Jak dobierać fundusze ETF do swojego portfela

17 kwietnia, 2022 Wyłączono przez Dawid
Jak dobierać fundusze ETF do swojego portfela

Fundusze ETF szturmem zdobywają serca inwestorów. Każdego roku powstają dziesiątki nowych funduszy a wszystko to jest odpowiedzią na rosnące szybko zainteresowanie rynku tym produktem. W naszym artykule wyjaśniamy skąd bierze się popularność tych produktów. A jeśli myślicie o inwestowaniu w nie podpowiemy Wam gdzie szukać wiedzy i jak podpatrywać najlepszych inwestorów. Ocenimy też jedną z ciekawych platform za pomoc której można inwestować w ETFy.

Dlaczego ETFy są coraz popularniejsze

ETF (z ang. exchanged-traded fund) to produkt inwestycyjny ściśle powiązany z konkretnym indeksem giełdowym, surowcowym, walutowym lub opartym na innych aktywach.  Każda jednostka funduszu ETF jest więc procentową wartością danego indeksu i jej kurs jest ściśle skorelowany z tym indeksem. Na rosnącą popularność ETFów wpływa kilka czynników. Pierwszy z nich to niskie koszty zarządzania. Ich kurs jest wyznaczany automatycznie jak odzwierciedlenie danego indeksu. Niskie koszty to też niska bariera wejścia, która przyciąga wielu inwestorów. ETFy są też łatwym do zrozumienia produktem i jak pokazują długoterminowe statystyki dość bezpiecznym. Szerszą charakterystykę tego produktu znajdziecie w tym ciekawym artykule na stronie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Inwestujesz w ETFy – słuchaj najlepszych inwestorów

Tak jak w przypadku inwestowania w inne produkty tak i przy ETFach warto słuchać podpowiedzi i inspirować się innymi inwestorami. Najbardziej znany inwestor giełdowy Warren Buffet poleca na start wybór funduszu, który odzwierciedla szeroki indeks giełdowy i jednocześnie pobiera minimalną opłatę i prowizję. Stąd jego wybór to S&P 500. W długiej perspektywie czasu może to być bardzo opłacalny wybór.

Jeśli jednak chcemy osiągać z ETFów znaczące zyski także w krótszej perspektywie nie warto ograniczać się do jednego funduszu. Dywersyfikacja i posiadanie jednostek kilku funduszy z różnych rynków pomoże odpowiednio zdywersyfikować portfel i zabezpieczyć zyski w perspektywie krótko i długoterminowej.

 

Najlepsza platforma do inwestowania w ETFy

Jeśli myslimy o inwestowaniu w ETFy na poważnie to warto założyć konto na jednej z platform umożliwiającej handel tymi walorami. My pod lup wzięliśmy rozwiązanie Saxo Bank dostępne w Polsce. Po pierwsze mamy tam bardzo szeroki przegląd rynku, bo do wyboru jest ponad 5 500 funduszy ETF z giełd z ponad 30 krajów. Pełną listę i więcej informacji znajdziecie na ich stronie. My podpowiadamy też, że warto zacząć od konta demo, które pozwoli nam poznać platformę i sposób poruszania się po nie.

Artykuł sponsorowany