Poradnik dla dłużnika: Jak skutecznie negocjować z wierzycielami?

17 sierpnia, 2023 Wyłączono przez Dawid
Poradnik dla dłużnika: Jak skutecznie negocjować z wierzycielami?

Brak terminowej spłaty należności nie musi oznaczać windykacji, postępowania sądowego i komorniczego. Sprawdźmy, jak skutecznie negocjować z wierzycielem.

Dla wielu osób długi to przysłowiowy koniec świata z roztaczającą się wizją stresującego postępowania sądowego i utraty majątku w wyniku egzekucji komorniczej. Warto jednak pamiętać, że windykacja jest źródłem dodatkowych kosztów dla wierzyciela. Jak pokazuje praktyka, wielu z nich jest skłonnych negocjować z dłużnikami, aby uniknąć opłat windykacyjnych.

Zalety negocjacji dla dłużnika i wierzyciela

Jeśli zdecydujesz się negocjować z wierzycielem, masz szansę doprowadzić do sytuacji win-win, czyli wygranej obu stron. Ty, choć wciąż pozostaniesz z długami, możesz uniknąć procesu windykacji. Wierzyciel unika z kolei dodatkowych kosztów związanych z procedurą dochodzenia należności. Kluczem do sukcesu jest jednak przeprowadzenie negocjacji w dobrze przemyślany i zaplanowany sposób. Oto 5 rad jak windykować skutecznie.

5 rad, jak skutecznie windykować

1. Nie unikaj kontaktu z wierzycielem. Jeśli nie będziesz odbierał korespondencji, unikać połączeń telefonicznych od wierzyciela, może się okazać, że później… to on nie będzie chciał z Tobą rozmawiać. Brak kontaktu nie polepszy Twojej sytuacji, a może jedynie ją pogorszyć. Długi w magiczny sposób nie rozpłyną się w powietrzu, tylko dlatego, że nie masz kontaktu z wierzycielem.

2. Stwórz dobry plan spłat. Stworzenie planu jest niezbędnym elementem skutecznej windykacji. Zanim rozpoczniesz spłaty, usiądź z kartką, długopisem (może do tego celu użyć także arkusza kalkulacyjnego w komputerze) i dokładnie przeanalizuj swoją aktualną sytuację finansową. Wpisz, ile wynoszą wszystkie Twoje długi (przy każdym z nich wpisz także dane wierzycieli) i zastanów się, jaką kwotę realnie możesz przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Nie stawiaj sobie także nierealnych celów. Zdecydowanie lepiej, jeśli będzie to niższa, realna do spłaty suma niż zbyt duża, której nie będziesz w stanie udźwignąć. Dobrym pomysłem jest zerknięcie na zapiski jeszcze kolejnego dnia, aby upewnić się, że plan spłat jest realny.

3. Skontaktuj się z wierzycielem. Wykaż skruchę i zadeklaruj, że będziesz regularnie spłacał raty. Przedstaw mu także swój pomysł na plan spłat. Możesz wysłać go e-mailem lub przedstawić telefonicznie. Pamiętaj, jeśli Twój majątek zajął komornik, nie negocjuj z nim, lecz z wierzycielem. Komornik jest jedynie urzędnikiem, który wykonuje swoje obowiązki i nie ma żadnej decyzyjności.

4. Podpisz aneks. Jeśli wierzyciel wyrazi zgodę na Twoje warunki, niezbędne będzie podpisanie aneksu potwierdzającego nowy plan spłat. Niestety, nawet mimo ugody wierzyciel nie usunie Twoich danych z Krajowego Rejestru Długów (oczywiście pod warunkiem, że wcześniej je tam umieścił). Usunięcie danych z rejestru dłużników jest możliwe jedynie po spłacie całego zadłużenia.

5. Zachowaj konsekwencję. Zachowanie to kluczowa kwestia, która wpłynie na Twój sukces na drodze do spłaty długu. Jeśli zaprzestaniesz regularnych płatności, wierzyciel może cofnąć przyjęte wcześniej warunki i rozpocząć (lub kontynuować) proces windykacyjny. A stąd już tylko kilka kroków do postępowania sądowego i egzekucji komorniczej.

Droga do spłaty zadłużenia nie jest łatwa. Wymaga także samodyscypliny, konsekwencji i motywacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest jedyną do poprawy sytuacji finansowej, odzyskaniu płynności i pewności siebie.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.