Polskie miody – bogactwo lokalnego zdrowia i skarb polskiej kuchni

4 stycznia, 2024 Wyłączono przez Dawid
Polskie miody – bogactwo lokalnego zdrowia i skarb polskiej kuchni

Miód to produkt, który jest dziełem natury i był stosowany od wieków. Sami Egipcjanie kiedyś używali go do kosmetyków. Ten pszczeli wyrób wielu z nas kojarzy jako lekarstwo na przeziębienie. Miód to nie tylko przepis na zdrowie. To też produkt, który się nie psuje. Archeolodzy odkryli go w grobach faraonów sprzed kilku tysięcy lat. Poznaj polskie miody.

Miód to również jeden z najstarszych produktów, jakie mógł spożywać człowiek. W samym momencie pojawienia się praprzodka pszczół, co miało miejsce 140-150 lat temu, które już wtedy produkowały miód z nektaru kwiatów, ludzie mieli do tego dostęp i mogli go spożywać. Z czasem miód zyskał na dużej popularności jako produkt do spożycia, a także lekarstwo.

Czym jest miód? 

Miód jest naturalnym, słodkim produktem wytwarzanym przez pszczoły. Powstaje poprzez złączenie swoistych substancji nektaru roślin miododajnych lub wydzielenia nieżywych części roślin albo wydalonych przez owady ssące żywe części roślin. Miód pszczeli znacznie różni się od miodu, który jest wytwarzany przez inne owady. Na przykład, osy pobierają nektar także z roślin, które są dla człowieka trujące, dlatego produkowany przez nie miód może być źródłem różnych zatruć.

Polskie miody – na jakie rodzaje możemy podzielić miód?

Miód możemy podzielić na trzy części. Pierwszą z nich jest miód nektarowy. Jeżeli pszczoły wyprodukowały go z nektaru, to mówimy o miodzie nektarowym. Jeżeli natomiast został wytworzony ze spadzi, to jest to miód spadziowy. Jeśli miód powstał w wyniku korzystania przez pszczoły zarówno z nektaru, jak i spadzi, nazywamy go miodem nektarowo-spadziowym. Jeśli głównie składa się z nektaru jednej rośliny, jest to typowy miód nektarowy, na przykład miód rzepakowy, lipowy czy gryczany. Natomiast jeśli miód został stworzony z wielu pożytków nektarowych, nazywamy go miodem wielokwiatowym.

Wśród miodów spadziowych wyróżniamy dwa typy: te stworzone ze spadzi liściastej i te ze spadzi iglastej.

Polskie miody – jak powstaje miód?

Miodem nazywamy słodki oraz gęsty roztwór, który składa się głównie z glukozy i fruktozy, a także w mniejszym stopniu z innych cukrów. Jest on wytwarzany przede wszystkim przez pszczoły z rodzaju Apis. W Polsce ich przedstawicielką jest pszczoła miodna.

Możemy wyróżnić kilka sposobów na powstawanie miodu. Jednym z nich jest miód, który powstaje z nektaru kwiatowego. Innym jest ten, który powstaje ze spadzi, zwanej także rosą miodową. Jest to nic innego niż rodzaj odchodów mszyc. Inaczej słodki sok roślinny, z którego same mszyce pobrały białka oraz minerały, a reszta została usunięta przez ich 2układ pokarmowy.

Ta informacja może być dość szokująca dla miłośników miodu, ale miód powstaje przez wielokrotne połykanie i wypluwanie rozcieńczonego roztworu cukrów przez pszczoły, a także mieszanie z odpowiednimi enzymami. Następnie miód jest odparowywany, osuszany, a także zagęszczany.

Polskie miody – jaki jest skład chemiczny miodu?

Dominującą grupę związków w miodzie stanowią węglowodany, reprezentujące około 95-98% jego składu. Charakter cukrów, zarówno pod względem jakości, jak i ilości, zależy od unikalnych cech miodu, stanowiąc istotne kryterium oceny jego naturalności oraz umożliwiając identyfikację konkretnego typu i odmiany produktu. Cukry proste, takie jak fruktoza (średnio 70,3%) i glukoza (średnio 38%), są najczęściej występującymi w miodzie.

Oprócz tego, w składzie miodu znajdziemy inne cukry. Warto również zauważyć, że miodowi towarzyszą niecukrowe składniki, takie jak białka i aminokwasy. Aminokwasy w miodach europejskich średnio kształtują się na poziomie 175 mg/100 g produktu.

