Polskie lody – które marki lodów są polskie?

22 sierpnia, 2023 Wyłączono przez Dawid
Polskie lody – które marki lodów są polskie?

Lody są ulubionym przysmakiem wielu Polaków. Zainteresowanie tym chłodnym specjałem wzrasta zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Choć szczyt sprzedaży przypada na okres wakacyjny. Wielu analityków w tym roku spodziewa dwucyfrowego wzrostu wartości rynku lodów w Polsce. W ubiegłym roku odnotowano wzrost o 12,5% do 3,648 mld zł. Które marki mają największy udział w rynku lodów? Czy są wśród nich najlepsze polskie lody z 100% polskim kapitałem?

Liderzy na rynku lodów w naszym kraju

Wg danych udostępnionych przez CMR ponad 80% sprzedanych lodów należą do marek Koral, Unilever i Froneri. Wśród najpopularniejszych lodowych przysmaków wymienia się: Magnum, Koral Rożek, Katus, Koral Ekipa, Nestlé i Big Milk. W sklepach małoformatowych poniżej 300 mkw. liderem sprzedaży jest Grycan. Od kilku lat obserwuje się wzrost sprzedaży lodów rzemieślniczych. W wielu kawiarniach można zakupić dobre polskie lody własnej produkcji. Które lody produkowane są przez firmy ze 100% polskim kapitałem?

Polskie lody – czyli które?

Lody są uwielbianym przysmakiem szczególnie w upalne letnie dni. Można je kupić w dużych i małych sklepach, a także w różnych punktach gastronomicznych. Które lody produkowane są przez marki z polskim kapitałem? Poniżej przedstawiamy listę wybranych marek produkujących lody. Są to polskie marki lodów mające 100% polski kapitał.

Admart

Polska marka produkująca wysokiej jakości lody i mrożonki. W ofercie brandu są lody impulsywne (m.in. rożki, 3-smakowe lody w kubkach i pojemnikach, lizaki lodowe), a także familijne.

Alexpol

Polski producent lodów, mrożonek i przetworów owocowo- warzywnych. Marka powstała w 1999 roku w Turowie. W ofercie brandu są np. kultowe lody w wafelku Śnieżka, rożki i lody w pojemniczkach.

Anita

Marka została założona w 1993 roku i od początku swojej działalności produkuje lody przemysłowe. Od 1998 roku brand poszerzył ofertę o mrożone wyroby kulinarne. Oferta lodów i deserów lodowych marki jest bardzo szeroka. Są to rożki, lody na patyku, rolady lodowe, lody w kubeczkach, sorbety i kanapki lodowe, lody wodne, a także lody jogurtowe.

Augusto (Kilargo)

Kultowa polska marka lodów powstała w 1991 roku. W ofercie brandu można znaleźć m.in. rożki, lody kanapkowe, ze słodkimi sosami, rolady, lody retro, a także z orzeźwiające sorbety lodowe.

Fawor

Poznańska spółdzielnia Fawor istnieje od 1908 roku. W ofercie brandu oprócz wyrobów ciastkarsko-piekarniczych jest kilka rodzajów lodów. Wszystkie lody tego brandu wykonane są wyłącznie z naturalnych składników.

FoodCare

Marka produkuje słynne wodne lody frugo o wielu smakach. Przygotowywane są z soków i przecierów owocowych.

Grycan

Tej polskiej marki nie trzeba nikomu przedstawiać. Powstała w 2004 roku i znana jest w kraju, jak również granicą. Produkuje zarówno lody na bazie śmietanki, jak i sorbety lodowe.

Hela-Prima Sp. z o.o.

Początki marki sięgają 1960 roku, gdy zaczęto produkcję lodów rzemieślniczych. Od 1991 roku rozpoczęto produkcję lodów na szerszą skalę. W ofercie brandu są lody na patyku, rożki, rolady lodowe, a także lody w pojemnikach do sprzedaży w kawiarniach.

ICE MASTRY

Kultowa marka polskich lodów. Powstała w 1975 roku w Kętach. W ofercie brandu można znaleźć między innymi lody w wafelku, na patyku, rożki, kanapki śniegowe, a także lody kubełkowe i familijne.

Klapiec

Mała rodzinna firma, która powstała w 1991 roku jako kawiarnia. Od 2010 roku firma z sukcesami bierze udział w Lodowym Mistrzostwach Polski. Lody rzemieślnicze z Gliwic można znaleźć przede wszystkim w wielu kawiarniach na terenie naszego kraju.

Kociak

Kawiarnia założona w 1962 produkująca wysokiej jakości lody rzemieślnicze. W 2019 lody tej pracowni uzyskały tytuł Mistrzów Polski. Oferuje sprzedaż swoich wyrobów na terenie Poznania oraz okolic.

Komages

Marka powstała w 1989 roku. Od początku produkowała przede wszystkim koncentraty do produkcji lodów, polewy, a także lody włoskie.

Koral – najpopularniejsze polskie lody

Największy producent lodów z polskim kapitałem. Powstała w 1979 roku. W ofercie brandu jest ponad 400 różnych rodzajów lodów.

Lodmor

Kolejne lody polskie z ponad 50-letnią tradycją. Producent lodów w kostce Calypso, które dostępne są w wielu różnych smakach.

MLEKOVITA

Znana Spółdzielnia Mleczarska produkując smaczne lody o wielu różnych smakach i formach (rożki, kanapka, kubeczek, a także lody familijne).

Nordis Sp. z o.o. 

Producent i dystrybutor mrożonej żywności. Działający nieprzerwanie od 1968 roku. Produkuje lody o różnorodnych pojemnościach od 40 ml do 1 l. W asortymencie jest ponad 100 różnych rodzajów lodów.

Łódzka Spółdzielnia Mleczarska Jogo

Oprócz nabiału produkuje lubiane przez dzieci lody Bambino, które wytwarzane są ze śmietanki pochodzącej z mleka od Polskich krów. Lody Bambino Jogo dostępne są na patyku, w formie lodowych kanapek, a także w dużych rodzinnych opakowaniach.

Pracownia Lodziarska „Burda & Walasek”

Marka produkująca Ice Popsy z naturalnych składników. Mają krótki skład i są wolne od sztucznych dodatków.

Prawdziwe lody

Mała rodzinna firma produkująca polskie lody rzemieślnicze od ponad 30 lat – brand został założony w 1988 roku w Opolu. Produkty tej marki można zakupić wyłącznie w kawiarniach.

Whoopy Whey 

Marka produkująca lody proteinowe. Są bezglutenowe i beztłuszczowe. Obecnie dostępne są w kilku smakach.

Wytwórnia Lodów Jan 

Powstała w 1987 roku początkowo produkowane były wyłącznie lody rzemieślnicze. Od 1991 roku produkowane są także lody na skalę przemysłową do sklepów i kawiarni.

Wytwórnia Lodów Młynarczyk

Historia marki sięga 1947, gdy została założona w Lesznie Wytwórnia Lodów Jadalnych „Pingwin”. Lody produkowane są z naturalnych składników, a dodatkowo nie zawierają konserwantów i innych sztucznych dodatków.

Jeśli tak jak wielu Polaków jesteś smakoszem lodów, to wspieraj polską gospodarkę i wybieraj rodzime marki. 

 

Autor: Brygida Konopka- König