Praca zdalna – sposób na przetrwanie pandemii COVID-19 i rozwój firmy
27 lipca, 2020Wpływ koronawirusa na gospodarkę
Koronawirus zafundował światu szok gospodarczy, który nadwyrężył utarte schematy działania biznesów. Mrożenie gospodarek zaburzyło rytm produkcyjny, skutkując wstrzymywaniem i ograniczaniem produkcji. Zakłóceniom uległy łańcuchy dostaw. Wiele branż musiało całkiem zawiesić działalność, tracąc rynki zbytu. Ogromne straty poniosły lotnictwo, turystyka, gastronomia. Kryzys dotknął także firmy odzieżowe, handlowców i wiele innych sektorów gospodarki.
Jeszcze na początku kwietnia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju szacował, że około 50-60% firm w Polsce odczuje skutki pandemii. W praktyce dotknęła ona każdego przedsiębiorstwa. Niektóre były zmuszone zwalniać ludzi, obniżać im pensje, ograniczać inwestycje, rezygnować z zakupów i dalekosiężnych planów. Część firm, zwłaszcza usługowych firm jednoosobowych, które nie mogły prowadzić działalności, została zamknięta. Pewna liczba małych i średnich przedsiębiorstw musiała przeprowadzić postępowania upadłościowe, a niektóre większe zakłady pracy czeka restrukturyzacja. Inne firmy próbowały dostosować się do lockdownu, choćby zmieniając organizację pracy i ponosząc związane z tym wydatki, np. na zakup sprzętu czy środków ochrony.
Wpływ koronawirusa jest wszechobecny, a kryzys tylko się pogłębia. Niektóre państwa, które zluzowały ograniczenia, zaczynają powracać do nich w związku z pogarszaniem się sytuacji epidemicznej lub obawami przed drugą falą pandemii. Te warunki trzeba uwzględniać, odpowiednio planując kolejne decyzje biznesowe.
Jednocześnie koronawirus to nie tylko zagrożenia. To także szansa na rozwój w nowych kierunkach, implementację nowych technologii, cyfryzację i zdobycie przewagi konkurencyjnej nad wolniej adaptującymi się podmiotami. Przestawienie się na tryb pracy zdalnej jest na to dobrym sposobem.
Przejdź na home office
Do czasu pandemii praca z domu była wyjątkiem. Zdarzała się zazwyczaj na prośbę pracownika, na część tygodnia, a czasem była nawet traktowana jako benefit pracowniczy. Nie była normą, ale to może się zmienić. Według ankiety przeprowadzonej przez Business Center Club na przełomie kwietnia i maja 2020 roku nawet co trzecia firma planowała utrzymanie zwiększonego udziału pracy zdalnej po lockdownie. Inne badania również potwierdzają ten trend. Zarazem przedsiębiorcy często podkreślają, że nie widzą różnicy, jeśli chodzi o efektywność pracy zdalnej w stosunku do pracy w biurze. Spora część jest nawet zdania, że praca w domu jest bardziej efektywna.
Wiele argumentów przemawia za tym, by w firmach zmienić system pracy i zdecydowanie częściej pracować w trybie home office. Najważniejszy to oszczędności, związane chociażby z możliwością zmniejszenia wydatków poniesionych na utrzymanie wielkich powierzchni biurowych. Jako zaletę należy także uznać większą motywację pracowników, którzy chcą się wykazać, mimo że pracują z domu. Możliwość współpracy ze specjalistami, którzy normalnie nie mieliby ochoty na przeprowadzkę do innego miasta, również jest nie do przecenienia. Praca zdalna otwiera przed firmą nowe możliwości.
Wiele branż, w których do tej pory wahano się lub stroniono od telepracy, teraz się do niej przekonuje. Zarazem jest tu jednak wiele wyzwań, chociażby z kontrolą czasu pracy pracownika czy komunikacją w zespole. Praca zdalna nie jest też możliwa w każdej branży, ale tam gdzie się da, warto ją stosować, bo może przynieść potencjalnie duże korzyści dla biznesu.
