Opłaty za prowadzenie kont osobistych to już przeszłość? Niekoniecznie!

19 grudnia, 2023 Wyłączono przez Dawid
Opłaty za prowadzenie kont osobistych to już przeszłość? Niekoniecznie!

Konto osobiste mają niemal wszyscy, a w związku z tym bankom coraz trudniej przekonać klientów do zmiany rachunku. Najprostszym i jednym z niewielu sposobów jest obietnica zwolnienia z wszelkich opłat. Niestety, nie zawsze deklaracje pokrywają się z rzeczywistością. Właśnie dlatego przyda się wiedza, gdzie szukać darmowych kont osobistych. Na niektórych z nich da się nawet zarobić!

Opłaty za transakcje na kontach osobistych

Brak opłat za prowadzenie rachunku jest stałym elementem reklam banków. W praktyce wiele z nich pobiera prowizje za realizację niektórych usług. Na szczęście dla klientów, opłaty zwykle nie przekraczają kilku złotych. Mimo wszystko warto ich uniknąć.

Przed udaniem się do któregoś z banków lub złożeniem wniosku przez internet warto przejrzeć ranking kont osobistych jak np. ten na stronie internetowej https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-osobistych/. Stanowi on doskonałą pomoc dla osób chcących założyć nowy rachunek, ponieważ w jednym miejscu mogą one zaznajomić się z wieloma opcjami od różnych instytucji finansowych.

Czego można uniknąć dzięki wnikliwemu przejrzeniu warunków prowadzenia rachunków w różnych bankach? Przede wszystkim samej opłaty za konto. Obecnie niemal nigdzie nie pobiera się co miesiąc prowizji za samo jego posiadanie, jednak da się stracić kilka złotych za zbyt rzadkie używanie.

Ze względu na oszczędności (utrzymanie bankomatów kosztuje) banki promują płacenie kartą. Co ważne, do zwolnienia z opłaty w danym miesiącu przeważnie wystarczy wykonanie kilku transakcji. Czasem wymogiem jest nie ilość, ale osiągnięta kwota np. 300 zł.

Pewnym wydatkiem są również same wypłaty gotówki. Najlepiej więc jak najczęściej płacić kartą. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Niektóre osoby wolą też rozliczać się banknotami i bilonem. W takiej sytuacji należy zdecydować się placówkę mającą najwięcej maszyn, z których pieniądze można wybierać za darmo. Nie muszą to być bankomaty tej konkretnej instytucji.

Powszechną praktyką w sektorze finansowym stały się umowy, na mocy których klienci mają możliwość wypłacania gotówki z urządzeń innych placówek i firm, które zajmują się tylko takimi transakcjami.

Jakich jeszcze prowizji mogą uniknąć klienci banków?

Jak widać, nie zawsze obietnica prowadzenia konta gratis oznacza absolutny brak opłat. Bezwarunkowo darmowe prowadzenie rachunku oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów są oferowane tylko przez niektóre banki. Wszystkie za to pobierają opłaty za część przelewów.

Na szczęście prowizje za te usługi da się wyeliminować. Najprostsza metoda to zlecanie przekazywania pieniędzy na numer telefonu. Jej dodatkową zaletą jest błyskawiczny transfer środków. Do adresata docierają co najwyżej po kilku minutach.

Osoby, które już mają konto w banku i chciałyby założyć kolejne, powinny pamiętać, że płatności mobilne działają tylko w przypadku jednego rachunku. Oznacza to, że po przypisaniu do niego numeru telefonu nie można wysyłać i otrzymywać pieniędzy w ten sam sposób na drugie konto.

Przyporządkowanie numeru do któregoś z nich da się zmienić. W tym celu wystarczy wejść w ustawienia aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego i zrezygnować z przelewów na telefon. Następnie wystarczy wykonać odwrotną czynność na drugim rachunku.