W miodzie znajdują się również enzymy, a także kwasy organiczne, takie jak kwas masłowy, kwas mrówkowy i mlekowy. Kwasy organiczne wpływają na charakterystyczny smak miodu. Spośród związków mineralnych w miodzie możemy wyróżnić potas, wapń, sód, fosfor, żelazo, miedź i inne składniki, z potasem na czele, stanowiące istotny składnik mineralny miodu.

Polskie miody – czym jest spadź?

Spadź to nic innego jak gęsta, słodkawa i lepka ciecz, która pojawia się głównie latem, ale czasami też wiosną, na liściach, gałązkach niektórych drzew liściastych i zielonych pędach. Jest to wydalina mszyc. Powstaje poprzez przetwarzanie soków roślinnych przez mszyce. Zawiera substancje cukrowe, a także substancje odżywcze.

Spadź jest tak zwanym pożytkiem pszczelim, z którego pochodzi miód spadziowy. Pszczoły zatem zbierają spadź, a potem mieszają ją z nektarem i enzymami. W ten sposób powstaje miód spadziowy, który ma specyficzny smak oraz aromat, co bardzo wyróżnia go na tle innych miodów.

Polskie miody – czym jest pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli to nic innego, jak surowiec, który jest zbierany przez pszczoły w trakcie zapylania kwiatów i roślin. Pszczoły wraz z nektarem zawierają go do ula, gdzie zostaje on składowany w formie zapasów, a następnie spożywane. Po zbadaniu pyłku pszczelego okazało się, że ma on szereg różnych właściwości prozdrowotnych. Zawiera on ponad różnych substancji czynnych, w tym na przykład aminokwasy czy liczne witaminy z grupy B. Pyłku pszczelim znajduje się bardzo dużo białka, więc szczególnie warto po niego sięgać, jeżeli nasza dieta jest uboga w produkty mięsne. Ponadto świetnie się sprawdzi dla osób, które są narażone na spory wysiłek intelektualny, czyli uczniów i studentów, ponieważ jest on zdrowym zastrzykiem energii, a ponadto pomaga utrzymać koncentrację na wysokim poziomie.

Jak spożywać pyłek pszczeli?

Według różnych źródeł, najlepiej spożywać go na czczo przed śniadaniem. Można go także stosować na wiele różnych sposobów, jednym z nich jest rozpuszczenie pyłku w miodzie, a drugim wymieszanie go z miodem, dżemem czy twarogiem.

Sam w sobie pyłek ma lekko gorzkawy posmak, dlatego warto wymieszać go z miodem, dzięki czemu będzie znacznie przyjemniejsze jego przyjmowanie.

Czym jest krystalizacja i dekrystalizacja miodu?

Krystalizacja to zjawisko naturalne, które zachodzi w każdym miodzie. Czas krystalizacji jest różny w zależności od rodzaju miodu i zależy od pożytku, z jakiego został wyprodukowany, oraz stopnia dojrzałości miodu. Krystalizacja miodu nie zmienia jego składu, a co za tym idzie, właściwości odżywczych. Z uwagi na stopień krystalizacji, miód przybiera formę płynną, zwaną patoką, oraz skrystalizowaną, zwaną krupcem. Krystalizację można odwrócić poprzez podgrzanie do około 40 stopni Celsjusza, nie dłużej niż 48 godzin. Jednak zbyt długie podgrzewanie powoduje utratę właściwości antybakteryjnych miodu.

Czy miód może się zepsuć?

Przeważnie, kiedy sięgamy po swoje miody, chcemy, aby był on dla nas zdatny do spożycia jak najdłużej. Jednak czy miód może się zepsuć? To pytanie z pewnością nie raz zadał sobie niejeden miłośnik miodu. Aby to wyjaśnić, warto przytoczyć odkrycia archeologów, którzy znaleźli w grobowcu faraonów miód, który był zdatny do spożycia i miał kilka tysięcy lat. Jak to w ogóle jest możliwe? Otóż w taki sposób, że pszczoły podczas produkcji miodu zabezpieczają go przed psuciem. Miód ma właściwości antybakteryjne.

