Polscy ubezpieczyciele komunikacyjni – gdzie znajdziesz najtańsze OC?

16 sierpnia, 2023 Wyłączono przez Dawid
Polscy ubezpieczyciele komunikacyjni – gdzie znajdziesz najtańsze OC?

Patriotyzm ekonomiczny jest Ci bliski, więc starasz się wspierać polski kapitał swoimi decyzjami zakupowymi? Możesz to zrobić również podczas ubezpieczania samochodu. Jest to o tyle łatwe, że zakres polisy OC w każdym towarzystwie jest identyczny. Czy warto kupować polisy u polskich ubezpieczycieli?

Ubezpieczyciele z polskim kapitałem

Obecnie określenie, która firma jest w 100% polska, może stanowić pewną trudność. Wiele zależy od przyjętych kryteriów: czy o chodzi o kraj, w którym przedsiębiorstwo odprowadza podatki, ma główną siedzibę, czy może przeważający kapitał zakładowy?

W zestawieniu, które znajdziesz poniżej,  przyjęliśmy rozróżnienie ze względu na ostatni czynnik, czyli przewagę polskiego kapitału.

Warto wiedzieć, że w Polsce działa 58 towarzystw ubezpieczeniowych, ale tylko niewielki procent stanowią firmy z polskim kapitałem. W latach 2013-2014 zmniejszył się udział kapitału zagranicznego z 78,5% do 69,6%. Z

kolei od 2015 r. udział inwestorów zagranicznych w ogólnym kapitale podstawowym firm ubezpieczeniowych wynosił 69,5%.

 Rynek ubezpieczeń w naszym kraju rozwija się bardzo dynamicznie i obecnie jest jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2021 roku Polacy wykupili polisy o wartości ponad 69 mld  zł (wg raportu ISI Emerging Markets Group). Zgodnie z zebranymi danymi najczęściej wybieranym ubezpieczycielem jest Grupa PZU. 

Które firmy ubezpieczeniowe są polskie?

Zastanawiasz się, gdzie się ubezpieczyć, aby wspierać polskie marki? Poniżej znajdziesz zestawienie firm ubezpieczeniowych, które mają w przeważającej części krajowy kapitał. Nie jest ich bardzo dużo, jednak z pewnością co najmniej kilka z nich może zaproponować Ci polisę OC na korzystnych warunkach.

Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe to:

  • PKO Życie TU S.A.,
  • Pocztowe TUnŻ S.A.,
  • TUW Rejent – Life,
  • TUnŻ Warta S.A.,
  • TUW – Cuprum,
  • KUKE S.A.,
  • Link4 TU S.A.,
  • TUW Medicum,
  • Partner TUiR S.A.,
  • PKO TU S.A.,
  • T.U.W. Pocztowe,
  • TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych,
  • TUW TUW,
  • TUZ TUW,
  • TU Zdrowie S.A..

Nie w każdym z nich znajdziesz ubezpieczenia komunikacyjne – niektóre firmy zajmują się wyłącznie polisami na życie i zdrowie lub reasekuracją. Jednak podmioty firmy jak Warta, Link4 czy PZU już od wielu lat oferują także OC – warto skorzystać, jeśli chcesz ubezpieczyć się w polskim towarzystwie.

Jak wybrać najlepsze OC?

Wybór dobrej polisy odpowiedzialności cywilnej nie jest trudny, ponieważ zakres ochrony, którą daje takie ubezpieczenie, jest zawsze identyczny. To oznacza, że każde towarzystwo musi zaoferować Ci dokładnie takie same warunki, niezależnie od tego, jaka jest wysokość składki.

Jest to zagwarantowane przepisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jeśli weźmie się pod uwagę ten ważny zapis, okazuje się, że nie ma potrzeby porównywania zakresu polis w różnych firmach. Każde OC jest z zasady takie samo, jeśli chodzi o warunki, a różni się od innych wyłącznie ceną.

Właśnie dlatego najlepsze OC to po prostu najtańsze OC.

Z czego wynikają różne ceny OC?

Skoro każda polisa OC zapewnia dokładnie taki sam zakres ochrony, to dlaczego ich ceny w różnych firmach są inne? Wiele osób się na tym zastanawia, tym bardziej że rozbieżności mogą być spore (nawet kilkaset złotych).

Różnice wynikają z tego, że każde towarzystwo może przyjąć własne kryteria podczas ustalania ryzyka ubezpieczeniowego. Dla jednej firmy najbardziej ryzykownym kierowcą będzie ten bez doświadczenia na drodze. Dla innej głównym czynnikiem podnoszącym wysokość składki będzie duża moc silnika i wysokie osiągi pojazdu.

Właśnie dlatego cena OC może się tak znacząco różnić w poszczególnych firmach. Do tego trzeba jeszcze uwzględnić różnego typy zniżki i promocje – na przykład za zakup ubezpieczenia OC i AC w pakiecie.

Istnieją jednak kryteria, które biorą pod uwagę niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Należą do nich:

  • typ i marka pojazdu – przeznaczenie (osobowy, ciężarowy), osiągi, moc i pojemność silnika,
  • wiek pojazdu – starsze mogą mieć słabsze systemy zabezpieczeń przed kolizją,
  • historia ubezpieczeniowa kierowcy – im dłuższa, tym więcej zgromadzonych zniżek,
  • wiek kierowcy – najmłodsi są uważani za najbardziej ryzykownych,
  • miejsce zamieszkania – OC dla osób mieszkających na wsi jest zwykle tańsze.

 Z tego wynika, że na najwyższą cenę polisy muszą się przygotować młodzi, niedoświadczeni kierowcy samochodów o dobrych osiągach. Z kolei starsi, z mniejszych miejscowości, kierujący słabszymi autami, mogą liczyć na atrakcyjny koszt ubezpieczenia.

Jest to oczywiście uproszczenie, ponieważ każda firma stosuje własne przeliczniki. Ostateczną wysokość składki można poznać dopiero, udając się do multiagenta lub wprowadzając swoje dane do kalkulatora ubezpieczeń.

Druga opcja jest szczególnie polecana, ponieważ pozwala na zakup ubezpieczenia bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z porównywarki polis, wybrać najtańszą propozycję i zawrzeć umowę online. Składkę również można opłacić przez Internet.

Na takich platformach znajdziesz również oferty od polskich ubezpieczycieli, takich jak PZU, Warta czy Link4. Możesz wygodnie porównać ceny i wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada. Dzięki temu wspierasz polskie marki, a jednocześnie nie przepłacasz za obowiązkowe ubezpieczenie.

 

Artykuł sponsorowany