Ogródki restauracyjne w polskich miastach: Gdzie można delektować się jedzeniem na świeżym powietrzu?
11 kwietnia, 2024Sezon letni to czas, w którym chętnie korzystamy z różnego rodzaju atrakcji na świeżym powietrzu. Dlatego dużo większą przewagę będą miały te restauracje, które oferują gościom zaaranżowane ogródki. Możliwość wypicia kawy czy zjedzenia posiłku na świeżym powietrzu to dla wielu osób bardzo duża korzyść. Nie ulega zatem wątpliwości, że przy słonecznej pogodzie nawet najpiękniejsze wnętrza restauracji przegrywają z pięknymi ogródkami. Często miejsca te są pełne ludzi. Gdzie jednak w Polsce można skorzystać z ogródków, cieszyć się smacznym jedzeniem i pięknym widokiem?
Jakie korzyści daje restauracji posiadanie ogródka?
W okresie pandemii, czyli w czasie, kiedy na lokale gastronomiczne były nałożone dość surowe ograniczenia, wiążące się z restrykcjami i przestrzeganiem określonych wymogów, takich jak brak możliwości przyjmowania gości stacjonarnie w lokalu, wiele z tych lokali po prostu zbankrutowało. Nawet późniejsze możliwości przyjmowania ograniczonej liczby osób stacjonarnie było sporym utrudnieniem. Ogródki w tamtym okresie stały się świetnym rozwiązaniem. Restauracje, które mogły sobie pozwolić na ich otworzenie, mogły zwiększyć swoje obroty.
Ogródek restauracyjny przede wszystkim podnosi atrakcyjność całej restauracji i jednocześnie daje możliwość większych zarobków. Oczywiście sama kuchnia i smak potraw są niezwykle ważne, ale warto zwrócić również uwagę na to, że to, co przyciąga wzrok, jest tym, co w pierwszej chwili jest w stanie zachęcić potencjalnego gościa do odwiedzenia właśnie tego konkretnego miejsca. Mając taki ogródek restauracyjny, lokale są w stanie również wyróżnić się na tle konkurencji.
Klimat w restauracji – co na niego wpływa?
Lokal gastronomiczny to miejsce, w którym nie tylko można zjeść smaczne potrawy, ale również jest to przestrzeń, w której miło można spędzić czas. Klimat restauracji ma wpływ na doświadczenia kulinarne, a nawet na samopoczucie i nastrój. Od niego zależy, czy czujemy się w restauracji swobodnie, czy być może skrępowani.
Ważne jest również oświetlenie – odpowiednio dobrane będzie wpływać na atmosferę. Ponadto bardzo ważne są dźwięki, takie jak muzyka, rozmowy, hałas. Wszystko to wpływa zarówno na odczucia, ale także na koncentrację podczas jedzenia.
Jaką rolę może pełnić ogródek gastronomiczny?
Ogródek gastronomiczny to przede wszystkim miejsce, w którym można wypić kawę lub zjeść coś z restauracji. Świetnie nadaje się do spotkania z najbliższymi, z rodziną, ze znajomymi. W wielu miejscach zaskoczy nas nie tylko bardzo ładnym widokiem, lecz i pysznym jedzeniem w połączeniu z przemiłą obsługą.
Lokale gastronomiczne wyposażone w ogródki często dają do dyspozycji parasole, krzesła, stoły, koce, a w niektórych przypadkach nawet leżaki, grille czy mini baseny. Dlatego są świetnym miejscem do zrelaksowania się.
Ogródek gastronomiczny również może być miejscem promocji lokalnych produktów, a także usług. W niektórych przypadkach nawet jest miejscem spotkań kulturalnych, zorganizowanych imprez czy innych wydarzeń.
