Co wyróżnia najlepsze maszyny do cięcia wodą dostępne na rynku?

29 czerwca, 2021 Wyłączono przez Edytor2
Co wyróżnia najlepsze maszyny do cięcia wodą dostępne na rynku?

Maszyny do cięcia wodą, inaczej zwane narzędziami hydroabrazywnymi lub strumieniowo-ściernymi, to bardzo precyzyjne urządzenia. Są one w stanie w szybki i efektowny sposób dokonać obróbki praktycznie każdego materiału. Warto jednak mieć na uwadze, że różnorodność urządzeń wykorzystywanych do cięcia strumieniem wody jest dość duża. Warto korzystać z najlepszych jakościowo sprzętów, znanych ze swojej niezawodności Jednak jak je znaleźć? Co wyróżnia te najlepsze?

Technologia waterjet – co to takiego?
Jest to specyficzny proces cięcia, czy też ogólniej – pracy z materiałem. Urządzenia do waterjet wykorzystują bardzo duże ciśnienie, sięgające blisko 4000 atmosfer, niską temperaturę, nieprzekraczającą 40 stopni Celsjusza oraz energię kinetyczną.

Woda pod wysokim ciśnieniem uderza w materiał z niezwykłą prędkością, zbliżoną do prędkości dźwięku. Dzięki temu możliwe jest np. wykonanie cięć nawet w najtwardszych tworzywach, czy tak delikatnych jak gąbki oraz wykonania skomplikowanych wzorów.

Jednak maksymalnie precyzyjne cięcie wodne możliwe jest jedynie przy użyciu zaawansowanych technologicznie maszyn do cięcia wodą. Profesjonalne cięcie strumieniem wodnym umożliwiają urządzenia firmy Eckert. Przedsiębiorstwo posiada ponad 30-letnie doświadczenie w branży.

Maszyny do cięcia wodą – na co warto zwrócić uwagę?
Na pewno ważna jest cała konstrukcja maszyny do cięcia wodą. Sprawdźmy, czy jest ona mocna i wykonana z dobrej jakości tworzyw. Dobre maszyny charakteryzują się małą awaryjnością. W ich parametrach możemy zauważyć m.in.:

  • wysoką prędkość cięcia (minimum 250 mm/min),
  • ciśnienie w granicach 4000 atmosfer,
  • możliwość cięcia materiałów o grubości powyżej 150 mm,
  • dwu- oraz trójwymiarowy tryb pracy,
  • dokładność pozycjonowania rzędu ±0,025 mm,
  • obecność ścierniwa, które zwiększa zasięg penetracyjny wody.

Dobre maszyny do cięcia wodą oferują możliwość instalacji dodatkowych urządzeń, np. głowicy Pro-X 3D, która pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów przy pracy z formami trójwymiarowymi. Większość systemów takiego urządzenia jest całkowicie zautomatyzowana.

Nie bez znaczenia przy pracy z elementami dwu- lub trójwymiarowymi jest także wyposażenie maszyny do cięcia wodą w specjalny program i sterowniki, które pozwalają na precyzyjne rozmieszczenie poszczególnych, interesujących nas części.

Cięcie strumieniem wodnym – dla kogo?
Specjalistyczne maszyny do cięcia wodą są wykorzystywane w technologii waterjet praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Korzystają z nich zarówno największe firmy, jak i małe przedsiębiorstwa. Cięcie wodne jest polecane wszędzie tam, gdzie na dłuższą metę mamy do czynienia z takimi materiałami, jak np. metal, szkło, drewno i nie chcemy męczyć się z ich dodatkową obróbką.

Maszyny do cięcia wodą – czy taki zakup jest opłacalny?
Zanim zdecydujemy się na zakup maszyny do cięcia wodą, warto dobrze przyjrzeć się jej poszczególnym parametrom. Urządzenia te nie są najtańsze, więc ich zakup powinien być dobrze przemyślany. Niemniej jednak nie ma obecnie na rynku bardziej precyzyjnych narzędzi, które byłyby w stanie dokonać skutecznej i szybkiej obróbki niemal każdego materiału.

A to wszystko w temperaturze zbliżonej do temperatury ludzkiego ciała, bez wydzielania szkodliwych pyłów czy substancji, wchodzenia w reakcję chemiczną z tworzywem i z minimalną ilością odpadów. To w pełni bezpieczne zarówno dla nas, środowiska, jak i dla obrabianego materiału.

 

Artykuł sponsorowany