Kultowe polskie bajki i wszystko, co musisz wiedzieć o bajkach!

25 stycznia, 2024 Wyłączono przez Dawid
Kultowe polskie bajki i wszystko, co musisz wiedzieć o bajkach!

Wiemy doskonale, że czytanie bajek jest ważne. Pomaga nie tylko rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, ale bajki również dają niesamowity przekaz, dzięki czemu pozwalają najmłodszym lepiej zrozumieć świat. Poznaj polskie bajki.

Jakie znaczenie ma bajka w życiu dziecka?

Bajki w życiu dziecka pełnią wiele różnych funkcji. Pedagogika mówi o tym, że ich celem jest działanie informujące, uspokajające, pouczające oraz inspirujące. Wiele bajek daje dzieciom pomoc psychologiczną i rozwija ich inteligencję emocjonalną.

Polskie bajki – zalety czytania książek dzieciom

Czytanie pomaga rozwijać empatię. Kiedy dziecko obserwuje losy bohatera, może wyobrażać sobie, jak się czuje, słuchać jego osobistej historii, a także uczyć się, jak powinno lub nie powinno się zachowywać w danych sytuacjach. To wszystko pomaga wczuć się w emocje, które przeżywa dana postać. 

Ponadto czytanie rozbudowuje słownictwo, pomaga rozwijać pisanie i naukę mówienia. Czytanie książek rozbudza w dziecku ciekawość i poszerza jego zainteresowania. Każda przeczytana historia jest nową przygodą. 

Najważniejsze jednak jest to, aby pozwolić najmłodszym czytać to, co rzeczywiście ich interesuje. Czytanie to nauka. Niech zatem będzie przyjemnością. Wszyscy doskonale wiemy, że ta szkolna nie zawsze nią jest. 

Zapoznając się z różnymi sytuacjami w książce, dziecko może zauważyć, w jaki sposób sobie z nimi poradzić, nauczyć się na decyzjach innych, a nawet na błędach.

Polskie bajki  – budowanie koncentracji poprzez czytanie 

Czytanie to budowanie umiejętności koncentracji. W dobie dzisiejszego świata, gdzie coraz trudniej jest nam skupić uwagę, jest to niezwykle ważna i potrzebna umiejętność. Kiedy otwieramy książkę, a nasz wzrok śledzi tekst, musimy wykonywać tylko tę jedną czynność – czytać, aby w pełni zrozumieć słowa. To z kolei potem pozwala lepiej radzić sobie w czynnościach, które wymagają dużej koncentracji, jak np. nauka.

Polskie bajki – wspólny czas z dzieckiem 

Czytanie książek to również idealna okazja do tego, żeby spędzić wspólnie czas z dzieckiem. Nie tylko warto sięgać po powieści fantastyczne, ale też pozycje edukacyjne jak bajki, które będą uczyły przedsiębiorczości. Dzięki temu w łatwy sposób i zarazem przyjemny będzie można dziecku wytłumaczyć dość skomplikowane terminy, którymi posługują się dorośli. 

Jakie bajki dla dzieci wybrać? 

Jako rodzice chcemy, aby nasze dzieci oglądały i czytały tylko te wartościowe bajki, wolne od przemocy, w których wyraźnie można się nauczyć, jak odróżniać dobro od zła. Jednak dzisiejszy wybór oferuje mnóstwo produkcji i książek. Niekiedy ciężko zdecydować się na jedną.

Kilkadziesiąt lat temu wybór bajek był znacznie prostszy, bo było ich przede wszystkim znacznie mniej. Dostęp do komputerów był również znacznie mniejszy – najczęściej chodziło się albo do kina, albo do wypożyczalni kaset. 

Obecnie największą popularnością, jeśli chodzi o wybór bajek jest Netflix i Disney+. Niegdyś popularne były programy dla dzieci, takie jak Mini Mini, Disney Channel, Nickelodeon czy słynna Wieczorynka, która leciała o stałej porze. Na wszystkich tych platformach znajdziemy kategorię dla dzieci, gdzie można oglądać bajki. 