Może być takżę świetnym miejscem do pracy dla osób, które działają przy komputerze i mogą wykonywać swoje działania w różnych miejscach. Na świeżym powietrzu lepiej się skoncentrować i wpaść na ciekawe pomysły, a jednocześnie jest to bardzo miła odskocznia od tradycyjnej pracy przy biurku.
Jakie potrawy i napoje są serwowane w ogródkach restauracyjnych w Polsce?
Polskie ogródki restauracyjne są w wielu przypadkach częściami restauracji, zatem można w nich skosztować pysznych potraw, które są dostępne w menu. Niezwykle popularne w okresie letnim stanowią dania z grilla. Karkówki, kiełbaski i szaszłyki nadziewane delikatnymi warzywami zachęcają gości świeżością składników i niezwykłym aromatem.
W otoczeniu grilla przeważnie nie brakuje apetycznych, świeżych, chrupiących sałatek w różnorodnych smakach i kolorach. Kiedy słońce mocno grzeje, wiele ogródków daje możliwość schłodzenia się deserem lodowym, mrożoną kawą lub lemoniadą.
Jak można przygotować atrakcyjny ogródek gastronomiczny? Poradnik dla restauratorów.
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca na ogródek gastronomiczny. Przede wszystkim powinno ono być widoczne dla potencjalnych gości. Ważne jest, aby jednocześnie zapewniało intymność i spokój. Dlatego lepiej, jeśli jest taka możliwość, żeby ogródek był zlokalizowany z dala od ruchliwej ulicy.
Kolejnym krokiem jest wybór mebli. Powinny przede wszystkim być wygodne dla gości, ale też wytrzymałe na warunki atmosferyczne. To nie tylko kwestia komfortu, ale także bezpieczeństwa. Ponadto brak konieczności wymiany mebli co sezon to także oszczędność spora oszczędność dla całego lokalu. .
Przy realizacji ogrodu należy również pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, które zapewni miłą atmosferę.
Następnym krokiem jest ustawienie stolików w taki sposób, aby goście mieli odpowiednio dużo miejsca, swobody i mogli spokojnie spożywać posiłki.
Ważne jest także zadbanie o odpowiednie ustawienie parasoli, tak aby klienci mogli cieszyć się cieniem w upalne dni.
Oczywiście dekoracje, takie jak kwiaty, powinny również się znaleźć. Nadadzą niezwykły charakter przestrzeni. Innymi elementami są dodatki, o które dobrze jest zadbać m.in książki, gazety, które goście będą mogli poczytać czekając na danie. Warto pamiętać również o odpowiednio dobranej i pasującej do charakteru miejsca muzyce.
Utrzymanie ogródka restauracyjnego – jak są wyzwania?
Utrzymanie ogródka restauracyjnego to nie lada wyzwanie. Pierwszym czynnikiem jest pogoda. Wahania temperatur czy deszcz mogą mieć wpływ na meble i dekoracje, dlatego warto je dokładnie zabezpieczyć, by utrzymać podłogi, płoty oraz rośliny w dobrym stanie.
Drugim ważnym elementem jest utrzymanie czystości. Jest ono trudniejsze niż w pomieszczeniu, gdyż mamy do dyspozycji otwartą przestrzeń, co w większym stopniu naraża na kurz czy liście. Dlatego ważne w tym przypadku jest regularne dbanie o przestrzeń.
Pomysły na tematyczny ogródek gastronomiczny: poradnik dla restauratorów
Świetnym pomysłem na tematyczny ogródek gastronomiczny jest oferowanie gościom dań z grilla, takich jak na przykład grillowane warzywa czy kiełbaski. Nic nie przywołuje letnich wspomnień tak dobrze jak smak grillowanych potraw pod gołym niebem. To właśnie dlatego wiele restauracji decyduje się na wprowadzenie takiego elementu do swojej oferty.
