Cudze chwalicie, a swego nie znacie… Miasto Ojca Mateusza – Sandomierz

9 września, 2024 Wyłączono przez Brygida
Cudze chwalicie, a swego nie znacie… Miasto Ojca Mateusza – Sandomierz

W poprzednim artykule pisałam o Bieszczadach. A tym razem przybliżę Sandomierz miasto, w którym Ojciec Mateusz, czyli detektyw w sutannie pomaga stołecznym policjantom rozwiązywać kryminalne zagadki. Niestety muszę większość czytelników rozczarować – niestety tylko większość plenerowych zdjęć wykonywana jest na Sandomierskim Rynku i w lokalnych kawiarniach. Natomiast reszta zdjęć głównie w studio. Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Rynek w Sandomierzu

Każdy, kto odwiedza to historyczne miasto, zaczyna od rynku, wokół którego można znaleźć najważniejsze zabytki. W centralnym punkcie rynku znajduje się słynny ratusz – budynek, w którym idealnie współgra kilka styli architektonicznych. Godną uwagi jest również kamienica Oleśnickich, w której w 1570 roku został podpisany pierwszy akt ekumeniczny.

Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu

Bogato zdobiona gotycka katedra – wybudowana w XIV w. a rozbudowana w XV. Katakumby katedry można zwiedzać za niewielką opłatą. Jest możliwość wypożyczenia zestawu słuchawkowego, dzięki temu można dowiedzieć się o historii tego budynku.

Sandomierz – Dom Długosza

Kolejnym miejscem must have na mapie Sandomierza jest Dom Długosza, w którym obecnie znajduje się muzeum diecezjalne. Można tam zobaczyć mi.in. akt lokacji Sandomierza, białe rękawiczki królowej Jadwigi, czy zabytkowe ołtarze.

Sandomierz – Podziemna Trasa Turystyczna

Pod płytą rynku w Sandomierzu znajduje się podziemna trasa turystyczna, która obejmuje część podziemnych piwnic i składów kupieckich z XV i XVI w. Służyły one głównie do przechowywania soli, wina oraz suszonego mięsa. W latach 60. XX w. część z nich zaczęła się zapadać, co spowodowało pękanie kamienic, a nawet zawalenie się niewielkiego odcinka rynku. Decyzją ówczesnych władz na pomoc miasto zostali oddelegowani naukowcy z AGH w Krakowie oraz górnicy z Bytonia. Dzięki ich pracy udało się uratować miasto. Część piwnic została zasypana, a z pozostałych utworzono trasę mającą obecnie 470 m długości.

Sandomierz Ojciec Mateusz Podziemna trasa turystyczna

Kamień Pasiaty

W jednej z uliczek niedaleko rynku jest ogromy pierścień z kamieniem pasiastym. Wg miejscowej ludności spełnia życzenia (wystarczy go tylko potrzeć). Jest to dzieło sandomierskiego artysty – Cezarego Łutowicza.

Ucho igielne

Zwane również furtą dominikańska to jedna z dwóch furt, które prowadziły kiedyś do miasta. Wg podań każdy, kto przez nią przejdzie, jeszcze wróci do tego miasta.

Zamek w Sandomierzu

Tuż przy nadwiślańskich wałach poza murami miasta położony jest piękny zamek Sandomierski – gotycka budowla z XV w. wybudowana przez samego Kazimierza Wielkiego. Podczas potopu szwedzkiego zamek znacznie ucierpiał. Obecnie oryginalne jest tylko jedno skrzydło budowli. Reszta zamku została wzniesiona w latach 1956 -86 i obecnie stanowi siedzibę muzeum.

Brama Opatowska

Gotycka brama obronno- wjazdowa wzniesiona w II połowie XIV wieku. Obecnie brama Opatowska ma wysokość około 30 m – pierwotnie była nieco niższa. Dzięki szczodrości lekarza Stanisława Bartolona w XVI wieku brama zyskała attykę.

Kościół św. Jakuba i winnice

Na wzgórzu nieopodal zamku znajduje się słynny kościół św. Jakuba – wybudowany w 1266 roku, a wewnątrz jest najstarszy dzwon z 1314 roku. W tym budynku znajduje się również krypta Męczenników Dominikańskich. W sezonie letnim można zwiedzać również słynną winnicę Dominikańską, a za niewielką opłatą można spróbować najlepszego w Polsce wina – dominikanie uprawiają winorośl od 1266 roku.

Wąwozy lessowe – atrakcja Sandomierza

W Sandomierzu można podziwiać piękne wąwozy lessowe, zwane również wąwozami św. Jadwigi. Mają około 380 m długości, a skarpy lessowe sięgają nawet 10 m wysokości. Wg legendy Królowa Jadwiga bardzo lubiła przebywać w kościele św. Jakuba, a podczas jedno ze swoich spacerów w wąwozie zgubiła swój pantofelek.

Zbrojownia Rycerska

Jest to jedno z ciekawszych miejsc na mapie Sandomierza, siedziba chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej założonej w 1994 roku. W sezonie turystycznym za niewielką opłatą (10 pln) możesz nie tylko przymierzyć np. rynsztunek rycerski, lecz również zakuć w dyby, czy przymierzyć pas cnoty, a to wszystko okraszone opowiadanymi przez historyków- amatorów ciekawostkami historycznymi.

Ojciec Mateusz – muzeum w Sandomierzu

Jeśli jesteś fanem serialu Ojciec Mateusz, to koniecznie wybierz się do muzeum „Świat Ojca Mateusza”. Dzięki temu w kilka chwil przeniesiesz się na plan swojego ulubionego serialu. W cenie biletu możesz wykonać sobie zdjęcie z ulubionymi bohaterami tegoż serialu.

Czary Makary

W Sandomierzu warto wybrać się również do jedynej w Polsce interaktywnej wystawie o magicznej mocy ziół, grzybów, eliksirów i naparów. Poznasz również ciekawą historię najsłynniejszego polskiego badacza roślin – Marcina z Urzędowa.

Sandomierz jest pięknym miastem, które urzeka swoim niepowtarzalnym klimatem. Jeśli lubisz spacerować oraz tanio i dobrze zjeść, to polecam Bar Mleczny. Choć wyglądem zewnętrznym nawiązuje do czasu PRL, to jedzenie jest świeże i smaczne. Uwaga nie jest to reklama – polecam, bo sama sprawdziłam.