Kiedy warto zastanowić się nad zmianą pracy? Gdzie szukać ogłoszeń?

28 grudnia, 2023 Wyłączono przez Dawid
Kiedy warto zastanowić się nad zmianą pracy? Gdzie szukać ogłoszeń?

U każdego przychodzi czasem taki moment, że czuje, iż czas na zmiany. Może to być podyktowane chęcią rozwoju, spowodowane przeprowadzką, ale niekiedy także tym, że nie czujemy się dobrze w obecnej pracy. Kiedy na pewno warto zastanowić się nad zmianą zatrudnienia? I gdzie w takiej sytuacji szukać ogłoszeń? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy warto zmienić pracę?

Jest wiele sygnałów, które świadczą o tym, że czas zmienić pracę. Do najważniejszych należą:

  1. Przymus brania nadgodzin – jeśli do tego dochodzą czynniki, takie jak brak ekwiwalentu na nadprogramowe godziny pracy (np. pieniądze czy możliwość odbioru dni wolnych), najwyższy czas uciekać; oczywiście, warto najpierw porozmawiać z przełożonym, ale gdy to nic nie da, nie ma co tracić życia życia za murami firmy.
  2. Mobbing – nieważne czy ze strony przełożonego czy innego pracownika; należy go rzecz jasna zgłosić i dociekać swoich prac, niemniej nie warto narażać się na stres i walczyć o odszkodowanie, pozostając w tym samym miejscu co mobber.
  3. Niedocenianie – dużo pracujesz, jesteś wydajniejszy niż reszta zespołu, a jedyne, co z tego masz to więcej projektów? Czas z tym skończyć, zwłaszcza jeśli nie słyszysz nawet zwykłego “dziękuję”, nie mówiąc już o braku premii, podwyżki czy obiecanym awansie.
  4. Antypatia do współpracowników – nie da się rzecz jasna lubić wszystkich i trudno o sytuację, w której każdy będzie lubił Ciebie; jednak jeśli w zespole występuje wzajemna wrogość, która powoduje u Ciebie stres i przekłada się na Twoje niższe wyniki w pracy, odpowiedz sobie na pytanie, co jest ważniejsze: Twoje zdrowie psychiczne, czy pozostanie w nieprzyjemnym środowisku pracy za wszelką cenę?
  5. Rollercoaster negatywnych emocji – jeśli na zmianę jesteś zły, zdenerwowany, obojętny lub smutny, a do tego często trudno Ci się skupić, coś ewidentnie jest nie tak, zwłaszcza jeśli dawniej praca dawała Ci radość i była źródłem satysfakcji; od takiego stanu tylko krok do wypalenia zawodowego, a wtedy będziesz już potrzebować pomocy specjalisty.
  6. Brak czasu – jeśli nie masz czasu ani dla siebie ani dla bliskich, a do tego zapominasz, jaki jest dzień tygodnia albo że pracujesz już dwunastą godzinę, czas, aby powiedzieć: stop; i nieważne, czy to pracodawca naciska na Ciebie i wymaga, abyś pracował tyle czasu, czy sam wpędziłeś się w sidła pracoholizmu, najwyższy czas na zmiany; być może odświeżenie miejsca pracy przyczyni się do zachowania work-life-balance, co będzie z korzyścią i dla Ciebie i dla Twojej rodziny czy przyjaciół.
  7. Złe samopoczucie – jeśli w niedzielę wieczorem na myśl o poniedziałku i pracy zaczyna Cię mdlić i skręcać w żołądku, czas na zmiany; może już nie lubisz swojej pracy, może szef obwinia Cię za niepowodzenia firmy i nie chcesz dłużej tego słuchać – powodów może być tutaj wiele, ale niezależnie od tego, co sprawiło, że nowy tydzień wywołuje u Ciebie złe samopoczucie, z całą pewnością jest to sygnał do zmian.

Gdzie szukać ofert pracy?

Jeśli chcesz zmienić pracę, wejdź na stronę GoWork.pl, na której znajdziesz oferty wyłącznie od sprawdzonych pracodawców. Co ważne, portal GoWork.pl posiada bardzo wygodną wyszukiwarkę, która znacznie ułatwia przeglądanie ogłoszeń. Dzięki dostępnym na stronie filtrom można bowiem zawęzić wyniki wyszukiwania, dostosowując je do swoich indywidualnych preferencji. Do wyboru są m.in.:

  • stanowisko,
  • lokalizacja (można wpisać konkretną miejscowość lub województwo),
  • typ umowy (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt B2B),
  • wymiar etatu (pełny etat, pół etatu, praca dorywcza),
  • tryb pracy (praca zdalna, praca hybrydowa, praca stacjonarna, praca mobilna).

Dodatkowo, GoWork.pl wysyła powiadomienia o każdej nowej ofercie pracy, która pojawia się na stronie. Wystarczy zapisać się do newslettera i zaznaczyć interesujący nas region. Z kolei przy każdym ogłoszeniu znajduje się odnośnik do opinii o danym pracodawcy. Wszystkie są weryfikowane przez administratorów serwisu i stanowią cenne źródło informacji o firmie, do której zamierzamy aplikować.

Nowej pracy możesz również poszukać w lokalnym Urzędzie Pracy lub za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tutaj nieocenionym serwisem jest LinkedIn, który powstał z myślą o nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji zawodowych. Zawsze też warto popytać wśród znajomych i rodziny, ponieważ praca przez polecenie niesie ze sobą wiele obopólnych korzyści.

 

Artykuł sponsorowany