Smak Polski – przewodnik po polskich wegańskich i wegetariańskich restauracjach

18 marca, 2024 Wyłączono przez Dawid
Smak Polski – przewodnik po polskich wegańskich i wegetariańskich restauracjach

Wybór diety opartej na warzywach i owocach jest coraz częstszym wyborem wielu Polaków. Analiza dotycząca rozpowszechnienia diet pokazuje, że największy odsetek ludzi stosujących dietę wegetariańską znajduje się w Indiach, bo wynosi około 40%. Powodem tego są zarówno poglądy wynikające z religii, ale także sytuacja gospodarcza kraju. Jeśli chodzi o Europę, to co ciekawe, największy odsetek ludzi, którzy razem dominują spożyciem mięsa, znajdziemy w Szwajcarii, Włoszech, a także Niemczech. Poznaj wegańskie i wegetariańskie restauracje.

Jak wygląda to w Polsce? Raport opracowany w 2014 roku przez CBOS, Centrum Badań Opinii Społecznej, pokazuje, że odsetek wegetarian na rok 2014 wynosił 1%. Na rok 2020 liczba ta najprawdopodobniej wzrosła do trzech procent. A obecnie wiemy, że trend diety wegetariańskiej i wegańskiej staje się coraz bardziej popularny, stąd liczba ta jest jeszcze większa.

Czym różni się dieta wegetariańska od wegańskiej?

Aby móc mówić o diecie wegetariańskiej i wegańskiej, bardzo istotne jest poznanie różnicy, która dzieli te dwa podejścia do odżywiania. Zatem w diecie wegetariańskiej rezygnuje się z mięsa i wszystkich jego odmian, zarówno drobiu, wieprzowiny, baraniny, ryb, a nawet owoców morza i wszystkich przetworów. Natomiast w diecie wegańskiej rezygnuje się także, oprócz mięsa, z wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Czyli na przykład z mleka, sera, miodu itd. 

Krótka historia diety wegetariańskiej i wegańskiej

Słowo „wegetarianizm” pochodzi od dwóch innych słów: „vegetabilis” i „vegetare”. Pierwsze z nich oznacza rośliny, natomiast drugie rosnąć. Wegetarianizm to dieta, którą nazywa się dietą roślinną. I jak sama nazwa wskazuje, kładzie ona nacisk na to, aby spożywać rośliny,. Zarówno owoce jak i warzywa, a także produkty pełnoziarniste i tak dalej.

Materiały źródłowe mówią o tym, że dieta wegetariańska miała swój początek w starożytnym Egipcie i w Indiach. Prawdopodobnie pierwszą grupą byli oficy, którzy żyli około 600 lat przed naszą erą. Ich podejście do diety wynikało głównie z poglądów religijnych, ponieważ uważali, że krew zwierząt, które są składane w ofierze dla bogów, plami ich ołtarze. Co ciekawe, wierzyli też, że dusza po śmierci może wrócić albo do ciała ludzkiego albo do zwierzęcego, dlatego nie tylko unikali jedzenia mięsa, ale także jaj.

Wśród znanych nam filozofów możemy wyróżnić Platona, który stosował dietę wegetariańską. Spośród innych znanych nam postaci z podręczników do historii albo z książki od matematyki jesteśmy w stanie również wyróżnić Pitagorasa, który sprzeciwiał się składaniu ofiar ze zwierząt.

Ciekawą grupą są gladiatorzy. Spodziewać się można, że ludzie wykonujący tak ciężką pracę fizyczną spożywali mięso. Nic bardziej mylnego, ponieważ przebadano kości rzymskich gladiatorów. I okazało się, że ich głównym pożywieniem były rośliny, w tym jęczmień, fasola i pszenica.

Epoka chrześcijańska to czas, w którym podejście do diety roślinnej nieco zmniejszyło swoje znaczenie, aż do momentu słynnej teorii Darwina, która podważyła wcześniejsze poglądy kościoła, mówiące o tym, że zwierzęta nie mają duszy.