Czy firma powinna brać udział w tworzeniu biura domowego?
Jednocześnie należy podkreślić, że reguły działania w trybie pracy zdalnej wciąż nie są ustandaryzowane i w pełni określone. Pracodawca może mieć na przykład oczekiwanie, że to pracownik zapewni sobie odpowiednie warunki do pracy i zaopatrzy się w niezbędny sprzęt. Pracownik może zaś patrzeć na ten problem na odwrót. I nie ma się zresztą co dziwić, bo do tej pory w biurze mógł oczekiwać pełnego wyposażenia. Znaczenie ma też kwestia dostępu do specjalistycznego oprogramowania. Firmy mają też dostęp do rabatów, na które nie mogą sobie pozwolić indywidualni klienci. Z drugiej jednak strony, dostarczając pracownikowi sprzęt, firma inwestuje w taką osobę. W normalnej sytuacji, jeśli pracownik zechce zmienić pracę, wyposażenie pozostaje w biurze. W przypadku pracy zdalnej nie jest to już takie proste.
Czy w takim razie pracodawca powinien brać udział w tworzeniu biura domowego? A jeśli tak to w jakiej formie i w jakim zakresie? Czy firma powinna zadbać o to, by pracownik miał komfortowe miejsce pracy domowej, kupując potrzebne wyposażenie, czy wystarczy, że wskaże odpowiedni podmiot, z którym prowadzi współpracę, gdzie pracownik będzie mógł kupić dany produkt taniej? Na te pytania rynek będzie musiał odpowiedzieć w najbliższym czasie, ale z pewnością warto rozważyć możliwość udzielenia jednorazowego dofinansowania na założenie home office przez firmę jako dodatkowy benefit przy zatrudnianiu lub próbować nawiązać współpracę z firmami sprzedającymi potrzebne pracownikowi wyposażenie.
Jak urządzić home office?
Jaki by zresztą nie był zakres pomocy ze strony pracodawcy, warto pamiętać o tym, że miejsce pracy w domu powinno być dobrze urządzone. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie związane z ergonomią, a więc zakup odpowiedniego biurka i fotela biurowego. Interesujące modele można znaleźć w sklepie internetowym www.centrumkrzesel.pl.
Aranżację miejsca pracy warto zacząć od wydzielenia osobnej strefy przeznaczonej wyłączenie na pracę. Dobrze, gdy domowe biuro ma nieco odrębności, zwłaszcza jeśli jest większa liczba domowników. Odseparowanie się od rodziny w home office pozwala uzyskać lepszą efektywność i koncentrację. Kolejnym ważnym krokiem jest właśnie wybór właściwych mebli. Liczą się tu takie detale jak to, czy krzesło posiada podłokietniki lub na jakiej wysokości jest blat biurka. Całe wyposażenie można kupić dziś w jednym sklepie takim jak CentrumKrzesel.pl, którego pełną ofertę z meblami biurowymi można zobaczyć tutaj. Osoby poszukujące ergonomicznych foteli biurowych powinny zajrzeć na tę stronę: https://www.centrumkrzesel.pl/fotele-biurowe-/119/c.
Projektując miejsce do pracy, warto zadbać o właściwe oświetlenie. Dlatego home office powinno się znajdować blisko okna. Źródło światła sztucznego musi zaś mieć odpowiednią barwę i temperaturę, najlepiej między 4000-5000 K, a także być ustawione pod dobrym kątem i w odpowiedniej odległości, by mniej męczyć wzrok i dłużej utrzymywać koncentrację. Dobrze też pamiętać o takiej kolorystyce, która nie rozprasza, ale motywuje i inspiruje. Pomagać w tym mogą także dekoracje o osobistym charakterze, np. zdjęcia czy plakaty. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić – w końcu ma to być miejsce do pracy.
—
Artykuł sponsorowany