Skrystalizowany miód też jest dobry

Każdy miód skrystalizuje, natomiast dzieje się to w różnych odstępach czasu. Jeśli mówimy o miodzie rzepakowym, to taki miód powinien skrystalizować się w ciągu tygodnia do dwóch tygodni po miodobraniu. Miód rzepakowy krystalizuje z powodu większej zawartości glukozy, dlatego znacznie szybciej niż inne miody. Nie powinien być jednak stosowany przez diabetyków. Z kolei miód akacjowy to taki, który posiada znacznie więcej stosunku fruktozy do stosunku glukozy, co sprawia, że znacznie dłużej zachowuje swoją płynność i nawet do roku czy dwóch nie krystalizuje.

Czym jest kremowanie miodu?

Niektóre miody, dla poprawy ich konsystencji, poddaje się kremowaniu. Kremowanie to nic innego, jak intensywne mieszanie miodu przez kilka dni, po to, żeby uzyskało kremowy kolor. Tego typu miód świetnie nadaje się na kanapki i jest łatwiejszy w spożywaniu. Co warto zaznaczyć, to to, że kremowanie wcale nie pozbawia miodu jego właściwości odżywczych.

Jakie są właściwości miodu?

Polski miód charakteryzuje się przede wszystkim barwą i konsystencją. Ma on zabarwienie żółtawe. Jednak, to zależy także od rodzaju, gdyż miód spadziowy ma swój charakterystyczny, dość ciemny kolor. W samej Polsce najczęściej występują odmiany miodu o barwie złocistej, białej, a także brązowej. To, czym warto pamiętać, to z pewnością to, że w miodzie znajduje się ponad 20 ważnych dla organizmu pierwiastków. Między innymi jest to wapń, fosfor, żelazo czy potas.

Jak możemy zastosować miód z pasieki?

Miód z pasieki to przede wszystkim produkt naturalny o wielu wartościach odżywczych. W swoim składzie, oprócz tego, ma również małą ilość pyłku pszczelego. Jest on nie tylko stosowany w kuchni, ale także stosuje się go w medycynie i kosmetyce. Tysiące lat temu Egipcjanki używały go do makijażu.

Natomiast starożytni Grecy już wtedy uważali, że regularne spożywanie miodu poprawia zdrowie, wzmacnia siłę odpornościową, a także wydłuża życie.

W jaki sposób możemy sprawdzić czy miód jest prawdziwy?

Aby móc rozpoznać, czy miód jest prawdziwy czy nie, możemy wykorzystać krystalizację miodu, która jest możliwa tylko w przypadku tych prawdziwych. Powinna ona także wystąpić kilka miesięcy po zbiorze miodu.

Jak przechowywać miód? 

Tak jak wyżej zostało zaznaczone, miód się nie psuje. Jednak, tak jak przy każdym produkcie, warto zadbać o kilka elementów. Pierwszym z nich jest to, aby nie wystawiać miodu na zbyt nasłonecznione miejsce. Aby uniknąć również wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, miód powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym miejscu.

A sam słoik? Warto, aby był szklany, dlatego że plastik prowadzi do utleniania miodu.

Dlaczego niektóre miody są twarde, a inne nie?

Miody przede wszystkim różnią się od siebie konsystencją. Jedne mają konsystencję twardą i zbitą, a innym wręcz przeciwnie – są miękkie i ciągnące. Różnice w tym, jak miód wygląda, zależą od wielu czynników, przede wszystkim od tego, w jaki sposób został pozyskany nektar i z jakiej rośliny. Innym istotnym elementem jest też moment, w którym miód został wyjęty z ula przez pszczelarza. Ilość wody w miodzie ma wpływ na jego konsystencję, zatem ten, który ma go sporo w sobie, będzie naturalnie bardziej płynny.

Jakie są rodzaje miodów i ich właściwości?

Właściwości prozdrowotne miodu są znane już od tysięcy lat, i nawet starożytni Grecy mówili o tym, że wpływa on korzystnie na zdrowie. Dzisiaj, mając taki dostęp do wiedzy i medycyny, wiemy, że to prawda, ponieważ miód posiada mnóstwo witamin i minerałów.

Spośród rodzajów miodu możemy wyróżnić ich sporo. Mamy miody wyprodukowane przez pszczoły z nektaru, a do tej kategorii możemy zaliczyć na przykład miód rzepakowy, lipowy czy gryczany. Możemy wyróżnić także miód wytworzony ze spadzi, i do niego zaliczymy na przykład miód spadziowy. Istnieje też taki rodzaj miodu, który został stworzony przez pszczołę z wielu pożytków nektarowych, i wtedy nazywamy go wielokwiatowym.