Wegetarianizm i weganizm w Polsce: krótka historia

Tradycyjna polska kuchnia, jak wszystkim Polakom wiadomo, nie należy do kuchni najzdrowszych. Oczywiście jest ona pyszna, i Polacy chętnie po nią sięgają przy okazji świąt, takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Natomiast jest ona bogata w produkty mięsne; ponadto, jest dość ciężkostrawna. Zdawać by się mogło, w takim wypadku, że roślinna dieta jest stosunkowo nowym tworem w Polsce i nie była tutaj wcześniej znana. Nic bardziej mylnego, ponieważ ruch jarski funkcjonował już w latach 60. XIX wieku. Jak się okazuje, przed wojną zwolennicy ruchu jarskiego mogli uczęszczać do wegetariańskich restauracji, a nawet czytać książki poradniki poświęcone diecie roślinnej.

Ile jest odmian wegetarianizmu?

Większość osób zna dwa popularne terminy, które odnoszą się do koncepcji związanej z tym, że osoba stosująca taką dietę nie je mięsa lub nie spożywa mięsa, ale dodatkowo też produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli na przykład mleka, jaj, miodu itd. Natomiast rodzajów diety wegetariańskiej jesteśmy w stanie wyróżnić znacznie więcej.

Jednym z nich jest laktowegetarianizm, który opiera się na spożywaniu produktów pochodzenia roślinnego, a także mleka i przetworów mlecznych. Lakoowowegetarianizm, choć brzmi podobnie do tego poprzedniego, charakteryzuje się dość istotną różnicą, ponieważ dopuszcza do spożywania również jaj.

Laktoowopescowegetarianizm natomiast jest mniej restrykcyjną niż poprzednie dwa przypadki, ponieważ dopuszcza spożywanie ryb oraz owoców morza. Założenia samej diety w tym przypadku są bardzo zbliżone do diety śródziemnomorskiej. Sami wegetarianizm z kolei uznawany jest za jedną z najmniej restrykcyjnych diet, ponieważ osoby ją stosujące mogą spożywać pokarmy roślinne, jaja, produkty mleczne, także w małych ilościach drób, ryby, a także owoce morza.

Inną odmianą diety wegetariańskiej jest witarianizm. Uznaje się go za jedną z drastyczniejszych form podejścia do odżywiania, ponieważ wyklucza on spożywanie produktów po obróbce cieplnej. Dopuszcza zatem spożywanie posiłków przygotowanych z surowych owoców i warzyw.

Fruterianizm natomiast to zbliżone do witarianizmu podejście, polegające na spożywaniu owoców, które same opadną, tak jak pomidory, winogrona, fasola czy jabłka. Założenie opiera się na tym, by nie powodować śmierci roślin, dlatego zjada się tylko ich owoce.

Wśród diet wegetariańskich można wyróżnić jeszcze odmiany takie jak pollowegetarianizm i fleksitarianizm. Pierwszy zezwala na spożywanie drobiu, natomiast mięso ssaków i ryb jest niedozwolone. Druga forma podejścia do odżywiania pozwala na umiarkowane spożywanie mięsa, a także jego przetworów, jednak głównym źródłem białka są tutaj rośliny.

Ostatnim podejściem jest owowegetarianizm, który nie pozwala na spożywanie nabiału, natomiast dopuszcza spożywanie jajek.

Religia, poglądy a dieta roślinna

Decyzja o tym, aby nie jeść mięsa, nie spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego, nie tylko w dużej mierze wynikają z osobistych poglądów, ale bardzo często mają również związek z religią. Nie spożywanie mięsa praktykuje się w buddyzmie, a stosowanie diety tego typu jest w takiej religii konsekwencją nie odbierania życia. Wierzenia Hindusów również nakazują spożywanie diety roślinnej, a ich poglądy dopuszczają zabicie drapieżnika tylko w sytuacji zagrożenia życia własnego albo innej osoby. Jeśli chodzi o wiarę chrześcijańską, to w Biblii możemy wyczytać, że wegetarianizm był nieodłącznym elementem nauki chrześcijańskiej. Judaizmie natomiast spożywanie mięsa jest dopuszczalne, ale po wcześniejszym uświęceniu posiłków, które odbywają się przez rytualny sposób uśmiercenia zwierzęcia.

