Polski i zagraniczny rynek nowoczesnych rozwiązań dla seniorów: Jakie technologie wspierają życie osób starszych?

10 maja, 2024 Wyłączono przez Dawid
Polski i zagraniczny rynek nowoczesnych rozwiązań dla seniorów: Jakie technologie wspierają życie osób starszych?

Polski Instytut Ekonomiczny wskazał, że spośród technologii cyfrowych coraz więcej powstaje takich, które są tworzone z myślą o sektorze usług opiekuńczych i zdrowotnych dla osób starszych. Już dzisiaj obserwujemy bardzo duży wzrost w tej dziedzinie. Natomiast w dalszym ciągu jeszcze jest sporo pracy, aby proponowane rozwiązania rzeczywiście byłyby dopasowane do faktycznych potrzeb seniorów. Czy istnieją jednak jakieś innowacje, które mogłyby sprostać oczekiwaniom i rozwiązać realne problemy osób starszych? 

Seniorzy a nowa technologia

Powszechnie uważa się, że seniorzy grupa osób, która w wielu przypadkach nie do końca potrafi dobrze posługiwać technologią I choć faktem jest, że dzisiejszy świat pełen cyfryzacji i obecnie przejmującej rynek sztucznej inteligencji jest sporym wyzwaniem to nie świadczy to o tym, że wszyscy ze starszego pokolenia się w tym gubią. Umiejętności komputerowe nie jednego emeryta mogłyby sporą grupę wątpiących zaskoczyć! Seniorzy są coraz bardziej innowacyjni, i co ciekawe, coraz więcej z nich deklaruje znajomość nowych technologii. Jeszcze kilka lat temu 60% Polaków, niemal 60% Polaków w wieku 60 do 74 lat, twierdzi, że korzysta z internetu.

Jednak w tworząc rozwiązania dedykowane dla danej grupy, warto zadbać o to, aby były praktyczne dla każdego. Sami analitycy PIE przestrzegają przed tym, aby nie lekceważyć potrzeb starszych użytkowników i akceptować różnice, aby zapobiec powiększaniu się tak zwanej przepaści cyfrowej.

Projekt Euro Ageism z kolei podkreśla, że choć w technologiach powstaje wiele rozwiązań dedykowanych osobom starszym, to w wielu przypadkach są one niedostosowane do faktycznych potrzeb, możliwości, a także preferencji starszych użytkowników.

Trzeba skończyć ze stereotypowym myśleniem na temat osób starszych!

Aby móc znaleźć skuteczne rozwiązania, które pomogą osobom starszym lepiej funkcjonować, trzeba koniecznie skończyć ze stereotypowym myśleniem na ich temat!

Osoby w wieku emerytalnym i starszym często postrzega się jako grupę osób o słabych zdolnościach poznawczych, o dużych niedomaganiach fizycznych, a także takich, którzy są zapominalscy i niedołężni – podkreśla jeden z Tygodników Gospodarczych PIE.

Po pierwsze, utrzymywanie tego typu stereotypu może prowadzić do niewłaściwego traktowania osób starszych. Po drugie, może również przysłaniać indywidualne umiejętności, zasoby, a także duży potencjał osób starszych. Dodatkowo, zmiana perspektywy może pozytywnie wpłynąć na integrację społeczną, a także zwiększać poczucie własnej wartości tych osób oraz samodzielności.

Seniorów jest coraz więcej, i coraz więcej z nich korzysta z internetu.

Seniorów w Polsce jest coraz więcej. Według szacunków, w Polsce z internetu średnio korzysta co trzeci senior, a sama liczba aktywnych w sieci osób starszych stopniowo rośnie. Wpływ na to ma wiele czynników. Jednym z nich jest popularyzacja technologii, a także rozwiązań na niej opartych. Drugim jest pewny nacisk na adaptację do rozwijającej się technologii. Dotyczy to kwestii bankowości online czy zakupów. Oczywiście, można wiele spraw załatwić w dalszym ciągu tradycyjnie, ale w wielu przypadkach działania online są szybsze, wygodniejsze i znacznie mniej kłopotliwe.

Jak nowa technologia może realnie pomóc osobom starszym?