Jakie są właściwości miodu wielokwiatowego?

Jak sama nazwa wskazuje, miód ten powstaje z wielu kwiatów, czyli pszczoła przy produkcji takiego miodu korzysta z wielu pożytków nektarowych. Pod nazwą „miód wielokwiatowe” kryje się cała grupa miodów, a one mogą się różnić smakiem, kolorem, a także zapachem, co jest wynikiem wielogatunkowości roślin przy produkcji takiego miodu.

Jeśli mowa o miodzie wielokwiatowym, warto podkreślić jego uniwersalność, ponieważ jest on stosowany zarówno w kosmetyce, a także jako lekarstwo, jako wzmocnienie organizmu, a nawet znalazł swoje zastosowanie w diecie z uwagi na niską kaloryczność.

Jakie są właściwości miodu akacjowego?

Charakterystyczny wygląd miodu akacjowego to przede wszystkim jego kolor, który jest niemal przezroczysty. W swoim składzie zawiera wiele cennych witamin, między innymi witaminę B, potas czy żelazo. Wykazuje on właściwości uspokajające, dlatego dodanie go do herbaty, którą pijemy wieczorem, może pomóc w zasypianiu. Ponadto, w swoim składzie zawiera składniki, które działają osłonowo. Szczególnie poleca się go przy problemach z żołądkiem oraz jelitami. Ponadto, usprawnia pracę wątroby, a także układu moczowego.

Jakie są właściwości miodu spadziowego?

Miód spadziowy posiada wiele witamin. Różni się od innych miodów w tym, że nie powstaje z nektaru, ale ze spadzi. Spadź to nic innego jak wydzielina mszyc, które żerują na drzewach. Spadź możemy podzielić na dwa rodzaje: liściastą a także iglastą. Tego typu miód jest cenowo droższy na rynku miodów. Powodem tego jest to, że spadź jest znacznie mniej dostępna, a samo wytworzenie z niej miodu jest dość czasochłonnym procesem.

Jakie właściwości jednak ma miód spadziowy? Przede wszystkim ma on działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i antyseptyczne. Szczególnie poleca się go przy przeziębieniach, a także przy poważniejszych chorobach płuc oraz górnych dróg oddechowych. Ponadto, produkt ten bardzo dobrze sprawdza się przy chorobach serca, stawów, a także układu nerwowego.

Jakie są właściwości miodu lipowego?

Wiele osób uważa ten miód za jeden z najsmaczniejszych, a powodem tego może być obecność wielu olejków eterycznych, które odpowiadają za wyjątkowy smak. Ale nie tylko, ponieważ są bardzo korzystne dla zdrowia. Sam miód lipowy świetnie się sprawdza przy przeziębieniach, ponieważ wykazuje dużą aktywność antybiotyczną. Długotrwała kuracja korzystnie wpływa na organizm i poprawia jego odporność. Po taki miód mogą również sięgać osoby, które są narażone na duży stres, ponieważ miód ma działanie odprężające i pomaga skutecznie się zrelaksować.

Jakie właściwości ma miód gryczany?

Charakterystyczną cechą miodu gryczanego jest jego barwa, która często jest bardzo ciemna, a niekiedy nawet wręcz czarna. Charakterystyczny i bardzo intensywny jest również jego smak oraz zapach. Z właściwości, jakie posiada, to przede wszystkim to, że zawiera w sobie dużo żelaza oraz witaminy C, dzięki czemu będzie świetnym wyborem dla osoby, która zmaga się z anemią. Ten miód również poleca się w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy zdecydowanie bardziej narażeni na różnego rodzaju przeziębienia. Stosuje się go nie tylko w kuchni czy jako naturalne lekarstwo, ale również odnalazł swoje zastosowanie w kosmetyce, ponieważ służy jako składnik domowych maseczek do twarzy.

Jakie właściwości ma miód rzepakowy?

Kolor miodu rzepakowego, w odróżnieniu od gryczanego, jest jaśniutki i ma słomkowy odcień. Miód tego typu szybko się krystalizuje, z uwagi na to, że w składzie miodu jest wysoka zawartość cukru, w tym glukozy.

