Barwniki stosowane w przemyśle spożywczym część 2

18 maja, 2023 Wyłączono przez Dawid
Barwniki stosowane w przemyśle spożywczym część 2

W drugiej części artykuł przedstawimy resztę barwników. Także te, które mogą być szkodliwe.

Jakie barwniki mają potencjalnie szkodliwym działanie?

Do tej grupy zaliczane są głównie sztuczne barwniki. Mogą wywoływać różnorodne skutki uboczne np. alergie, nadpobudliwość czy bóle brzucha.

E 102

Tartrazyna inaczej żółcień spożywcza 4, bawi na żółto. Może powodować nasilenie nietolerancji salicylany (występuje w owocach i aspirynie), w połączeniu z benzoesanem najczęściej jest przyczyną ADHD u dzieci. Powoduje problemy z pamięcią i koncentracją. Stosowana jest m.in. do warzyw w puszce, dżemów i wyrobów cukierniczych.

E 104

Żółcień chinolinowa (żółcień spożywcza 13) barwi na żółto. Działa jako wyzwalacz histaminy i powoduje reakcje podobne do alergii. Niektóre badania wykazały, że może powodować nadpobudliwość u dzieci. Powinny go unikać osoby uczulone na aspirynę. Najczęściej stosowany jest, np. do marmolad, galaretek do ciast, napojów gazowanych i ciastek.

E 110

Żółcień pomarańczowa FCF zwana także żółcień pomarańczowa S, żółcień spożywcza 3, barwi na pomarańczowo. Uznawany jest za szkodliwy. Może wywoływać różnorodne reakcje alergiczne, nadpobudliwość, bóle brzucha i nudności. Powinny go unikać osoby uczulone na aspirynę. Stosowana jest np. w napojach bezalkoholowych, deserach, lodach i wyrobach cukierniczych.

E 120

Kwas karminowy zwany także karmina, koszenila, czerwień naturalna 4 barwi na czerwono. Może być przyczyną pokrzywki, kataru siennego, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Stosowana jest m.in. do napojów bezalkoholowych, słodyczy i płatków śniadaniowych.

E 122

Azorubina nazywana również karmoizyna, czerwień spożywcza 3, barwi na czerwono. Może nasilać objawy nietolerancji salicylanów i nadpobudliwość u dzieci. Może powodować pokrzywkę, obrzęki i wysypkę. Stosowana jest np. do budyniów, kisieli i jogurtów.

E 123

Amarant (czerwień spożywcza 9), barwi na ciemnoczerwono/purpurowo. Powoduje nasilenie nietolerancji salicylanów oraz objawy astmy. Nie powinno się go podawać dzieciom.

E 124

Czerwień koszenilowa A zwana również jako Pąs 4R, czerwień spożywcza 7, czy nowa kokcyna, barwi na czerwono. Może wywoływać reakcje alergiczne, astmę i nadpobudliwość. Ma negatywny wpływ na płodność, nerki i wątrobę. W żywności stosowany jest, np. do ciast w proszku, biszkoptowych, marmolad i innych podobnych produktów.

E 127

Erytrozyna zwana także jako czerwień FD&C 3, barwnik smołowym, barwi na niebiesko-różowo. Wywołuje różnorodne reakcje alergiczne zwłaszcza u osób uczulonych na aspirynę. Ma niekorzystny wpływ na wątrobę, żołądek i płodność.

E 131

Błękit patentowy barwi na niebiesko-fioletowo. Wywołuje różnorodne reakcje alergiczne. Może powodować wzmożenie wydzielania histaminy oraz nadpobudliwość. W żywności stosowany jest w półproduktach żelujących do dekoracji.

E 132

Indygotyna oznaczana również jako indygo, indygokarmin, błękit indygowy barwi na niebiesko. Może wywoływać nadmierne uwalnianie histaminy. Może być przyczyną nadpobudliwości i problemów z sercem. W żywności stosowany jest w słodyczach, gumach do żucia, lodach i napojach bezalkoholowych.

E 133

Błękit brylantowy barwi na zielonkawo-niebieski. Uważany jest na niebezpieczny. Powinny go unikać osoby cierpiące na zespół jelita nadwrażliwego, uczulone na salicylany oraz dzieci. Może wywoływać reakcje alergiczne. Stosowany jest głównie m.in. do płatków śniadaniowych, płatków zbożowych, słodyczy.

