Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj praktyczne tricki i metody!

26 lipca, 2023 Wyłączono przez Dawid
Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj praktyczne tricki i metody!

Czasy są trudne. Rok temu było tak samo – wiadomo, wybuchła przecież wojna rosyjsko-ukraińska, która doprowadziła do szoku cenowego na rynkach surowcowych. Dwa, trzy lata temu wcale nie było lepiej – Covid-19 oraz wprowadzane w celu ochrony gospodarki tarcze finansowe również dołożyły swoją cegiełkę do problemów, z którymi obecnie się borykamy.

Zresztą… nawet jeśli czasy nie są kryzysowe, niełatwo jest nam oszczędzać. Możemy pokusić się nawet o stwierdzenie, że w czasie prosperity gospodarczej oszczędza się… trudniej. Analogiczna sytuacja występuje na drogach – kierowcy są mniej rozważni podczas słonecznych dni, co przekłada się na większą liczbę wypadków drogowych.

Na czym polega oszczędzanie?

Nie będziemy Ci teraz prawić morałów dotyczących tego, dlaczego warto oszczędzać… ponieważ coś do powiedzenia na ten temat ma ChatGPT:

Oszczędzanie to proces gromadzenia środków finansowych, mający na celu zabezpieczenie na przyszłość oraz osiągnięcie konkretnych celów finansowych. Polega na odkładaniu części swoich zarobków lub dochodów z bieżących wydatków, tak aby mieć rezerwę pieniędzy na nieprzewidziane sytuacje, planowane inwestycje lub osiągnięcie określonych celów życiowych. Praktyka oszczędzania ma długą historię i jest podstawowym elementem zdrowego zarządzania finansami.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie podejmują wysiłek oszczędzania. Jednym z najważniejszych jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego w przypadku nagłych wydarzeń, takich jak utrata pracy, choroba lub nagły wydatek. Oszczędności stanowią poduszkę finansową, która pozwala uniknąć zadłużenia lub skrajnych trudności finansowych w kryzysowych sytuacjach.

Z drugim akapitem jak najbardziej się zgadzamy – systematyczne oszczędzanie sprawia, że możemy stać się niezależni finansowo oraz zyskujemy zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych i nieprzewidzianych zdarzeń. Co innego, jeśli chodzi o pierwszą część tej odpowiedzi – cóż, bardziej siermiężnego tekstu dawno nie widzieliśmy…

Oszczędzanie wymaga pamiętania o kilku ważnych zasadach

Oszczędzanie nie jest proste… ale pokażemy Ci, w jaki sposób możesz to robić

Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: jak oszczędzać pieniądze? Nie jest to proste i nie gwarantujemy Ci, że dzięki naszym poradom osiągniesz sukces. Ba, nikt nie jest w stanie Ci tego zagwarantować. Mimo to warto, byś zagłębił się w lekturze. Powód jest prosty: w obliczu tak dynamicznych i nieprzewidywalnych czasów, z jakimi mamy obecnie do czynienia, umiejętność oszczędzania pieniędzy zyskuje na wartości.

Niezależnie od tego, jaka jest Twoja sytuacja finansowa, wprowadzenie przynajmniej kilku pozornie drobnych zmian w wydatkach domowych oraz przyzwyczajeniach zakupowych może przynieść Ci w dłuższej perspektywie wymierne korzyści. Jak osiągnąć ten cel? W naszym artykule przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na oszczędzanie pieniędzy.

Pierwsza zmiana… jest w Twojej głowie

Jeśli dopiero planujesz ograniczyć wydatki, zacznij od zmiany sposobu myślenia o oszczędzaniu. Musisz sobie uświadomić, że oszczędzanie to proces długotrwały. Nie ma miejsca na spektakularne i błyskawiczne zwycięstwa. Wręcz przeciwnie – musisz być gotowy na długotrwały, systematyczny wysiłek.

