo ma o połowę mniejszy indeks glikemiczny niż to jasne. Ponadto stabilizuje poziom glukozy we krwi i posiada sporo błonnika.

W Polsce jest wiele miejsc, w których można zjeść pyszny, zdrowy chleb na zakwasie. Istnieją bio piekarnie, w których można zamówić sobie pieczywo, podobno jak w polskich manufakturach chleba, gdzie rzemieślnicy produkują swoje wypieki. A jeżeli mamy ochotę na pyszne śniadanie, to również istnieje wiele miejsc, które serwują posiłki z chlebem w roli głównej.

 

 

Beata Perzanowska