Technologia i cyfryzacja są w stanie w bardzo skuteczny sposób pomóc osobom starszym. Jednak zanim podejmie się jakiekolwiek działania, warto skonsultować się z seniorami, czego rzeczywiście potrzebują, i w oparciu o te potrzeby zaprojektować przeznaczone dla nich rozwiązania. W taki sposób, aby były one jak najbardziej zbliżone do oczekiwań.

Jakie korzyści może przynieść zastosowanie technologii dla osób starszych?

Pierwszą z korzyści, jakie może przynieść technologia dla osób starszych, jest poprawa samodzielności. Dzięki wielu różnym inteligentnym urządzeniom, osoby w starszym wieku mogą zdobyć większą niezależność we własnym domu. Na ten moment powstaje sporo systemów automatycznych, które są w stanie pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa, czy na przykład automatycznym oświetleniu.

Kolejnym aspektem i korzyścią, jaką mogą przynieść technologie, jest monitorowanie zdrowia. Dzięki nowo powstałym aplikacjom czy urządzeniom, takim jak zegarki lub opaski, osoba starsza jest w stanie monitorować informacje związane ze stanem zdrowia; można śledzić tętno, poziom aktywności czy ciśnienie krwi, co pozwala monitorowanie zdrowie  i w razie potrzeby szybką reakcję.

Nowe technologie również ułatwiają komunikację. Smartfony, aplikacje do wideorozmów pozwalają utrzymać kontakt z bliskimi. Coraz więcej osób starszych potrafi posługiwać się komputerami czy smartfonami, dlatego też bez problemu mogą utrzymywać częste kontakty z rodziną.  A to z kolei pomaga nie czuć się odizolowanym.

Dzisiejsza technologia również oferuje rozwiązania dla treningu mózgu i pamięci osób starszych. Znajdziemy wiele aplikacji mobilnych, gier czy ćwiczeń, które są dedykowane treningom mózgu oraz pamięci, a regularne z nich korzystanie może pomóc w ćwiczeniu sprawności umysłowej.

Samotność – realny problem osób starszych 

Nie ulega wątpliwości, że realnym problemem dla osób starszych jest samotność. Potwierdza to Badanie Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Po pandemii problem jedynie znacznie się pogłębił. Brak kontaktów z innymi sprawił, że samopoczucie seniorów w wielu przypadkach się pogorszyło. 

Warto zaznaczyć, że osoby starsze znacznie rzadziej korzystają z mediów społecznościowych niż osoby młodsze. Trudniej zatem jest mieć poczucie bycia obecnym w jakiejś społeczności, a jako ludzie jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy innych ludzi, by czuć się dobrze. Co ciekawe, każdy potrzebuje kontaktu, i wcale nie jest tak, że media społecznościowe są w stanie go w 100% zastąpić. Przeprowadzone badania w czasie pandemii są tego doskonałym dowodem. Ponad 30% ankietowanych odpowiedziało, że wraz z pojawieniem się restrykcji ludzie czuli się samotni.

Obszary, w jakich może pomóc nowa technologia

Monitorowanie zdrowia

Aplikacje mobilne i urządzenia, które nosi się na ciele, na przykład takie jak smartwatche, są w stanie pomóc w śledzeniu parametrów zdrowotnych, jak m.in poziom glukozy we krwi, puls, ciśnienie krwi itp. Tego typu rozwiązania mogą umożliwić szybką interwencję w przypadku problemów zdrowotnych.

Telemedycyna

Wraz z rozwojem cyfryzacji możliwe są konsultacje, które mogą okazać się bardzo przydatne, szczególnie dla osób mieszkających na wsiach czy w odległych miejscowościach, albo mających utrudniony dostęp do tradycyjnej opieki zdrowotnej.

Aplikacje do treningu umysłowego i aktywności fizycznej

Dedykowane aplikacje osobom starszym, zaprojektowane z myślą o tym, aby umożliwić im trenowanie to kolejny bardzo ciekawy i innowacyjny pomysł, który może uprzyjemnić naukę czy trening. 

Dlaczego tworzenie nowych technologii, nowych rozwiązań dla osób starszych, jest ważne?