Pomijając względy religijne, wielu ludzi łączy ogólny wniosek co do tego, że zwierzęta również, jak my ludzie, mamy swoje uczucia. Świadomość ta coraz bardziej rośnie, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z mięsa albo na wybór od lokalnych gospodarzy, którzy z szacunkiem podchodzą do zwierząt, zamiast do kupowania produktów od korporacji, które w większości przypadków stosują masową i nieetyczną produkcję.

Dieta roślinna a kontrola

Nie ulega wątpliwości, że ułożenie diety roślinnej w sposób zbilansowany, który dostarcza odpowiednich składników odżywczych, jest wyzwaniem. Kiedy nie zbilansujemy odpowiednio diety, jesteśmy narażeni na niedobory, między innymi żelaza, cynku, potasu, wapnia, witaminy D3, kwasów omega-3 czy witaminy B12. Dlatego tak ważna jest pomoc specjalisty, a jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy, aby móc taką dietę w odpowiedni sposób sobie ułożyć.

Jakie są zalety i wady diet wegetariańskich?

Każde podejście do żywienia wiąże się z pewnymi zaletami, ale również wadami. Zaletą podejścia do diety wegetariańskiej z pewnością jest to, że osoby decydujące się na takie podejście żywieniowe działają w zgodzie ze sobą i swoimi poglądami, oczywiście jeżeli jest to ich świadoma decyzja. Ponadto może być ona również bardzo korzystna dla osób, które mają pewne nietolerancje, na przykład na produkty pochodzenia zwierzęcego. Kolejną zaletą jest to, że spożywając posiłki na bazie warzyw i owoców, jesteśmy w stanie w wielu przypadkach uzyskać znacznie większą objętość posiłku w stosunku do niskiej kaloryczności, co jest ogromnym plusem dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów i są na deficycie kalorycznym.

Kolejną korzyścią jest to, że decydując się na dietę wegetariańską, nie jesteśmy narażeni na wzrost cholesterolu. Oprócz tego osoby spożywające dużą ilość owoców i warzyw mają wysoki poziom spożywanego błonnika. Ponadto, wykluczając produkty mięsne, znacznie zmniejsza się gromadzenie w organizmie związków, takich jak na przykład antybiotyki.

Wady natomiast stosowania diety wegetariańskiej wynikają głównie z niewłaściwego jej zbilansowania, ponieważ wtedy mogą wystąpić niedobory minerałów, makroskładników czy witamin. Najczęstszym niedoborem jest niedobór witaminy B12. Kolejnymi częstymi niedoborami są niedobory żelaza, wapnia, cynku, a także omega-3. Kolejnym negatywnym aspektem jest zbyt mała ilość białka. Aby móc te negatywne aspekty wyeliminować, najlepiej jest skonsultować się z ekspertem, który dobierze dietę w taki sposób, aby dostarczała ona potrzebnych witamin dla naszego organizmu.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Na to pytanie odpowiada sobie bardzo dużo osób, a odpowiedź, jak w wielu przypadkach, brzmi: to zależy. A zależy od tego, w jaki sposób jest zbilansowana. Jeżeli dostarcza ona odpowiednich składników odżywczych, a dziś wiemy, że jesteśmy w stanie je dostarczyć z roślin, to odpowiedź brzmi tak: dieta jest zdrowa. Natomiast, aby móc w odpowiedni sposób ją zbilansować, warto skorzystać z porady specjalisty, jeżeli nie mamy takiej wiedzy.