Jeśli chodzi o książki, to warto wybrać się do Empiku; wiele pozycji można zamówić przez internet. Dobrze jest również wybrać się do lokalnej biblioteki, ponieważ tam można często wypożyczyć książki, które kiedyś były bardzo popularne i przekazywały piękne wartości.

Polskie bajki – kiedy zacząć czytać dziecku książki?

Choć wielu osobom może się wydawać inaczej, to nie ma odgórnie ustalonego czasu, kiedy powinno się czytać dziecku książki, a nawet warto  zacząć jak najwcześniej. Głośne czytanie małemu dziecku sprzyja jego rozwojowi. To również niesamowity sposób na to, żeby nawiązać emocjonalną więź z maluszkiem.

W trzecim miesiącu można sięgać po książki z obrazkami, które pomogą stymulować wzrok dziecka. Po sześciu miesiącach warto sięgnąć po te dźwiękowe, ponieważ wtedy dziecko zaczyna interesować się dźwiękiem i go powtarzać. To sprzyja rozwojowi mowy. Świetne okażą się także ilustracje z różnymi niespodziankami, które będą stymulować rozwój dotyku poprzez różne faktury materiałów. 

Kiedy dziecko kończy trzeci rok życia, to jest to okres, kiedy powinno mieć książkę na wyciągnięcie ręki. Z pewnością w tym okresie z dużym zainteresowaniem będzie chętnie oglądać obrazki. To świetny moment na wprowadzenie książek edukacyjnych, jednak bardzo ważne jest to, aby pamiętać o tym, żeby dziecko sobie nie zrobiło krzywdy, szczególnie kiedy wprowadzimy książki z twardą okładką.

Czytanie na różnych etapach rozwoju ma swoje określone zalety dla małego organizmu np. stymuluje wzrok. Ponadto, czytanie działa korzystnie na pracę mózgu, pomaga rozwijać inteligencję, wyobraźnię, pamięć, koncentrację, wrażliwość, kreatywność czy twórcze myślenie. Kształtuje również osobowość i  wspomaga naukę mowy. Dodatkowo, w skuteczny sposób pozwala odróżnić dobro od zła i daje ogromne możliwości poszerzania horyzontów.

W jakich porach najlepiej czytać dziecku?

O tym, że czytanie jest ważne, już wiemy. Same badania na to wskazują. Czytanie wzbogaca słownictwo, co potwierdzili naukowcy z Ohio State University. Według ich badań, najmłodsi, którym czytano pięć książek dziennie, mają zasób słownictwa o 1,4 mln większy od tych, którym książek nie czytano. 

Według samych naukowców, najlepiej czytać książki dziecku już, gdy jest w łonie matki. Maluch zapamiętuje głosy rodziców, a czytanie kojarzy mu się z czymś znanym. Dlatego również po urodzeniu bardzo chętnie się wsłuchuje w opowiadane historie.

Jeśli chodzi o porę dnia, to tak naprawdę nie ma zalecanej jednej. Wszystko zależy od trybu życia rodziców. Niekiedy świetnym rozwiązaniem będzie czytanie w ciągu dnia, a dla innych osób idealną opcją będzie czytanie na wieczór. Co jest świetnym budowaniem nawyku, ponieważ godzinkę przed snem powinniśmy zrezygnować z światła niebieskiego, takiego jak telefony, komputery, telewizory, sztuczne oświetlenie. To doskonały moment na to, żeby sięgnąć po książkę, i warto tego uczyć najmłodszych. Bajki na dobranoc również pomagają lepiej zasnąć dziecku, a także uspokajają je przed snem. To o czym dobrze jest pamiętać, to, żeby czytać o stałych porach i żeby to był minimum kwadrans.

Dobra książka dla dziecka, czyli jaka?

