Najlepiej rokujące startupy z polskim kapitałem
7 września, 2023Ubiegły rok był trudny dla polskich przedsiębiorców m.in. z powodu inflacji i wojny na Ukrainie. Wydarzenia te, choć negatywnie wpływały na stan gospodarki, to nie zatrzymały dynamicznego rozwoju wielu rodzimy startupów. Wśród nich jest wiele innowacyjnych marek, które wspierane są głównie przez Aniołów Biznesu. Które z nich mają polski kapitał?
Które polskie startupy warto znać?
Polska jest coraz częściej uważana za centrum innowacji i przedsiębiorczości. Dlatego nikogo nie dziwi fakt, że polskie startupy są rozpoznawalne na zagranicznych rynkach. Poniżej przedstawiam listę wybranych startupów z polskim kapitałem.
Brainly
Start-up powstał w 2009 roku i od tamtej pory cieszy się coraz większą popularnością wśród internautów – stał się jedną z największych platform społecznościowych dedykowaną dla uczniów, nauczycieli i rodziców do wzajemnej nauki.
Booksy
Startup założony w 2014 roku. Bardzo szybko stał się wiodącą platformą do rezerwacji usług. Obecnie z aplikacji mobilnej tegoż startupu korzysta ponad 10 mln użytkowników w 100 krajach.
Creamfinance
Została uruchomiona w 2012 roku. Przeznaczona jest do pożyczek osobistych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów ocenia i punktuje użytkowników.
Diagendo
Umożliwia skuteczną diagnostykę endometriozy, dzięki wykorzystaniu techniki qRT-PCR. Wynik dostępny jest już w ciągu 48h.
DocPlanner
Platforma internetowa do rezerwacji wizyt lekarskich. Startup założony został w 2012 roku i od tamtej pory jest jednym z najszybciej rozwijających się startupów opieki zdrowotnej w Europie. Obecnie z platformy korzysta 30 mln pacjentów z 15 krajów.
Estimote
Startup technologiczny, który specjalizuje się w śledzeniu lokalizacji. Obecnie brand jest wiodącą firmą w tej dziedzinie. Współpracuje z takimi klientami jak Amazon, czy Coca-Cola.
Foodsi
Początkowo aplikacja miała zapobiegać marnowaniu jedzenia. Obecnie zapobiega w wyrzucaniu innych produktów takich jak: kwiaty, kosmetyki czy karma dla zwierząt. Liczba punktów współpracujących z aplikacja przekracza 3500.
Infermedica
Startup istnieje od 2012 roku. Od początku tworzy rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję do wstępnej diagnostyki medycznej. Współpracuje z wiodącymi firmami w sektorze healthtech.
Giganci Programowania
Jeden z nielicznych polskich startupów, który otrzymał nagrodę Aulerów. Marka prężnie działa na polskim rynku i powoli rozpoczyna ekspansję rynku zagranicznego.
HiPets
Właścicielką jest Dorota Rymaszewska, obecnie z tego narzędzia korzysta ponad 150 tys. właścicieli czworonogów. HiPets jest tzw. marketplace dla właścicieli czworonogów i różnych specjalistów z branży opieki nad zwierzętami. Dzięki HiPests można zarezerwować wizytę swojego pupila u specjalistów bez wychodzenia z domu.
inStreamly
Automatyzuje pozycjonowanie marki w streamie. Kampanie tego startupu mają lepsze wyniki w CTA. W 2022 roku ten startup stał się bardzo popularny, co powoduje, że zaczyna rozwijać się również na rynkach zagranicznych.
LaboPlus
Startup jest twórcą LabTest Checker narzędzia przeznaczonego do automatycznej analizy wyników badań laboratoryjnych.
Nethone
Startup, który pomaga chronić fundusze internautów. Brand specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie i zapobieganiu defraudacjom w czasie płatnościom elektronicznym.
Ramp
Marka powstała w 2018 roku w Warszawie. Jest platformą wykorzystywaną do wymiany kryptowalut wykorzystującą zdecentralizowane mechanizmy depozytowe.
ReQiu
Narzędzie umożliwiające ocenę osobowości poprzez grę komputerową. Sprawdzi się podczas procesów rekrutacji czy corocznych ocen pracowników.
Tylko
Startup meblarski specjalizuje się w półkach. Powstał w 2015 roku i od tamtej pory jest jednym z najpopularniejszych startupów meblowych.
XTPL
Polski technologiczny startup, który opracował nowoczesną technologię umożliwiającą bardzo dokładne drukowanie nanomateriałów. Jest to połączenie zalet tradycyjnej drukarki z zaawansowaną technologią.
Zonifero
System ułatwiający zarządzanie biurem i optymalizujący pracę. System jest kompatybilny z czujnikami IoT, które monitorują aktywności budynku w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można zmniejszyć koszty eksploatacji budynku.
Oczywiście startupów w Polsce jest znacznie więcej. W zestawieniu ujęłam te, które moim zdaniem podbiją świat swoimi rozwiązaniami.
Autor: Brygida Konopka- König
Startupy w Polsce to mega moc tak naprawdę, bo mamy dużo utalentowanych ludzi