IPO polskich spółek – czy da się na nich zarobić?
8 października, 2020Jedną z najbardziej elektryzujących informacji na polskim rynku ostatnich lat, a może nawet dekady, jest zapowiadane wejście na giełdę grupy Allegro. Ten największy biznes z branży e-commerce z marszu powinien znaleźć się w indeksie WIG-20 i będzie należał do jednej z czołowych spółek. Czy jednak IPO polskich spółek są okazją do zarobku?
Czym jest IPO i jak daje zarobić?
IPO, czyli z angielskiego Initial Public Offering, to nic innego, niż po prostu pierwsza oferta publiczna – czyli wejście walorów spółki na giełdę po raz pierwszy. Dla spółek wejście na giełdę oznacza możliwość pozyskania znacznych środków na dalszy rozwój i inwestycje, natomiast inwestorzy w nabywaniu ich akcji poszukują sposobu na pomnożenie posiadanego kapitału i współuczestnictwa w osiąganych w przyszłości zyskach.
W związku z ultra niskimi stopami procentowymi i związanymi z nimi tanimi kredytami bankowymi pozyskiwanie funduszy z giełdy okazuje się niejednokrotnie droższe od komercyjnego kredytu. Z tego względu IPO nie jest dzisiaj postrzegane jako sposób na najtańsze finansowanie, ale raczej jako możliwość dołączenia do elitarnego klubu – zwłaszcza, jeśli spółka ma możliwość wejścia do największego indeksu w kraju – np. polskiego WIG20, niemieckiego DAX czy amerykańskiego S&P 500. Dla właścicieli spółek IPO stanowi nierzadko również okazję do sprawnego wyjścia z biznesu – sprzedając akcje na wolnym rynku, można łatwo spieniężyć swoje przedsiębiorstwo. To również sposób na oddłużenie spółki – w przypadku znacznego zadłużenia, to właśnie sprzedaż akcji może pozwolić spłacić zobowiązania, bez zaciągania nowych kredytów.
IPO daje okazję na wejście w posiadanie walorów spółki na wczesnym etapie wchodzenia na rynek. Dzięki temu istnieją duże szanse na zarobek, związany z przyszłym wzrostem jej akcji. Największe spółki muszą spełnić również kilka dodatkowych kryteriów, zanim wejdą w skład największych indeksów, kiedy to jednak następuje, popyt na ich akcje znacząco rośnie – skupują je bowiem ETF’y odzwierciedlające indeks. Dlatego wczesny zakup ich walorów może być świetną okazją do zarobku.
Czy na polskich IPO można zarobić?
Czy w Polsce inwestując w IPO, można zarobić? Tu nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Państwowe podmioty, jak JSW czy PGKiM raczej nie zachwyciły, ale spółki prywatne, jak np. CD Project Red często pozwalają nieźle zarobić. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił i kupić akcje online, to warto więc przed zakupem prześledzić sytuację finansową spółki.