Które karmy dla psów i kotów są polskie?

17 listopada, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Które karmy dla psów i kotów są polskie?

Jednym z dylematów posiadaczy psów i kotów jest odpowiednie wyszukanie jakościowej karmy. Na rynku znajduje się wiele produktów, które, choć wydają się odpowiednie takimi nie są. Powodem tego zazwyczaj jest skład. Zdarza się, że zamiast mięsa dodawane są tańsze zboża lub inne wypełniacze, które nie są do niczego potrzebne. Wybór karm dla zwierząt staje się jeszcze mniejszy, jeśli weźmie się pod uwagę tylko te, które produkowane są w Polsce. Podpowiadamy, po które z nim można bezpiecznie sięgnąć.

Dlaczego wybór karmy jest tak istotny?

Zwierzęta domowe nie mają samodzielnego wpływu na to, co jedzą. Chętnie więc posilają się tym, co zostaje im podane do miski. W związku z tym to opiekun psa lub kota odpowiedzialny jest za zróżnicowaną i zdrową dietę pupila. Aby móc zapewnić jak najlepsze warunki żywieniowe warto na początku uzbroić się w podstawową wiedzę. Będzie ona przydatna nawet podczas kupowania gotowych karm. Niektórzy z producentów aplikują do składu elementy, które nie są zbyt polecane przez weterynarzy i specjalistów.

Wybór najlepszej karmy to nie zawsze to samo, co wybór najdroższej. W cenie często zawarty jest koszt marketingu oraz przekonującego do zakupu opakowania. Dla czworonogiego przyjaciela największe znaczenie ma jednak to, by karma była smaczna i zdrowa. Ten drugi aspekt jest szczególnie ważny. Długie karmienie zwierzęcia niskojakościowym pokarmem może zmusić do wizyty u weterynarza. A to, że ani pies, ani kot szczególnie tego nie lubią nie trzeba nikogo przekonywać.

Które firmy produkujące karmy są polskie?

Na polskim rynku karm można znaleźć producentów z Polski. Większość znanych marek pochodzi spoza naszego kraju. Warto jednak być świadomym konsumentem i sprawdzać kraj pochodzenia na opakowaniu. Poniżej przedstawiamy kilka firm, które oferują karmy wysokiej jakości.

Dolina Noteci

Jest to bez wątpienia najłatwiej dostępna polska karma dla psów i kotów. Można ją znaleźć w popularnych sklepach zoologicznych stacjonarnych oraz online. Dolina Noteci to karmy suche oraz mokre. Znakiem rozpoznawczym jest wysoka jakość w przystępnej cenie. Dodatkowo w ofercie dostępne są także przysmaki w formie gryzaków i innych przekąsek. Jak zapewnia sam producent szczególnie istotna jest dbałość o jakość i smak.

Canivera

Canivera to producent suchych karm dla psów i kotów. Oferta wydaje się skromna, ale nie musi to być złą wiadomością. Każdy rodzaj różni się od siebie gatunkiem mięsa, witamini i mikroelementami. Canivera w bardzo jasny i czytelny sposób przedstawia skład oraz wskazania dla konkretnych produktów. Dostępne są karmy dla zwierząt dorosłych oraz młodych.

Kares Karma

Firma ta działa na polskim rynku już od początku lat 90. Największą popularnością cieszą się klasyczne karmy suche i mokre dla psów i kotów. Głównym hasłem Kares jest Z miłości do zwierząt. I zgodnie z nim pożywienie dla zwierząt jest produkowane bez zbędnych składników. Produkty posiadają osobne marki – dla psów jest to Roxi, dla kotów Miko. Posiadacze kotów docenią także możliwość zakupu żwirku bentonitowego.

Pupil Foods

Ponad 25 lat na rynku oraz dystrybucja na 4 kontynenty – to coś, czym może pochwalić się Pupil Foods. Jest to polski producent karm w wersji ekonomicznej oraz premium. Tworzone są one w aż trzech zakładach produkcyjnych. Firma zapewnia, że stara się zaopatrywać u lokalnych dostawców. Ze względu na szeroką gamę karm każdy opiekun może znaleźć prawdziwy przysmak dla swojego zwierzęcia.

SABA Manufaktura karm

SABA to niewielka firma z Zielonej Góry. Zajmuje się ona produkcją karm głównie dla psów oraz w mniejszej skali dla kotów. W ofercie dostępne są oryginalne smaki karmy mokrej zawartej w puszkach oraz suchej. Zadowoleni będą opiekunowie psich seniorów, bo o nich SABA również zadbała. Producent zapewnia, że nie stosuje żadnych polepszaczy smaku oraz innych zbędnych składników.

Mleko dla kotów od OSM Łowicz

Na końcu produkt dla kocich miłośników mleka. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Łowicz dodała do swojej oferty mleko przeznaczone dla kotów Klara. Posiada ono obniżoną zawartość laktozy, co ułatwia kotom jego trawienie. Dodatkowo zostało wzbogacone tauryną, która jest tak ważna dla zdrowego rozwoju zwierzęcia. W składzie znajdują się także biotyna i żelazo.

Autor: Dawid Kałuża