Nie ulega wątpliwości, że nowe technologie towarzyszą nam każdego dnia i są nieodłączną sferą życia niemal każdej osoby. Dzisiaj mało kto nie ma telefonu lub Internetu w domu. Mało tego, coraz więcej osób starszych potrafi w podstawowy sposób z nowych technologii, takich jak smartfon czy komputer, korzystać. Według danych GUS, społeczeństwo jest starzejące się. Stąd też potrzeba na różnego rodzaju innowacyjne produkty, usługi czy technologie jest coraz większa. 

Trend nowych technologii w obszarze usług medycznych 

Starzejące się polskie społeczeństwo, to fakt. Prognozy GUS mówią o tym, że w roku 2030 w Polsce liczba ludności w wieku 60 lat ma wzrosnąć do 10,8 mln. Natomiast w wieku 2050 wyniesie ona 13,7 miliona.

Zapewnienie dostępu do leczenia, rehabilitacji, usług medycznych należy do głównych wyzwań starzejącego się społeczeństwa.

Według danych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, trend nowatorskich technologii w naukach medycznych nie jest czymś obcym, a sama pandemia w ten sposób przyspieszyła cały proces.

Polskie marki innowacyjnych rozwiązań dla seniorów 

Wraz z  postępującym starzeniem się społeczeństwa, coraz więcej polskich marek szuka innowacyjnych rozwiązań w wielu obszarach, które mają na celu poprawić jakość życia osób w starszym wieku. Powstają aplikacje w obszarze usług medycznych, rozwiązania pomagające trenować sprawność umysłową i wiele innych rozwiązań.

Sidly 

Sidly to innowacyjne systemy w dziedzinie opieki. Zakładane na rękę opaski mają na celu monitorowanie parametrów życia, a w sytuacji kryzysowej podają informacje o lokalizacji chorego.

Najważniejsze jest to, że są w stanie uratować życie, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, który charakteryzuje się dość dużą izolacją społeczną.

Warmie 

Warmie, inaczej bezprzewodowy system, służy do wykrywania, a także monitorowania zmian wewnątrz ran. Dzięki ciągłemu monitorowaniu temperatury można w szybki sposób zidentyfikować przypadki powikłań pooperacyjnych, dzięki temu sposób ten w świetny sposób przyczynia się do ograniczenia kosztów leczenia samego pacjenta oraz czasu ewentualnej hospitalizacji.

Według informacji zamieszczonych na stronie, technologia jest bezpieczna, stworzona z biomedycznych materiałów certyfikowanych, a sam sposób działania urządzenia charakteryzuje się dużą dokładnością, z uwagi na to, że wyniki pomiarów mogą być prezentowane nawet z dokładnością do setnych części stopni Celsjusza.

Zastosowanie rozwiązania jest zalecane m.in w przypadku przebiegu infekcji ogólnoustrojowych, a także w przebiegu infekcji pasożytniczych.

Genomtec 

Genometec ID to spółka technologiczna, która działa w obszarze diagnostyki klinicznej od 2016 roku. Jej celem jest wprowadzenie nowych standardów na rynku diagnostyki molekularnej. Firma chcąc zapewnić szybki, a także powszechny dostęp do analizy genetycznej w miejscach świadczenia usług dla pacjenta, takich jak przychodnie czy gabinety lekarskie.

Ich platforma składa się z analizatora, a także karty reakcyjnej ze zintegrowanymi testami genetycznymi. Ponadto, posiada zdolność analizy do 5 celów genetycznych jednocześnie. Rozwiązanie jest w stanie wykonywać analizy genetyczne poza środowiskiem laboratoryjnym, a także potrafi w krótkim czasie wykryć wirus SARS-CoV-2. 

PelviFly

PelviFly to platforma, która powstała z myślą o kobietach. Aplikacja umożliwia bezpieczny, a także skuteczny trening mięśni dna miednicy. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie albo ze wsparciem specjalisty, który przeprowadzi konsultacje, a następnie dostosuje plan treningowy do indywidualnych potrzeb. 

Rozwiązanie świetnie sprawdzi się nie tylko dla młodych mam, które pragną wrócić po porodzie do formy, ale również dla dojrzałych kobiet, które chcą poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu. Jest on bardzo powszechny, ponieważ blisko 60% dojrzałych kobiet się z nim zmaga. 