Według wielu badaczy i lekarzy, dieta oparta na roślinach jest w stanie przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, beta-karotenu oraz błonnika jest w stanie zadbać o zdrowie, a nawet zabezpieczyć przed pojawieniem się różnych schorzeń, ponieważ dieta roślinna jest bogata w składniki antynowotworowe. Zawarty w owocach i warzywach błonnik zmniejsza poziom cholesterolu.

Według dietetyczki Hanny Solińskiej, dieta roślinna między innymi wydłuża długość życia. Dostarcza więcej energii w porównaniu z dietą tradycyjną, zmniejsza ryzyko nowotworów, obniża ryzyko cukrzycy, za ryzyko Alzheimera, pozwala zachować mocne kości, poprawia wzrok. I zmniejsza poziom złego cholesterolu, co pomaga w zapobieganiu powstawaniu kamieni na nerkach.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – czy dieta roślinna to nowy trend?

Jak wcześniej zostało wspomniane, dieta roślinna ma swoją bogatą historię, i praktykowali ją już nawet starożytni Egipcjanie. Nawet w Polsce, mimo że Polska Kuchnia kojarzy się w dużej mierze z potrawami mięsnymi, to również dieta roślinna nie jest tutaj nowym zjawiskiem, ponieważ nawet w drugiej połowie XIX wieku ruch jarski już ją propagował.

Nie ulega jednak wątpliwości, że zainteresowanie kuchnią roślinną cały czas rośnie. Powodów może być naprawdę wiele: jedni decydują się na dietę roślinną z powodu zdrowotnych, inni z uwagi na religię, którą wyznają, a jeszcze inni podejmują takie decyzje na podstawie własnych poglądów. Warto zauważyć również, że w mediach społecznościowych oraz wśród celebrytów również jest propagowany ten styl oparty na spożywaniu większej ilości owoców i warzyw, co za tym idzie, z pewnością ma to wpływ na decyzję konsumentów. Coraz większa jest również świadomość, i coraz więcej osób jest w stanie więcej zapłacić za lepszy i bardziej jakościowy produkt niż za tańszy. Dlatego osoby, które co prawda nie decydują się na rezygnację z mięsa, coraz częściej wybierają lokalne gospodarstwa czy produkty z pewnych źródeł, zamiast tych kupowanych od korporacji.

Warto zaznaczyć też to, że osoby stosujące dietę roślinną należą do coraz większej grupy osób, i w tym momencie możemy zauważyć na półkach sklepowych coraz więcej produktów, które są skierowane właśnie do tych konsumentów. Wybierając się do restauracji również znajdziemy wiele pozycji wegetariańskich czy wegańskich.

Same badania, które zostały wykonane przez IQS i Pyszne.pl w 2021 roku, pokazują, że spora liczba badanych uważa, że dzisiaj znacznie łatwiej sięgać po dania wegańskie czy wegetariańskie niż to było jeszcze kilka lat temu. Agnieszka Bujak w jednej ze swoich wypowiedzi powiedziała: „Jeśli spojrzymy na rynek wege jako rynek zamienników mięsa, wędlin, nabiału, deseru czy humusy, to rynek ten w Polsce jest wart prawie miliard złotych.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – trendy w gastronomii

Jak się okazuje, w trendach gastronomii w roku 2022 znalazły się zamienniki mięsa. Mięso nie musi być głównym składnikiem dań głównych, tak jak to było w wielu restauracjach do tej pory. Z pewnością na popularności zyskują te restauracje, które w swoim menu oferują produkty nie tylko dla osób mięsożernych. Ale też wegetarian i wegan. Stają się popularne dania, do których wykorzystuje się tofu, ciecierzycę, fasolę, soczewicę. Bardzo ciekawe jest to, że rosnący trend zauważają również sieci fast foodów. Takich jak na przykład McDonald’s, który deklaruje, że do 240 roku chce zostać liderem wegańskich fast foodów.