Kolejnym aspektem, który może z powodzeniem uzupełnić tematyczny ogródek, jest wędzarnia. Wędzarnie, zwłaszcza te usytuowane w miejscowościach nadmorskich, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zapach świeżo wędzonych ryb unoszący się nad brzegiem morza to doskonała okazja dla restauratora, aby zaprosić gości do odkrywania nowych smaków i doświadczeń kulinarnych.
Kiedy warto zdecydować się na płotek przy ogródku restauracyjnym?
Ogrodzenia to doskonały pomysł na to, by odgrodzić teren ogródka restauracyjnego. Piękne ogrodzenie może być świetnym wyróżnieniem na tle otoczenia. Może również działać jako świetne zabezpieczenie.
Czy ogródki gastronomiczne są dostępne tylko latem?
Ogródki gastronomiczne nie są dostępne tylko latem, ale przez cały rok. Choć to właśnie w okresach najcieplejszych, czyli czerwiec, lipiec, sierpień, są one najbardziej popularne, i najprzyjemniej jest w nich przebywać.
Lokale, które posiadają swoje ogródki gastronomiczne, często wyposażają je w specjalne namioty albo parasole, które są w stanie chronić zarówno przed słońcem, ale także przed deszczem. Ponadto, wiele miejsc w razie potrzeby jest docieplanych, dzięki temu można je odwiedzać nawet w mało pogodne dni.
Czy ogródki restauracyjne w Polsce są bardziej popularne w centrum miasta czy na obrzeżach?
Ogródki restauracyjne w Polsce cieszą się popularnością zarówno w centrum miasta, jak i na obrzeżach. Jednak ich atrakcyjność zależy od kilku czynników.
W centrach miast ogródki często są integralną częścią kawiarni, restauracji czy barów. Bliskość atrakcji miasta, takich jak zabytki czy centra handlowe, sprawiają, że turystów, a także lokalnych mieszkańców może być sporo.. Ogródek w centrum daje możliwość odpoczynku i relaksu w zatłoczonym środowisku miejskim. Jest świetną odskocznią w ciągu dnia.
Na obrzeżach miasta z kolei, zwłaszcza w zielonych i cichych obszarach, ogródki restauracyjne mogą cieszyć się również dużą popularnością. Często mają większą przestrzeń. Sporym czynnikiem decydującym o wyborze jest kuchnia.
Atrakcje w ogródkach restauracyjnych
Ogródki restauracyjne często oferują szereg różnych atrakcji, które sprawiają, że w okresie letnim jeszcze milej jest w nich przebywać. Oto kilka z nich:
- Muzyka na żywo: Koncerty, występy muzyczne i sety DJ-skie to popularna forma rozrywki. Muzyka na żywo jest różnorodna i w zależności od miejsca obejmuje różne gatunki muzyczne.
- Pokazy kulinarne: Pokazy gotowania na żywo prowadzone przez szefów kuchni to wciągająca forma rozrywki, która angażuje gości restauracji i daje możliwość obserwacji procesu przygotowywania potraw.
- Wieczory tematyczne: Wieczory tematyczne, takie jak wieczory filmowe czy quizy, są również popularną formą rozrywki. Tworzą niepowtarzalną atmosferę i dają przestrzeń do poznania nowych osób.
- Imprezy okolicznościowe: Restauracje często organizują specjalne wydarzenia, takie jak urodziny, święta i rocznice. Są to imprezy tematyczne dostosowane do konkretnych grup klientów.
- Pokazy artystyczne: W niektórych ogródkach restauracyjnych odbywają się różnego rodzaju wystawy sztuki lub pokazy
Ogródki restauracyjne w Polsce
Ogródki restauracyjne w Polsce to przepiękna część restauracji. Wzbogacają jej urok i urzekają swoją atmosferą zarówno mieszkańców, jak i turystów. Od małych urokliwych pubów po eleganckie jadłodajnie, które oferują nie tylko pyszne jedzenie, ale również niezapomniane wrażenia estetyczne i atmosferę sprzyjającą relaksowi i spotkaniom towarzyskim. W Polsce ogródki restauracyjne stają się coraz popularniejszym miejscem, szczególnie latem, ponieważ dają możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, rozkoszowania się urokami miasta, roślinnością i aromatami regionalnej lub zagranicznej kuchni.