Jeśli użyjemy analogii sportowej, potraktujmy oszczędzanie pieniędzy nie jako intensywny mecz, ale raczej wielomiesięczny trening… który tak naprawdę nie ma końca.

Jednym z częstych błędów, jakie popełniamy na początku swojej przygody z oszczędzaniem, jest słomiany zapał. Okazuje się bowiem, że często zaczynamy od jednorazowego odłożenia większej kwoty… i na tym kończą się nasze wysiłki, ponieważ zadowoleni z sukcesu luzujemy narzuconą sobie dyscyplinę i zaczynamy wydawać znacznie więcej, niż wcześniej. I tyle z naszej drogi ku finansowej niezależności…

Regularne oszczędzanie może przynieść naprawdę dobre efekty

Druga zmiana, czyli wyznaczenie sobie celu

Kolejnym ważnym krokiem, jeśli chodzi o skuteczne oszczędzanie, jest wyznaczenie celu do osiągnięcia. Określ, na co przeznaczysz zgromadzone oszczędności i w jakim czasie zamierzasz to zrobić. Następnie, regularnie odkładaj wcześniej ustaloną kwotę, aby osiągnąć cel w konkretnym, wcześniej wyznaczonym terminie.

Ważne, by cele, które sobie ustanowisz, nie były nierealne. W takiej sytuacji próby ich zrealizowania jedynie spalą na panewce, Ty zaś się zrazisz. Targety należy wyznaczać zgodnie z metodyką SMART, co oznacza, że powinny być one skonkretyzowane (odłożę X złotych, by kupić produkt Y za Z miesięcy), mierzalne (odłożę konkretną kwotę), osiągalne/realne (odłożę X złotych, co stanowi Y procent mojej pensji) i określone w czasie (zacznę oszczędzanie za X dni, a skończę za Y tygodni).

Warto wiedzieć – określanie celów SMART jest ważne nie tylko w oszczędzaniu

Metodyka SMART jest wykorzystywana nie tylko podczas oszczędzania, ale także – a może nawet przede wszystkim – w zarządzaniu firmą czy projektem. Sięga się po to rozwiązanie podczas planowania przyszłych działań, zarządzania oraz oceny dotychczasowych osiągnięć. Poprzez stosowanie się do zasad SMART w organizacji przedsiębiorca może poprawić efektywność swoich działań, ponieważ zaczyna on jasno widzieć, w jakim punkcie się znajduje oraz do czego zmierza.

 

Trzeci krok – przeanalizuj swoje finanse

Kolejnym działaniem, jakie powinieneś wykonać, jest dokładna analiza budżetu gospodarstwa domowego, tzn. osiąganych dochodów oraz wydatków. Nie jest to szczególnie skomplikowane. W tym celu możesz przygotować prostą tabelę składającą się z dwóch kolumn. Jedna z nich będzie zawierać wpływy osiągane przez Ciebie oraz pozostałych członków rodziny, druga zaś, jak zapewne już się domyślasz – wydatki. Następnie oblicz różnicę.

Niezależnie od tego, jakie wyjdzie saldo – dodatnie czy ujemne – przeanalizuj swoje wydatki, a następnie… spróbuj je ograniczyć. Przemyśl, czy np. opłacasz subskrypcje za platformy streamingowe, z których korzystasz rzadko lub w ogóle. Niepotrzebne wydatki mogą kryć się w takich kosztach jak np. opłata za bilet miesięczny autobusowy wykupiony na siedem dni w tygodniu, podczas gdy nie korzystasz z komunikacji miejskiej w weekendy.

Oszczędzanie do skarpety czy aktywne oszczędzanie?

Przez lata wielu z nas – dotyczy to szczególnie starszych pokoleń – oszczędzało pieniądze w sposób pasywny, tzn. bez korzystania ze względnie produktów finansowych (rozumie się przez to lokaty bankowe, rachunki oszczędnościowe czy obligacje skarbowe). Obecnie zaczyna się to zmieniać, a wpływ na to bez wątpienia ma inflacja.