Vida Care Plus 

Vida Care Plus  to internetowy sklep dla seniorów. Znajdziemy w nim pomoce dla seniora, akcesoria służące do terapii oraz opieki nad seniorami. W asortymencie sklepu marka posiada gry dla seniorów na pamięć, terapeutyczne gry, zabawki dedykowane osobom z demencją, rozwiązania służące do trenowania pamięci chorych na Alzheimera. Ponadto w sklepie znajdą się książki, które będą świetnym narzędziem dla opiekunów czy terapeutów, którzy będą mogli lepiej pomóc zrozumieć osobę chorą.

Maxcom

Maxcom to polski producent smartfonów oraz klasycznych telefonów komórkowych. Posiadają w asortymencie produkt dedykowany seniorom. Maxcom MS459 Harmony, czyli skierowany do osób starszych, posiada funkcje oraz możliwości, które są charakterystyczne dla innych smartfonów, a jednocześnie jest wyposażony w klawisz SOS, a także możliwość zdalnego zarządzania ustawieniami urządzenia.

Technologie poprawiające jakość życia

Technologie poprawiające jakość życia to schemat, który ma na celu zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorców poprzez wprowadzenie na rynek nowych i ulepszonych produktów, a także usług, które opierają się o nowe technologie i poprawiają jakość życia określonym grupom społecznym, w szczególności osobom starszym.

Jedną z firm, która okazała się być beneficjentem schematu, jest Sourcetech. Przedsiębiorstwo otrzymało dofinansowanie na uruchomienie nowoczesnego domu opieki senioralnej, który będzie wyposażony w nowoczesne systemy telemetryczne i informatyczne.

Dedykowana dla seniorów gra, która wzmacnia ich asertywność

Wszyscy znamy historię starszej pani Kasi, która dostała telefon, że jej wnuczek potrzebuje 20 000 zł. Kobieta oczywiście przelała wszystkie swoje oszczędności i okazało się, że wszystko było oszustwem. 

Na szczęście, i w tym temacie, powstaje coraz więcej rozwiązań. Jednym z nich jest projekt realizowany przez firmę Coaching, Szkolenia Teatr Bloom Katarzyny Majewskiej. Zaprojektowana gra ma na celu wzmacnianie asertywności u osób starszych, dodatkowo dostarczając rozwiązań i podpowiedzi, jak się zachować w trudnych sytuacjach, związanych między innymi z zagrożeniem bezpieczeństwa np. z kradzieżą.

Czym jest Inkubator Sieci Wsparcia Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ,,ę’’ 

Inkubator Sieci Wsparcia Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” to inaczej inicjatywa, która realizuje program oparty na trzech wyzwaniach osób starszych. Pierwsze z nich dotyczy tego, w jaki sposób samodzielnie albo z pomocą rodziny włączyć się w życie społeczne w sferze zawodowej oraz w jaki sposób poprawić jakość życia codziennego wśród osób starszych. Kolejne wyzwanie dotyczy problemu, który jest związany z tym, w jaki sposób uruchomić lokalne, a także sąsiedzkie sieci wsparcia na rzecz osób starszych. Ostatni aspekt dotyczy uspołecznienia instytucji i tematu związanego z tym, w jaki sposób mogą one bardziej podmiotowo traktować osoby starsze.

Sam Inkubator wspiera pomysły oraz inicjatywy z całej Polski 

Międzynarodowe  rozwiązania – pomoc seniorom 

Rozwiązania dla seniorów nie tylko dynamicznie rozwijają się w Polsce, ale również powstaje bardzo dużo innowacyjnych projektów za granicą.

Cami 

CAMI to jeden z nich – projekt, w ramach którego stworzono robota dedykowanego seniorom, który stał się odpowiedzią na potrzeby wydłużenia okresów samodzielności osób starszych. Dzięki integracji wielu urządzeń i sensorów, robot wyposażony w sztuczną inteligencję miał monitorować stan zdrowia, a także sytuację w domu i asystować podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, czy reagować w sytuacji utraty równowagi.

Sama platforma miała służyć do komunikacji z opiekunami, a jednocześnie sprzyjać utrzymywaniu kontaktów towarzyskich.

ChefMyself

ChefMyself to narzędzie, które ma na celu poprawę umiejętności kulinarnych, a także wiedzy w zakresie odżywiania u osób starszych. 

Inteligentne domy: czym są i jak mogą pomóc osobom starszym ?