Polskie marki produktów wegetariańskich i wegańskich

Wśród polskich marek możemy wyróżnić dobrą kalorię. Jest to firma rodzinna, która pochodzi z Częstochowy i istnieje na polskim rynku od 1993 roku. Przede wszystkim markę wyróżnia wysoka jakość i bardzo dobry skład produktów. Są one dedykowane osobom, które nie jedzą mięsa. W ich asortymencie znajdziemy roślinne klopsiki, burgery roślinne, a nawet wegański pasztet, dzięki czemu osoby, które na co dzień nie spożywają produktów zwierzęcych czy odzwierzęcych, mogą cieszyć się smakiem, który pamiętają.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje w Polsce

Przez wiele lat nie było zbyt wielu alternatyw dla osób, które nie spożywały mięsa. Kiedy dochodziło do wyjść na miasto do popularnych lokali, często wegetarianie i weganie zamawiali albo sałatki, albo frytki, bo po prostu nie było większej liczby alternatyw. Natomiast liczba osób ograniczających mięso lub całkowicie eliminujących je z diety bardzo wzrosła, a obecnie możemy zaobserwować, że produktów roślinnych jest naprawdę mnóstwo na sklepowych półkach, podobnie jak dań w wielu restauracjach.

Warto podkreślić również, że Polska jako kraj staje się coraz bardziej przyjazna dla osób, które nie spożywają mięsa. Według portalu Happy Cow, w samym 2020 roku z analizy miast przyjaznych dla wegan, Warszawa zajęła szóste miejsce.

Zjadliwości (Łódź, restauracja wegańska)

Zjadliwości to restauracja wegańska, której kolorowe menu zmienia się co tydzień. Możemy zamówić tutaj miski buddha, a nawet takie ciasta jak bez serniki, tarty z kokosową bitą śmietaną i owocami.

Wypas (Poznań, restauracja  wegańska)

Wypas posiada kuchnię inną, która jest inspirowana daniami z różnych zakątków świata. Znajdziemy zarówno sajgonki, falafele, a nawet jak krokiety ziemniaczane. Więc twierdzenie, że propozycja posiłków to barwny mix, jest jak najbardziej prawdziwe.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – Tajfun (Wrocław, restauracja wegańska)

Dla właścicieli Tajfun, kuchnia roślinna to pasja, którą chcą udoskonalać i rozwijać. Swoje dania tworzą na bazie domowych i tradycyjnych przepisów z Bliskiego Wschodu. Warto podkreślić, że w Tajfunie ręcznie wyrabiają makarony, a także samodzielnie fermentują warzywa. Robią między innymi kimchi, a także pastę do curry. Ich menu jest dopasowane do pory roku i sezonowości składników.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – Lokal Vegan Bistro (Warszawa, restauracja wegańska)

Ale Vegan Bistro to kuchnia, w której jedyną stałą pozycją jest kotlet schab. Bistro jest prowadzone przez spółdzielnię specjalną margines. Znajdziemy w niej roślinne zamienniki polskich potraw, takich jak na przykład wątróbka bakłażanowa, ryba ze smażalni.

Ósma Kolonia (Warszawa, restauracja wegetariańska)

Ósma Kolonia to wegetariańska restauracja, która znajduje się na warszawskim Żoliborzu. Dania, które znajdziemy w restauracji, to dania kuchni tex-mex, ale także potrawy z kuchni korelańskiej czy indyjskiej.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – Leonardo Verde (Warszawa, restauracja wegańska)

Leonardo Verde to restauracja, która udowadnia, że kuchnia włoska może się obyć bez mozzarelli. Choć wydaje się to kontrowersyjne, to przy dobraniu odpowiednich przypraw i odpowiednim przygotowaniu można uzyskać bardzo smaczne i realistycznie smakujące potrawy do tych oryginalnych. Przykładowo w Leonardo Verde z soczewicy powstaje bolognese, a wędzony tempeh zastępuje boczek.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – House of Seitan (Gdańsk, restauracja wegańska)

Na gdańskim Wrzeszczu również znajdziemy świetną restaurację. Spośród dań, które znajdziemy w menu, możemy wyróżnić zamienniki tych mięsnych, które są znane bardzo dobrze Polakom, jak na przykład pyzy czy kotlet schabowy. Jest świetnie nazwany z „Habibi”.