Ogródki restauracyjne w Warszawie
Viet Street Food (Warszawa)
Viet Street Food znajduje się w Warszawie, przy ul. Królowej Aldony 5. Oferują dania kuchni wietnamskiej. W ogródku tej restauracji możemy cieszyć się niezobowiązującą atmosferą i poczuć się jak w przydomowym ogrodzie. Na miejscu znajduje się również kącik dla dzieci z piaskownicą oraz kolorowym domkiem.
Raj w niebie (Warszawa)
Lokal znajduje się przy ul. Nowy Świat 21. Ogródek restauracji Raj w Niebie to tropikalny wygląd, który pozwala poczuć się jak na Hawajach. W zimie można podziwiać kolorowe wnętrze, które jest wypełnione roślinami. Latem natomiast gości przywita piękny ogród.
Restauracja DZIK (Warszawa)
Restauracja Dzik to warszawski lokal znajdujący się na Dolnym Mokotowie, dokładnie przy ul. Belwederskiej 44A. Miejsce przypomina stylową willę z lat 20. Najwięcej gości gromadzi się głównie wieczorami przy okazji różnych koncertów. Sam ogród liczy sobie około 1000 m2. Zatem jest to dość spora powierzchnia. W tygodniu serwują proste lunche. Natomiast w niedziele Dzik oferuje tematyczne brunche. Sam ogródek, wypełniony bujną roślinnością, oferuje bardzo przyjemną atmosferę.
Cafe Podrygi (Warszawa)
Cafe Podrygi jest kawiarnią w ciągu dnia, wieczorami zmienia się w bar z muzyką. Rozpięte hamaki między konarami drzew i leżaki, oraz otoczenie monumentalnych murów gmachu Muzeum Narodowego sprawiają, że chce się tu przebywać!
Havana (Warszawa)
Havana to bar, w którym otrzymamy domowe wino, autorskie drinki, ale także zjemy coś na śniadanie czy lunch. Ogród tego miejsca jest nietypowy, bo góruje na tarasie na dachach sąsiednich kamienic.
Flaming & Co. BISTRO (Warszawa)
Flaming & Co. Bistro przy ulicy Chopina oferuje nie tylko pyszną pizzę, ale również daje możliwość cieszenia się nią w pięknie wypielęgnowanym ogrodzie bogatym w kwiaty, takie jak błękitne hortensje i peonie.
Cool Cat (Warszawa)
W Cool Cat otrzymamy pączki z bułeczek bao nadziewane lodami. Dostaniemy również dania z kuchni meksykańskiej i wiele innych. MImo, że Cool Cat znajduje się w dość ruchliwym miejscu, to lokal posiada swój urokliwy ogródek.
Bar Rascal (Warszawa)
Ogród tego miejsca zachwyci z pewnością nie jedną osobę. A to wszystko dzięki asymetrycznemu kształtowi oraz lustrzanemu ogrodzeniu odbijającemu krzewy rododendronów, ozdobne czosnki, a także seledynowe meble. W tle ogrodu możemy ujrzeć geometryczny budynek Jerzego Kuźmienki oraz Piotra Sembrata, ikony powojennego polskiego modernizmu.
Muzealna (Warszawa)
Ogródek restauracji znajduje się na tyłach gmachu Muzeum Narodowego. Wnętrze samego lokalu jest wypełnione polskim designem oraz sztuką. Jeśli chodzi o dania, to możemy się spodziewać zaskakujących interpretacji polskiej kuchni.
Regina (Warszawa)
Ogródek Reginy na Mysiej 3 to przepiękne miejsce, które warto odwiedzić. Jest on połączony z bistro. Otoczenie wypielęgnowanych krzewów i rozłożystych drzew sprawia, że Regina jest idealnym miejscem na weekendowy obiad.