Dla osób starszych do codziennego funkcjonowania bezpieczeństwo jest bardzo ważne, dlatego dobre zabezpieczenie przestrzeni domowej jest kluczowe.

Przykładem w tym zakresie jest Sensara, która specjalizuje się w tworzeniu platformy oprogramowania, która pozwala osobom starszym dłużej mieszkać we własnym domu. Sztuczna inteligencja dyskretnie śledzi codzienne czynności i uczy się rozpoznawać, co jest normalne, a co nie, i w razie potrzeby ostrzega członków rodziny, jeśli istnieje powód do niepokoju.

Na dzień dzisiejszy głównie korzysta się z czujników czy automatycznych wyłączników, które na przykład wyłączają kuchenkę po jakimś czasie nieużytkowania. Natomiast w przyszłości mogą do tego jeszcze dojść algorytmy, które będą ostrzegać osoby starsze lub opiekunów o potrzebie pomocy.

Czym jest znak jakości OK Senior? 

Znak jakości OK Senior potwierdza, że urządzenie spełnia potrzeby dedykowane seniorom oraz ich opiekunom. Oznacza to, że proponowane rozwiązanie podnosi poziom komfortu, a także poziom bezpieczeństwa w codziennym życiu. Warto przed zakupem sprawdzić, czy dane urządzenie posiada certyfikat. Jedną z firm, która posiada takie oznaczenie, jest firma Somfy. Działa w branży automatyki domowej i smart home. Urządzenie pomaga w usamodzielnieniu się osób starszych. Rozwiązania marki Somfy dbają o to, aby np. żelazko było wyłączone, a drzwi bezpiecznie zamknięte.

Rozwiązanie Lecon SOS –  jak może pomóc osobom starszym?

Rozwiązania Lecon SOS to rozwiązania, które monitoruje stan zdrowia, a także lokalizację, dzięki czemu jest w stanie zapobiec wielu wypadkom, a także może gromadzić dane medyczne.

Opaski z czujnikiem upadku to rozwiązanie, które jest w stanie zapobiec wielu zdarzeniom, które niekiedy mogą się skończyć nawet tragicznie. Opaski mogą pomóc w monitorowaniu parametrów życiowych, takich jak ciśnienie tętnicze, puls, temperatura, a nawet wykrywanie nagłych upadków. Kiedy do niego dojdzie, służby medyczne czy ratownicy są w stanie udzielić seniorowi pomocy zdalnie.

Tego typu opaska również ma taką zaletę, że udostępnia lokalizację, dzięki czemu osoby bliskie w sytuacjach kryzysowych mogą odnaleźć osobę starszą i jej pomóc, jeżeli przykładowo nie ma jej w domu.

Pillbox czyli jak nigdy nie zapomnieć o zażyciu leków?

Coraz cenniejsze są = aplikacje, które przypominają o zażywaniu leków. Osobom starszym często zdarza się zapomnieć, pomylić opakowania, nazwę, a nawet dawki. Niekiedy pomagają w tym smartwatche, ustawienia w telefonie, czy opaski monitorujące.

Ciekawym rozwiązaniem jest inteligentne pudełko na leki, PillBox, razem z aplikacją mobilną, która nie tylko przypomina o tym, aby zażyć leki o  odpowiedniej porze, ale również przypomina o uzupełnieniu zapasów, kiedy leki się kończą. Ponadto, wydaje odpowiednią dawkę i gromadzi wszelkie dane od lekarza.

Czy robot może  zastąpić opiekuna dla osoby starszej?

Trend technologiczny idzie w kierunku tworzenia asystentów opartych o sztuczną inteligencję, którzy pomogą osobom starszym poruszaniu się w przestrzeni domowej i szybkiego reagowania w razie potrzeby.

Robot będzie mógł inicjować rozmowy z bliskimi osobami starszego, aby pomóc utrzymać kontakt z rodziną. Będzie w stanie również zadbać o budowanie zdrowych nawyków, takich jak zachęcanie do przyjmowania leków czy korzystanie z możliwości pozostania w kontakcie ze światem zewnętrznym.

Ciekawe jest to, że  Intuition Robotics, czyli przykład takiego rozwiązania będzie nawet w stanie sprawdzić pogodę za pomocą algorytmów, określić na ile jest ona przyjemna, a następnie zaproponować spacer.

