Kubus.pl – gry i zabawy dla dzieci dostępne przez internet
4 marca, 2024Dostęp do internetu jest niemal nieograniczony, a najmłodsi coraz szybciej i chętniej zaczynają z niego korzystać. Wśród atrakcyjnych dla nich rozrywek szczególne miejsce zajmują interaktywne gry i zabawy, które są dostępne również w formie darmowych aplikacji przeglądarkowych. Z tego względu ważne jest, aby rodzice wybierali dla swoich pociech takie aplikacje, które są intuicyjne, bezpieczne i przynoszą korzyści rozwojowe. Jak więc znaleźć złoty środek między zabawą a nauką?
Czy gry internetowe są szkodliwe?
Współcześni rodzice coraz częściej martwią się o wszechobecny dostęp dla rozrywek, które mogą mieć nieodpowiedni wpływ na rozwój ich pociechy. Opinie o szkodliwości gier internetowych wynikają głównie z obaw o nadmierny czas spędzany przed ekranem oraz treści nieodpowiednie dla wieku dziecka, które mogą obfitować w złe wzorce. Przy świadomym doborze tytułów i kontroli czasu spędzanego przed ekranem ze strony rodzica gry mogą jednak stać się wartościowym narzędziem wspierającym rozwój dziecka.
Cechy dobrych gier komputerowych dla najmłodszych
Zastanawiasz się, czy znaleziona w internecie lub w sklepie propozycja jest odpowiednia dla Twojej pociechy? Najlepiej będzie, jeśli zapoznasz się z nią bliżej. Poświęcając kilka minut na samodzielną rozgrywkę lub zapoznanie się z opisem, łatwo ustalisz, czy gra:
- jest dostosowana do wieku – czyli zrozumiała, atrakcyjna dla dziecka i oparta na prostych mechanikach,
- ma elementy edukacyjne – rozwija umiejętności logiczne, motoryczne, a nawet matematyczne i językowe,
- stymuluje kreatywność i wyobraźnię – świetnym przykładem są tu malowanki i gry konstrukcyjne,
- zachęca do aktywności fizycznej – np. poprzez zachętę do wykonywania ćwiczeń,
- jest bezpieczna – czyli wolna od nieodpowiednich dla malca motywów, takich jak przemoc czy wulgaryzmy.
Możliwości wykorzystania gier komputerowych w rozwoju malucha
Interaktywność, wciągająca rozgrywka, ciekawa fabuła i sympatyczni bohaterowie – takie elementy pozwalają połączyć naukę i zabawę. Dobra gra komputerowa może (a nawet powinna) umiejętnie wykorzystywać mechaniki, które sprzyjają edukacji dziecka poprzez:
- rozwój umiejętności poznawczych, np. rozwiązywanie zagadek i problemów,
- naukę współpracy i pracy zespołowej w grach wieloosobowych,
- poznawanie nowych technologii, np. komputera, smartfona,
- ćwiczenie motoryki – ogólnej zręczności i czasu reakcji.
Znaczenie kontroli czasu ekranowego
Aby zachować niezbędny balans i uniknąć sytuacji, w której gry komputerowe pochłaniają większość czasu malca, warto ustalić zasady i racjonalne ograniczenia. Ustalenie z góry określonych ram czasowych na rozgrywkę, a także angażowanie malca w inne formy zabawy — również w towarzystwie i na świeżym powietrzu — pomogą w zachowaniu zdrowego balansu pomiędzy światem cyfrowym a rzeczywistością.
Gry i zabawy online na Kubus.pl
Szukasz wartościowych propozycji zaprojektowanych z myślą o najmłodszych? Koniecznie poznaj sekcję rozrywki online, przygotowaną przez markę Kubuś! Dostępne gry i zabawy, takie jak te z sekcji Eko, nie tylko bawią, ale także uczą ważnych wartości, takich jak dbałość o środowisko. Rodzice mogą być spokojni o bezpieczeństwo treści, a dzieci – cieszyć się zabawą, która rozwija ich umiejętności i wiedzę o otaczającym świecie.
—
Artykuł sponsorowany
dzieci teraz i tak spedzaja mnostwo czasu w internecie