Brokat – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

30 grudnia, 2023 Wyłączono przez Brygida
Brokat – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Boże Narodzenie, Sylwester, karnawał są idealną okazją, aby się „błyszczeć”. Choć drobinki brokatu pięknie się mienią, to są szkodliwe dla zdrowia. Dlaczego brokat jest szkodliwy dla zdrowia? Czy można czymś zastąpić brokat?

Czym jest brokat?

Brokat to nic innego jak pomalowane metalicznymi farbami mikrocząsteczki brokatu o średnicy mniejszej niż 0,5 cm (najczęściej mierzą około 1 mm). Najczęściej produkowany jest z politereftalanu etylenu, czyli polimeru PET lub BoPET (odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne czy różnorodne związki chemiczne). Niewielkie rozmiary tych drobinek powodują, że brokat stanowi duże zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi.

Brokat – zagrożenie dla zdrowia i środowiska

Brokat tak jak każdy inny rodzaj plastiku jest szkodliwy dla środowiska. Wg szacunkowych danych, aż ¼ ilości plastiku w oceanach, to właśnie brokat. Ten mikropastik ma jeszcze jedną negatywną cechę – absorbuje bardzo duże ilości toksyn, które później zjadane są m.in. przez plankton, który z kolei jest pożywieniem dla wielu gatunków ryb. Tym samym zużyty przez nas i wyrzucony brokat trafia do nas z powrotem i jest przez nas zjadany.

Uczeni z Królewskiego Towarzystwa Chemicznego już w 2017 roku apelowali o całkowite zakazanie stosowania brokatu. Obecnie wiemy, że ilość brokatu, która trafia do oceanów, jest ogromna, a tym samym może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Niestety w związku z trendami makijażu i odzieżowymi zużycie brokatu na całym świecie rośnie.

Czy brokat jest groźny dla zdrowia?

„Naukowcy nie są w stanie nam powiedzieć, jak to wpłynie na nasze zdrowie. To trudne pytanie, bo przecież plastik plastikowi nierówny. Inaczej może wpływać na nas ten, który uwolnił się z plastikowej butelki do naszego napoju, a inaczej taki brokat, który przecież nie jest do kontaktu z żywnością, więc nie mamy pojęcia, jakie substancje zawiera”. Choć cząsteczki brokatu nie są przez nas bezpośrednio spożywane (nie mają styczności z jedzeniem), to najczęściej przedostają się do naszego organizmu przez drogi oddechowe, skórę, a nawet oczy. Okuliści ostrzegają, że ten rodzaj mikroplastiku może stanowić zagrożenie dla narządu wzroku. Mikrodrobinki plastiku bardzo łatwo przedostają się do oczu i przyklejają się do siatkówki lub rogówki oka powodując podrażnienie. Pocieranie oka w tej sytuacji sprawia, że drobinki „wbijają się” w gałkę oczną powodując infekcję. W skrajnych przypadkach brokat, który przedostanie się oka, może doprowadzić do utraty wzroku, jak np. w przypadku Erici Diaz.

Zakazany w UE?

Od 2018 roku kosmetyki z brokatem są zakazane w USA. Obecnie kosmetyków z dodatkiem brokatu nie można również zakupić w Kanadzie i Anglii. Unia europejska również wprowadziła zakaz stosowania kosmetyków zawierających mikroplastik. Natomiast zakaz sprzedaży sypkiego brokatu wszedł w życie z dniem 17 października 2023. Obejmuje tylko Niemcy, lecz jest planowane jego rozszerzenie na cały teren UE. Zgodnie z nowymi przepisami brokat będzie obecny w produktach spłukiwanych do 16 października 2027, a w przypadku produktów niespłukiwanych do 16 października 2029 roku. Zgodnie z tą dyrektywą od 20230 następuje zakaz stosowania syntetycznych mikrocząsteczek polimerowych używanych do kapsułkowania substancji zapachowych. Natomiast od 17 października 2031 roku producent zobowiązany jest poinformować konsumenta, że produkt zawiera mikrocząstki polimerów syntetycznych. Od 2035 roku jest zakaz stosowania brokatu w pomadkach do ust i innych produktach do makijażu oraz lakierach do paznokci. Unijny zakaz nie obejmuje stosowania brokatu wytworzonego z materiałów biodegradowalnych, organicznych lub rozpuszczalnych w wodzie.

brokat makijaż

Biodegradowalny brokat, czy to możliwe?

Niedawno na rynku pojawiła się ekologiczna alternatywa dla toksycznego brokatu – biodegradowany brokat. W Europie jest kilka firm produkujących ten ekologiczny błysk. Wśród wielu znanych marek jest również polski brand Marie Brocart, który jako jedna z pierwszych w Polsce stworzyła ekologiczny brokat z roślin. Wśród zagranicznych marek można wyróżnić:

  • Sleek (w asortymencie jest tylko 5 kolorów – jak na razie są to edycje limitowane),
  • angielska marka Make Up or Break UP, która stworzyła biodegradowany brokat, kryształki, a nawet biżuterię do twarzy – w ofercie jest ponad 30 artykułów z biodegradowanym brokatem
  • Eco Glitter Fun zajmująca się produkcją wyłącznie ekologicznych kosmetyków. Są wśród nich produkty z drobinkami brokatu.

Każda z nas lubi błyszczeć dlatego, jeśli nie potrafisz zrezygnować z brokatu, to wybieraj kosmetyki polskiego brandu Marie Brocart. Zawierają w pełni ekologiczny i biodegradowalny brokat.