Cudze chwalicie, a swojego nie znacie, czyli przegląd wybranych największych polskich prywatnych firm

8 lutego, 2024 Wyłączono przez Brygida
Cudze chwalicie, a swojego nie znacie, czyli przegląd wybranych największych polskich prywatnych firm

Styczeń jest idealną okazją do refleksji o minionym roku, który był trudny dla wielu polskich przedsiębiorców. Wojna na Ukrainie, inflacja, wybory – wszystkie te czynniki odcisnęły swoje piętno na polskiej gospodarce. Poniżej przedstawiamy subiektywny ranking wybranych Największych Polskich Prywatnych Firm. Które największe prywatne przedsiębiorstwa w naszym kraju mają polski kapitał?

Wybranych Największych Polskich Prywatnych Firm

Ranking wybranych największych polskich prywatnych firm

W rankingu zostały przedstawione wybrane polskie przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarczych. Według Rankingu Największych Polskich Firm Prywatnych, który został przygotowany przez magazyn Forbs. Największą prywatną polską firmą w kategorii handlu i FMCG jest sieć Dino. Obecnie jego wartość wynosi 36 mld 206 mln zł. Drugie i trzecie miejsce w tym rankingu należy do dwóch znanych marek LLP i InPost.

Agata Meble

Początki marki Agata sięgają 1952 roku, gdy powstały „Bytomskie Fabryki Mebli”. Po prywatyzacji, która nastąpiła w latach 90. XX wieku. Marka cały czas się rozwija, stale powiększając swój asortyment.

Agrolok

Firma ze 100% polskim kapitałem, założona w latach 90. XX wieku. Specjalizuje się w obsłudze rolnictwa. Produkty bandu znane są również za granicą.

Aflofarm

Marka powstała w 1989 roku początkowo niosła nazwę Aflopa. Leki produkowane są od 1991. W 2001 roku nazwa została zmieniona nazwa na Aflofarm.

Bakoma sp. z o.o.

Bakoma jest rodzinną firmą, która została założona w 1989 roku. Produkty brandu dostępne są m.in. na terenie Unii Europejskiej.

Barlinek

Grupa Barlinek uznawana jest za wiodącego producenta wielowarstwowych podłóg drewnianych. Sprzedaż prowadzona jest dla 72 krajów znajdujących się na 6 kontynentach. Marka jest również inicjatorem wielu programów ochrony środowiska.

Biofarm sp. z o.o.

Początki marki sięgają 1982 roku, gdy rozpoczęła się produkcja preparatów farmaceutycznych i kosmetycznych przez mgr Grażynę Szwarczyńską. Przedsiębiorstwo pod nazwą Biofarm istnieje od 1988 roku.

Bodzio Meble

Przedsiębiorstwo w 1985 roku założył Bogdan Szewczyk. Jest to rodzinna firma z 100% polskim kapitałem. Od kilku lat brand plasuje się w 20 najlepszych polskich firm.

CCC

Początki marki sięgają lat 90. XX wieku, gdy powstała Firma Handlowa „Miłek” prowadząca detalicznym i hurtowym handlem obuwia. W 1999 roku zarejestrowano CCC jako sp. z o.o. Obecnie brand ma około 90 platform e-comerce, a ponadto 100 sklepów stacjonarnych w 28 krajach.

Cedrob

Początki marki sięgają lat 90. XX wieku. W 2016 roku marka przejęła ponad połowę akcji Gobarto S.A., który uznawany jest za największego dostawcę mięsa czerwonego.

Cersanit

Początki marki sięgają 1992 roku, gdy zostało sprywatyzowane państwowe przedsiębiorstwo – Zakłady Wyrobów Sanitarnych „Krasnystaw”. Jednym z udziałowców marki jest LXIV S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu.

Chemirol

Powstało na początku lat 90. XX wieku. Obecnie marka dostarcza kompleksowe rozwiązana dla branży rolniczej. W ofercie brandu można znaleźć m.in. środki ochrony roślin, pasze, jak też nawozy rolnicze.

