Rekordowy eksport w Polsce?

2 lipca, 2024 Wyłączono przez Brygida
Rekordowy eksport w Polsce?

W zeszłym roku padł rekord eksportu. Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa, w zeszłym roku sprzedaliśmy towary za 51,8 mld euro, czyli 236 mld zł. Kołami napędowymi polskiego eksportu są branża rolno-spożywcza, przemysł metalowy i branża automotive.

Rynki zbytu dla polskiego eksportu

Głównym rynkiem zbytu dla polskiego eksportu są oczywiście kraje UE, do których trafia 73% naszych towarów o wartości 38 mld euro (173 mld zł). Głównym odbiorcą naszych produktów są Niemcy 13,3 mld euro (wzrost o 11%). Kolejne miejsce na podium zajmują Niderlandy (3,2 mld euro, wzrost o 2%) i Francja (3,0 mld euro, wzrost o 4%). Następne miejsca mają Włochy (2,5 mld euro, wzrost o 7%) i Czechy (2,4 mld euro, wzrost o 9%). Kraje UE kupowały od Polski głównie wyroby tytoniowe, mięso drobiowe, produkty mleczne, pieczywo i wyroby piekarnicze, a nawet mięso wołowe, karmę dla zwierząt oraz wyroby czekoladowe.

Do krajów poza UE Polska wyeksportowała produkty o wartości 13,8 mld euro (63 mld zł), co oznaczało wzrost o 11%. Były to głównie pszenica, produkty mleczne, mięso drobiowe, pieczywo i produkty piekarnicze, wyroby tytoniowe, czekolada i produkty czekoladowe. Największymi odbiorcami były Wielka Brytania, Ukraina i USA. Polskie produkty rolno-spożywcze eksportowane są nawet do Kolumbii i Uzbekistanu.

Dobre, bo z polski

Wielu z nas w szkole słyszało, że „Polska jest spichlerzem Europy”. O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak było, to od kilku lat są widoczne zmiany na polskim rynku eksportowym. Coraz większy udział w eksporcie mają towary zaawansowane technologicznie. Polskim hitem eksportowym z branży motoryzacyjnej są baterie do samochodów elektrycznych.

W zależności od raportu, eksport polskich towarów rolno-spożywczych zajmuje 2 lub 3 miejsce. Do najczęściej eksportowanych towarów zalicza się: wyroby tytoniowe, mięso i jego przetwory (w tym drób). Cenionym polskim produktem eksportowym są zboża i produkty piekarnicze, a także mleko i produkty mleczne oraz kakao i wyroby czekoladowe. Szef KWOR Henryk Smolorz w jednym z wywiadów podkreślił, że „do rozwoju polskiego eksportu rolno-spożywczego przyczynia się także Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który wspiera działania eksporterów poprzez organizowanie targów i spotkań biznesowych, co uwiarygadnia polską żywność na rynkach zagranicznych oraz usprawnia obrót towarowy poprzez obsługę mechanizmów handlu zagranicznego”.

Stalowy eksport

Na przestrzeni ostatnich lat na rozwój polskiego eksportu ma wpływ branża metolowa, która jest bardzo zróżnicowana. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rozrasta się bardzo szybko. Polska jest producentem i eksporterem różnorodnych produktów metalowych m.in. rur, blach, prętów, a nawet kontenerów, czy innych konstrukcji stalowych. Niestety przemysł metalowy stracił w ostatnim czasie na konkurencyjności ze względu na opóźnienia w realizacji projektów oraz wzrost cen energii.

Z czego wynika sukces polskiego eksportu?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym pozytywnie na polską gospodarkę jest różnorodność towarów eksportowych. UNCTAD, jedna z agend Organizacji Narodów Zjednoczonych, co roku „wylicza, jak rozkłada się eksport danego państwa na poszczególne grupy towarów”. Od kilku lat polska znajduje się w czołówce tych zestawień. Krajowy eksport ma coraz większe znaczenie dla gospodarki – mierzone relacją eksportu do PKB.