E 141

Kompleksy miedziowe chlorofili i chlorofilin, barwi na jasnozielono. Może powodować nasilone odkładanie miedzi w komórkach. Stosowany jest np. w marmoladach i innych produktach z owoców, sosy i desery.

E 142

Zieleń S barwi na zielono. Może wywoływać astmę i nadpobudliwość oraz powodować bezsenność. Stosowana jest m.in. do przetworów owocowych, serników w proszku.

E 150b

Karmel siarczynowy barwi na brązowo. Najczęściej jest przyczyną nadpobudliwości i różnorodnych problemów żołądkowych. Ma niekorzystny wpływ na wątrobę. Stosowany jest m.in. do chleba słodowego, warzyw w occie i aromatyzowanych win gronowych.

E 150c

Karmel amoniakalny barwi na brązowo. Może przyczyniać się do chorób wątroby i żołądka oraz problemów z płodnością. Stosowany jest najczęściej np. do chleba słodowego i warzyw w occie.

E 150d

Karmel amoniakalno-siarczynowy barwi na brązowo. Powoduje nadpobudliwość, rozwolnienia oraz zaburzenia wchłaniania wit. B6. Stosowany jest m.in. w kiełbasach, pasztetach i napojach słodowych.

E 151

Czerń brylantowa BN barwi na granatowo- czarno. Jest nietolerowana u osób z nadwrażliwością na salicylany. Może powodować dolegliwości ze strony żołądka i nerek. Stosowana jest w brązowych sosach, ciastach w proszku, jogurtach i ajerkoniaku.

E 154

Brąz FK barwi na brązowo. Powoduje różnorodne reakcje alergiczne. Może odkładać się w nerkach i nadnerczach. Ma szkodliwe działanie na tarczycę i serce. Używany do śledzi wędzonych.

E 160b

Annato znany również jako biksyna lub norbiksyna barwi na żółto-pomarańczowo. Powoduje alergię, irytację i egzemę. Jest przyczyną bólu głowy u dzieci. Stosowany jest np. do różnych serów, margaryn i lodów.

E 171

Dwutlenek tytanu jest substancją barwiącą na biało, zmętniającą i nadającą połysk. Zalecana jest ostrożność w stosowaniu. W kontakcie ze skórą może powodować podrażnienia. W przemyśle spożywczym stosowany jest do słodyczy, gum do żucia, galaretek, dżemów, sproszkowanych koncentratów i przypraw.

E 172

Tlenki i wodorotlenki żelaza barwią na brązowo, czerwono, pomarańczowo, żółto i czarno. Stosowane są do zabezpieczania owoców, ciast i deserów w proszku oraz past mięsnych i z owoców morza.

E 173

Glin (aluminium) barwi na metaliczny kolor. Może powodować występowanie chorób neurodegeneracyjnych. Wysokie stężenie glinu jest najczęstszą przyczyną choroby nerek i płuc. Ma toksyczne działanie na płodność, układ nerwowy i krwionośny. Stosowany do polew i zewnętrznych powłok cukierniczych.

E 175

Złoto barwi na kolor metaliczny. Skutkiem ubocznym są wysypki, dolegliwości żołądkowe i uszkodzenia nerek. Może wywoływać również alergię i zaburzenia neurotoksyczne. Stosowany jest do likierów, zewnętrznych powłok wyrobów cukierniczych i dekoracji czekolad.

E 180

Czerwień litolowa BK zwany również rubin litolowy BK, karmin 6B barwi na czerwono. Może być przyczyną alergii oraz różnorodnych dolegliwości układu pokarmowego. Stosowany jest w jadalnych powłokach serów.

Które barwniki są zabronione w przemyśle spożywczym? 

Barwniki z tej grupy szkodzą zdrowiu, a niektóre z nich podejrzewane są o pronowotworowe działanie. Choć są zabronione do stosowania w żywności, to warto znać ich oznaczenia. Do tej grupy barwników zaliczane są: E 103, E 105-107, E 111, E 121, E 125, E 126, E 128, E 130, E 152, E 160f, E 161a, E 161e, E 161h, E 161i, E161j, E 181.

Jeśli chcesz uniknąć niekorzystnego działania barwników spożywczych, to dokładnie czytaj etykiety i kupuj wyłącznie produkty zawierające bezpieczne barwniki.

 

Autor: Brygida Konopka- König