Fenomen speedcubingu w Polsce w kontekście niedawnych zawodów w Koninie

22 kwietnia, 2023 Wyłączono przez Dawid
Fenomen speedcubingu w Polsce w kontekście niedawnych zawodów w Koninie

Polacy coraz częściej wybierają rozrywki umysłowe, stawiając już nie tylko na rozwój fizyczny, ale też intelektualny. Pojęcie kostki Rubika znają prawie wszyscy, niemal każdy z nas trzymał ją kiedyś w rękach, a niektórzy nawet zdołali ją ułożyć. Natomiast tylko garstka najlepszych potrafi ułożyć ją w bardzo krótkim czasie. Dyscyplina taka nazywa się speedcubing, a jej fenomen oraz popularność w Polsce błyskawicznie rośnie. Co to dokładnie jest Speedcubing, jakie są jego zasady, dlaczego jest taki popularny i jakie są jego zalety?

Ciekawa historia kostki Rubika

Kostka Rubika, z języka węgierskiego Bűvös kocka – czyli „Magiczna kostka”, to łamigłówka logiczna w postaci sześciennej zabawki, wymyślona w 1974 r. przez węgierskiego rzeźbiarza i architekta – Ernő Rubika. Została ona opatentowana i zbudowana przez japońskiego inżyniera Terutoshiego Ishige w 1976 r. Pierwsze skuteczne ułożenie kostki Rubika zajęło jej wynalazcy cały miesiąc. Do Polski ta zabawka logiczna dotarła w 1980 roku. Zabawa nią polega na ułożeniu kwadratów podzielonych na sześć kolorów w taki sposób, żeby na każdej ze ścian sześciennej kostki widniały kwadraty wyłącznie w jednym kolorze.

Czym właściwie jest Speedcubing?

Speedcubing (z języka angielskiego Speed – szybkość i Cube – kostka), inaczej speedsolving, polega na ułożeniu kostki Rubika i jej podobnych łamigłówek w jak najkrótszym czasie. Pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w układaniu kostki Rubika na czas miały miejsce 5 czerwca 1982 roku w stolicy Węgier, Budapeszcie. Wraz z rozwojem Internetu zaczęły powstawać fora speedcubingowe zrzeszające mniej i bardziej doświadczonych amatorów tej dyscypliny, a także poradniki dla początkujących oraz zaawansowanych miłośników układania kostki. 

W Gdańsku działa Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, organizujące zawody w całym kraju. Polscy zawodnicy mają na koncie występy na mistrzostwach świata – Michał Pleskowicz w 2011 roku zdobył tytuł mistrza świata na zawodach w tajskim Bangkoku. W 2012 roku Polska była gospodarzem mistrzostw Europy w speedcubingu, które odbyły się we Wrocławiu. Popularność tej dyscypliny w naszym kraju jest tak duża, że nawet dorobiliśmy się swoich własnych systemów układania Kostki Rubika – metody ZB (Zborowski-Bruchem) oraz ZZ speedcubing system (https://www.speedcubing.pl/slownik/najpopularniejsze-metody). 

Speedcubing – garść ciekawostek i rad

Mistrzostwa Świata w Speedcubingu są organizowane od 1982 roku, natomiast od 2003 roku odbywają się cyklicznie co dwa lata, między innymi w Toronto, Budapeszcie, Bangkoku, Las Vegas, Paryżu czy Melbourne. W 2021 roku rywalizacja zawodników przebiegała w aż 18 konkurencjach. Na pierwszych mistrzostwach w historii, które odbyły się w Budapeszcie, wzięli udział reprezentanci 19 krajów, a zwyciężył Ming Thai ze Stanów Zjednoczonych, który ułożył kostkę 3×3 w czasie 22.95 sekund. Polak Michał Pleskowicz został mistrzem świata w 2011 roku z wynikiem 8,65 sekundy, pokonując na drodze do tytułu zawodników z 35 krajów. Tylko czekać, aż turnieje speedcubingu będzie można obstawiać w sportowych zakładach bukmacherskich. Gdy to nastąpi, informację o tym będzie można zapewne znaleźć na portalu probukmacher.pl. Do tego czasu kibicom i miłośnikom tej aktywności intelektualno-fizycznej będą musiały wystarczyć emocje związane z oglądaniem i śledzeniem rywalizacji oraz kibicowanie swoim ulubionym zawodnikom, występujących na oficjalnych turniejach.

Podczas mistrzostw liczy się zarówno czas pojedynczego ułożenia kostki, jak i średnią z 3 na 5 odczytów czasomierza, z wyjątkiem dwóch skrajnych wyników. Na zawodach nie brakuje kreatywności, zawodnicy potrafią układać kostkę logiczną jedną ręką, z zasłoniętymi oczami czy nawet stopami. Dla zaczynających swoją przygodę ze speedcubingiem najlepszym wyborem będzie kultowa już klasyczna Kostka Rubika 3×3. Kolejnym krokiem mogą być akcesoria 2x2x2 lub 3x3x3. Natomiast w przypadku zaawansowanych speecuberów popularne są kostki magnetyczne 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6, 7x7x7, a także Megaminx, Pyraminx czy Skewb, zapewniające o wiele dłuższą rozrywkę. Tego typu aktywność intelektualno-fizyczna rozwija refleks, logiczne myślenie, odporność na stres i presję czasu. To świetny wybór, pomagający w prawidłowym rozwoju młodych ludzi.

 

Turniej Energy Cube Konin 2023   

Na początku marca bieżącego roku, w „zielonej hali” przy ulicy Popiełuszki w Koninie, odbyły się oficjalne zawody w speedcubingu – Energy Cube Konin 2023 – po raz pierwszy zorganizowane w tym mieście. Wzięło w nich udział 143 zawodników z 7 krajów, organizatorem był koninianin Tomasz Szubert, a współorganizatorem Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Młodzi-Aktywni” w Koninie. W hali widowiskowo-sportowej MOSiR rywalizowali zawodnicy z Polski, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Republiki Południowej Afryki. Zawody zwyciężył rekordzista Europy Tymon Kolasiński, z wynikiem 5,67s, drugi natomiast był Brytyjczyk Chris Mills – 6,78s, a trzeci Kajetan Opach – 6,99s. Najszybsze pojedyncze ułożenie należało także do Tymona Kolasińskiego – 4,28s! W tym roku przez grupę organizatorów „Liga Niezwykłych”, w skład której wchodzą Tomasz Szubert, Przemysław Malinowski, Janusz Łebkowski i Michał Sozański, zostaną zorganizowane jeszcze trzy turnieje z tej serii oraz Mistrzostwa Polski. 

 

Artykuł sponsorowany