Dlaczego warto otworzyć konto bankowe

30 grudnia, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Dlaczego warto otworzyć konto bankowe

Obecnie zdecydowana większość osób posiada konto bankowe. Jest to jedna z podstawowych usług świadczonych przez banki. Najczęstszym powodem do założenia rachunku jest łatwość jego obsługi i ciągły dostęp do swoich pieniędzy. To jednak nie wszystko, bo nieraz na klientów czekają dodatkowe możliwości. Dlaczego zatem warto otworzyć konto bankowe?

Co to jest rachunek bankowy?

Czasami można spotkać się z nazwą rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Da się z niego skorzystać w bankach i niektórych SKOK-ach. To one mają prawo do przechowywania pieniędzy. W ramach usługi udostępniana jest możliwość wykonywania transakcji, wpłat, wypłat itd. Na ogół również oprócz podstawowego rachunku tworzony jest dodatkowy, który jest oprocentowany. Nazywany jest on kontem oszczędnościowym.

Jakie są zalety posiadania konta bankowego?

Podstawową korzyścią założenia konta w banku dla wielu jest rezygnacja z gotówki. Dzięki temu nie trzeba posiadać przy sobie pieniędzy. Obecnie prawie wszędzie da się zapłacić kartą. Jest ona dodawana do konta bankowego i pomaga w codziennym życiu w chwili dokonywania płatności np. w sklepie.

Nie ma chyba osoby, która nie musi opłacać rachunków np. za telefon lub prąd. Konto bankowe daje możliwość wykonywania opłat sprzed ekranu komputera lub smartfonu. Już nie trzeba czekać w długich kolejkach na poczcie lub u usługodawcy. Warto pamiętać, że do wszystkich transakcji dokonywanych w systemach bankowych generowane jest potwierdzenie wpłaty. To dowód na to, że przelew został zrealizowany.

Konto bankowe to najczęściej dopiero początek współpracy z bankiem. Nieraz jego posiadanie jest koniecznością w przypadku chęci skorzystania z oferty kredytowej. Najbardziej lojalni klienci mogą liczyć na ułatwiony proces starania się o kredyt. Zbadanie zdolności kredytowej jest dla pracowników banku zdecydowanie prostsze w sytuacji, gdy mają oni dostęp do historii wpływów i wydatków.

Dodatkowym atutem może stać się oszczędzanie pieniędzy. Można to łatwo robić za pomocą konta oszczędnościowego oraz lokat. Zdarza się, że instytucje przygotowują ciekawszą propozycję dla posiadaczy rachunku. Odkładanie nawet małych sum na specjalnych kontach jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż trzymanie zgromadzonych środków w domu.

Zaletą posiadania rachunku płatniczego jest także wygoda w przypadku korzystania z usług publicznych. Dzięki stworzeniu tzw. profilu zaufanego zyskuje się opcję łatwego logowania do portali rządowych. Dokonywanie czynności za ich pomocą jest o wiele szybsze niż wizyta np. w urzędach miast.

Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

Oferta rachunków bankowych w Polsce jest ogromna. O przewadze niektórych z nich decydują zazwyczaj detale. W razie chęci skorzystania z podpowiedzi warto zajrzeć do rankingu na hellofinance.pl. Jest on na bieżąco aktualizowany i przedstawia najważniejsze cechy ofert w poszczególnych bankach. Mowa tu np. o opłatach oraz o ciekawych opcjach dodatkowych. Nawet już w trakcie użytkowania usług u jednego z banków warto być na bieżąco z tym, co oferuje konkurencja. Zdarza się, że propozycje często zmieniają się na korzystniejsze.