Zielony Niedźwiedź (Warszawa)
W ofercie restauracji Zielony Niedźwiedź znajdują się dania kuchni polskiej. Lokal znajduje się przy ul. Smolnej 4. Parkowa przestrzeń dodaje ogrodowi tylko charakteru. Jedzenie pierogów przy szumie pięknych drzew smakuje jeszcze bardziej!
MOD (Warszawa)
Ulica Oleandrów w Warszawie swoim wyglądem przypomina zakątki Paryża. Modernistyczna architektura, restauracje i letnie ogródki sprawiają, że chce się tu przebywać! Ogródek restauracji Mod to miejskość połączona z sielskością. Daje możliwość cieszenia się paryskim klimatem i naturą pięknych drzew oraz krzewów.
Peaches Gastro Girls (Warszawa)
Kolory w tym miejscu nie tylko znajdziemy na talerzu w wegańskiej odsłonie, ale także w ogrodzie, który znacznie odróżnia się od szarych budynków i kamienic!
Klonn (Warszawa)
Nazwa Klonn pochodzi od rozłożystego klonu, który znajduje się przy restauracji. Ogródek tego miejsca pozwala na spędzenie czasu w jednej z pięknych altan. Zasłony i świetny anturaż sprawiają, że miejsce to jest świetnym wyborem na letnią kolację.
Bibenda (Warszawa)
Bibenda, a dokładnie jej ogródek restauracyjny, został stworzony tak, aby umożliwić gościom korzystanie z niego niezależnie od pogody. Płócienne zadaszenia chronią przed słońcem i kroplami deszczu. Rosnące w donicach rośliny to nie tylko piękny widok, ale również otoczenie, w którym można się zrelaksować.
Bar Wieczorny (Warszawa)
Bar Wieczorny jest świetnym miejscem, w którym można odpocząć. Posiada bardzo urokliwy ogródek, który zachwyca widokiem konarów drzew. Dzięki temu łatwo zapomnieć, że jest się w mieście.
Ale Wino (Warszawa)
Ale wino to miejsce, które działa już ponad 10 lat! W ciągu dnia można z ogródka restauracyjnego podziwiać piękne konary i płócienne żagle, które są rozpięte nad stolikami. Wieczorami natomiast miejsce zachwyca dużą ilością migoczących lampek.
Eden (Warszawa)
Ogródek Edenu z pewnością zachwyci niejedną osobę swoją bujną roślinnością. Uroku dodaje mu niewielka szklarnia, która jest świetna na prywatne uroczystości. Jako restauracja specjalizują się w daniach wegańskich i wegetariańskich.
Ogródki restauracyjne w Trójmieście
Mykonos ( Gdańsk)
Restaurację Mykonos możemy odwiedzić w Domu Bractwa Św.
Jerzego. Znajduje się w pięknym, zabytkowym budynku. Kiedyś w miejscu tym odbywały się przedstawienia teatralne, festiwale i uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami. Restauracja oferuje dania kuchni greckiej. Posiada przepiękny ogródek. Można nie tylko w nim zjeść, ale także napić się wina oraz posłuchać muzyki na żywo.
Pescado (Gdynia)
Pescado to restauracja specjalizująca się w kuchni śródziemnomorskiej.
Posiada mały, ale również bardzo klimatyczny i piękny ogród. Sobotnie wieczory to czas, w którym przestrzeń wypełniona jest muzyką na żywo.
Cafe Absinthe (Gdańsk)
Cafe Absinthe to kolejne miejsce, tym razem na mapie Gdańska, w którym znajdziemy piękny ogród, który zapewnia wytchnienie od zgiełku miasta. Można w nim nie tylko odpocząć, zjeść, ale także skorzystać z kulturalnych wydarzeń, jak na przykład środowe wieczory jazzowe.