Co jeśli senior nie może dłużej opiekować się zwierzakiem? 

Jeśli senior nie może dłużej opiekować się zwierzakiem, okazuje się, że jest i na to rozwiązanie, które przygotowała zagraniczna firma Hasbro. Zajmuje się ona produkowaniem zabawek dla dzieci. Sprzedaje również zrobotyzowane zwierzątka dedykowane osobom starszym.

Empatia – Jak technologia może pomóc zrozumieć osoby starsze?

Technologia znalazła swoje zastosowanie nawet w służbie empatii. Doskonałym tego przykładem jest firma Carrie Shaw. Marka wykorzystuje zestawy słuchawkowe wirtualnej rzeczywistości. Same zestawy oferują symulacje. Opiekunowie osób starszych dzięki inteligentnemu urządzeniu mają możliwość wcielenia się w postać osoby starszej, która zmaga się z różnego rodzaju schorzeniami, takimi jak np. choroba Alzheimera. Dzięki temu można lepiej zrozumieć to, co przeżywa chory.

Fizjoterapia osób starszych –  może być przyjemną grą?

Jak się okazuje fizykoterapia może być przyjemną grą i potwierdza to firma Neuro Rehab VR. Dzięki opracowanemu systemowi wirtualnej rzeczywistości, osoby starsze poddawane fizykoterapii po udarze czy np. chorobie mózgu mogą wykonywać spersonalizowane wirtualne ćwiczenia. Dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego marka jest w stanie skutecznie dostosować zadania do możliwości pacjenta oraz jego potrzeb. Co ciekawe, gra jest opracowana w taki sposób, że opiera się na rozgrywanych scenariuszach, które przygotowują pacjenta do powrotu do „normalnego życia”, czyli np. wybierania się na zakupy.

Które aplikacje mogą pomóc seniorom?

Telefony komórkowe i komputery coraz częściej możemy zobaczyć w rękach seniorów. Jakie aplikacje mogą pomóc seniorom w ich codziennym funkcjonowaniu?

Przypomnienie: wypij wodę

Aplikacja ,,Przypomnienie: wypij wodę” może być pomocna nie tylko dla seniorów, ale dla wszystkich osób, które mają problem z regularnym nawadnianiem organizmu. Wystarczy wypełnić podstawowe dane, takie jak wiek i waga, a aplikacja wyliczy ile wody powinniśmy pić.

BIG Launcher

BIG Launcher to aplikacja, która upraszcza interfejs smartfonu i jednocześnie go powiększa. Dzięki temu jest on dużo łatwiejszy w obsłudze dla osób starszych. Charakteryzuje się dużymi ikonami na ekranie głównym. Ponadto ma możliwość dodawania skrótów ulubionych aplikacji, stron, a także kontaktów. Daje także możliwość połączenia go z czytnikiem ekranu Talkback, dzięki czemu możliwa jest bezwzrokowa obsługa urządzenia przez osoby niewidome.

BIG SMS for Seniors

BIG SMS for Seniors to aplikacja, która przede wszystkim ułatwia wyświetlanie wiadomości tekstowych oraz pisanie SMS-ów. Dzięki temu osoby starsze nie mają problemu z odczytaniem liter.

ZDROWIE 

Zdrowie to bardzo prosta w obsłudze aplikacja, która pozwala monitorować przyjmowanie leków oraz ich dawek. Przypomina o określonej godzinie o połknięciu tabletki czy wykonaniu pomiaru ciśnienia. Co ciekawe, jest w stanie kontrolować ilość, dlatego puste opakowania nie będą zaskoczeniem.

SeniorApp 

SeniorApp to aplikacja ułatwiająca osobom szukającym pomocy w codziennych czynnościach. Można w niej określić, jakiego typu pomoc jest potrzebna, np. zakupy, pomoc w sprzątaniu czy obsłudze komputera. Następnie wystarczy wskazać termin i wybrać opiekuna, który ma wykonać dane zadanie. Każdy opiekun w aplikacji ma krótki opis o sobie, informacje o odległości od miejsca zamieszkania i podaną cenę za wykonanie usługi. Aplikacja posiada również opinie od innych użytkowników, dlatego można zweryfikować, czy dany kandydat jest wart naszej uwagi.