Wybór spośród tylu możliwych propozycji na rynku może być dość ciężki. Warto jednak sięgać po pozycje, które znaliśmy w dzieciństwie. Dobrze jest również poszukać w internecie poleceń ekspertów. 

Redaktor Naczelna Wydawnictwa Bajka, Katarzyna Szantyr-Królikowska, podkreśla, że bardzo ważne jest dopasowanie książki do możliwości czytelniczych dziecka z uwagi na bezpieczeństwo, ponieważ najmłodsi często je przeżuwają. Z racji tego, że książki nie są ani produktem spożywczym, ani zabawką, to nie obejmują ich surowe normy bezpieczeństwa. 

Właśnie dlatego rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na to, czy książki przypadkiem nie mają jakichś twardych elementów lub czegoś, co dziecko mogłoby połknąć.

Co daje czytanie od 0 do 3 lat?

Czytanie książek jest ważne na każdym etapie rozwoju dziecka,  od 0 do 3 lat przede wszystkim buduje więź emocjonalną i daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości. Usprawnia także koordynację wzrokowo-ruchową. Ponadto, uczy myślenia przyczynowo-skutkowego, które jest niezwykle ważne w umiejętności kojarzenia faktów i późniejszego wyciągania wniosków. 

Czytanie książek pomaga w rozwoju mowy poprzez przyswajanie informacji i kojarzenie melodii języka. Ponadto przekazuje wzorce osobowe poprzez prezentowanie różnych postaci i pokazywanie ich zachowań. 

Co daje czytanie w wieku 3-6 lat?

Czytanie dziecku w wieku od 3 do 6 lat pogłębia jego wiedzę na temat samego siebie oraz otaczającego świata. Rozwija kompetencje poznawcze. Ponadto, pomaga nazywać i wyrażać emocje. Poprzez styczność z wieloma sytuacjami i bohaterami w książce umożliwia poznanie różnych strategii jak radzić sobie z emocjami. 

Czytanie usprawnia pamięć, myślenie, a także mowę. Pomaga rozróżnić świat zewnętrzny od tego wewnętrznego.  Dodatkowo daje wiele cennych wskazówek dotyczących zachowania w sytuacjach, które dotychczas były nieznane. Czytanie rozwija w dziecku zainteresowanie książkami i poprzez to zachęca do nauki samodzielnego zagłębiania się w świat literatury.  Jest również świetnym pretekstem do podejmowania wielu tematów rozmów, które pomogą dziecku rozwijać inteligencję emocjonalną lub wiedzę na przeróżne tematy, które przydadzą się w życiu dorosłym, jak na przykład wiedza na temat finansów.

Co daje czytanie w wieku od 6 do 9 lat?

Czytanie jest powszechną umiejętnością, której uczy się w szkołach. Z pewnością dzieciom, którym wcześniej czytano książki i które miały styczność z różnymi publikacjami, będzie znacznie łatwiej wdrożyć się w edukację szkolną. Czytanie na tym etapie rozwoju pomaga również znaleźć to, co dziecko interesuje, a następnie to rozwijać. Ponadto, ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie. Wzbogaca słownictwo oraz pozwala w swobodniejszy sposób się wypowiadać poprzez bogaty zasób słów. Czytanie książek to również kształtowanie rozwoju emocjonalnego. Dzięki styczności z wieloma bohaterami i ich historiami dziecko rozwija i kształtuje wrażliwość emocjonalną.

Wspólne czytanie książek – trening skupiania uwagi

Skupienie uwagi to ogromna umiejętność dzisiejszych czasów, którą należy rozwijać u dzieci. W czasach internetu i wielu dostępnych możliwości, które generują zarówno korzyści, jak i zagrożenia, utrzymanie koncentracji staje się wyzwaniem. U dzieci trudności z koncentracją są obserwowane już na etapie wczesnej edukacji. To widoczne zwłaszcza, gdy maluchowi sprawia trudność wykonywanie nawet niewielkich zadań domowych – wszystko wokół staje się bardziej intrygujące niż treści podręcznika. To prowadzi do wolniejszego tempa pracy, zaniechania ciągłego wykonywania zadania, a przerwy stają się nieuniknione. Dodatkowo, zadania są wykonywane szybko, lecz często niedokładnie, co prowadzi do zniechęcenia i rozproszenia uwagi.