Youmiko Vegan Sushi (Warszawa, restauracja wegańska)

Youmiko Vegan Sushi to elegancka restauracja, która świetnie sprawdzi się na randkę. Jak podkreśla Magdalena, właścicielka lokalu, sushi w ich wydaniu jest ciekawe, kolorowe i naprawdę potrafi zaskoczyć, zarówno w smaku, jak i w strukturze. W menu znajdziemy popularne hosomaki, futomaki, nigiri.

Falla (Poznań, Warszawa, Gdańsk, Gdynia, wegetariańska)

Za sukcesem tego miejsca królują upodobania do kuchni Bliskiego Wschodu. Nie znajdziemy również dań inspirowanych wszystkimi kierunkami świata. W Falla możemy zamówić kilka rodzajów hummusów, falafele, burgery, wrap y. Ponadto, restauracja jest obecna między innymi w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Gdyni, ale także we Wrocławiu i Katowicach.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – Ka Udon (Kraków, wegetariańska)

Ka Udon to popularna restauracja w Krakowie, w której możemy zjeść pyszny udon podawane w roślinnych bulionach. Można również w restauracji skosztować tempury z warzyw, tofu, a także kiszonek.

Te różnorodne i kreatywne restauracje w Polsce oferują szeroki wybór dań wegańskich i wegetariańskich, przyciągając coraz większą liczbę osób zainteresowanych alternatywnymi, roślinnymi kulinariami.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – restauracja Azia (Warszawa, kuchnia wegetariańska i wegańska)

Restauracja Azia, według rankingu TripAdvisor w 2022 roku, była najlepszą kuchnią roślinną w stolicy. Można w niej zamówić sushi, ramen, a także udon. W karcie zarówno znajdziemy pozycje wegetariańskie, jak i wegańskie.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – Komu Komu (Warszawa, kuchnia wegetariańska i wegańska)

Komu Komu, to druga restauracja w zestawieniu od TripAdvisor z 2020 roku. Jeśli chodzi o warszawskie lokale przyjazne wegetarianom, przede wszystkim kuchnia słynie z ramenu, a ta potrawa została oceniona jako wyśmienita przez internautów.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – Manna 68 ( Gdańsk, restauracja wegańska)

Według TripAdvisor, ta restauracja została uznana w 2022 roku za najlepszą restaurację wegańską w Gdańsku. W menu znajdziemy również propozycje bez glutenu. Znajdziemy również bardzo szeroką gamę dań. Są dostępne zarówno opcje śniadaniowe, dania główne, dania dla dzieci, a także desery. Na śniadanie możemy zjeść tofucznicę albo szakszukę z wegańskimi jajkami. Zjemy także gofry z wegańskim twarożkiem. W menu obiadowym możemy zamówić burgera, sałatkę Cezar, a także wiele innych pozycji.

Casa de Amici i Pili Pili (Gdańsk)

Casa de Amici to restauracja, która specjalizuje się w kuchni włoskiej, a w jej menu znajdują się pozycje wegetariańskie. Natomiast Pili Pili to kuchnia, która jest inspirowana kuchnią Zanzibaru.

Pierwszy Stopień ( Kraków) 

Pierwszy Stopień to restauracja, która w Krakowie znajduje się na Kazimierzu. W serwisie TripAdvisor uzyskała 326 recenzji. Specjalizuje się w kuchni polskiej i serwuje dania, które wszyscy pamiętamy z dzieciństwa, a których smaki wiele osób chce odtworzyć sobie w roślinnej wersji. Misją rodzinnej firmy jest propagowanie zdrowego, naturalnego jedzenia. W menu znajdziemy na przykład panierowane boczniaki, dorsza w tempurze, roladki wegańskie, rosół, burgery, a nawet pierogi. Dostępne są również słodkości, takie jak sernik czy szarlotka

Gdzie w Polsce można jeszcze zjeść wegańsko lub wegetariańsko?