Ristorante Sempre (Sopot)
Sempre to niezwykle klimatyczna restauracja. Podobnie klimatyczny jest ich ogródek. Sam lokal mieści się w zabytkowej willi z pięknym ogrodem. Dzieci mogą skorzystać z placu zabaw. Latem jest także dostępny bar dla dorosłych.
Restauracja Zacisze (Gdańsk)
Ogródki restauracyjne w Poznaniu
Zacisze (Poznań)
Restauracja Zacisze posiada sporych rozmiarów ogród, obejmujący aż 3000 metrów kwadratowych i jest podzielony na kilka stref, obejmujących konsumpcję, rozrywkę, festiwale oraz sady wykorzystywane przez szefów kuchni. W sadzie rosną borówki, jeżyny, śliwy, jabłonie i wiśnie, więc wybór jest ogromny. Ogród posiada także plac zabaw.
Meat Us (Poznań)
W tym lokalu zjemy pyszne kanapki przyrządzone z wysokiej jakości składników! Otrzymamy kanapki z wołowiną czy pulled porkiem oraz ciekawymi innymi dodatkami, jak tofu czy krewetki z mango. Te specjały najlepiej komponują się z jednym z wielu naszych piw rzemieślniczych, które również otrzymamy w Meat Us.
U przyjaciół (Poznań)
U przyjaciół to kameralna przestrzeń, wypełniona fotografiami i dekoracjami. . Sam lokal ma piękny styl retro i posiada ogródek.
Chmielnik (Poznań)
Chmielnik to miejsce w bardzo pięknej scenerii. Barmani z łatwością dopasowują odpowiednie drinki do podawanego jedzenia.
Francuski Łącznik ( Poznań)
Wiele osób uznaje, że Francuski Łącznik to jedna z najpiękniejszych dzielnic w Poznaniu. Znajdziemy tam francuskie tarty, zarówno słodkie, jak i słone. W ogródku jest bardzo dużo pięknej zieleni, dlatego jest to świetne miejsce na kolację czy randkę.
Ogródki restauracyjne w Krakowie
Metrum Restobistro (Kraków)
W Metrum Restobistro można zjeść nie tylko dobry i tani obiad, ale również cieszyć się niezapomnianym widokiem na panoramę Starego Miasta.
U Ziyada (Kraków)
U Ziyada to restauracja zlokalizowana poza centrum Krakowa. Oprócz pysznej kuchni oferuje piękny widok na panoramę Wisły.
Meho Cafe (Kraków)
Meho Cafe to niezwykle klimatyczne miejsce. Nie tylko otrzymamy tu znakomite ciasto, ale również będziemy mogli zrelaksować się oraz wypocząć od zgiełku krakowskich ulic.
Mięta Restobar (Kraków)
To miejsce, które posiada bardzo klimatyczny ogródek w centrum miasta. W ich ofercie znajdziemy pyszne dania oraz ciasta.
Zielone Tarasy (Kraków)
Zielone Terasy to miejsce z pięknym widokiem na Nowy Kleparz, Stare Miasto i setki kolorowych kwiatów. W ich menu każdy znajdzie coś dla siebie. Można zamówić dania kuchni wegetariańskiej, makarony, przystawki, zupy czy pizzę.
Ogródki restauracyjne we Wrocławiu
Food & Garden (Wrocław)
Food & Garden to cicha restauracja z ogrodem oraz tarasem, który znajduje się tuż obok Magnolii. Menu w restauracji zmienia się codziennie, a sam szef kuchni wykorzystuje potencjał ogrodu do uprawy warzyw i ziół, na ich podstawie tworząc lokalne, sezonowe potrawy. Dzięki krótkiemu menu mogą zachować świeżość produktów.