Przyczyny takich zachowań są różnorodne – od problemów rodzinnych po nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych, co nie pomaga w skupieniu. 

Skuteczną metodą radzenia sobie z tym wyzwaniem jest wspólne czytanie. Szczególnie śledzenie poszczególnych linijek tekstu może być pomocne. Warto także budować umiejętność aktywnego słuchania, czyli po przeczytanym tekście prowadzić z dzieckiem rozmowę na jego temat.

Czy dziecko powinno oglądać telewizję?

Kolorowy świat na ekranie i niesamowite historie, które się w nim dzieją, to coś, co wciąga nie tylko dorosłych, ale też najmłodszych. Wiele osób wręcz nie potrafi sobie wyobrazić życia bez ekranu, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu bez niego wszyscy funkcjonowaliśmy. Jednak czy oglądanie bajek przez dzieci jest jednoznacznie złe? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Zgodnie z zaleceniami WHO, niemowlę i noworodek nie powinny oglądać telewizji. Ponadto, nie powinny mieć kontaktu z urządzeniami elektronicznymi, z uwagi na negatywny wpływ ekranów. Mówi się o tym, że im później maluch będzie miał styczność z telewizorem, tym lepiej dla jego zdrowia. Jak się okazuje, nawet urządzenia działające w tle negatywnie wpływają na rozwój dziecka. Kiedy w pobliżu znajduje się nasza pociecha, warto nie włączać ani telewizora, ani laptopa i nie korzystać z telefonu.

Oglądanie telewizji niesie ze sobą szereg negatywnych skutków, a jednym z nich są problemy z koncentracją. Zbyt duża ilość rozpraszaczy powoduje, że dziecku znacznie trudniej jest się skupić. To również może się przełożyć na problemy ze snem. Niebieskie światło hamuje wydzielanie melatoniny przez organizm, przez co ciężko utrzymać prawidłowy cykl czuwania oraz snu. Ponadto uzależnienie od telewizji może się w przyszłości objawiać pogorszonymi kontaktami z rówieśnikami z powodu trudności z nawiązywaniem relacji.

Negatywne skutki

Innym negatywnym skutkiem jest to, że pociecha oglądająca zbyt dużo telewizji może mieć trudności z rozwojem procesu mowy, a także słownictwa. Niemowlęta i małe dzieci uczą się, wykorzystując niemal wszystkie zmysły, które posiadają. Natomiast oglądanie ekranu wymusza wykorzystywanie tylko w zasadzie dwóch: wzroku i słuchu. Oprócz tego niemowlę nie rozumie tego, co się do niego mówi, zatem oglądanie bajek nie będzie niczym, co pozwoli rozwinąć mu słownictwo.

Oczywistym i negatywnym aspektem jest pogorszenie się wzroku. Skupienie się na obrazie, który jest w małej odległości, oraz brak częstego mrugania, jak w przypadku naturalnej sytuacji, może powodować zaczerwienienie oka, ból, a nawet niewyraźne widzenie.

Długotrwałe spędzanie czasu przed telewizorem również wiąże się z wadami postawy. Oglądamy telewizję zwykle na siedząco, co sprzyja garbieniu się i w międzyczasie podjadaniu niezdrowych, słonych lub słodkich przekąsek, które w nadmiarze mogą prowadzić również do otyłości.

