Co to jest oświadczenie sprawcy kolizji?

30 marca, 2023 Wyłączono przez Edytor2
Co to jest oświadczenie sprawcy kolizji?

Jeżeli dojdzie do kolizji, a jej uczestnicy są zgodni co do przebiegu, to wezwanie na miejsce policji nie jest konieczne. W takiej sytuacji należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Co to za dokument i co powinien zawierać? Podpowiadamy!

Oświadczenie sprawcy kolizji – co to za dokument?

Oświadczenie sprawcy kolizji to nic innego jak przyznanie się sprawcy do winy. Kolizja jest zdarzeniem na drodze, w którym nie występują zabici i ranni. Zwykle szkody pojazdów nie są poważne i dotyczą otarć, zarysowań karoserii czy wgniecenia samochodu.

W przypadku wystąpienia stłuczki można spróbować przepchnąć uszkodzone auta tak, aby nie tamować ruchu drogowego. Nie ma też obowiązku wzywania policji, jeśli sprawca kolizji przyznaje się do winy i chce dojść z poszkodowanym do szybkiego porozumienia.

Na podstawie oświadczenia sprawcy kolizji można zlikwidować szkodę i otrzymać odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym osoba winna zaistniałej sytuacji ma aktualnie wykupioną polisę OC.

Co powinno zawierać oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Oświadczenie sprawcy kolizji można napisać samodzielnie, spisując notatkę na czystej kartce. W takim dokumencie należy zawrzeć datę, godzinę i miejsce zdarzenia. Oprócz tego trzeba ująć:

  • dane świadków zdarzenia (jeśli są);
  • informację o ewentualnych osobach rannych i stratach materialnych innych niż pojazdy;
  • markę, typ, numer rejestracyjny, kraj rejestracji pojazdów biorących udział w kolizji;
  • dane kierujących pojazdami, w tym ich numer prawa jazdy, kategoria i data ważności uprawnień;
  • opis widocznych uszkodzeń pojazdu;
  • opis okoliczności zdarzenia;
  • podpisy osób, które kierowały pojazdami biorącymi udział w zdarzeniu.

W Internecie do pobrania są gotowe wzory oświadczenia kolizji. Warto je wydrukować i wozić ze sobą w schowku w kilku egzemplarzach. Gotowy wzór jest niezwykle przydatny w stresującej sytuacji, jaką jest kolizja. Masz wówczas pewność, że żadna ważna informacja nie zostanie w nim pominięta.

Podpisane oświadczenie o kolizji i co dalej?

Oświadczenie o kolizji zostało spisane i co dalej? Większość kierowców zastanawia się, gdzie zgłosić szkodę? Należy skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy np. telefonicznie. Można to też zrobić pisemnie, wysyłając oświadczenie za pośrednictwem poczty polskiej lub mailowo. Większość towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia na swoich stronach internetowych formularze zgłoszenia szkody.

W związku z tym, że poszkodowany musi zgłosić szkodę bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy stłuczki, ważne jest, aby podczas sporządzania oświadczenia, spisać dane ubezpieczyciela i numer jego polisy. Przed zgłoszeniem szkody do ubezpieczyciela każdy kierowca może samodzielnie sprawdzić, czy sprawca ma ważne ubezpieczenie OC auta. Najprostszym sposobem jest odwiedzenie internetowej bazy UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

Oświadczenie sprawcy kolizji – podsumowanie

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej można sporządzić, gdy podczas stłuczki nikt nie został ranny lub zabity. Oświadczenie można napisać odręcznie lub pobrać gotowy wzór z Internetu. W obu przypadkach dokument może przyspieszyć naprawę szkody, która jest likwidowana z OC sprawcy.

Kończy Ci się ubezpieczenie OC? Pamiętaj o jego wykupieniu! Jeśli mieszkasz na północy kraju, to zapoznaj się z naszym poradnikiem, który zawiera niezbędne informacje dotyczące ubezpieczenia OC w Gdyni.

Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego LINK4. Wejdź na stronę www.link4.pl i skorzystaj z naszego Kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu wyliczysz korzystną składkę za polisę OC. Możesz też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem z nami współpracującym. Również tak zakupisz odpowiadającą Ci polisę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.