Czy klienci płacą za coś jeszcze? Tak, ale niezwykle rzadko. Płatne, realizowane poza sesjami księgowania przelewy ELIXIR z powodzeniem zastępują wcześniej wspomniane szybkie płatności mobilne. Nie da się więc uniknąć tylko transferów bardzo wysokich kwot. Transakcje rzędu kilkunastu tysięcy złotych oraz większe kosztują nawet kilkadziesiąt złotych za złożenie jednej dyspozycji. Choć to bardzo dużo, zapewne tylko dla nielicznych osób będzie to problemem.

Dodatkowy zysk z założenia konta bankowego

W Polsce, tak jak w wielu innych państwach, rachunek osobisty mają niemal wszyscy obywatele. Dawniej do zmiany banku przekonać ich mógł brak opłat za kartę i wypłaty gotówki. Dziś, gdy część kont nie kosztuje nic, a pozostałe obłożone są łatwymi do zrealizowania warunkami upustów, zachęcenie do skorzystania z innej oferty stało się jeszcze trudniejsze. Skoro do wybrania nowej instytucji nie da się nakłonić rabatami, pozostało proponowanie bonusów finansowych.

Premie, które klienci mają szansę dostać, nie są duże, a do tego nie wszystkie pozostają związane z otrzymaniem pieniędzy. Do tej grupy profitów należą dodatkowe środki za założenie konta osobistego. Podpisanie umowy nagradzane jest na ogół sumami w granicach 200-300 zł.

Czasem można trafić na atrakcyjniejsze promocje, dzięki którym kolejne pieniądze otrzymuje się za skorzystanie z oferty przy wykorzystaniu wskazanej metody np. złożenia deklaracji w aplikacji mobilnej. W niektórych bankach dodatkowe kwoty klienci dostają też za podpisanie umowy na prowadzenie kolejnego rachunku, zwykle oszczędnościowego albo dla młodych.

Bonusy finansowe udzielane są jednorazowo. Dłużej można korzystać z rabatów oraz cashbacków. Aby je dostać, należy chodzić na zakupy do wskazanych sieci sklepów bądź tankować paliwo na określonych stacjach benzynowych. Co ważne, nie ma reguły co do czasu przyznawania zniżek i zwrotów za zakupy. Przeważnie nie są jednak dane na zawsze, ale obowiązują do terminu zakończenia promocji. Ten okres może trwać tylko kilka miesięcy, ale zdarza się, że z tych profitów klienci korzystają nawet rok.

Inne typy kont, o których warto wiedzieć

Premie przyznawane za wybór kolejnego konta to dobry powód, by zastanowić się, czy warto takie zakładać. Bez wątpienia drugi rachunek przyda się niektórym osobom np. parom. Gromadzenie wspólnych finansów w jednym miejscu ułatwi, m.in. przelewanie pieniędzy oraz płacenie za zakupy. Drugie konto ułatwi też planowanie własnego budżetu. Na jednym z nich można trzymać środki na codzienne wydatki, a na innym odkładać na wakacje czy remont mieszkania.

Dodatkowe konto osobiste wielu klientom pozwoli lepiej zarządzać finansami, ale niekoniecznie zarobić lub zaoszczędzić. Przyrost kwoty jest możliwy po założeniu rachunku oszczędnościowego. Nie należy jednak nastawiać się na odczuwalny zysk. Oprocentowanie tych produktów pozwala na zarobienie co najwyżej kilkunastu złotych w skali roku, a i to wyłącznie po wpłaceniu dużej sumy, czyli kilku tysięcy złotych.

Kolejnym typem konta jest rachunek walutowy. Ten produkt finansowy przyda się osobom, które często wyjeżdżają do innego kraju np. w celach zawodowych. Dzięki niemu unikną prowizji za przewalutowania. W każdym banku proponującym założenie konta walutowego klienci mają możliwość wyboru między walutami takimi jak euro, funty brytyjskie, dolary USA oraz szwajcarskie franki. Wśród mniej popularnych walut są m.in. korony państw skandynawskich.

 

 

Artykuł sponsorowany