Gniazdo (Wrocław)
Gniazdo to urocza kawiarnia z patio na dziedzińcu kamienicy. Oferuje pożywne śniadania, ciasta oraz bowle. Na miejscu wypijemy kawę, herbatę oraz świeżo wyciskane soki.
Bułka z Masłem (Wrocław)
Bułka z Masłem to miejsce w centrum Wrocławia. Otrzymamy tu śniadania, lunche oraz kolacje. Ukryty, klimatyczny ogród w centrum to pierwsza rzecz, która kojarzy się z Bułką. Lokal działa już od 10 lat! Mają do zaoferowania klimatyczne wnętrze, regionalną kuchnię i świetny klimat!
Czajownia (Wrocław)
To urokliwe miejsce w centrum miasta, posiada bambusowy ogródek. Możemy w niej skosztować herbat z wielu miejsc świata, takich jak Chiny czy Japonia. Otrzymamy również przekąski, a nawet dania wegetariańskie.
Jak restauracje promują swoje ogródki?
Ogródki restauracyjne to rozwiązanie w branży gastronomicznej, które daje możliwość restauracjom, a także kawiarniom, oferowania dodatkowych opcji jedzenia i picia na świeżym powietrzu.
W czasie pandemii było to miejsce, które dawało możliwość gościom spożywania posiłków na świeżym powietrzu, co wtedy uznawano za dużo bezpieczniejszą opcję.
Przede wszystkim ogródki restauracyjne pozwalają zwiększyć liczbę dostępnych miejsc, co może zwiększać zarobek. Poprzez wykorzystanie pięknych dekoracji i muzyki, restauracje mogą zachęcić gości i w ten sposób promować swój lokal. Ogródki restauracyjne są też same w sobie atrakcyjnym elementem marketingowym, często promowanym w mediach społecznościowych.
Zadaszenie w restauracji jako rosnący trend
Jak wiadomo, jedzenie na świeżym powietrzu przy pięknej pogodzie jest naprawdę bardzo przyjemne i pozwala na spędzenie miło czasu z najbliższymi. Bywa jednak tak, że pogoda nie do końca sprzyja i pojawia się deszcz, który niestety może zepsuć całą przyjemność z przebywania w takim ogródku. Całe szczęście istnieją bardzo ciekawe rozwiązania, które pozwalają nawet w takich sytuacjach wykorzystywać ogródek restauracyjny przez cały rok, a rozwiązaniem tym jest zadaszenie.
Zadaszenia są coraz częściej stosowaną praktyką przez restauratorów. Są one znane przede wszystkim na południu Europy, gdzie cieplejsze dni występują znacznie częściej niż w naszym kraju. Natomiast w Polsce również się one pojawiają.
Zadaszenie przeważnie składa się z pergoli lamelowej lub jest przeszklone. Bardzo częstym zabiegiem jest zastosowanie szklanych przesuwnych szyb, które oferują możliwość regulowania ilości powietrza, które jest wpuszczane do środka pomieszczenia. W ten sposób można całkowicie odsłonić ogródek, natomiast w przypadku bardziej deszczowych dni zasłonić przestrzeń.
Jakie istnieją trendy w aranżacji oraz wyposażeniu ogródków restauracyjnych w Polsce?
Sezon ogródkowy to okres wiosenno-letni, w którym wiele osób z dużą przyjemnością rozkoszuje się piękną przyrodą i pogodą. Do tego celu służą im ogródki restauracyjne. Ich dużym atutem jest piękny wygląd.
Spośród tych najczęściej spotykanych wyróżniają się ogródki gastronomiczne wykonane z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen.
Najczęściej ogródki kawiarniane chętnie wyposaża się w sofy, niskie stoliki kawowe oraz głębokie fotele. Uzupełnieniem są parasole, które nie tylko chronią przed palącym słońcem, ale również przed deszczem.
Najbardziej popularne ogródki charakteryzują się ponadczasowym minimalizmem w nowoczesnym wydaniu, często skandynawskim.
Beata Perzanowska