Jeśli chodzi o jego właściwości, warto zaznaczyć, że w swoim składzie zawiera duże stężenie boru, co wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a także śledziony.

Jakie są właściwości miodu wrzosowego? 

Jest to stosunkowo rzadki rodzaj miodu, a jest to spowodowane tym, że w Polsce nie ma dużo wrzosowisk. To, co wyróżnia miód wrzosowy, to to, że posiada on mnóstwo enzymów, a także aminokwasów. Wykazuje również właściwości bakteriobójcze i antybiotyczne. Zatem warto stosować go przy przeziębieniach, a przy stosowaniu regularnym wzmacnia odporność. Dodatkowo można go stosować profilaktycznie w celu, na przykład, zapobiegania chorobie Alzheimera, a także zapobieganiu chorobom prostaty.

Jakie są właściwości miodu z malinami ?

To kolejny z tych rodzajów miodu, który jest dość ciężko dostępny, ponieważ kwiaty malin kwitną stosunkowo krótko. Szczególnie poleca się go przy osłabieniach, a także przy problemach z układem krwionośnym. Ponadto, miód malinowy wykazuje właściwości wzmacniające, a także przeciwzapalne.

Polskie miody – czy od miodu przytyję?

To pytanie zadaje sobie z pewnością niejedna osoba, która chce zadbać o swoją sylwetkę. Miód jest dość wysokokalorycznym produktem, ale przybrać masę ciała jesteśmy w stanie wtedy, kiedy doprowadzimy do nadwyżki kalorycznej, czyli zjadamy więcej niż nasz organizm potrzebuje. Zatem, jak z wszystkim, jeżeli przesadzimy z ilością miodu, który spożywamy, oczywiście możemy przybrać na wadze.

Warto pamiętać o tym, że mimo tego, że miód ma stosunkowo sporo kalorii, to ma również właściwości prozdrowotne. Dlatego warto włączyć go do swojego menu.

Polskie miody – jaki miód dla diabetyków?

Dla diabetyków polecane jest miód akacjowy. Czasami niektórzy mówią, że miód lipowy jest również odpowiedni, jednak najczęściej polecany jest  miód akacjowy.

Czy na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej można spożywać miód?

Żeby móc konkretnie odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest miód i w jaki sposób on powstaje. A więc miód powstaje z soku roślin. Ten sok jest przetwarzany przez pszczoły i magazynowany właśnie w postaci miodu.

Zatem, jeśli ten sok nie byłby wytwarzany przez rośliny, to nie mógłby powstać miód. Natomiast nie ulega wątpliwości, że jest to produkt, w którego procesie produkcji pszczoły uczestniczą, a weganie nie spożywają produktów, które pochodzą od zwierząt. Natomiast wegetarianie nie spożywają produktów mięsnych ani ryb, ale jedzą wyroby pochodzenia zwierzęcego.

Polskie miody – kiedy dawać miód dzieciom?

Przede wszystkim nie należy podawać miodu dzieciom przed ukończenie o12 miesiąca życia Z uwagi na niedojrzałość  mikroflory jelitowej A także komórek układu immunologicznego.  natomiast  kiedy dziecko ukończy rok Miód jest bezpieczny. 

Polskie miody – ile dziennie zaleca się miodu dla dzieci?

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, zaleca się ograniczenie spożywania dużej ilości cukru. Mimo że miód posiada wiele właściwości odżywczych, które pozytywnie mogą wpłynąć na nasz organizm, to w żaden sposób nie powinniśmy jeść go za dużo, ponieważ w przypadku przekroczenia zapotrzebowania kalorycznego wiąże się to z przybieraniem na wadze. WHO, Światowa Organizacja Zdrowia, mówi o tym, że spożycie cukru, nawet tego naturalnie występującego w naturze.

Z pewnością warto wprowadzić miód do diety dziecka, mimo że on jest równie kaloryczny jak biały cukier. Jednak w przeciwieństwie do niego, posiada wiele wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na organizm, a także pomagają w budowaniu odporno

Polskie miody – pszczoła synonim pracowitości

Wielu z nas, sięgając po miód, nawet nie zastanawia się nad tym, ile pracy wymaga od pszczoły, abyśmy mogli potem go dodać do herbaty czy posmarować nim kanapkę. Dlatego powinniśmy bardzo doceniać te owady, bo wykonują one naprawdę bardzo dużą pracę. Ciekawostką może być to, że pszczoła w ciągu całego swojego życia wytwarza zaledwie jedną łyżeczkę miodu, a w czasie jednego lotu jest w stanie odwiedzić od 50 do 100 roślin.