Oprócz wyżej wymienionych restauracji, można również zjeść dania wegetariańskie bądź wegańskie w popularnych fast foodach. W KFC znajdziemy wege nuggetsy, a także burgery wegańskie lub wegetariańskie. Kanapki wegetariańskie lub wegańskie zamówimy również w Subwayu. Pozycje wege są w menu Mcdonald, a pizzę wegetariańską lub wegańską można zamówić w Pizza Hut.

Wegańskie i wegetariańskie restauracje – dlaczego dania wege potrafią smakować jak tradycyjne?

Dieta wegetariańska i wegańska, choć ma za sobą wiele korzyści i coraz więcej osób ją wybiera, budzi również sporo kontrowersji. Wielu ludzi związanych z tradycyjną kuchnią polską, którzy na co dzień spożywają mięso, nie rozumie, skąd wynika to, że tak wielu wegetarian i wegan, mimo że rezygnuje z jedzenia mięsa, dąży do odtwarzania jego smaku w swoich roślinnych potrawach.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zaznaczyć, że większość z nas została wychowana w duchu jedzenia mięsa i tradycyjnych polskich potraw. Są to smaki, które znamy z dzieciństwa, które kojarzą nam się z rodziną, domem i które lubimy. Wybór niejedzenia mięsa często jest wynikiem poglądów, a nie tego, że tradycyjne potrawy nie są smaczne. Dlatego właśnie dąży się do tego, aby, wykorzystując inne produkty, takie jak tofu, imitować na przykład smak kurczaka. W wielu przypadkach da się to zrobić, a niekiedy ciężko zorientować się, że w danym przepisie nie zostało użyte mięso. To wszystko dzieje się za sprawą odpowiedniego dobrania przypraw

Czy dieta wegetariańska jest dietą przyszłości?

Dieta roślinna ma swoich dużych zwolenników, ale także ma sporo przeciwników. Ci, którzy są raczej negatywnie nastawieni do takiego rozwiązania, uważają, że niesie za sobą ryzyko niedostarczenia organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. Oczywiście, jest to prawda pod warunkiem, że jest ona źle zbilansowana. Wszystko zależy również od produktów, które spożywamy, ponieważ sięgając po mięso z supermarketu, które często jest faszerowane antybiotykami, również warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to najzdrowsza opcja. Znacznie zdrowiej będzie wybrać się do gospodarza i od niego zamówić.

Lek. med. Grażyna Kucze mówi o tym, że wegetariański sposób odżywiania dostarcza pełnowartościowego białka, węglowodanów i tłuszczów nienasyconych. Czyli tych najlepszych, które są wolne od cholesterolu. Ponadto w ten sposób jesteśmy w stanie dostarczyć wiele wartościowego błonnika. Czy jest to dieta przyszłości? Na ten moment ciężko stwierdzić, ale już dzisiaj wiemy, że coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie spożywania mięsa, a grupa osób jedzących roślinnie cały czas rośnie.

Dieta wege – co warto o niej wiedzieć ?

Krótko mówiąc, można zaobserwować duży wzrost popularności stosowania diety roślinnej. Obecnie jesteśmy w stanie zauważyć, że coraz więcej produktów znajdziemy na sklepowych półkach. Ponadto, coraz więcej restauracji oferuje menu, które jest dedykowane osobom nie jedzącym mięsa. Co jeszcze do niedawna wcale nie miało tak często miejsca. Kolejną kwestią jest fakt, że dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia, ale tylko wtedy, gdy jest ona odpowiednio zbilansowana i dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych, minerałów i witamin. Dlatego tak ważne jest korzystanie z pomocy specjalisty, jeśli nie ma się wystarczającej wiedzy. Niedobory mogą prowadzić do różnych schorzeń.

 

 

Beata Perzanowska