Tax refund i inne pojęcia, które musisz znać, aby dostać zwrot podatku z Irlandii

28 października, 2019 Wyłączono przez Edytor2
Tax refund i inne pojęcia, które musisz znać, aby dostać zwrot podatku z Irlandii
Pracowałeś w Irlandii i chcesz odzyskać nadpłacony podatek? Nie jest to trudne. Warto jednak znać różne pojęcia związane z irlandzkim systemem podatkowym, żeby przyspieszyć cały proces.

Irlandia zwrot podatkuOd lat Irlandia jest jednym z ulubionych kierunków wyjazdów zarobkowych Polaków. W szczytowym momencie, czyli w 2003 roku, na zielonej wyspie było ponad 200 tys. naszych rodaków. Dziś ich liczba jest szacowana na nieco ponad 112 tys. Skoro tak wielu naszych rodaków pracuje w Irlandii, warto wyjaśnić tamtejsze niuanse podatkowe.

 

– W Irlandii można rozliczać się z podatku za 4 lata wstecz i można to robić nawet wtedy, gdy już od dawna nie przebywamy w tym kraju. Podatek dochodowy, czyli Personal Income Tax, płaci się według dwóch stawek: 20% i 40%. Pierwsza jest podzielona na cztery progi kwotowe w zależności od sytuacji rodzinnej. Przekroczenie progu powoduje, że nadwyżka dochodu jest rozliczana stawką 40-procentową – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA. – Aby otrzymać zwrot nadpłaconego podatku, konieczne jest złożenie rocznego zeznania podatkowego. Pieniądze są wypłacane podatnikowi nawet 2 miesiące po rozliczeniu.

 

Więcej o zwrocie podatku z Irlandii można przeczytać na stronie https://euro-tax.pl/zwrot-podatku/z-irlandii/. Poniżej zamieszczamy wyjaśnienia najważniejszych pojęć związanych z irlandzkim systemem podatkowym.

 

Revenue Irish Tax & Customs

To nic innego jak irlandzki Urząd Skarbowy. Dokładna nazwa to Biuro Urzędu Skarbowego, które zostało powołane w 1923 roku. Na jego czele stoi trzech komisarzy, a sam Revenue Irish Tax & Customs zatrudnia obecnie około 6 tys. pracowników. Zajmują się oni sprawami podatkowymi w 70 oddziałach na terenie całego kraju. Podstawowym zadaniem tego urzędu jest pobór ceł, podatków i obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (PRSI). Właśnie do Revenue Irish Tax & Customs trzeba złożyć roczne zeznanie podatkowe.

 

Personal Public Service Number (PPSN)

To Osobisty Numer Usługi Publicznej, który można porównać do polskiego numeru NIP nadawanego podatnikom. Numer PPSN jest konieczny, aby załatwić jakąkolwiek sprawę w różnych irlandzkich urzędach, a w tym również w Urzędzie Skarbowym. Bez tego numeru nie można odzyskać nadpłaconego podatku. PPSN jest nadawany przez Departament Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej (DEASP). Aby uzyskać taki numer, trzeba umówić się na spotkanie z urzędnikiem.

 

Tax refund

To zwrot podatku, dokonywany przez Revenue Irish Tax & Customs na rzecz tych podatników, którzy w danym roku podatkowym wykazali w rocznym zeznaniu nadpłatę podatku. Warto dodać, że Polacy pracujący w Irlandii otrzymują średni zwrot podatku w wysokości 3530 zł.