Dlaczego pszczoły są dla nas tak ważne?

Prawdą jest, że większość tego, co spożywamy, jest zapylane przez owady, w tym przez pszczoły miodne. Pszczoły zbierają nektar, a przenosząc pyłek z kwiatka na kwiatek, zapylają niemal 80% wszystkich gatunków roślin w Polsce. Imają największy wkład w zapylanie roślin. W książce pod tytułem „Pszczoły leczą”, napisanej przez Ferdynanda Jaśko, autor pisze, że jedna pszczoła trzela rodzinę w ciągu sezonu, odwiedzając ćwierć miliona kwiatów.

Co ciekawe, istnieje znacznie więcej gatunków pszczół niż pszczoła miodna, i w większości pszczoły raczej są samotnikami. Tym samym samodzielnie dbając o to, aby zdobyć pożywienie i wykarmić rodzinę. Natomiast pszczoła miodna to ten rodzaj pszczół, które tworzą społeczność, podobnie jak to robią trzmiele.

To, że pszczoły są niesamowicie pracowitymi owadami, nie ulega żadnej wątpliwości, ale czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się na jaką kwotę szacuje się ich pracę? Otóż wartość pracy, jaką pszczoły wykonują w Polsce, zapylając rośliny, to szacunek na kwotę aż 7,5 mld złotych. Patrycja jest przemówcą, jakiego znam, wielokrotnie współpracowaliśmy. Znamy się też od czasów, gdy zaczynaliśmy prowadzić szkolenia, ja w zakresie informacji, a ona w zakresie.

Polskie miody – co zrobić, jeśli pszczoła nas użądli?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto się zastanowić nad tym, po co właściwie pszczoła żądli. Warto mieć świadomość tego, że pszczoły nie atakują ludzi z jakiegoś konkretnego powodu, poza tym, że chcą się obronić. Tym owadom nie jest na rękę atakowanie ludzi, z uwagi na to, że pszczoły po użądleniu giną. Dlatego, aby użyć żądła, muszą znaleźć się w dużym dla siebie niebezpieczeństwie. Lub też w niebezpieczeństwie musi się znaleźć ich rodzina. Pszczoły w całej hierarchii mają określone zadania. A są takie, które polegają na obronie ula.

Polskie miody – wykorzystanie miodów w kosmetyce

Miód ma szereg zastosowań, nie tylko wykorzystuje się go w kuchni, ale także w kosmetyce. Miód można wykorzystywać typowo pielęgnacyjnie, ale także prozdrowotnie. W pielęgnacji możemy wyróżnić miód wielokwiatowy, który z uwagi na dużą zawartość cukru w prostych bardzo dobrze odżywia skórę i nadaje jej blasku. Z kolei miód gryczany świetnie sprawdzi się przy skórze naczyniowej. Miód spadziowy natomiast zwalcza infekcje, dlatego jest świetnym z uwagi na swoje przeciwdziałalne działanie. Natomiast miód lipowy odżywia i nawilża naskórek.

Warto zwrócić też uwagę na to, że miód jest produktem, który można łączyć z innymi składnikami. Jednocześnie wzmacniając w ten sposób jego działanie. Przykładowo, dodatek propolisu do miodu powoduje silne właściwości nawilżające. Dlatego świetnie odnajdzie się w zastosowaniu jako krem do rąk czy krem do stóp. Kolei sam pyłek pszczeli ma wiele różnych właściwości. Między innymi jedną z nich jest to, że posiada właściwość bakteriobójczą, a także przeciwzapalną. Dlatego świetnie sprawdzi się on do leczenia chorób skórnych, na przykład w trądziku.

Polskie pasieki

W Polsce, kraju o bogatych tradycjach pszczelarskich, możemy poszczycić się wieloma polskimi zakładami pszczelarskimi, które nie tylko pielęgnują wielowiekową sztukę pozyskiwania miodu, ale także dostarczają najwyższej jakości produkty.

Pszczelarze ci stanowią wielkie dziedzictwo kulturowe i  są świadectwem zaangażowania pszczelarzy w zachowanie doskonałych właściwości smakowych i  zdrowotnych polskiego miodu.

