Roboty spawalnicze: w jakich sektorach rynku sprawdzą się najlepiej?

18 października, 2021 Wyłączono przez Dawid
Roboty spawalnicze: w jakich sektorach rynku sprawdzą się najlepiej?

Spawanie to technologia produkcyjna i naprawcza, której historia jest bardzo długa. Jednak w ostatnich latach spawanie weszło na zupełnie inny poziom niż kiedyś. Wszystko ze względu na roboty spawalnicze, które zrewolucjonizowały rynek. Mowa o półautonomicznych urządzeniach wykonujących spawanie zrobotyzowane. Na czym to polega i jak działa robot tego typu? W jakich sektorach znajduje zastosowanie?

Czym są roboty spawalnicze?

Omawiane urządzenie to zaawansowany technologicznie sprzęt, który wykonuje spawanie bez udziału operatora. Nikt nie musi manipulować odległością sprzętu od spawanej powierzchni. Oczywiście nie oznacza to, że spawanie zrobotyzowane nie jest nadzorowane.

 

Programista robotów spawalniczych musi ustawić odpowiednie parametry, aby urządzenie prawidłowo wykonało swoje zadania. Trzeba ukończyć odpowiednie kursy na roboty spawalnicze, aby nie tylko dobrze programować, ale również potrafić nadzorować bezpieczną pracę sprzętu.

 

Warto mieć na uwadze, że roboty spawalnicze są bardzo zróżnicowane. Mogą być względnie uniwersalne, jak i posiadać sprecyzowane przeznaczenie, przykładowo roboty spawalnicze do rur oferowane przez CLOOS można z powodzeniem wykorzystać także w innych zastosowaniach. Jednak nie jest to cecha każdego robota dostępnego na rynku.

Gdzie i dlaczego wykorzystuje się spawanie zrobotyzowane

Niewątpliwe spawanie znajduje zastosowanie w bardzo wielu branżach. Wszędzie tam, gdzie się z niego korzysta, dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie robotów spawalniczych. Rzecz w tym, iż korzystanie z nich przeważa zdecydowanie nad wykorzystywaniem narzędzi ręcznych. Korzyści są następujące:

 

  • większa produktywność,
  • niższe koszty pracy,
  • mniej wypadków.

 

Przede wszystkim roboty spawalnicze do rur, czy dowolne inne, działają efektywniej niż operator z urządzeniem ręcznym. Zaletą robotów spawalniczych jest szybkość pracy oraz jej bezbłędność. Co więcej, pojedynczy robot jest w stanie wykonywać różnego rodzaju spawanie. To wszystko sprawia, że produktywność staje się o wiele większa.

 

Oczywiście roboty spawalnicze to relatywnie drogie urządzenia, na których zakup trzeba się wykosztować. Jednak zakup ten szybko się zwraca, gdyż spawanie przez robota jest zdecydowanie bardziej opłacalne. Wystarczy jeden programista robotów spawalniczych do obsługi nawet kilku robotów.

 

Jednocześnie, jak już wspominaliśmy, pojedynczy robot może wykonywać spawanie różnego rodzaju. W przeciętnej firmie, w przypadku zastosowania urządzeń ręcznych, zamiast programisty potrzebnych byłoby co najmniej kilku operatorów.

 

Tym samym spawanie zrobotyzowane zapewnia firmie oszczędność. Jednocześnie automatyzacja czynności redukuje liczbę wypadków. Programista po kursie na roboty spawalnicze nie ma bezpośredniego kontaktu z częściami wykonawczymi urządzenia. A więc nie jest zagrożony poparzeniem czy też innym wypadkiem. Co innego operator, trzymający w ręku spawarkę.

Kiedy korzystamy z robotów spawalniczych?

Ze względu na wymienione powyżej zalety robotów spawalniczych, wykorzystuje się je we wszystkich branżach, gdzie istnieje zapotrzebowanie na spawanie. Najpopularniejsze są w motoryzacji, zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i w warsztatach.

 

Urządzenia tego typu są również stosowane w budownictwie czy też w branży meblarskiej. Powszechnie stosuje się je w zasadzie w każdego rodzaju zakładach produkcyjnych, gdzie powstają konstrukcje złożone z elementów metalowych. Poza tym roboty spawalnicze służą również do łączenia tworzyw sztucznych.

 

Artykuł sponsorowany