Dlaczego warto zdecydować się na aktywne oszczędzanie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – ponieważ możemy dzięki temu liczyć na pomnożenie oszczędności. Nie zarobisz wprawdzie w ten sposób milionów, ale dodatkowych kilka czy kilkanaście procent zysku rocznie nie jest chyba złym pomysłem, jeśli weźmiemy pod uwagę względnie niskie ryzyko oraz wciąż jeszcze wysoką inflację.

Warto wiedzieć – oszczędzanie to nie to samo, co inwestowanie

Pamiętaj, że kiedy piszemy o oszczędzaniu, mamy na myśli stosunkowo bezpieczne formy alokowania kapitału. Ryzyko upadku państwa (utrata środków zainwestowanych w obligacje skarbowe) czy całego systemu bankowego (do wysokości 100 000 euro środki na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych są chronione przez BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny) jest naprawdę niewielkie… choć oczywiście zawsze trzeba się z tym liczyć.

Czym innym jest inwestowanie w akcje, ETF czy kryptowaluty. Z jednej strony takie rozwiązanie daje szanse na bardziej atrakcyjny zarobek, z drugiej jednak trzeba mieć na uwadze wyższe ryzyko.

Zobaczmy, jak wygląda to w przypadku lokaty bankowej – oszczędzanie polega na tym, że klient składa w banku środki. Bank wykorzystuje ten kapitał, ale w zamian za to zobowiązuje się do przekazania ich posiadaczowi – w czasie określonym w umowie – wynagrodzenia w postaci odsetek; zwykle wynoszą one kilka procent w skali roku. Poniżej przedstawiliśmy i przykładowe wyliczenia dla lokaty trwającej pięć lat (w praktyce stosuje się głównie lokaty 2-3 letnie, ale tak jest nam łatwiej zobrazować korzyści, na jakie możesz wówczas liczyć):

Kwota lokaty 15 000,00 zł
Roczne odsetki 7,00%
Kwota lokaty Oprocentowanie roczne lokaty Nominalny zysk z odsetek podatek Belki (19% od odsetek) Zysk z odsetek po odjęciu podatku Belki Łączny zysk z odsetek (zysk skumulowany)
15 000,00 zł 7,00% 1 050,00 zł 199,50 zł 850,50 zł 850,50 zł
15 000,00 zł 7,00% 1 050,00 zł 199,50 zł 850,50 zł 1 701,00 zł
15 000,00 zł 7,00% 1 050,00 zł 199,50 zł 850,50 zł 2 551,50 zł
15 000,00 zł 7,00% 1 050,00 zł 199,50 zł 850,50 zł 3 402,00 zł
15 000,00 zł 7,00% 1 050,00 zł 199,50 zł 850,50 zł 4 252,50 zł
15 000,00 zł 7,00% 1 050,00 zł 199,50 zł 850,50 zł 5 103,00 zł
Ile odsetek otrzymasz po upływie: 5 103,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj praktyczne tricki i metody! Podsumowanie

Regularne oszczędzanie pieniędzy może wydawać się trudnym zadaniem. Z drugiej jednak strony dzięki konsekwencji oraz systematyczności można osiągnąć świetne efekty. Świadome gospodarowanie domowymi finansami pozwoli Ci zaoszczędzić naprawdę niemałe kwoty oraz zbudować stabilną podstawę finansową na następne miesiące lub nawet lata.

Miej na uwadze, że nawet małe kwoty pieniędzy, jeśli są regularnie odkładane, mogą przekształcić się w spore oszczędności w dłuższej perspektywie. W związku z tym warto podjąć wyzwanie, jakim jest regularne oszczędzanie, i cieszyć się z coraz większej kontroli nad swoimi finansami.

 

Autor: Emil Zelma