 

Personal Tax Credit

Indywidualna ulga podatkowa (można ją porównać do naszej kwoty wolnej od podatku), która przysługuje w Irlandii rezydentom. Jej wysokość zależy od statusu cywilnego podatnika. Inną kwotę może odliczyć singiel, inną małżonek lub osoba w związku partnerskim, a jeszcze inną wdowiec czy rozwiedziona osoba. W 2019 roku ulgi wynoszą:

 

Status cywilny 2019
Singiel 1650 EUR
Osoba zamężna lub partner cywilny 3300 EUR
Wdowa lub pozostały przy życiu partner z dzieckiem na utrzymaniu 1650 EUR
Wdowa lub pozostający przy życiu partner cywilny bez dziecka pozostającego na utrzymaniu 2190 EUR
Wdowa lub pozostający przy życiu partner cywilny (1 rok po śmierci) 3300 EUR
Owdowiały rodzic (1 rok po śmierci) 3600 EUR
Owdowiały rodzic (2 lata po śmierci) 3 150 EUR
Owdowiały rodzic (3 lata po śmierci) 2700 EUR
Owdowiały rodzic (4 lata po śmierci) 2250 EUR
Owdowiały rodzic (5 lata po śmierci) 1800 EUR

Źródło: Revenue Irish Tax & Customs

 

Tax credits

To ulgi podatkowe, dzięki którym można znacznie obniżyć zobowiązanie podatkowe, a tym samym uzyskać wyższy zwrot podatku. Niektóre ulgi są przyznawane automatycznie przez irlandzkiego fiskusa, a o inne trzeba wystąpić do Urzędu Skarbowego. Niewykorzystane ulgi nie przechodzą na kolejny rok podatkowy. Pracując w Irlandii, można liczyć na przykład na ulgę remontową, związaną z kosztami edukacji dzieci lub posiadania niepełnosprawnego dziecka, ulgę z powodu wieku itd. Można także ubiegać się o ulgę dla pracowników, jeśli pracuje się na etacie, pobiera się świadczenia rzeczowe lub emerytalne. W 2019 roku maksymalna wysokość tej ulgi wynosi 1650 EUR.

 

Tax Credit Certificate (TCC)

TCC to lista ulg podatkowych, jakie przysługują podatnikowi w danym roku podatkowym, a także lista przedziału stawek. TCC zawiera również stawki i progi ubezpieczania społecznego USC. W Tax Credit Certificate znajdziemy identyfikator zatrudnienia, który nadaje pracownikowi pracodawca. Po rozpoczęciu pracy należy zawiadomić o tym fakcie Urząd Skarbowy, który przesyła wtedy podatnikowi TCC. Natomiast pracodawca otrzymuje powiadomienie o dochodach (RPN).

 

Payslip

Odcinek wypłaty, który powinien otrzymywać każdy pracownik zgodnie z ustawą Payment of Wages Act z 1991 roku. Payslip pokazuje wynagrodzenie brutto, a także dokładny wykaz wszystkich potrąceń. Taki odcinek wypłaty jest przygotowywany przez pracodawcę, który korzysta przy tym z informacji otrzymanych z Urzędu Skarbowego. Payslip otrzymuje się razem z wypłatą. Można go wykorzystać do rozliczenia rocznego podatku.

 

P45

To karta podatkowa, którą otrzymuje się od pracodawcy, gdy następuje rozwiązanie umowy o pracę. Dokument P45 zawiera informację na temat uzyskanych dochodów oraz zapłaconych podatków. Jeden egzemplarz P45 otrzymuje pracownik, drugi wędruje do Urzędu Skarbowego, trzecią część P45 otrzymuje nowy pracodawca, który jednocześnie przesyła czwartą część P45 również do Urzędu Skarbowego. Taka karta podatkowa jest potrzebna do ubiegania się o zwrot podatku.

 

P60

To również karta podatkowa, ale tym razem wystawiana przez pracodawcę każdorazowo po zakończeniu roku podatkowego. To również wykaz dochodów i zapłaconych podatków. P60 jest potrzebny do ubiegania się o zwrot podatku, ale również przy ubieganiu się o kredyt.

 

To wszystkie najważniejsze pojęcia, które warto znać, rozliczając się z irlandzkim fiskusem i występując o zwrot nadpłaconego podatku. Znajomość tych terminów znacznie ułatwia całą procedurę. Jeśli jednak nadal rozliczenie wydawałoby się zbyt skomplikowane, należy pamiętać, że na rynku działają polskie firmy, które specjalizują się w zwrocie podatku z Irlandii i kompleksowo załatwiają sprawę rozliczenia.

 

Artykuł partnera