Wybrane konserwanty do żywności – część 2

23 kwietnia, 2023 Wyłączono przez Dawid
Wybrane konserwanty do żywności – część 2

Poniżej druga część artykułu o wybranych konserwantach do żywności.

Siarczan wapnia E226

Syntetyczny związek chemiczny o niekorzystnym działaniu na zdrowie. Najczęściej jest przyczyną różnorodnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz astmy. Wykorzystywany jest do konserwacji m.in. ziemniaków i zup głęboko mrożonych.

Wodorosiarczyn wapnia E227

Syntetyczny związek chemiczny ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Może wywoływać astmę, ból głowy, a nawet mdłości. Ma negatywny wpływ na wątrobę, płuca i nerki. Stosowany jest do konserwacji, np. gotowych polew, owoców kandyzowanych, marmolad i dżemów.

Wodorosiarczan potasu E228

Sztuczny związek chemiczny o negatywnym wpływie na zdrowie. Może powodować nadpobudliwość, reakcje alergiczne oraz dolegliwości ze strony układu nerwowego. Konserwant E228 stosowany jest m.in. do winogron, niskokalorycznych syropów do lodów, suszonych grzybów i roślin strączkowych.

o-ortofenylofenol E231 

Syntetyczny związek chemiczny dobrze wchłaniany i wydalany z moczem. Może powodować alergię, bezdechy i zapaść. Używany najczęściej do zabezpieczania cytrusów. Wycofany jako dodatek do żywności.

o-ortofenylofenolan sodu E232

Syntetyczny związek chemiczny jest dobrze wchłaniany i wydalany wraz z moczem. Może powodować alergie skórne i podrażnienia oczu. Stosowany głównie do zabezpieczenia cytrusów. Wycofany jako dodatek do żywności.

Nizyna E234

Naturalny związek chemiczny uważany za bezpieczny do stosowania. Stosowana jest wyłącznie do różnorodnych serów m.in. mascarpone, serów topionych i pasteryzowanych jaj w stanie płynnych.

Natamycyna E235

Naturalny związek chemiczny. Stosowany jest do produkcji serów i produktów seropodobnych oraz suszonych kiełbas peklowanych.

Heksametylenoczteroamina (E239)

Wysokie jej stężenie powoduje skutki uboczne takie jak m.in. uszkodzenia nerek, kontaktowe zapalenie skóry i rozstrój przewodu pokarmowego. Dodawana jest głównie do serów. Stosowana jako substancja konserwująca do kosmetyków i olejów smarowych.

Dwuwęglan dimetylu (E242)

Syntetyczny związek chemiczny bezpieczny dla zdrowia. Używany jest głównie do aromatyzowanych napojów bezalkoholowych, win, cydrów, herbat w torebkach i w płynie.

Azotyn potasu (III) E249

Syntetyczny związek chemiczny jest niebezpieczny dla zdrowia. Może wywołać m.in. astmę, problemy z nerkami oraz zawroty i bóle głowy. Jest niedozwolony dla dzieci poniżej 6 miesiąca. Dodawany jest do produktów mięsnych wędzonych, peklowanych i marynowanych oraz przetworów rybnych.

Azotyn sodu (III) E250

Syntetyczny konserwant o niekorzystnym działaniu na zdrowie. Może wywoływać mdłości, zawroty i ból głowy. Jest rakotwórczy. Stosowany jest do peklowania wędlin i wyrobów garmażeryjnych, konserw mięsnych.

Azotyn sodu(IV) E251

Syntetyczny związek chemiczny. Ma niekorzystny wpływ na zdrowie może wywoływać mdłości, bóle i zawroty głowy. Jest niedozwolony dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Używany jest głównie do peklowanych mięs, wędzonych i marynowanych produktów mięsnych i rybnych, serów twardych i półtwardych.

Kwas mlekowy (E270)

Jest to związek syntetyczny, który jest otrzymywany z mlecznej fermentacji cukrów. Jest bezpieczny w stosowaniu, ale u osób nadwrażliwych może powodować kontaktowe podrażnienie skóry. Kwas mlekowy stosowany jest również w lekach na niestrawność dla dzieci. Naturalnie występuje w fermentowanych produktach mlecznych, owocach i warzywach.  

Kwas propionowy E280

Syntetyczny związek chemiczny stosowany głównie w wyrobach piekarniczych i cukierniczych oraz serach i substytutach serów dojrzewających. Ma niekorzystny wpływ na zdrowie może powodować ból i zawroty głowy. Stosowany w przemyśle piekarniczym i cukierniczym.

Propionian sodu E281

Syntetyczny związek mający negatywne działanie na zdrowie. Może powodować bóle i zawroty głowy. Używany jest do ulepszania wyrobów piekarniczych i cukierniczych, np. krojonego chleba, serów i substytutów serów.

Propionian wapnia E282

Syntetyczny związek otrzymywany na drodze fermentacji. Ma niekorzystny wpływ na zdrowie może wywoływać zawroty i bóle głowy. U wrażliwych osób E282 może wywoływać ataki astmy oraz powodować trudności w nauce. Dodawany jest głównie do chleba paczkowanego i krojonego oraz wyrobów piekarniczych i cukierniczych, takich jak m.in. ciastka, puddingi, sery i substytuty serów dojrzewających. Stosowany w kosmetykach i wyrobach medycznych.

Kwas borowy E284

Stężenie kwasu borowego w żywności najczęściej nie powoduje skutków ubocznych. Badania wykazały zatrucia kwasem borowym, gdy dojdzie do kontaktu ze skórą.  Ma toksyczne działanie dla układu pokarmowego, rozrodczego, nerwowego i krwionośnego. W żywności stosowany jest głównie do kawioru z jesiotra. Używany jest również w rolnictwie, przemyśle i farmacji.

Tetraboran sodu E285

Jest toksyczny, dlatego rzadko używany jest jako konserwant w produkcji żywności. Długotrwałe stosowanie może doprowadzić do niewydolności nerek. Używany jest głównie w rolnictwie, przemyśle i medycynie. W małym stężeniu boraks przekształcany jest w organizmie w kwas borowy.

Lizozym E1105

Wydaje się bezpiecznym środkiem dla zdrowia. Jednak może wywoływać reakcje alergiczne i ból głowy. Stosowany jest w serach dojrzewających, produktach seropodobnych i fermentowanych produktach winiarskich.

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze zapobiegają utlenianiu się składników żywnościowych. Do najpopularniejszych przeciwutleniaczy stosownych do żywności zalicza się:

  • kwas askorbinowy E 300 i jego pochodne E301-E316
  •  tokoferole naturalne E306 i E309
  • galusany E310 i E 312
  •  tert-butylhydroquinone – TBHQ E319
  •  butylohydroksyanizol – BHA  E320
  •    butylohydroksytoluen – BHT E321

Regulatory kwasowości

Spełniają dwie funkcje: konserwację żywności i regulują ich kwasowość. Do tej grupy substancji konserwujących zalicza się głównie kwasy organiczne takie jak: jabłkowy, cytrynowy, mlekowy, octowy, winowy, bursztynowy i ich sole oraz kwas fosforowy i jego pochodne.

Czy można unikać konserwantów?

Tak. Jeśli wybierasz produkty nieprzetworzone i nie kupujesz gotowych dań lub półproduktów. Pamiętaj, że poziom konserwantów w niektórych produktach może być powyżej dozwolonych norm. W takiej sytuacji dochodzi w organizmie do kumulacji konserwantów pochodzących z różnych źródeł, co ma negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę na zawartość konserwantów w produktach żywnościowych.

 

Autor: Brygida Konopka- König