Jak widać, oglądanie telewizji przez małe dzieci ma szereg negatywnych skutków, dlatego rodzice powinni z tego jednoznacznie zrezygnować. Natomiast jeśli dzieci są starsze i potrafią już mówić, to oglądanie telewizji oczywiście w rozsądnych porach może nieść ze sobą wiele korzyści, gdyż istnieje na rynku sporo bajek, które wnoszą pozytywny przekaz, jak na przykład bajki Disneya. 

Ile czasu dziecko powinno oglądać bajki?

Kiedy już zdecydujemy się na to, że pozwalamy naszym dzieciom oglądać bajki, to trzeba to zrobić świadomie i świadomie wyznaczyć ograniczenie czasowe, aby nie skończyło się tak, że dziecko będzie oglądało codziennie przez kilka dobrych godzin. Dlatego tak ważne jest ustalenie limitu i przestrzeganie go.

Oczywiście wszyscy wiemy, jak oglądanie telewizji potrafi być wciągające. Dlatego warto wymyślić skuteczne sposoby, które pozwolą odciągnąć dziecko od telewizora. Może to być np. wyjście na spacer, jakaś inna aktywność fizyczna typu basen, granie w gry planszowe lub inna forma spędzania czasu razem, która nie tylko zajmie uwagę czymś innym, ale jednocześnie będzie mogła zbudować większą więź między członkami rodziny.

Pamiętaj, żeby kontrolować nie tylko to, ile czasu dziecko ogląda telewizję, ale także to, co ogląda. Ważne, aby programy były dostosowane do etapu i poziomu rozwoju. Absolutnie nie powinny się pojawić bajki, które posiadają jakieś elementy przemocy. Świetne okażą się te edukacyjne.

Polskie bajki – czy oglądanie telewizji powinno być nagrodą?

Odpowiedź jednoznacznie brzmi: nie. Oglądanie telewizji niesie za sobą bardzo dużo negatywnych aspektów, a w nadmiarze nie wpływ pozytywnie na rozwój dziecka. Oczywiście, jeśli świadomie sięgamy po edukacyjne treści, to mogą być one świetnym elementem rozwoju. Natomiast jest to forma spędzania wolnego czasu, relaksu, ale nie powinna stanowić nagrody dla dziecka za zrobienie czegoś. Warto jednak stosować ,,zdrowe nagrody’’. Zamiast, przykładowo, nagradzać pójściem na pizzę czy obejrzeniem serialu można nagrodzić przygotowaniem pysznego, zdrowego jedzenia. Kształtowanie podejścia, które idzie w kierunku budowania zdrowych nawyków jest bardzo ważne.

Popularne polskie bajki

Kiedy się oglądało ,,Wieczorynkę”, dzisiaj prawdopodobnie czegoś takiego nie ma, a dzieci bajki oglądają na Netflixie, Disney Plus czy innych tego typu platformach, jak na przykład YouTube, jeśli rodzice mają wykupioną subskrypcję. Prawdopodobnie najmłodsi nie znają tej irytacji, która towarzyszyła wielu ludziom oglądającym telewizję z powodu ciągłych reklam. 

Wieczorynki były czymś, na co się czekało bardzo długo i nie mogło się ich doczekać. Dzisiaj mamy filmy, jakie tylko chcemy, na wyciągnięcie ręki. Ten wybór jest bardzo duży i przez to dość przytłaczający. Ciężko zdecydować się na to, co puścić dziecku, aby równocześnie było to dla niego wartościowe. W takiej sytuacji warto sięgnąć po kultowe bajki, które znaliśmy w dzieciństwie.

Bolek i Lolek

Jest to popularny animowany serial, którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Twórcą koncepcji i jego inicjatorem, był Władysław Nehrebecki. Bajka opowiada o przygodach Bolesława i Karola, czyli Bolka i Lolka. W trakcie swoich przygód chłopcy często się przebierają – raz za Indian, raz za sportowców, a innym razem za marynarzy. W swoich przygodach uczą, jak radzić sobie z problemami, czym jest przyjaźń, jak pomagać młodszym i starszym, oraz jak kreatywnie spędzać czas. 

