Czym są odsetki od pożyczki?

17 września, 2022 Wyłączono przez Dawid
Czym są odsetki od pożyczki?

Potrzebujesz zastrzyku gotówki na dowolny cel i w związku z tym zastanawiasz się nad wzięciem pożyczki? Pamiętaj, że z tego typu rodzajem finansowania nierozerwalnie wiąże się temat odsetek od pożyczki. To właśnie m.in. na ich podstawie można ocenić atrakcyjność danej oferty. Czym są odsetki?

Odsetki od pożyczki – czym są?

Odsetki to jeden z podstawowych kosztów związanych z zaciąganiem pożyczek i kredytów. Odsetki wchodzą zatem w skład całkowitego kosztu pożyczki, na który składają się także takie elementy jak: prowizja (choć niekiedy może wynosić 0 zł, jak pożyczka dostępna w PKO BP dla nowych klientów), ubezpieczenie i ewentualnie inne dodatkowe opłaty. Wszystkie koszty związane z wzięciem pożyczki zawsze są podane w umowie – warto zatem dobrze zapoznać się z jej treścią, by zrozumieć, na jakich warunkach będzie działać zobowiązanie.

Ile wynoszą odsetki?

Odsetki to główny koszt pożyczki. Wysokość odsetek zależy od zastosowanego w danym przypadku oprocentowania. Dla przypomnienia: oprocentowanie to wskaźnik (wyrażony w %) przedstawiający koszt odsetek w skali roku.

Wysokość odsetek zależy przede wszystkim od 3 czynników: kwoty pożyczki, okresu trwania umowy oraz stóp procentowych.

  1. Kwota pożyczki – to, ile pieniędzy chcesz pożyczyć od banku ma kluczowy wpływ na wysokość odsetek. Im wyższa kwota, tym wyższe odsetki.
  2. Czas, na jaki została zaciągnięta pożyczka – im dłuższy czas trwania umowy, tym więcej odsetek do spłaty.
  3. Wysokość oprocentowania – banki indywidualnie ustalają jego wysokość, bazując przy tym na stopach rynkowych.

 

Artykuł partnera