Home office – jak radzić sobie z codziennymi problemami?

28 kwietnia, 2020 Wyłączono przez Edytor2
Home office – jak radzić sobie z codziennymi problemami?
Firmy coraz częściej dają swoim pracownikom możliwość pracy w trybie home office. Wiele osób z powodzeniem korzysta z pracy zdalnej w domu, nie wszyscy jednak przygotowani są na codzienne problemy. W głowie pojawia się wiele wątpliwości i obaw – jak zorganizować miejsce do pracy i dbać o wewnętrzny spokój? Jakie są zalety i wady pracy zdalnej home office?

Home office – jak zorganizować miejsce do pracy

Poszukując informacji na temat pracy zdalnej, bardzo często pojawia się pytanie o home office, co to właściwie jest? Ta popularna na zachodzie forma pracy, coraz częściej gości także w rodzimych przedsiębiorstwach. Oznacza to mniej więcej tyle, że obowiązki zawodowe mogą być wykonywane w miejscu zamieszkania pracownika. Praca zdalna wymaga jednak ustalenia konkretnych zasad i zorganizowania specjalnego miejsca, w którym będziemy wykonywać powierzone nam obowiązki.

Tryb pracy zdalnej rządzi się nieco innymi prawami niż ten stacjonarny. Warto ustalić ze swoim przełożonym konkretne jej zasady i reguły. Na początku powinniśmy określić zakres działań i ustalić konkretne zadania, które mamy wykonać. Ważny jest także sposób ich rozliczania oraz raportowanie postępów. Jasne i przejrzyste reguły pracy w trybie home office, pozwolą uniknąć niejasności i nieporozumień. Ostatnią kwestią, są godziny pracy oraz czas na przerwy. To jedna z kluczowych kwestii zwłaszcza wtedy, gdy pod opieką mamy dzieci, które nie przebywają w przedszkolu lub szkole.

Jeśli sporadycznie korzystamy z pracy zdalnej, wtedy z powodzeniem możemy wykonywać swoje obowiązki siedząc na kanapie lub korzystając z kuchennego stołu. W przypadku, gdy home office ma mieć dłuższy wymiar, wtedy warto wygospodarować specjalną strefę. Jak zorganizować miejsce do pracy? Najprościej będzie przeznaczyć jedno z pomieszczeń na gabinet. Niestety, nie każdy ma taką możliwość, a co za tym idzie – potrzebna będzie reorganizacja salonu lub sypialni.

Do pracy potrzebne jest biurko lub stół oraz wygodne krzesło, zwłaszcza, gdy spędzamy na nim długie godziny. Stanowisko pracy powinno znajdować się jak najbliżej okna, aby zapewnić sobie dużo światła, a także móc oderwać wzrok od ekranu. Unikajmy też włączonego telewizora, a jeśli potrzebujemy dźwięku w tle, zdecydujmy się na cichą, spokojną muzykę. Pomieszczenie, w którym pracujemy powinno być uporządkowane, a także przewietrzone, wtedy nasz mózg będzie mógł skupić się na powierzonych nam zadaniach.

Więcej wskazówek dotyczących miejsca pracy w domu znajdziesz tutaj: Home office – czyli jak szybko zaaranżować kącik do pracy?

Praca w trybie home office wymaga też dobrego połączenia internetowego. Większość zadań, które możemy wykonywać z domu, wiąże się bowiem z jego użyciem. Zadbaj o dobą jakość Internetu na samym początku, abyś mógł swobodnie prowadzić videokonferencje lub korzystać z sieci VPN, umożliwiającej dostęp do zasobów firmy z własnego mieszkania.

Rozmowa z bliskimi kluczem do spokojnej pracy

Pracując z domu, potrzebujemy ciszy i spokoju, które nie zawsze są proste do osiągnięcia. Jeśli pracujemy podczas obecności domowników, zadanie może być nieco utrudnione, ale nie niemożliwe. Jak w takim razie radzić sobie z trudną sytuacją i brakiem możliwości skupienia myśli? Kluczem do spokojnej pracy będzie rozmowa z bliskimi. Najmłodszym powinniśmy wyjaśnić, na czym polega praca zdalna i dlaczego tak ważne jest przestrzeganie określonych reguł. Warto wyjaśnić bliskim jakich warunków potrzebujemy, ustalić harmonogram dnia i wskazać godziny, w których będziemy potrzebować wyjątkowych warunków. Dobrym pomysłem będzie też przygotowanie posiłków dzień wcześniej, aby gotowanie nie zaburzało naszego planu dnia i nie powodowało niepotrzebnego hałasu.

Plusy i minusy pracy z domu

Praca z domu ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiona też wad. Jednym z największych plusów jest fakt, iż nie tracimy czasu na dojazdy. Dzięki temu, możemy pospać nieco dłużej, a także pozwolić sobie na spokojne, pożywne śniadanie i poranny przegląd prasy. Omijają nas korki, tłok w tramwaju i metrze oraz związane z tym napięcie i stres. Rekordziści mogą w ten sposób zaoszczędzić nawet 4 godziny dziennie, które zazwyczaj poświęcają na dojazd do miejsca pracy. Nie musimy też wybierać eleganckiego stroju, lepiej sprawdzą się tu wygodne i luźne ubrania. Ważne jest jednak, by nie pozostawać cały dzień w piżamie – obniża to motywację i chęć do działania.

Można też wymienić inne zalety pracy zdalnej:

  • przejście na zadaniowy tryb pracy;
  • przerwa spędzona na balkonie lub w ogródku;
  • domowy obiad zamiast szybkiego lunchu;
  • możliwość wykonania części domowych obowiązków.

Niestety, home office to nie tylko same pozytywy. Możemy wskazać też wady pracy zdalnej. Jedną z większych jest to, że domowe obowiązki mogą nas skutecznie rozpraszać. Otoczenie może działać demotywująco, a drzemka w czasie przerwy nieco się przedłuży. Problemem mogą być także domownicy, którzy będą przeszkadzać nam w realizacji powierzonych przez przełożonego zadań. Wadą pracy zdalnej jest również to, że wymaga ona spokoju, przygotowania miejsca pracy i zapewnienia sprawnego łącza. Może być to szczególnie trudne, gdy w drugim pokoju nastolatek gra na komputerze w trybie online.

 

Artykuł sponsorowany