Co ciekawe, w zorganizowanym plebiscycie przez TVP oraz Gazetę Wyborczą bajka ,,Bolek i Lolek” w 1997 roku zajęła pierwsze miejsce, zaraz przed Smerfami.

Niezwykłe przygody Koziołka Matołka

Koziołek Matołek to postać literacka stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Była to jedna z pierwszych historyjek obrazkowych dla dzieci.  Ukazała się w 1932 roku. Bajka uczy wielu wartościowych tematów, a sam Koziołek Matołek to postać, która ma dobre, współczujące serce i chętnie pomaga innym.

Reksio 

Reksio to legendarna polska bajka! Tytułowy wesoły piesek mieszka w budzie, jednak nie jest w stanie w niej być za długo, bo cały czas poszukuje nowych przygód. Jest otwarty i pozytywnie nastawiony do świata, dzięki temu szybko nawiązuje nowe znajomości. Uczy odwagi, bo wielokrotnie udowadnia, że potrafi bronić słabszych. W swoich historiach przekazuje wiele pouczających wartości, na przykład to, jakie mogą być konsekwencje niekorzystania z mydła i wody.

Dlatego właśnie Reksio to świetna opcja wyboru bajki dla dzieci. Co ciekawe, ten wybór jest również potwierdzony wieloma wyróżnieniami, jak Srebrne Koziołki na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych czy nagroda na Festiwalu Filmów dla Dzieci.

Miś Uszatek

Każdy, kto kiedykolwiek obejrzał ten polski serial animowany dla dzieci, doskonale zna słowa początku. A brzmią one:

,,Na dobranoc, dobry wieczór,

Miś pluszowy śpiewa Wam.

Mówią o mnie Miś Uszatek,

Bo klapnięte uszko mam.

Jestem sobie mały miś, gruby miś,

Znam się z dziećmi nie od dziś.

Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,

Znam się z dziećmi nie od dziś.”

Miś Uszatek opowiada o swoich przygodach i swojej ferajny: Prosiaczka, Króliczków, Zajączka, a także psa Kruczka. Tytułowy bohater został stworzony przez Czesława Janczerskiego i Zbigniewa Rychlickiego. Dzieciom, szczególnie z przedszkola, łatwo było identyfikować się z Misiem Uszatkiem, bo przypominał on z jednej strony znaną i ulubioną maskotkę, a także był kolegą, którego przygody można było obserwować na ekranie lub o nich czytać. 

Akademia Pana Kleksa

,,Akademia Pana Kleksa” to klasyczna bajka stworzona przez Jana Brzechwę. Jest to opowieść o 12-letnim niesfornym Adasiu Niezgódce, który razem z innymi chłopcami zostaje umieszczony w Akademii, którą opiekuje się Pan Kleks. Zajęcia w Akademii rozpoczynają się po śniadaniu, jest to m.in Kleksografia, Leczenie chorych sprzętów czy Gra w Piłkę Globus, inaczej nauka geografii. Bajka przede wszystkim pobudza wyobraźnię oraz pokazuje, że warto samodzielnie myśleć. Podkreśla, że dobrze jest rozwijać swoje talenty, ponieważ właśnie to daje możliwość realizowania własnych pasji

Plastusiowy pamiętnik

Autorką ,,Plastusiowego pamiętnika” jest Maria Kownacka. Bajka opowiada o ludziku z plasteliny, Przygody Plastusia opisują jego życie i przyjaźnie z przyjaciółmi z piórnika, zwłaszcza z Tosią, która ulepiła Plastusia z plasteliny. 

,,Plastusiowy Pamiętnik” pokazuje i uczy, jakie cechy warto mieć i w jaki sposób zachowywać się, aby być lubianym i mieć przyjaciół. Tosia, to dziewczynka uczynna, która nie okazuje żalu, jest miła dla innych, a swoim zachowaniem pokazuje, że warto zwracać uwagę nie na to, czy ktoś jest bogaty, czy nie, ale na to, jaki  jest w stosunku do nas.

