Co jest rosyjskie w Polsce?
25 listopada, 2022Polityka Putina, a wybieranie rosyjskich produktów
W dobie wydarzeń na Ukrainie i w Gruzji, niemal każdy potępia rosyjską politykę względem byłych republik radzieckich. Większość z nas popiera wprowadzenie europejskich sankcji na Rosję i inne próby nacisku na agresywne mocarstwo.
Z drugiej strony, te same osoby na co dzień sięgaja po rosyjskie produkty, nie będąc nawet tego świadomymi i przez to wspierają rosyjskie firmy. Poniżej postramy się przybliżyć najważniejsze marki i firmy będące obecnie w posiadaniu rosyjskiego kapitału.
Do niedawna bardzo mocnym punktem na tej liście były marki wódek, w tym najbardziej znana na Świecie Żubrówka i popularna Soplica. Jednak w ostatnim czasie wszystkie one zostały przejęte przez polski Maspex Wadowice.
Ile surowców energetycznych sprowadzamy z Rosji?
W 2021 roku sprowadziliśmy do Polski 10 MILIONÓW ton rosyjskiego węgla. Z innych źródeł krajów pozyskaliśmy jedynie około 2 milionów ton.
Jeśli chodzi o ropę naftową to w 2021 aż 63,6 proc. importu pochodziło z Rosji. Ilościowo to ponad 13,5 MILIONA ton. Udział ten przed laty przekraczał 90%, także widać tu znaczne spadki.
W przypadku gazu ziemnego to rosyjskie źródła w 2021 roku zaspokajały prawie połowę naszego zapotrzebowania.
W planach rządowych jest poważne ograniczenie tych wartości. Już niedługo, w momencie zakończenia budowy Baltic Pipe będziemy w stanie kompletnie zrezygnować z rosyjskiego gazu. W przypadku ropy i węgla będzie nieco trudniej, ale na pewno wartości te będą spadać.
Poniżej lista rosyjskich marek
1.
Amic energy – formalnie austriackie stacje benzynowe, które przejęły rosyjska sieć Lukoil w Polsce. Ma u nas około 120 placówek. W praktyce wiele serwisów wskazuje na mocne powiązania z rosyjskim kapitałem. Dlatego też można je uznać za rosyjskie.
2.
Kari i Centro – mamy też coś dla Pań. Dwie marki obuwnicze, które od 2012 roku dostępne są w Polsce. Obie są rdzennie rosyjskie.
3.
Kaspersky Lab – jeden z największych na świecie producentów oprogramowania antywirusowego. Marka zdecydowanie doceniana, nie tylko w Polsce. Czy jednak nie można znaleźć czegoś równie dobrego pochodzącego z bardziej przyjaznego dla nas kraju? Naszym zdaniem na pewno!
4.
Outpost – marka oprogramowania antywirusowego należąca do petersburskiej firmy Agnitum Ltd. Oprogramowanie mniej znane od Kasperskiego, ale podobnego jak on pochodzenia.
5.
Dr. WEB – kolejna marka antywirusa stworzonego przez moskiewską firmę Doctor Web.
6.
Oodji – kolejna marka odzieżowa. W Polsce ma jedynie nieco ponad 10 punktów, ale wspierając ją zakupowo na pewno stworzyłaby kolejne.
7.
Komunikator Telegram, okrzyknięty w polskim internecie hitem, który prześcignie kupionego przez Facebooka WhatsApp’a. Na pewno bracia Durov byliby z tego faktu zadowolenii.
8.
Oczywiście nie można pominąć rosyjskich linii lotniczych Aeroflot, którymi można polecieć chociażby z Okęcia.
9.
Apteczka Babuszki Agafii to również rosyjska marka.
10.
Musztarda Rustica – mało popularna w Polsce.
Są jeszcze firmy nierosyjskie, ale produkujące w tym kraju. Poniżej przykłady.
11.
Nokian – marka opon. Co prawda fińska, jednak jedna z jej największych fabryk znajduje się właśnie w Rosji.
12.
Niektóre produktu koncernu Unilever. Na pewno dezodoranty Rexona i Dove.
PS. W komentarzach pisaliście o marce Prestigio. Pragniemy poinformować, że marka ta należy do białoruskiego biznesmena, stąd też nie mogła się ona znaleźć w powyższym zestawieniu.
PPS. Przez jakiś czas na liście znajdował się dystrybutor gier CENEGA. Trafił on na listę przez pomyłkę i nie należy tej firmy kojarzyć z rosyjskim kapitałem.
Jak wiemy, lista ta jest na pewno niekompletna, jednak postaramy się ją systematycznie uzupełniać. Jeśli znacie jakieś inne rosyjskie marki to piszcie w komentarzach. Na pewno je dodamy.
Autor: Tomasz Dziewulski
Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Czy kapitał rosyjski zajmuje istotne miejsce w Polsce?
Rosja ulokowała sporą część kapitału na polskim rynku, ale bynajmniej tu nie dominuje. Wśród nich nie ma zbyt wielu produktów poza alkoholami, które na co dzień można znaleźć w sklepach. Polski przemysł energetyczny jednak korzysta przede wszystkim z rosyjskiego węgla.
Patriotyzm ekonomiczny z zasady zaleca wybieranie rodzimych usług i produktów, lecz nie nakłania do bojkotu. Czy są jakieś dodatkowe powody, dla których lepiej nie wspierać marek rosyjskich?
Agresja Rosji wobec Ukrainy i Gruzji wzbudza sprzeciw większości osób. Bojkot lub unikanie marek rosyjskich jest – tuż obok nałożenia europejskich sankcji – formą nacisku, jaki można wywierać na Rosję poprzez swoje codzienne wybory. Z perspektywy samej Polski, warto wybierać produkty pochodzące z przyjaźniejszych dla niej krajów.
Jakie były przykłady popularnych u nas rosyjskich marek, które przestały być rosyjskie lub wyszły z polskiego rynku?
Za przykład można podać sieć stacji benzynowych Lukoil i liczne marki alkoholi wytwarzane przez CEDC: Żubrówka, Soplica. Te pierwsze przejęła austriacka grupa Amic energy, która posiada jednak silne powiązania z rosyjskim kapitałem. Z kolei alkohole przejął na rodzimy kapitał, a konkretnie firma Maspex Wadowice.
Jakie są zalety i wady rosyjskiego węgla, czy warto go sprowadzać z Rosji?
Jedną z zalet rosyjskiego węgla jest jego niska cena i prawdopodobnie na tym się kończą jego atuty. Do tego jest jeszcze druga strona medalu, ponieważ za niska ceną stoi słabsza jakość. Węgiel ten jest mało wydajny i daje mniejszą ilość ciepła z tej samej ilości zużytego materiału. Z tego powodu warto wybierać węgiel oznaczony jako polski.
Które banki wciąż możemy nazywać polskimi? – zdecydowana większość działających w Polsce banków jest w rękach kapitału zagranicznego. Na całe szczęście, nie wszystkie. | |
Kod 590 – co faktycznie oznacza? Czy można się nim kierować jeśli zależy nam na zakupach produktów od polskich firm albo wspieraniu produkcji w Po |