Pasieka Sadowskich

Działa od 2009 roku, a umysł jej założenia zrodził się z pasji założyciela, którego od zawsze fascynował świat pszczół. Dziś Pasieka Sadowskich to jedno z największych polskich gospodarstw pszczelarskich. A razem z pasieką pracuje około 150 milionów pszczół, które zamieszkują ponad 3000 uli, a także zapylają pola Mazowsza i Kujaw.

Skarby roztocza

Skarby Roztocza to kolejna pasieka, a jednocześnie malownicza kraina geograficzna położona na Lubelszczyźnie. Cały obszar jest wpisany na Listę NATURA 2000, a także listę rezerwatów UNESCO. Jest jednocześnie ściśle chroniony.

Pasiekę tworzą Pan Mariusz, który rozpoczął całą produkcję, Pan Karol, który jest synem Pana Mariusza i jest osobą odpowiedzialną za marketing, a także Pan Łukasz, również syn, który między innymi jest odpowiedzialny za identyfikację graficzną marki.

To, czym wyróżnia się Pasieka i z czego jest dumna, to to, że nie produkują masowo miodu, a także że nie wzbogacają go żadnymi substancjami. Dodatkowo, nie przegrzewają miodu. Marka również wszystko wykonuje ręcznie.

Mazurskie miody

Jeśli chodzi o Mazurskie miody, to pierwsze z nich pojawiły się już w 1964 roku. I zaczęło się od pracy oraz pasji Bogdana Piaseckiego. Marka może wyróżnić się wieloma sukcesami i tym, że ich produkty znajdują się w wielu bardzo popularnych w Polsce supermarketach. Takich jak na przykład Lidl. Sama firma jednak zaczynała swoje działanie od jednej niepozornej pasieki. A w ofercie znajdziemy mnóstwo rodzajów miodu, takich jak wielokwiatowy, rzepakowy.

Pasieka Łysoń

Historia pasieki zaczęła się od pasji Mariana Łysoń, który po pracy jako ślusarz rozwijał swoje hobby, czyli pszczelarstwo. Można powiedzieć, że przedsiębiorczość miał we krwi. Ostatecznie nieustannie szukał sposobów na to, żeby w jego pasiece pszczół żyło się jeszcze lepiej. Wykonał pierwsze formy do produkcji uli styropianowych, co wtedy było bardzo innowacyjnym rozwiązaniem. W ten sposób rozwinęła się cała produkcja uli styropianowych, która następnie rozwijała się na szeroką skalę.

Obecnie firma Łysoń zajmuje się produkcją uli styropianowych, sprzętu pszczelarskiego oraz przetwórstwem naturalnych wyrobów pszczelich. Ponadto, w asortymencie można znaleźć również takie produkty jak batony energetyczne, słodycze, granole, świece z wosku pszczelego. A nawet naturalne kosmetyki na bazie miodu. 

Nasza pszczelarnia 

To pasieka, która powstała ponad 35 lat temu. Jej założycielem jest pan Piotr Lewandowski, który prowadzi biznes z rodziną. Dzisiaj pasieka liczy sobie ponad 100 uli, a pszczoły zapylają kwiaty z najpiękniejszych rejonów Wielkopolski.

Bartnik Mazowiecki

Pszczoły istnieją w tej pasiece od czterech pokoleń. Obecnie liczy ona kilkaset rodzin pszczelich. Marka może pochwalić się wieloma wyróżnieniami, jednym z nich jest finał w konkursie Polski Producent Żywności. Pasieka również była gościem w „Dzień Dobry TVN”.

Polskie miody – krótko o pszczołach i polskich pasiekach

Pszczoły to bardzo pracowite owady, które produkują miód. My ludzie korzystamy z niego, dlatego przede wszystkim powinniśmy dbać o te stworzenia. Dlatego, że bez nich życie na ziemi byłoby bardzo ciężkie. Pszczoły w samej Polsce zapylają niemal 80% roślin. Miód to bogactwo natury, które posiada mnóstwo właściwości. Sprawdza się on zarówno w medycynie, w kosmetyce, ale także jako lek na przeziębienia. Wielu polskich pszczelarzy dba o to, aby jakość produkowanych miodów była na wysokim poziomie. Dlatego warto wspierać lokalne biznesy i wybierać produkty od naszych krajowych producentów.

 

 

Beata Perzanowska