Popularne zagraniczne bajki dla dzieci 

Opowiadania Muminków

,,Muminki’’ to inaczej przesympatyczne stworzenia z dalekiej Finlandii, jednocześnie to bohaterowie jednej z najpopularniejszych bajek dzieciństwa wielu ludzi. Niemal każdy znał Mamę i Tatę Muminka, Włóczykija czy Małą Mi. Zresztą, te postacie są nawet dzisiaj popularne, bo w różnych sklepach wciąż można kupić chociażby koszulki z wizerunkiem Małej Mi. Serial liczył kilkadziesiąt odcinków.

Jest on bardzo optymistyczną opowieścią, która powstała w czasie II wojny światowej, aby złagodzić straszną rzeczywistość. Zdecydowanie warto sięgnąć po ,,Muminki’’ i pozwolić najmłodszym zapoznać się z ich fascynującym światem.

Pszczółka Maja

,,Pszczółka Maja” to austriacko-japońsko-zachodnioniemiecka produkcja. Historia jest oparta na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa. Swego czasu ,,Pszczółka Maja” cieszyła się ogromnym powodzeniem w Polsce. Po raz pierwszy pojawiła się w Wieczorynce w grudniu 1976 roku i podbiła serca dzieci. 

Pszczółka Maja to główna bohaterka, niezależna, niepokorna, a przy tym przyjacielska i mądra. Swoim podejściem uczy tolerancji, a także podkreśla, że bycie kimś innym wcale nie oznacza, że jest się gorszym.

Sąsiedzi 

To czeski, humorystyczny serial animowany. Opowiada głównie o perypetiach dwóch nieudolnych majsterkowiczów. Napotykają w swoich przygodach na różne problemy. Następnie starają się je rozwiązać własnymi siłami, co często prowadzi do jeszcze większych kłopotów i problemów.

Smerfy

Serial opowiada o przygodach niebieskich stworzeń, które zostały nazwane Smerfami. Ich wrogiem jest Gargamel – czarnoksiężnik, który na nie poluje, wraz ze swoim kotem Klakierem. Smerfy, jako bajka, przekazują wiele wartości. Uczą na przykład uważności, a także tego, jak być dobrym w stosunku do innych. Najlepszym tego przykładem jest Papa Smerf – wódz wioski i opiekun mieszkańców. W każdym czasie można się do niego zwrócić, a on sam jest troskliwy. 

Smerfy uczą zaradności, pewności siebie, a także uwypuklają pewne cechy, które niekoniecznie są dobre, poprzez pokazanie ich na poszczególnych bohaterach, jak na przykład Smerf Laluś, który nieustannie był wpatrzony w siebie i swoje odbicie, czy Smerf Maruda, który ciągle narzekał.

Gumisie

To popularna produkcja ze świata Walt Disneya. Opowiada o sześciu bohaterach przypominających niedźwiadki, którzy zamieszkują Gumisiową Dolinę. Oglądając tę bajkę, można towarzyszyć im w niezwykłych przygodach. Gumisie to nie zwyczajne misie, jak można usłyszeć w piosence, ale to stworzenia o niezwykłej mocy, którą zyskują po wypiciu soku z gumijagód. Wtedy stają się niezwykle silne, skoczne i gotowe do walki z księciem Ightornem oraz jego sługami.

Tabaluga

,,Tabaluga” to historia o zielonym smoku, który powstrzymuje króla Arctosa, rządzącego lodową krainą. Arctos nienawidzi zieleni i pragnie, żeby cały świat został pokryty lodem. Wszystkie zwierzęta boją się go, i nikt nie jest w stanie mu się sprzeciwić, z wyjątkiem smoka, ziejącego ogniem – Tabalugi. Ta bajka uczy przede wszystkim odwagi oraz walki dobra ze złem. 