Comarch

Założycielem marki jest prof. Janusz Filipiak. Przedsiębiorstwo od ponad 30 lat zdobywa doświadczenie w wielu ważnych branżach m.in. finanse, telekomunikacja, a także bankowość i ubezpieczenie.

Diagnostyka

Początki marki sięgają 1998 roku, wtedy powstało pierwsze laboratorium. Obecnie w sieci jest 180 laboratoriów, a ponadto 1100 punktów pobrań na terenie całego kraju.

Dino

Pierwsze sklepy sieci Dino powstały w 1999 roku na terenie Wielkopolski. Marka bardzo szybko się rozwija. Obecnie jest to ponad 2000 sklepów zlokalizowanych w całej Polsce.

Drutex

Początki marki sięgają 1985 roku, gdy rozpoczęto produkcję siatek ogrodzeniowych. Od 1994 roku marka zajmuje się produkcją okien i drzwi z PCV.

Eko-Okna

Pierwsze produkty marki zostały wyprodukowane w 1998 roku w Raciborzu. Marka cały czas udoskonala swoje produkty, ciesząc się coraz większym uznaniem wśród klientów.

Fermy Drobiu Woźniak

Jest jednym z największych producentów jaj, a także wyrobów przetwórstwa jajecznego w Europie od ponad 30 lat. Obecnie wspiera rynek FMCG i HoReCa w Polsce, jak również na całym świecie

Grupa Maspex

Grupa Maspex jest największą polską prywatną firmą w branży spożywczej. Jest również jedną z największych w Europie Wschodniej. Marka jest liderem na rynku soków i napojów w Europie Środkowej.

InPost

Polski prywatny operator logistyczny. Spółka należy do grupy kapitałowej j Integer.pl S.A. Pierwszy paczkomat powstał w 2009 roku w Krakowie.

JBB Bałdyga

Marka została założona w 1992 roku przez Józef Bałdyga, który zakupił pogeesowską masarnię w Łysych. Obecnie jest jedną z największych i najbardziej nowoczesnych masarni.

Inter Cars

Jest największym dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie w skład brandu wchodzą 32 spółki, a marka dodatkowo obecna jest w 17 krajach Europy.

W. Kruk

Jest najstarszą polską firmą jubilerską, która powstała w 1840 roku. W 2004 roku marka podpisała kontrakt ze szwajcarską firmą Rolex. Obecnie sprzedaż biżuterii odbywa się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i e-comerce.

Mlekpol

Jeden z największych producentów mleka i wyrobów mlecznych w Polsce. Produkty brandu znane są w kraju, a także na świecie od ponad 40 lat.

MCI Capital

Jedna z najdynamiczniejszych grup Private Equity w Europie Środkowej. Od 1998 roku wspiera firmy w transformacji cyfrowej.

Neuca

Początki marki sięgają 1990 roku, gdy Kazimierz Herb założył TORFARM. Obecnie marka jest liderem na rynku hurtowej dystrybucji farmaceutyków w kraju.

PCF Group

Polska marka specjalizująca się w grach z gatunku shooter, a zwłaszcza z segmentu AAA. Takimi produkcjami są m.in. Painkiller czy Bulletstorm.

Polmlek

Od niemal 30 lat zajmuje się produkcją wyrobów mlecznych. Początki marki sięgają 1994 roku, gdy powstały pierwsze produkty marki Polmek.

Stelmet

W 1985 roku Stanisław Bieńkowski uruchomił pierwszą linię produkcyjną drewnianych elementów architektury ogrodowej. Obecnie marka jest liderem w produkcji architektury ogrodowej na skalę Europejską.

Witoplast

Rodzinna firma założona w 1989 roku. Zajmuje się produkcją pojemników z tworzyw sztucznych dla przemysłu kosmetycznego, spożywczego, farmaceutycznego, a także chemicznego.

Wipasz

Założycielem marki jest Józefa Wiśniewski. Firma od 1994 roku zajmuje się produkcją pasz dla zwierząt. Jest również liderem w produkcji świeżego mięsa z kurczaka oraz jednocześnie jego największym eksporterem w kraju.