BIG Phone for Seniors

To aplikacja, która skupia się na telefonowaniu oraz obsłudze kontaktów. Jej dużym plusem są duże fonty, powiększona klawiatura numeryczna i skontrastowana paleta kolorów, która daje możliwość łatwego odbierania połączeń przychodzących, przeglądania historii oraz szybkiego dostępu do ulubionych kontaktów.

Pulsometr 

Pulsometr to aplikacja służąca do pomiaru tętna. Za pomocą smartfonu można zmierzyć częstotliwość bicia serca. Działa to na takiej zasadzie, że trzeba przyłożyć palec do tylnego obiektywu aparatu, następnie odczekać kilka sekund. Uzyskane dane możemy monitorować poprzez wykresy, przekazywać bliskim lub eksportować do pliku.

KtoMaLek

KtoMaLek to aplikacja, dzięki której można wyszukać oraz zarezerwować leki w pobliskich aptekach. Jedyne, co trzeba zrobić, to wskazać własną lokalizację, podać nazwę leku, a także jego dawkę. Lekarstwo wystarczy opłacić, i fizycznie można je odebrać w aptece.

BIG Alarm

BIG Alarm to aplikacja, która posiada łatwy w obsłudze budzik z dużymi cyframi i przyciskami. Dzięki temu w prosty sposób można ustawić jednorazowy lub codziennie się powtarzający alarm. Urządzenie jest intuicyjne. W aplikacji BIG Alarm istnieje możliwość samodzielnego ustawienia dźwięku alarmu. Ponadto można skorzystać z opcji drzemki.

Wolne Lektury 

Wolne Lektury to aplikacja, która daje możliwość dostępu aż do ponad 6600 utworów. Znajdziemy w niej zarówno książki, jak i wiersze. Dostępne są również darmowe audiobooki w liczbie ponad 1000. W aplikacji możemy czytać, słuchać, a nawet pobierać pliki bezpłatne, zgodnie z prawem, z uwagi na to, że wszystkie utwory dostępne są na wolnych licencjach. Co ciekawe, aplikacja oferuje wiele starszych utworów, do których wygasły majątkowe prawa autorskie. Podczas samego czytania możemy również dostosować wielkość liter do indywidualnych preferencji.

Lupa (Szkło powiększające)

Dzięki Lupie z łatwością można poradzić sobie w sklepie, kawiarni czy gdziekolwiek, gdzie zdarzy się zapomnieć okularów. Przeczytanie ulotki, instrukcji obsługi, a nawet etykiety produktu nie będzie problemem. Wszystko dzięki automatycznemu ustawieniu ostrości, możliwości dopasowania jasności, zbliżania, oddalenia, a także poprawienie jakości obrazu.

Jakie trendy przyniesie nowoczesna technologia?

Jeśli chodzi o trendy, to w 2022 roku były one związane z ekologią, zrównoważonym rozwojem, a także nowoczesną energetyką. Coraz bardziej popularne natomiast jest projektowanie rozwiązań dla osób starszych, które pomogą w lepszym funkcjonowaniu. 

Wyzwania i perspektywy rozwoju technologii dedykowanej osobom starszym 

Rynek oparty na tworzeniu produktów czy usług dedykowanych osobom starszym to rynek, na który jest zapotrzebowanie. Z uwagi na starzejące się społeczeństwo cały czas rośnie. Firmy, które chcą realnie pomóc i na nim zaistnieć, przede wszystkim powinny albo opierać się na bazie zaproponowania klientom zupełnie nowego produktu, lub przystosowania (na bazie dotychczasowego) do potrzeb nowych odbiorców. Przykładem takiego zastosowania mogą być telefony komórkowe dedykowane seniorom z większymi klawiszami. 

Bardzo ważna jest umiejętność postawienia się w roli seniora i oceny jego funkcjonalności w oparciu o tę konkretną grupę docelową. Według parametrów idealnego produktu dopasowanego do seniorów powinien on spełniać następujące wskaźniki: nie podkreślać wieku użytkownika, nawiązywać do znanych rozwiązań, poprawiać jakość życia poprzez prostotę, oraz traktować z szacunkiem i zrozumieniem możliwości percepcyjne. Ponadto powinien mieć dobry stosunek jakości do ceny.

 

 

Beata Perzanowska