Kacze opowieści

,,Kacze opowieści” to kolejna produkcja Walta Disneya, a poszczególne odcinki są oparte na treściach komiksu. Serial opowiada historię Sknerusa McKwacza i jego siostrzeńców, którzy podróżują po świecie w poszukiwaniu skarbów. Ta bajka to świetny przekaz wiedzy na temat finansów i zdrowego do nich podejścia. Pokazuje doskonale, że skąpstwo wcale nie jest dobrą cechą.

Krecik 

Dzisiaj ciężko powiedzieć, że taka bajka cieszyła się aż taką popularnością. W końcu jej bohaterowie praktycznie wcale nie mówil,i a mimo to tytułowy Krecik  został pokochany przez polskie dzieci. Bajka  opowiada o tytułowym bohaterze który przeżywa niesamowite przygody wraz ze swoimi przyjaciółmi. Kiedy spotykają go kłopoty jest zawsze bardzo pomocny. Dlatego właśnie jest też bardzo lubiany. 

Polskie bajki – droga do rozwoju 

Krótko mówiąc, warto sięgać po bajki, ponieważ mają one duże znaczenie w życiu dziecka. Obecnie na rynku mamy mnóstwo pozycji książkowych. Przede wszystkim czytanie dzieciom pomaga rozwijać empatię. Kiedy maluch obserwuje losy bohatera, jest w stanie wczuć się w to, co ten bohater czuje. 

Ponadto, samo czytanie rozwija słownictwo, pomaga rozwijać umiejętność czytania i pisania. Buduje umiejętność koncentracji, a to w dzisiejszym świecie pełnym rozpraszaczy jest kluczową umiejętnością, która pozwala osiągnąć sukces.

Jeśli chodzi o czas czytania książek i to, kiedy warto zacząć, odpowiedź brzmi: jak najszybciej. Książki czytać powinniśmy nawet niemowlakom, bo dzięki temu budujemy więź z dzieckiem, a nasz maluszek może osłuchać się z językiem i poznać jego melodyjność. To także niezwykły czas z matką, który z pewnością zbuduje jeszcze większą więź. 

Mówiąc o czasie, warto sięgać po książki w różnych porach dnia i dostosować je do trybu życia. Na pewno dobrze jest wprowadzić nawyk czytania wieczorem, dzięki temu naturalnie nauczymy najmłodszych, że godzinka przed snem powinna pozostać wolna od wpływu światła niebieskiego, czyli od monitorów, komputerów i telefonów.

Wybierając bajki, powinniśmy kierować się tym, aby były one wolne od przemocy i przekazywały dobre wartości. Wśród polskich produkcji znajdziemy mnóstwo propozycji, takich jak Bolek i Lolek, Reksio, Koziołek Matołek. Popularne są również bajki zagranicznych twórców, jak na przykład Gumisie czy Kacze Opowieści. 

Tego typu bajki w większości znajdziemy też w formie papierowej, w postaci książki lub komiksu, albo w formie bajki, którą możemy obejrzeć na telewizorze. 

Czy warto jednak pozwalać dzieciom na oglądanie telewizji? Odpowiedź brzmi: to zależy. Z pewnością noworodek i niemowlę powinny unikać kontaktu z monitorem telewizora, gdyż negatywnie wpływa na ich rozwój. Ponadto z uwagi na brak zrozumienia języka, nie wyciągną wartości z oglądanych treści. 

Natomiast, kiedy dzieci są już starsze, warto pozwolić na oglądanie telewizji, ale ważne jest to, aby robić to świadomie, wyznaczać jasne granice i nie traktować oglądania telewizji jako gratyfikacji w zamian za zrobienie czegoś. Ważne jest to, aby kontrolować to, co nasze dzieci oglądają, i żeby oglądane bajki miały wartościowy przekaz, pomagały w rozwoju oraz uczyły odróżniania dobra od zła.

 

 

Beata Perzanowska